Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Pumping Iron Billysoner's Avatar
    Join Date
    22-05-11
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    303

    Default Απορία για "φόρτωμα" κρεατίνης

    Θα ήθελα να θέσω την εξής απορία στα μέλη του φόρουμ... Έχοντας πάρει πολλές φορές κρεατίνη αλλά μη έχοντας αναρωτηθεί ποτέ πώς λειτουργεί (πραγματικά) το φόρτωμα, (ξέροντας απλά το κλασσικό "για γέμισμα των αποθεμάτων των μυών") έχω να κάνω την παρακάτω ερώτηση...

    Εφ' όσον λέμε ότι ο οργανισμός μπορεί να απορροφήσει συγκεκριμένα γραμμάρια κρεατίνης ημερησίως (της τάξης των 3-5 γρ.) τί νόημα έχει να λαμβάνουμε 20 γρ. ημερησίως στην φάση του φορτώματος? και τελικά είναι αυτά τα γρ. απορροφήσιμα? και αν ναι, πώς γίνεται αυτό σύμφωνα με όσα έγραψα πιο πάνω?
    The easy day was yesterday

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Αν καποιος που ειναι 70-80 κιλα και θελει 3-5 γρ. ποσα θελει αυτος που ειναι 100-110 ?
    Αρα και αυτο το νουμερο σχετικο ειναι.
    Παντος οσες φορες εκανα φορτωμα ...ξεφορτωνα στη λεκανη !!!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    Pumping Iron Billysoner's Avatar
    Join Date
    22-05-11
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    303

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Αν καποιος που ειναι 70-80 κιλα και θελει 3-5 γρ. ποσα θελει αυτος που ειναι 100-110 ?
    Αρα και αυτο το νουμερο σχετικο ειναι.
    Συμφωνώ με αυτό κι εγώ έτσι πίστευα! Αλλά είχα διαβάσει σε ένα ποστ του megaΓιώργου τα συγκεκριμένα νούμερα και πίστεψα ότι για να λέει αυτός αυτά τα νούμερα δν θα έχουν μεγάλη απόκλιση από τον άνθρωπο των 110 κιλών... Και στην τελική λογικά ο 110 κιλών θα κάνει ανάλογο φόρτωμα με τα γρ που θα παίρνει ημερησίως οπότε πάλι στον ίδιο παρονομαστή είμαστε...
    The easy day was yesterday

  4. #4

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default

    μην κανεις φόρτομα. 5γρ τις μερες που κανεις προπονηση 2,5 και 2,5 και 3γρ το πρωι την μερα που δεν κανεις ειναι υπεραρκετα για τον οργανισμο.

  5. #5
    Pumping Iron Billysoner's Avatar
    Join Date
    22-05-11
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    303

    Default

    Quote Originally Posted by UltraB View Post
    μην κανεις φόρτομα.
    Μου το εξηγείς λίγο αυτό?
    The easy day was yesterday

  6. #6

    Join Date
    08-08-11
    Posts
    366

    Default

    Επιβαρίνεις τα νεφρά σου τζαβα.... Και δεν το αφομιόνεις γιατι το κατουράς. Ουτοσιαλος ακριβως το ιδιο αποτελεσμα εχεις ητε κανεις ήτε οχι.

  7. #7
    Pumping Iron Billysoner's Avatar
    Join Date
    22-05-11
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    303

    Default

    Για το αποτέλεσμα δίκιο έχεις... Αλλά δν μπορεί να είναι κακό αφού το προτείνουν πολλοί... Εγώ ρώτησα αν κάποιος ξέρει επιστημονικά κάτι, όχι προσωπική του γνώμη...
    The easy day was yesterday

  8. #8
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by Billysoner View Post
    Για το αποτέλεσμα δίκιο έχεις... Αλλά δν μπορεί να είναι κακό αφού το προτείνουν πολλοί... Εγώ ρώτησα αν κάποιος ξέρει επιστημονικά κάτι, όχι προσωπική του γνώμη...
    Bily..η κρεατινη ειναι το συμπληρωμα με τις περισσοτερες ερευνες .
    Αυτο απο μονο του ισως σημαινει και την προσπαθεια να ξεκαθαρισουν ορισμενα πραγματα , αλλα μαλλον μπερδευονται περισσοτερο !!!
    Οποτε καταληγουμε στο , καθε σωμα διαφοτετικο , δοκιμαζω τις περπατημενες βλεπω και αναλογως πραττω.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  9. #9

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Κοιτα η κρεατινη αποθηκευεται ενδομυικα οπως θα ξερεις μαζι με νερο δινοντας την αυξηση στην δυναμη, στο μπαλαρισμα κλπ. Κατα την διαρκεια της ασκησης υπαρχει απωλεια κρεατινης απο τους μυς λογω καταστροφης των μυικων ινων και αρα χρειαζεται αναπληρωση. Η λογικη του φορτωματος ηταν να "γεμισεις" τις αποθηκες σου και μετα να συντηρεισαι με μια μικρη σταθερη δοση. Προσωπικα δεν πιστευω οτι το ανθρωπινο σωμα μπορει να αποθηκευσει 20-25γρ κρεατινης σε καμια περιοδο οποτε το φορτωμα για μενα μαλλον ειναι στρατηγικη για να τελειωνουν πιο γρηγορα τα συμπληρωματα. Εκτος απο αυτο , εχω δει και εξετασεις παιδιων που παιρνουν παραπανω κρεατινη απο οση χρειαζονται και πιστεψε με δεν ειναι οτι καλυτερο, καθως νεφρα κυριως και μερικες φορες και συκωτι επηρεαζονται. Προφανως τωρα το ποσο χρειαζεται καποιος εξαρταται απο την μυικη του μαζα και την διατροφη του. Οι δοσεις των 3-5γρ που προτεινω εγω ειναι οι ασφαλεις δοσεις και κυριως εχουν εφαρμογη σε παιδια 70-85 κιλων. Τωρα πανω απο κει μπορεις να βαλεις και κατι παραπανω αλλα σε καθε περιπτωση δοσεις >10γρ καταληγουν στην αποχετευση και απλα επιβαρυνουν τον οργανισμο

  10. #10
    Pumping Iron Billysoner's Avatar
    Join Date
    22-05-11
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    303

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Οποτε καταληγουμε στο , καθε σωμα διαφοτετικο , δοκιμαζω τις περπατημενες βλεπω και αναλογως πραττω.
    Πράγμα που ούτως η άλλως κάνω...

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Κοιτα η κρεατινη αποθηκευεται ενδομυικα οπως θα ξερεις μαζι με νερο δινοντας την αυξηση στην δυναμη, στο μπαλαρισμα κλπ. Κατα την διαρκεια της ασκησης υπαρχει απωλεια κρεατινης απο τους μυς λογω καταστροφης των μυικων ινων και αρα χρειαζεται αναπληρωση. Η λογικη του φορτωματος ηταν να "γεμισεις" τις αποθηκες σου και μετα να συντηρεισαι με μια μικρη σταθερη δοση. Προσωπικα δεν πιστευω οτι το ανθρωπινο σωμα μπορει να αποθηκευσει 20-25γρ κρεατινης σε καμια περιοδο οποτε το φορτωμα για μενα μαλλον ειναι στρατηγικη για να τελειωνουν πιο γρηγορα τα συμπληρωματα. Εκτος απο αυτο , εχω δει και εξετασεις παιδιων που παιρνουν παραπανω κρεατινη απο οση χρειαζονται και πιστεψε με δεν ειναι οτι καλυτερο, καθως νεφρα κυριως και μερικες φορες και συκωτι επηρεαζονται. Προφανως τωρα το ποσο χρειαζεται καποιος εξαρταται απο την μυικη του μαζα και την διατροφη του. Οι δοσεις των 3-5γρ που προτεινω εγω ειναι οι ασφαλεις δοσεις και κυριως εχουν εφαρμογη σε παιδια 70-85 κιλων. Τωρα πανω απο κει μπορεις να βαλεις και κατι παραπανω αλλα σε καθε περιπτωση δοσεις >10γρ καταληγουν στην αποχετευση και απλα επιβαρυνουν τον οργανισμο
    Σ ευχαριστώ πολύ Γιώργο... Λεπτομερείς και ουσιαστικός όπως πάντα... Κι εγώ αυτό πιστεύω, ότι δν είναι δυνατόν να απορροφηθεί όλη αυτή η ποσότητα... Όσο για την λογική να τελειώνουν πιο γρήγορα τα συμπληρώματα έχεις απόλυτο δίκιο...
    Ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας!
    The easy day was yesterday

  11. #11
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    202

    Default

    Αυτα τα 5 γρ κρεατινης τα παιρνουμε στο post workout μαζι με την whey μας ή τα σπαμε σε δώσεις?
    Και παντα θα ήθελα να ρωτήσω αν σε αερόβιου χαρακτήρα προπόνηση πρεπει να παιρνουμε 5 γρ ή 3, δλδ να την μετραμε εκεινη την ημερα σαν μερα ξεκουρασης.

    Thanx.

  12. #12
    Pumping Iron Billysoner's Avatar
    Join Date
    22-05-11
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    303

    Default

    Τις μέρες προπόνησεις αμέσως μετά και τις μέρες που έχεις κενό απο βάρη, το πρωί...
    The easy day was yesterday

  13. #13
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    202

    Default

    Τις μέρες προπόνησεις αμέσως μετά και τις μέρες που έχεις κενό απο βάρη, το πρωί...
    Thanks mate!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 08-09-13, 04:00
  2. Μιά Μέρα Ότι "Τραβάει και Μία 'Οτι "Σπρώχνει" (bigsteve)
    By kreator in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 14-04-12, 20:44
  3. "Φυλετική" απορία για αγώνες
    By nektar in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 23-03-12, 17:21
  4. Μυικο "πιασιμο"-"κρακ-κρακ"
    By dimitris.king in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 29-11-11, 14:54
  5. Mr. Κρήτη - "Greek King" - Κυριακή 15 Μαϊου - Φωτό & Videos!!
    By kouvidis.87 in forum Νέα Bodybuilding Aπό Ελλάδα
    Replies: 38
    Last Post: 20-05-11, 17:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •