Καλησπέρα και χαιρετώ το ωραίο σας forum.
Διάβασα αρκετά sticky θέματα, και είχα μια ιδέα και απο πριν περί διατροφής και άσκησης, αλλά μου φάνηκαν λίγο υψηλά τα νούμερα πρωτεΐνης που πρέπει να παίρνω.
Είμαι 23 χρονών, άρρεν, δεν έχω μετρηθεί ύψος αλλά είμαι 1.65-1.68, και 73 κιλά. Η ζυγαριά που έχω σπίτι μετράει και λίπος, και μου έδειξε 16 που ζυγίστηκα πριν απο λίγη ώρα, αλλά ήταν μετά το φαγητό, αν έχει διαφορά ξαναμετράω.
Όπως και να έχει, δε θέλω να χάσω και τα 6 κιλά περίπου που μου είναι παραπανίσια (σωστά ή έχω παραπάνω πλεόνασμα;) αλλά θέλω 2-3 κιλά. Θέλω βασικά το στομάχι μου να "ξεφουσκώσει" λίγο γιατί είναι μονίμως σαν να έχω πιει 5 ποτήρια απανωτά νερό, καταλάβατε τι εννοώ νομίζω. Ένα ξεπρήξιμο δηλαδή.
Το είχα κάνει επιτυχώς όταν ήμουν 17, μείωσα ποσότητες στα γεύματα μου, με στόχο να πεινάω το βράδυ και έτσι σιγά σιγά ξεφούσκωσα.

Τώρα όμως, θέλω να αυξήσω και λίγο τους μύες στα χέρια μου. Δικέφαλο-τρικέφαλο και "forearms" δε ξέρω πως λέγονται στα ελληνικά.
Στην αρχή για ζέσταμα κάνω λίγες ασκήσεις με 2 4κιλα βαράκια για μέση, για τετρακέφαλους ποδιών, καμιά φορά για γάμπες και trapezius. Αυτό για κανα 10λεπτο, 2 σετ των 12 επαναλήψεων δηλαδή με ελάχιστο διάλειμμα.
Μετά κάνω με ένα βαράκι 6.5kg ασκήσεις για τα χέρια. Για δικέφαλο κάνω concentration curls 2X13, προεκτάσεις τρικεφάλων πίσω απο το κεφάλι 2Χ11, και για forearms ασκήσεις που κουνάς τον καρπό 2 σετ όσο αντέχω, περίπου 15-20 επαναλήψεις. Στο τέλος κάνω άλλον ένα κύκλο αυτών των 3 ασκήσεων αλλά μόνο ένα σετ. Άρα είναι ένας κύκλος με 2 επαναλήψεις σε κάθε άσκηση και μετά πάω στην επόμενη, και μετά άλλος ένας μονός κύκλος.
Όλα αυτά Δευ-Πεμ-Σάβ

Πως πρέπει να είναι η διατροφή μου; Προσοχή, δε θέλω να είμαι με τον μετρητή γραμμαρίων, ούτε να αγχώνομαι, απλά να μου πείτε κυρίως τα γραμμάρια απο πρωτείνες, μην κάνω άδικα και δεν αυξηθεί, αν και είδα μια αύξηση εδώ και 15 μέρες που κάνω με το 6.5kg βαράκι. Και στον όγκο και στον αριθμό επαναλήψεων. Τα χέρια μου ήταν ήδη παραπάνω απο τον μέσο όρο φουσκωμένο επειδή μικρός έκανα κάθε μέρα κάμψεις, και έχει μείνει. Έχω και παραπάνω τεστοστερόνη που την είχα μετρήσει πριν 5 χρόνια σε γενική αίματος, καλό δεν είναι αυτό;
Δεν μένω και μόνος μου και είναι λίγο δύσκολο να κάνω αυστηρό πρόγραμμα διατροφής. Απλά έχω σχεδιάσει να αγοράσω βρώμη, κονσέρβες τόνου και μπορεί να παίρνω που και που και αμύγδαλα ωμά για το βραδάκι.

Για να χάσω λίγα κιλά, αρκεί πάλι να μη τρώω αρκετά το βράδυ; Δηλαδή κατα τη διάρκεια της ημέρας και μετά την ασκηση να παίρνω υδατάνθρακες κανονικά (μπανάνες κτλ) απλά να μη παίρνω το βράδυ και να αφήσω το λίπος να καεί για την αναπλήρωση;
Αν παίρνω λιγότερες πρωτείνες δεν καίγεται λίπος; Το λίπος καίγεται λόγω έλλειψης υδατανθράκων;