Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1
    New Member
    Join Date
    09-02-09
    Location
    .
    Posts
    34

    Angry Επιλογή Πρωτεινης

    Καλησπέρα ,

    θα ήθελα να ρωτήσω σταμάτησα ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ (με πήρανε φαντάρο) διατοφές - γυμναστική - πρωτείνη - προγράμματα κτλ κτλ....επειδή είχα μάθει σε μια διατροφή προσαρμοσμένη στα μέτρα μου και καλή και καθαρή στο στρατό είχα μεγάλο πρόβλημα και ουσιαστικα υποσιτιζόμουνα και έχασα σε διάστημα 5μιση μηνών 7 ΟΛΟΚΛΗΡΑ κιλά....τώρα πήρα μετάθεση και ήρθα στο τόπο μου κοντά και ξεκινάω σιγα σιγα να επιστρέψω στα προγράμματα μου...

    Θα θελα να ρωτήσω θεωρώ οτι αν και πιστευω οτι υποσιτιζόμουνα δεν έπεφτα τόσο χαμηλά στις θερμίδες μου ώστε να χάσω τόσα κιλά , μήπως έχει να κάνει με το λάθος σκεύασμα που έπαιρνα διότι και στο παρελθόν όταν σταματούσα να παίρνω πρωτεινη (αποτοξίνωση) για μικρα χρονικα διαστήματα κατευθείαν έπεφτα στη ζυγαριά για ποιο λόγο? ... πάντα θα γίνετε έτσι? δεν θα μπορώ να σταθεροποιώ τα κιλά μου σε περίοδο που δεν θα παίρνω πρωτείνη? πως να διαλέξω πρωτεινή τώρα τι χαρακτηριστικά να ψάξω και τι αναλογίες ? για να επιστρέψω δυναμικά να βοηθήσω και με αμινοξέα? πολλά ερωτήματα έχω προσπαθώ να οργανωθώ καταλαβαίνετε... :(

    ξέχασα είμαι (1.88 ύψος και 76κιλά !! )
    ευχαριστώ για το χρόνο σας...

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα.

    Το λάθος σκεύασμα που λες, δεν έχει καμία σχέση με την απώλεια κιλών. Αυτό είναι καθαρά θέμα έλλειψης θερμίδων. Η πρωτείνη άλλωστε είναι γάλα σε σκόνη. Δεν είναι μαγική τροφή !! Αν διατηρείς τις θερμίδες σου σωστές και προέρχονται από ποιοτικές τροφές, τότε δε θα ξανασυμβεί αυτό.

    Φτιάξε πρώτα διατροφή και πρόγραμμα προπονήσεων, και μετά βρες μια καθαρή πρωτεΐνη χωρίς ζάχαρες, μόνο για μετά την προπόνηση, χωρίς να είναι απαραίτητη κι εκεί.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Member
    Join Date
    09-02-09
    Location
    .
    Posts
    34

    Default

    Ευχαριστώ Cuban.....καθαρή πρωτεΐνη τι εννοείς ακριβώς γιατι δεν τα γνωρίζω πολύ καλά....υδατάνθρακα μονο αυτό εννοείς?

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καθαρή πρωτεΐνη εννοώ μια απλή whey, που δεν έχει μέσα ζάχαρες. Δηλαδή, οι περισσότερες πρωτεΐνες, εκτός από αυτές που γράφουν απ'έξω για MASS, όγκο κλπ, που είναι τίγκα στη ζάχαρη.


    Να΄σαι καλά !!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    Senior Bodybuilder lakers4life24's Avatar
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    3,557

    Default

    ε αμα απολυθεις και αρχισεις ξανασοβαρα σε κανα μηνα θα γυρισεις στην παλια σου φορμα και θα σε jet καθαρη θεωρειται μια σκονη με γυρω στα 80γρ πρωτεινη και 5-6 γρ υδατανθρακες και 3γρ λιπαρα( ισως κ πολυ να λεω) ανα 100γρ προιοντος.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    09-02-09
    Location
    .
    Posts
    34

    Default

    Ωραία ....το εύχομαι κ γω Lakers.....

    Ευχαριστώ και πάλι παιδιά

  7. #7
    Senior Bodybuilder lakers4life24's Avatar
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    3,557

    Default

    Quote Originally Posted by neomtr View Post
    Καλησπέρα ,

    θα ήθελα να ρωτήσω σταμάτησα ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ (με πήρανε φαντάρο) διατοφές - γυμναστική - πρωτείνη - προγράμματα κτλ κτλ....επειδή είχα μάθει σε μια διατροφή προσαρμοσμένη στα μέτρα μου και καλή και καθαρή στο στρατό είχα μεγάλο πρόβλημα και ουσιαστικα υποσιτιζόμουνα και έχασα σε διάστημα 5μιση μηνών 7 ΟΛΟΚΛΗΡΑ κιλά....τώρα πήρα μετάθεση και ήρθα στο τόπο μου κοντά και ξεκινάω σιγα σιγα να επιστρέψω στα προγράμματα μου...

    Θα θελα να ρωτήσω θεωρώ οτι αν και πιστευω οτι υποσιτιζόμουνα δεν έπεφτα τόσο χαμηλά στις θερμίδες μου ώστε να χάσω τόσα κιλά , μήπως έχει να κάνει με το λάθος σκεύασμα που έπαιρνα διότι και στο παρελθόν όταν σταματούσα να παίρνω πρωτεινη (αποτοξίνωση) για μικρα χρονικα διαστήματα κατευθείαν έπεφτα στη ζυγαριά για ποιο λόγο? ... πάντα θα γίνετε έτσι? δεν θα μπορώ να σταθεροποιώ τα κιλά μου σε περίοδο που δεν θα παίρνω πρωτείνη? πως να διαλέξω πρωτεινή τώρα τι χαρακτηριστικά να ψάξω και τι αναλογίες ? για να επιστρέψω δυναμικά να βοηθήσω και με αμινοξέα? πολλά ερωτήματα έχω προσπαθώ να οργανωθώ καταλαβαίνετε... :(

    ξέχασα είμαι (1.88 ύψος και 76κιλά !! )
    ευχαριστώ για το χρόνο σας...

    φιλε αυτο που λες οτι επεφτες δεν μου ακουγεται καλο γιατι οπως σου πε ο κιουμπαν απλη πρωτεινη ειναι δεν ειναι στεροειδη ρε μαν....αν την αντικαθιστουσες με αυγα η τονο δε θα χες προβλημα, μηπως επαιρνες και καμια κρεατινη? ποιο σκευασμα επαιρνες?
    ΕΚΤΟΣ αν επαιρνες καμια ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΓΙΑ ΟΓΚΟ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ταχα για αυξηση μαζας αμεσα κτλ και αυτο που στην πραγματικοτητα επαιρνες-εχανες οταν ξεκινουσες-σταματουσες ηταν λιπος και κυριως υγρα....βλακειες, παρε ΚΑΘΑΡΗ που σου λενε τα παιδια και δεν θα παρατηρεις αυξομοιωσεις....οι αληθινοι μυες θελουν πολυ χρονο για να χτιστουν (χρονια ολοκληρα) και δεν θα φευγουν σε ενα μηνα. ΟΤΙ ΧΤΙΖΕΤΑΙ ΑΡΓΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΜΕ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΑΝΤΕΧΕΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΜΥΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΝΗΜΗ.
    ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΗ ΖΥΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΙΠΟΜΕΤΡΗΤΕΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ, ΤΟΝ ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΟ ΚΡΙΤΗ ΟΛΩΝ.
    Last edited by lakers4life24; 17-05-12 at 22:29.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    09-02-09
    Location
    .
    Posts
    34

    Default

    Quote Originally Posted by lakers4life24 View Post
    φιλε αυτο που λες οτι επεφτες δεν μου ακουγεται καλο γιατι οπως σου πε ο κιουμπαν απλη πρωτεινη ειναι δεν ειναι στεροειδη ρε μαν....αν την αντικαθιστουσες με αυγα η τονο δε θα χες προβλημα, μηπως επαιρνες και καμια κρεατινη? ποιο σκευασμα επαιρνες?
    ΕΚΤΟΣ αν επαιρνες καμια ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΓΙΑ ΟΓΚΟ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ταχα για αυξηση μαζας αμεσα κτλ και αυτο που στην πραγματικοτητα επαιρνες-εχανες οταν ξεκινουσες-σταματουσες ηταν λιπος και κυριως υγρα....βλακειες, παρε ΚΑΘΑΡΗ που σου λενε τα παιδια και δεν θα παρατηρεις αυξομοιωσεις....οι αληθινοι μυες θελουν πολυ χρονο για να χτιστουν (χρονια ολοκληρα) και δεν θα φευγουν σε ενα μηνα. ΟΤΙ ΧΤΙΖΕΤΑΙ ΑΡΓΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΜΕ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΑΝΤΕΧΕΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΜΥΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΝΗΜΗ.
    ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΗ ΖΥΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΙΠΟΜΕΤΡΗΤΕΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ, ΤΟΝ ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΟ ΚΡΙΤΗ ΟΛΩΝ.
    ήταν αρκετά δύσκολο προσπάθησα στην αρχή όσο μπορούσα αλλά δεν ήταν αδύνατο να κρατήσω διατροφή στον στρατό οχι τόνο κ αυγό τις περισσότερες φορές για πρωινό είχε τσαι βλέπαμε γάλα και κάναμε πάρτυ για να μην σε πω για το ΚΨΜ που όλα ήταν βλακείες......κοίτα δεν έχω πολλές γνώσεις ότι προσπαθώ και μαθαίνω μόνος μου απο δω μέσα και ότι μου λένε στο γυμναστήριο ....κρεατίνή οχι δεν πήρα το σκέαυσμα που έπαιρνα ήταν απο την εταιρια BODYBUILDING το MASS IMPACT (HYPER accelerated) αυτά γράφει απέξω το συγκεκριμένο μου δίνανε και γενικά την συγκεκριμένη αυτή σειρα καθε φορά που πηγαινα και μου εξηγουσαν οτι αυτο χρειαζόμουν για αύξηση όγκου (ξαναλέω δεν έχω τις γνώσεις οποτε δεν μπορούσα να φέρω λόγο αν το σκεύασμα είναι το κατάλληλο ή οχι) το οποίο για μια περίοδο μου είχε κάνει κ κοιλιά στην πορεία την έχασα βέβαια αλλα και για μια μικρή περίοδο που το χα σταματήσει είχα το ίδιο αποτέλεσμα στο περίπου..... όχι σε τόσο βαθμό !!!

    το θέμα μου δεν είναι να χτίσω μυής γρήγορα αλλα οπώς σωστά είπες σταθερά , δεν έχω κανένα ιδιαίτερο κόλημα με την ζυγαριά απλά μετά τον καθρέφτή εκεί παρατηρώ και υπολογίζω το που βρίσκομαι.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    09-02-09
    Location
    .
    Posts
    34

    Default

    τώρα ξέρω τι ακριβώς θα ζητήσω .... σκεύασμα (80gr πρωτεινή , 5 - 6γρ υδατανθρ , 3γρ λιπαρά ) και προσπαθώ να βλέπω στα θέματα εδω μέσα ποιές εταιρίες σκευάσματα τα προτιμήσω? αν έχετε να μου προτείνετε κανένα σκεύασμα εσείς ακόμη καλύτερα που θα το χετε δοκιμάσει κι ολας ?

  10. #10
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Quote Originally Posted by neomtr View Post
    τώρα ξέρω τι ακριβώς θα ζητήσω .... σκεύασμα (80gr πρωτεινή , 5 - 6γρ υδατανθρ , 3γρ λιπαρά ) και προσπαθώ να βλέπω στα θέματα εδω μέσα ποιές εταιρίες σκευάσματα τα προτιμήσω? αν έχετε να μου προτείνετε κανένα σκεύασμα εσείς ακόμη καλύτερα που θα το χετε δοκιμάσει κι ολας ?
    δες εδώ και δες αριστερά τα best sellers.

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    09-02-09
    Location
    .
    Posts
    34

    Default

    Ευχαριστώ shadowmaker.... βλέπω το MyoFusion έρχεται πρώτο ....

  12. #12
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    θα σου πρότεινα την Gold Standard της Optimum Nutrition (ON) γιατί είναι αν θυμάμαι καλά ~70άρα (περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη) Η MyoFusion είναι 50άρα

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    09-02-09
    Location
    .
    Posts
    34

    Default

    μια χαρά οκ αυτήν τότε....... επίσης διαβάζω μαθαίνω και για τα αμινοξέα ....θα ήταν χρήσιμο να ασχοληθώ παράλληλα για αρχή με τίποτα αμινοξέα?

  14. #14
    Bodybuilding Newbie Assasertzis's Avatar
    Join Date
    15-05-12
    Posts
    15

    Default

    Η myofusion της gaspari είναι 80αρα υποτίθεται. Το λέω γιατι σήμερα την αγωρασα. Τουλάχιστο έτσι μου είπε ο πολητής. Ελπίζω μην έφαγα ?παπά?

  15. #15
    Pumping Iron kotsis198923's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    380

    Default

    Πρέπει να έφαγες λίγο παπά,έχω διαβάσει μια ερεύνα που εργαστηριακά έδειξε ότι η πρωτείνη είναι πολύ λιγότερη απο αυτή που αναγράφεται στην συσκευασία.Παρ'όλα αυτά είναι απο τις αρκετά γνωστές πρωτείνες περισσότερο λόγω γεύσης φαντάζομαι..
    Τώρα κατα πόσο αληθέυει η παραπάνω ερευνα τι να σου πω..

  16. #16
    New Member
    Join Date
    09-02-09
    Location
    .
    Posts
    34

    Default

    Quote Originally Posted by shadowmaker View Post
    θα σου πρότεινα την Gold Standard της Optimum Nutrition (ON) γιατί είναι αν θυμάμαι καλά ~70άρα (περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη) Η MyoFusion είναι 50άρα
    Προτεινόμενη Δοσολογία που πρέπει να παίρνω απο την συγκεκριμένη πρωτείνη?
    με προπόνηση στην μέρα και χωρίς?

    εχω διαβάσει και το άρθρο "Οδηγος συμπληρωμάτων..."

  17. #17
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Quote Originally Posted by Assasertzis View Post
    Η myofusion της gaspari είναι 80αρα υποτίθεται. Το λέω γιατι σήμερα την αγωρασα. Τουλάχιστο έτσι μου είπε ο πολητής. Ελπίζω μην έφαγα ?παπά?
    Στο site της Gaspari την δίνει 25gr πρωτεΐνη στα 36gr δόσης άρα 69% περιεκτικότητα. Έχω την αίσθηση ότι στις τελευταίες που πήρα ήταν κάτι σαν 22/44.

    Quote Originally Posted by neomtr View Post
    Προτεινόμενη Δοσολογία που πρέπει να παίρνω απο την συγκεκριμένη πρωτείνη?
    με προπόνηση στην μέρα και χωρίς?

    εχω διαβάσει και το άρθρο "Οδηγος συμπληρωμάτων..."
    1 - 1,5 scoop μετά την προπόνηση.
    Εγώ την έπαιρνα και τις ημέρες ξεκούρασης περίπου την ίδια ώρα.

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  18. #18
    New Member
    Join Date
    09-02-09
    Location
    .
    Posts
    34

    Default

    Quote Originally Posted by shadowmaker View Post
    1 - 1,5 scoop μετά την προπόνηση.
    Εγώ την έπαιρνα και τις ημέρες ξεκούρασης περίπου την ίδια ώρα.
    το ίδιο και το πρωί μετα το πρωινό?

  19. #19
    Pumping Iron CostasMayLaf's Avatar
    Join Date
    02-07-11
    Location
    New World
    Posts
    537

    Default

    Quote Originally Posted by neomtr View Post
    το ίδιο και το πρωί μετα το πρωινό?
    Καλυτερα το πρωι να μην παιρνεις σκονη, και να λαμβανεις την πρωτεινη που χρειαζεσαι απο τα ασπραδια. Την πρωτεινη αστην για μετα το γυμναστηριο.
    “Your dreams are always going to be the most important to you than they will be to anybody else. So keep dreaming, keep believing, keep pressing forward. So all those warriors out there – be encouraged” - Kai Greene (IFBB Pro Bodybuilder)

  20. #20
    New Member
    Join Date
    09-02-09
    Location
    .
    Posts
    34

    Default

    αμινοξέα να συνδυάσω μαζι με την πρωτείνη για την αρχή ?

    ή δεν είναι απαραίτητο?

  21. #21
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Χονδρικά και γρήγορα, τα αμινοξέα είναι τα δομικά στοιχεία των πρωτεϊνών. Το μεγάλο κέρδος από τα αμινοξέα είναι η ταχύτατη απορρόφησή τους από τον οργανισμό.

    Προσωπικά πιστεύω ότι στους περισσότερους είναι "άχρηστα" για τους παρακάτω λόγους:

    1. Θεωρώ ότι είναι ένα συμπλήρωμα που "απευθύνεται" σε πολύ πολύ προχωρημένο επίπεδο όπου οι διαφορές φαίνονται μέρα με την ημέρα.
    2. Είναι πραγματικά το "κερασάκι" στην τούρτα σε ένα πολύ καλό και αυστηρό διατροφικό πλάνο.
    3. Είναι μεγάλο το κόστος.


    Οπότε, τί θα σου πρότεινα:
    Ξεκίνα να στρώσεις την διατροφή σου (κάνε τουλάχιστον τα τρία βασικά γεύματα πρωινό-μεσημεριανό-βραδυνό) όσο πιο καθαρή γίνεται.
    Πάρε αν θες μια πρωτεΐνη για μετά την προπόνηση (αν θες με γάλα για περισσότερες θερμίδες).
    Και όσο και αν σου φαίνεται περίργο (ξέρω ότι πολλοί θα έχουν ενστάσεις πάνω σε αυτό) πήγαινε γυμναστήριο κάθε 2-3 μέρες. Σύντομα προγράμματα με μεγάλη ένταση.


    Μην πιστεύεις ότι με τα συμπληρώματα θα πάρεις όγκο, δύναμη, θα γίνεις φέτες, θα "μπαίνεις κόφτες" και άλλες παπ$#@ριές.
    Αυτά γίνονται μόνο με καλή διατροφή, έξυπνη προπόνηση και αρκετή ξεκούραση

    Αυτά είχα να σου πω, φιλικά πάντα, επειδή σε "βλέπω" αγχωμένο.


    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  22. #22
    New Member
    Join Date
    09-02-09
    Location
    .
    Posts
    34

    Default

    Να σαι καλά Shadowmaker.... ναι όντως είμαι αγχωμένος προσπαθώ να τα βάλω τα πράγματα σε μια σειρα σύμφωνα με το πρόγραμμα μου , δεν με ενδιαφέρει ο χρόνος (να έχω βιαστηκά και γρήγορα αποτελέσματα) αλλά όσο η ποιότητα στα πράγματα που θα κάνω....δυστηχώς στο πρόγραμμα μου θα μπορώ να πηγαίνω μόνο 3φορές την εβδομάδα γυμναστήριο στην καλύτερη / σπάνια περίπτωση 4!!! οπότε προσπαθώ τώρα να συνδυάσω πάνω εκεί την διατροφή μου και όλα τα υπόλοιπα (γεύματα - πρωτείνη - πρωτεινη σε μέρες χωρίς γυμναστήριο - πρωτείνη πρώι βράδυ - προγράμματα άσκησης κ.α.)

    τώρα αν μπορείς να μου δώσεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες για τα προγραμματα με μεγάλη ένταση και έξυπνη προπόνηση που είπες θα το εκτιμούσα πάρα πολύ, καλά και γενικά οτι πληροφορία lol

    και ευχαριστώ και πάλι


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. επιλογη πρωτεινης
    By gamioleros in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 22-03-12, 20:23
  2. Επιλογή Πρωτεϊνης
    By nathanlyk in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 35
    Last Post: 25-06-11, 13:46
  3. Επιλογή Πρωτεινης
    By ttourt in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 24-02-06, 21:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •