Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-05-12
    Posts
    5

    Default Ερωτήσεις αρχάριου

    Καλησπέρα,
    κατ' αρχάς είμαι καινούριος χρήστης και θέλω να σας συγχαρώ για τη δουλειά που έχετε κάνει. Πραγματικά βρήκα πολλές χρήσιμες πληροφορίες στα διάφορα φόρουμ.
    Ωστόσο επειδή πιστεύω πως ο καθένας χρειάζεται ένα μοναδικό πρόγραμμα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις στους πιο έμπειρους.
    Είμαι 20 χρονών, 1.69 και 71 κιλά. Ποσοστό λίπους δεν έχω μετρήσει σε μηχάνημα, αλλά ακολουθώντας έναν αλγόριθμο που βρήκα στο ίντερνετ το υπολόγισα γύρω στο 20%.
    Γενικά κάνω καθιστική ζωή (ασχολούμαι με υπολογιστές). Εδώ και μια βδομάδα έχω ξεκινήσει γυμναστήριο. ( πρώτη φορά ξεκινάω )

    Ας τα πάρουμε από την αρχή με τις απορίες μου..

    • Μυική γράμμωση = στέγνωμα από λίπος; Σε αυτήν την περίπτωση, αυξάνεται ο μυικός όγκος ή όχι.  (Μου είπαν ότι χωρίς όγκο το αποτέλεσμα ενός στεγνώματος θα ήταν άσχημο. Ισχύει; και αν ναι μπορώ να κάνω γράμμωση και όγκο μαζί;)
    • Είναι υπερβολή να κάνω 5-6 μέρες τη βδομάδα βάρη; Διάβασα ότι δεν αφήνεις τους μύες να αναπτυχθούν, αλλά αν αλλάζεις μυικές ομάδες τι γίνεται;
    • Αν ισχύει το γράμμωση και όγκος ταυτόχρονα μπορείτε να μου δώσετε ένα ενδεικτικό πρόγραμμα διατροφής; (Θα ανοίξω θέμα στον ανάλογο χώρο όταν μαζέψω κάποιες πληροφορίες..)
    • Δεν θέλω να κάνω σαν παιδάκι, αλλά ένα σώμα που είδα και μου άρεσε και πιστεύω πως αυτό είναι που θέλω να φτάσω είναι youtu.be/RBxRxP8OccM?t=1m6s
    • Οπότε για να πετύχω κάτι τέτοιο τι θα μου προτείνατε; Λόγο καλοκαιριού όμως δίνω προτεραιότητα στο να χάσω τα περιττά κιλάκια = ψωμάκια και γλουτοί..


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    Ρωμύλος

  2. #2
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    1)Γραμμωση ειναι να "ξελιπωσεις" οπως λες αλλα εχοντας χασει οσο λιγοτερο μυικο ογκο μπορεις.Μιας και ειναι πρωτη φορα εγω θα σου προτεινα να κανεις ενα προγραμμα για ογκο ωστε να βαλεις καποια μυικα κιλα πανω σου και μετα να τα γραμμωσεις.Γραμμωση και ογκος μαζι δυστυχως δεν γινετε.

    2)Ειναι υπερβολη να κανεις τοσες φορες την βδομαδα βαρη.Ειδικα αν κανεις 2πλες προπονησεις σε καθε μυικη ομαδα. Π.χ Να κανεις δευτερα στηθος και μετα την Πεμπτη παλι στηθος.Καλυτερα καθε μυικη ομαδα να την γυμναζεις 1 φορα την βδομαδα ωστε να ξεκουραζεται και να αναπτυσσεται.Την αλλη σου ερωτηση δεν την καταλαβα.Με το αλλαγμα μυικων ομαδων.

    4)Για να πετυχεις κατι τετοιο πρεπει να βαλεις μερικα μυικα κιλα πανω σου και μετα να γραμμωσεις οπως ειπα και παραπανω.Την αποψη μου στην ειπα παραπανω.
    Μπορεις βεβαια αν θες να κανεις γραμμωση αλλα αν δεν εχεις τι να γραμμωσεις καλυτερα αστο.Θα φαινεται ασχημα να σαι γραμμωμενος χωρις να χεις καλα μυικα κιλα πανω σου.

    Καλη συνεχεια.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-05-12
    Posts
    5

    Default

    Εννοώ ότι τώρα κάνω Δ-Πεμπ Στήθος δικέφαλα Τρ-Παρ πλάτη τρικέδαλα και Τετ-Σαβ Ώμους πόδια

    Τώρα ακολουθώ 4χ12 σετ για γράμμωση. 3 ασκήσεις για μικρές μυικές ομάδες και τέσσερις για μεγάλες (πλάτη - στήθος - πόδια)

    Όπως είπα το κύριο μέλημά μου είναι να χάσω τα περιττά κιλά aka σωσίβιο.. άρα απ ότι βλέπω μονόδρομος η μυική γράμμωση.

  4. #4
    Pumping Iron kotsis198923's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    380

    Default

    Κοιτά επειδή καταλαβαίνω ότι είναι ενοχλητικό το σωσίβιο μπορείς να κάνεις μια φορά την εβδομάδα τον κάθε συνδυασμό μυικών ομάδων και να βάλεις και 2-3 αερόβιες σε συνδυασμό με καλή διατροφή για να χάσεις λίγος λίπος.
    Το πιο σωστό είναι βεβαια όπως είσαι να βάλεις όγκο(μυς και λίπος) και μετά να καθαρίσεις το λίπος μια και καλή γιατί τώρα θα κάνεις διπλή δουλειά.
    Μπορείς όμως να το κάνεις γιατί θα σε ανεβάσει ψυχολογικά.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-05-12
    Posts
    5

    Default

    Να σου πω το σκεπτικό μου να μου πεις αν κάνω λάθος.
    Έχω ενάμιση μήνα περίπου μέχρι τις διακοπές. Θέλω να χάσω γύρω στα 3-4 κιλά λίπος.
    Κάνω διατροφή και σε συνδυασμό με μισή ώρα ποδήλατο την ημέρα (να προσθέσω και διαλλειματική ανάμεσα στις προπονήσεις με βάρη;)
    Κάνω και τα βάρη μου αυτό το διάστημα, οπότε πιστεύω πως δεν θα είναι άσχημο το αποτέλεσμα.

    Μια ενδεικτική διατροφή:
    Πρωί: Γάλα με δημητριακά ολικής / Γιαούρτι 2% με βρώμη
    Δεκατιανό: Μήλο ή μπανάνα
    Μεσημέρι: [Μπιφτέκια/ Μοσχαράκι κοκκινιστό/ Φιλέτο κοτόπουλο/Φακές ] +Σαλάτα
    Απόγευμα: το υπόλοιπο μισό του μεσημεριανού
    Βράδυ: Μήλο

    Το μεσημεριανό είναι φτωχό σε επιλογές... δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να προσθέσω.. Έβαλα αυτά που μου αρέσουν να τρώω και είναι αποδεκτά πιστεύω. * Μοσχάρι δεν είναι φιλέτο.. είναι και πολλά τα λεφτά για να κάνω διατροφή με κρέας άπαχο.

  6. #6
    Pumping Iron kotsis198923's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    380

    Default

    Στο πρωινό τρώγε βρώμη με το γιαούρτη και βάλε και 1 ολόκληρο αυγο.
    Επίσης στο μεσημεριανό βάλε και λίγο υδατάνθρακα για να έχεις ενέργεια στην προπόνηση σου(ρύζι,μακαρόνια,πατάτες βραστές),δεν θες να πέσεις ξερός φαντάζομαι.
    Επίσης το μήλο το βράδυ δεν χρειάζεται,φάε άλλο ένα γιαουρτάκι.

    3-4 κιλά λίπος αποκλείται να χάσεις,3-4 κιλά σύνολο ίσως,αυτό είναι το κακό όταν γραμμώνεις χάνεις και λίγο μυικό ιστό.

    Καλή επιτυχία στον στόχο σου.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-05-12
    Posts
    5

    Default

    Μπορώ να βάλω καστανό ρύζι. Να σου πω. Εγώ ξυπνάω στις 10 κάθε μέρα και 10 και 10 είμαι στο γυμναστήριο. Μαλακια μου να σηκώνω βάρη χωρίς να έχω φάει τίποτα πιο πριν;
    ή μπορεί να πάρω πρωινό και να πάω μετά από μια ώρα. Γενικά πηγαίνω πρωινές ώρες.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Καλώς όρισες στο forum..το παν εδώ είναι η διατροφή..κάνε υπολογισμό θερμίδων βγάλε ένα πρόγραμμα διατροφής και σιγά σιγά θα μεταμορφωθείς!επίσης είναι λάθος να γυμνάζεσαι χωρίς να έχεις φάει κάτι πιο πριν..ο οργανισμός χρειάζεται ενέργεια να τους δώσεις και θρεπτικά συστατικά για να βγάλεις εις πέρας την προπόνηση..διάβασε όσο μπορείς το forum και εμείς είμαστε εδώ σε ότι χρειαστείς..καλό διάβασμα από μένα και καλή οργάνωση!!

  9. #9
    Pumping Iron kotsis198923's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    380

    Default

    Ναι όντως δεν είναι καλό να πηγαίνεις με άδειο στομάχι.
    Για μένα η καλύτερη ώρα είναι μετά απο 2 γευματα,δηλαδή 2 ωρίτσες μετά το μεσημεριανό.Είσαι υπερπλήρης απο υδατάνθρακα και μπορείς να κάνεις πανικό!

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-05-12
    Posts
    5

    Default

    Όμορφα, οπότε θα βάζω το γυμναστήριο μετά από γεύματα. Αν κάνω διατροφή, όχι αυστηρή , δηλαδή να μετράω πρωτεΐνες, λίπη κτλ θα έχω αποτέλεσμα; Επιπλέον τι εννοείτε όταν λέτε ότι η διατροφή πρέπει να αλλάζει ανά τακτά χρονικά διαστήματα; Δηλαδή τι αλλαγές θα πρέπει να κάνω;

    Εγώ όπως το έχω σκεφτεί για να πετύχω το στόχο μου θα κάνω το εξής.
    [Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή] αερόβιο + κοιλιακούς και [Τρίτη Πέμπτη Σάββατο] Βάρη
    Στη διατροφή μου θα έχω τα εξής
    Πρωινό: Δημητριακά Ολικής + γάλα (1 πιάτο)
    Δεκατιανό: ένα φρούτο (τι φρούτα να προτιμήσω;
    Μεσημεριανό: Καστανό ρύζι με μοσχάρι/φιλ. κοτ./2 μικρά μπιφτέκια/φακές/σπανακόρυζο + σαλάτα
    Απογευματινό: το υπόλοιπο μισό του μεσημεριανού
    Βράδυ: 1 γιαούρτι

    κάποια πρόταση για τα γεύματα; ώστε να έχω ποικιλία;

    Το γυμναστήριο ανάμεσα σε πια γεύματα είναι καλλίτερο να το βάλω; Ή δεν παίζει ρόλο.
    Τέλος τις ημέρες που κάνω αερόβιο πρέπει να έχω κάτι ιδιαίτερο στη διατροφή; Δηλαδή να περιορίσω υδατάνθρακες;
    Last edited by Romilos; 20-05-12 at 01:12.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γεια χαρά!!! (+κάποιες ερωτήσεις ενός αρχάριου)
    By and100 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 8
    Last Post: 13-08-09, 18:29
  2. Ερωτησεις αρχαριου...
    By defsta in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 19-06-05, 17:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •