Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default Αρχές προπόνησης bodybuilding του Joe Weider - Αφιέρωμα στον Joe

    Η ιστορία του Joe Weider



    Ο αξιοσημείωτος Joe Weider θεωρείται άπο πολλούς ως ο ιδρυτής του μοντέρνου bodybuilding. Περισσσότερο άπο οποιονδήποτε άλλο στην ιστορία, στέκεται σαν την κολόνα της ενθάρρυνσης και της γνώσης σε εκατομμύρια ανθρώπους με την επιθυμία να βελτιώσουν την φυσική τους κατάσταση. Μέσω των περιοδικών του, ο Joe βοήθησε στην δημιουργία διεθνών αστέρων του bodybuilding, παρέχοντας επιστημονικά βασιζόμενες προπονητικές αρχές και πάνω απο όλα, ενέπνευσε ανθρώπους να κάνουν σημαντικές αλλαγές στη ζωή τους. Γεννημένος στις 29 νοέμβρη του 1922, μεγάλωσε σε μια ''σκληρή'' γειτονιά του Μόντρεαλ στον Καναδά την περίοδο της μεγάλης οικονομικής κρίσης. Για να βοηθήσει την σκληρά εργαζόμενη οικογένεια του να τα βγάλει πέρα, παράτησε το σχολείο στην ηλικία των 12 ετών και διένειμε φρούτα και λαχανικά στην τοπική αγορά. Μικροκαμωμένος και ζυγίζωντας μονο 50 περίπου κιλά, ήταν εύκολος στόχος για τους νταήδες της γειτονιάς που καθημερινά καυγάδιζαν με τον ίδιο και τον μικρότερο αδερφό του, Ben. Κουρασμένος απο αυτή την κακοποίηση, ο Joe απευθήνθηκε στο Johnny Young's Wrestling Club για να μάθει τις τελευταίες τεχνικές πάλης. Λόγω της ισχνής του εικόνας, ο προπονητής γρήγορα τον απέρριψε καθώς ήξερε οτι τελικά θα τραυματίζονταν.



    Με την απόρριψη αυτή, το πάθος του Joe για την ανάπτυξη ενος δυνατότερου σώματος ενισχύθηκε καθώς βρήκε πληροφορίες για το bodybuilding επισκεπτόμενος τον τοπικό πάγκο εφημερίδων, όπου αγόρασε 2 μεταχειρισμένα περιοδικά bodybuilding για λίγες δεκάρες, περιλαμβανομένης της έκδοσης του 1930 του περιοδικού του Milo Barbell, Company Strength. Αυτές οι εκδόσεις του παρείχαν τις βασικές αρχές, απαραίτητες στο ξεκίνημα της άρσης βαρών και του παρείχαν την σπίθα να εκδόσει το δικό του περιοδικό. Μη έχοντας την οικονομική δυνατότητα να αγοράσει ενα σετ βαράκια, σκάλισε μία τοπική αυλή με ενα παλιό δρεπάνι και δύο τροχούς τα οποία μετέτρεψε σε ενα μυτερό κοντάρι. Με απόλυτη αποφασιστικότητα, σήκωσε, άντλησε και πίεσε αυτό το άχρηστο μέταλλο αδιάκοπα και καθώς η αδύναμη φυσική του κατάσταση γρήγορα δυνάμωσε, δεν ήτανε πλέον στόχος των νταήδων της γειτονιάς.



    Η φήμη του Joe ως ένας καταρτισμένος προπονητής δύναμης και πειθαρχίας απλώθηκε σε όλη την κοινότητα και σύντομα ενας κυνηγός ταλέντων απο το Verdun Barbell Club στο Montreal τον προσκάλεσε να γίνει μέλος τους. Μόλις ο Joe έγινε μέλος του Club νόμιζε οτι ήταν στον παράδεισο. Σαν το ''κοκκαλιάρικο'' παιδί, ο Joe λάτρεψε τον τρόπο που οι επιτυχημένοι ασριβαρίστες μοιράζονταν τα μυστικά της προπόνησης τους με τον ίδιο και ο χρόνος που πέρασε στο Club είχε τεράστιο αντίκτυπο στη ζωή του. Δύο χρόνια αργότερα, διαγωνίστηκε στον πρώτο του ερασιτεχνικό διαγωνισμό στο Montreal District Senior Meet, όπου σήκωσε 32 κιλά περισσότερα άπο άλλους διαγωνιζόμενους στην κατηγορία του. Το σύνολο του υπερείχε ακόμα και των light-heavyweights και των heavyweights και του απέδωσε εθνική αξιολόγηση.



    Η διαγωνιστική του επιτυχία και η συνεχιζόμενη μεταμόρφωση της φυσικής του κατάστασης, τον ενέπνευσε να εκπαιδεύσει και άλλους. Αυτό ήταν μία μεγάλη πρόκληση καθώς στα τέλη του 1930 οι περισσότερες ιατρικές αρχές αποθάρρυναν σφοδρά το bodubuilding και τα γυμναστήρια ήταν σποραδικά. Οσοι ενδιαφέρονταν να βελτιώσουν την φυσική τους κατάσταση, μοιράζονταν ιδέες και τεχνικές μέσα άπο αλληλογραφία και περιοδικά. Ο Joe ένιωθε ότι τα περιοδικά εκείνης της χρονικής περιόδου δημοσίευαν ανολοκλήρωτες και συχνά λανθασμένες πληροφορίες και έτσι ονειρεύτηκε την έκδοση του δικού του περιιοδικού.



    Τον αύγουστο του 1940, με οικονομίες μολις 7 δολλαρίων, ο Joe άρχισε να επεξεργάζεται το πρώτο του περιοδικό, Your Physique. Δουλεύοντας στο σπίτι των γονιών του, οι παραγγελίες έπεσαν βροχή και ο Joe μέσα σε 18 μήνες είχε κέρδος 10.000 δολλάρια, μία μικρή περιουσία σε μία εποχή που το καρβέλι ψωμί κόστιζε 4 σεντ και ένα γαλλόνι βενζίνης 11 σεντ. Το 1942, αναπολώντας τις δικές του δυσκολίες στο να βρει προπονητικό εξοπλισμό, ξεκίνησε την εταίρια ταχυδρομικών παραγγελιών, Weider Barbell Company.



    Το 1946, ο Joe και ο Ben νοίκιασαν το Montreal's Monument National Theater για να φιλοξενήσουν τον πρώτο Mr. Canada. Με διαταγή του Bob Hoffman, η αμερικάνικη αθλητική ένωση (AAU) η oποία έλεγχε το bodybuilding του Καναδά, αποφάσισε τα τελευταία λεπτά της προετοιμασίας του διαγωνισμού, να αποσύρει την συγκατάθεση της (AAU) και απείλησαν να μποϋκοτάρουν κάθε αθλητή που έπαιρνε μέρος στον διαγωνισμό των Weider. Μπουχτισμένοι άπο αυτή την άδικη συμπεριφορά, οι δύο αδερφοί αμέσως αποφάσισαν να οργανώσουν τη δική τους ομοσπονδία bodybuilding που θα τους απελευθέρωνε άπο την (AAU) και θα παρείχε στους αθλητές επιλογή διαγωνίσματος. Αυτή η εναλλακτική ομοσπονδία ήταν η International Federation of Bodybuildres (IFBB).



    Υπήρχαν πολλές ομοσπονδίες όταν η (IFBB) διαμορφώθηκε άλλα η σχέση του Joe με τους αθλητές, τους έκανε να νιώθουν οτι ήταν φίλος τους και παρέμειναν πιστοί σε αυτόν. Ο Joe, ήταν bodybuilder άπο καρδιάς και οι bodybuilders ήξεραν ότι είχε απόλυτη γνώση του τι ήθελαν. Δυνατές προπονητικές αρχές, ένα καλογραμμένο περιοδικό με ενεπνεύσιμες φωτογραφίες και να έχουν ένα αξιολόγο εισόδημα άπο τον αθλητισμό. Η παροχή αυτών των βασικών αξιών έγινε έργο ζωής για τον Joe. Αυτό που ίσως φέρνει την μεγαλύτερη ικανοποίηση στον Joe είναι το γεγονός ότι η ιατρική πλέον προωθεί τα οφέλη του bodybuilding. Σπάνια περνάει εβδομάδα χωρίς μία ιατρική μελέτη να επιβεβαιώνει στο κοινό τα ωφέλη αυτά.



    Εδώ και αιώνες, ο άνθρωπος έψαξε για την πηγή της νεότητας και μέσα άπο τον τρόπο ζωής του bodybuilding, τελικά ανακαλύφθηκε, είπε ο Joe. Στην έκδοση του 1950, του Your Physique, ο Joe τολμηρά δηλωσε σε μια στηλη με τιτλο '' προβλέπω'' ότι συμμετέχοντας σε ένα τακτικό πρόγραμμα bodybuilding, κάποιος θα μπορούσε να αποκτήσει ενα υψηλό επίπεδο φυσικής κατάστασης, να μειώσει το ρίσκο χρόνιων παθήσεων, καθώς και τον πρόωρο θάνατο.

    Ενας εκ των κυρίων στόχων των περιοδικών μας ήταν να ενημερώσουμε το κοινό και να εξηγήσουμε γιατί αν ακολουθούσαν ένα τρόπο ζωής bodybuilding, θα βελτίωναν σημαντικά την ποιότητα της ζωής τους και γενικά την εμφάνιση τους, είπε ο Joe. Παράλληλα με την χρήση των περιοδικών του σαν πηγή πληροφοριών για το bodybuuilding, ο Joe δημιούργησε τις αρχές προπόνησης Weider. Για να καθιερώσει τις πιο αποτελεσματικές ασκήσεις, ο Joe πέρασε αμέτρητες ώρες σε διάφορα γυμναστήρια μελετώντας, συζητώντας και κατηγοριοποιώντας τις τεχνικές που ήταν αποτελεσματικές για κάθε αθλητή ξεχωριστά. Bodybuilders, weight-lifters και power-lifters. Μέχρι το 1950, είχε συμπεριλάβει 12 χρόνια των μελετών του σε προπονητικές αρχές οι οποίες μέχρι και σήμερα, παρέχουν σε εκατομμύρια αφοσιωμένους μαθητές του, τις βασικές αξίες που χρειάζονται για ενα δυνατό, μυώδες σώμα.



    Την πρώτη αυγούστου του 2007, το American College Of Sports Medicine (ACSM) και το American Heart Association (AHA) έκδοσαν μία κοινή δήλωση που επιβεβαίωνε στους ενήλικες τα οφέλη άπο την εκτέλεση δραστηριοτήτων που διατηρούσαν ή αύξαναν την μυική δύναμη και αντοχή. Επιπλέον, και για πρώτη φορά, περιλαμβάνεται μία μυο-δυναμωτική σύσταση. Η κοινή αυτή δήλωση επίσης αναφέρει πως νέα έρευνα συνδέει την μυική δύμανη με οφέλη προς την υγεια, όπως προστασία των οστών και μειωμένο ρίσκο θνησιμότητας κάθε είδους, όπως ακριβώς είχε ο Joe προβλέψει πριν 6 δεκαετίες.

    Επιπλέων των οφελών, που σχετίζονται με τον τρόπο ζωής του bodybuilding, πολλοί αθλητές χρησιμοποιούν την πειθαρχία και τον στοχασμό που ανέπτυξαν μέσω αυτού, για να γίνουν επιτυχημένοι αρχηγοί και σε άλλους παράγοντες της ζωής όπως στην πολιτική και στις επιχειρήσεις. Τίποτα δε με κάνει περισσότερο υπερήφανο και ευτυχή όσο το να βλέπω τους πρωταθλητές του bodybuilding μετά την αποχώρηση τους απο το προπονητικό στάδιο, να συνεχίζουν να υπερέχουν και σε άλλους τομείς της ζωής επίσης, ειπε ο Joe. Για παραδειγμα, 2 πρώην προταθλητές Olympia, ο κυβερνήτης Arnold Scharzeneger (90-92) και o σπουδαίος Lee Haney (99-02) ανατέθηκαν απο τον πρόεδρο των Η.Π.Α να υπηρετήσουν ως επικεφαλείς του προεδρικού συμβουλίου των Physical Fitness and Sports. Επιπλέον οι Lee Labrada kai Rich Gaspari έχουν χρησημοποιήσει τις βάσεις που οδήγησαν στην επιτυχία τους ως bodybuilders και δημιούργησαν 2 άπο τις πιο σεβαστές εταιρείες συμπληρωμάτων διατροφής στην βιομηχανία. Απο την ηλικία των 15 ετών εώς και σήμερα, το bodybuilding έχει υπάρξει το πάθος μου και για να στηρίξω την σημαντική εμφανή εξέλιξη που έχουμε κάνει άπο τις πρώτες ημέρες μέχρι και σήμερα, ξεκάθαρα μου παρουσιάζεται ότι με σκληρή δουλειά και μία δόση τύχης, πως τα όνειρα πραγματοποιούνται.



    Ο πρώτος διαγωνισμός Olympia διεξήχθει στις 18 σεπτέμβρη του 1965, στο Brooklyn Academy Of Music, του Brooklyn, στη Νέα Υόρκη. Δημιουργούμενος απο τον Joe, ο τίτλος του Mr. Olympia ήτανε ο απόλυτος τίτλος και για να τον κερδίσουν, οι κορυφαίοι σταρ του bodybuilding στον κόσμο ανταγωνίζονταν ο ένας τον άλλον έτσι ώστε να καθορίσουν το ποιός είχε την καλύτερη φυσική κατάσταση. Ο εναρκτήριος αγώνας Mr. Olympia ήτανε τεράστια επιτυχία καθώς εκατοντάδες άτομα στριμώχτηκαν στο θέατρο για να παρακολουθήσουν την στέψη του καλύτερου bodybuilder του κόσμου. Υπήρχε τόσος ενθουσιασμός και ενέργεια στο πλήθος που ξέραμε αμέσως ότι ο διαγωνισμός Mr. Olympia θα είχε απέραντη επιτυχία, δήλωσε ο Ben. Οι θαυμαστές ήτανε τόσο ενθουσιασμένοι, που πολλοί άπο αυτούς παρέμειναν στο θέατρο πολύ μετά τις 2μ.μ. Ο Joe ένιωσε ότι ο διαγωνισμός θα δημιουργούσε εγκεκριμένες ευκαιρίες για τους αθλητές και θα τους προμήθευε την ευκαιρία και την ικανότητα να δημιουργήσουν ένα αξιοπρεπές μέσο διαβίωσης άπο τον αθλητισμό. Το υπέρτατο σχέδιο του Joe για τον τίτλο του Mr. Olympia, ήταν να βοηθήσει στην δημιουργία διεθνών αστέρων του bodybuilding και να αυξήσει το προφίλ του αθλήματος.

    Το 2007 ο Mr. Olympia ήτανε ο πιο επιτυχημένος διαγωνισμός όλων των εποχών και αυτός που απολάμβανε αυτό το διαγωνισμό περισσότερο ήτανε ο περήφανος δημιουργός, Joe Weider. Ενα εκ των αποκορυφωμάτων του διαγωνισμού, ήτανε όταν πλήθος μεγαλύτερο των 7.000 ατόμων επευφήμησαν όρθιοι τον Joe σε εκτίμηση όλων όσων είχε κάνει για το bodybuilding και ως δείγμα σεβασμού γι' αυτον τον ζωντανό θρύλο. Η παρακολούθηση του Olympia Weekend είναι το αποκορύφωμα της χρονιάς μου, είπε ο Joe. Είμαι αρκετά τυχερός που βλέπω τόσο πολλούς πρώην πρωταθλητές και παλιούς φίλους. Αυτοί είναι οι άνθρωποι που αγαπώ. Είναι οι άνθρωποι του πνεύματος και της ψυχής μου. Η ειλικρίνεια, η αφοσίωση και η υποστήρηξη του αθλήματος είναι ατελείωτη. Επίσης, έχω την ευκαιρία να συναντήσω τόσο πολλούς οπαδούς οι οποίοι έχουν άμεσα συνεισφέρει στην ανάπτυξη του αθλήματος.

    Ο Larry Scott, o πρώτος νικητής Mr. Olympia έλαβε 1.000 δολλάρια για την κατάκτηση του τίτλου. Σαν ένα σημάδι της εξέλιξης και της υποστήριξης που το άθλημα έχει σήμερα, ο Jay Cutler, ο νικητής 2007 του Mr.olympia έλαβε 155.000 δολλάρια. Είμαι εξαιρετικά υπερήφανος που πλέον είμαστε ικανοί να προσφέρουμε ένα τόσο μεγάλο ποσό χρημάτων στους διαγωνιζόμενους του Olympia, είπε ο Joe. Χάρις στις ετήσιες προσπάθειες του αδερφού μου Ben, του David Pecker, του Jim Manion και του Robin Chang σύντομα θα είμαστε υπερήφανοι να προσφέρουμε βραβείο συνολικής αξίας ενός εκατομμυρίου δολλαρίων. Πλησιάζοντας αυτό το ποσό, ο διαγωνισμός Mr. Olympia 2011 προσέφερε συνολικά το ποσό των 825.000 δολλαρίων με τον νικητή Phil Heath να λαμβάνει 200.000 δολλάρια και τον δεύτερο Jay Cutler να λαμβάνει 100.000.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Συντέντευξη του Joe Weider στο περιοδικό FLEX άπο την 25η επετειακή έκδοση Μαίου 2008.

    Εχει ειπωθεί ξανά και ξανά ότι χωρίς τον Weider δεν θα υπήρχε το bodybuilding, τουλάχιστον όχι όπως το ξέρουμε σήμερα.

    Αν και ο αυτοαποκαλούμενος προπονητής των πρωταθλητών φαίνεται άπο κάποιους ότι είναι κάτι παραπάνω άπο ένας αυτοαποκαλουμένος αρχηγός, στην πραγματικότητα είναι κάτι παραπάνω άπο αυτό, πολύ παραπάνω. Απο την επανάσταση στην βιομηχανία εκδόσεων bodybuilding, στην συγχρηματοδότηση της διεθνούς ομοσπονδίας bodybuilders με τον αδερφό του, Ben, στην δημιουργία ινδαλμάτων όπως ο Larry Scott, o Dave Draper, o Lou Ferrigno και o Arnold Scharwzeneger στην προσοχή του κοινού, ο Joe έχει αυτοχείρως κάνει τα πιο πολλά στην προώθηση του αθλήματος μας άπο κάθε άλλον ζωντανό ή νεκρό. Εν ολίγοις, ο Joe αγαπά το bodybuilding όσο κανείς άλλος και το έχει αγαπήσει για περισσότερο καιρό άπο κάθε άλλο άνθρωπο ποτέ. Με την απίστευτη διάρκεια του στο άθλημα και την εκτεταμένη του βάση γνώσεων, ίσως φαντάζεσαι ότι θα έχει πολλά να πει για το bodybuilding, και θα έχεις δίκιο. Στην πραγματικότητα έχει τόσα πολλά να πει, όταν του ζητείται να μοιραστεί τις σκέψεις του, όπου ένα κύμα αντιδράσεων, ιδεών, αναπολήσεων και γνωμών έρχεται συχνά σαν χείμαρος με όλη την αχαλίνωτη ενέργεια του ποταμού Κολοράντο.



    FLEX: Ναμαστε στην 25η επέτειο ενός περιοδικού που άπο την έναρξη του έχει καθιερωθεί ως το νούμερο ένα περιοδικό bodybuilding. Οταν πρωτοσκεφτόσουν το πρώτο θέμα, είχες συνειδητοποιήσει τι αντίκτυπο θα είχε τελικά;

    JOE: Δεν μπορείς να βγάλεις στην αγορά κάτι τόσο μεγάλο όσο ένα περιοδικό και να μη πιστεύεις πως θα αλλάξει τον κόσμο. Διαφορετικά δεν υπάρχει νόημα να το κάνεις. Υπάρχει τόσος χώρος για μια αποτυχία σε κάτι τέτοιο, οπότε είναι καλύτερα να σκέφτεσαι θετικά αλλιώς τελείωσες προτού καν αρχίσεις.

    Το FLEX αρχικά επρόκειτο να εστιάσει μόνο στο αγωνιστικό bodybuilding. Στις αρχές του 80, στο MUSCLE & FITNESS, είχαμε αρχίσει να στρεφόμαστε περισσότερο στο fitness παρά στο bodybuilding και έτσι αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε το FLEX το 1983. Τα πρώτα τεύχη ήταν ολιγοσέλιδα ενώ εμείς ξεκαθαρίζαμε το σκοπό του περιοδικού. Τελικά, άρχισε να παίρνει μορφή και περιείχε περισσότερα άρθρα σχετικά με την προπόνηση και την διατροφή ως προς το διαγωνιστικό κομμάτι, μέχρι που έγινε όπως είναι σήμερα. Εγώ τυγχάνει να πιστεύω πως είναι ένα πολύ καλό προιόν.

    Και όχι, δεν εκπλήσσομαι άπο την επιτυχία του, επειδή προσέλαβα τους καλύτερους και ευφιέστερους να δουλέψουν. Είχαμε άτομα όπως ο Rick Wayne, o Jeff Everson, o Bill Reynolds, o Jerry Kindela, o Julian Schmidt, o Tom Deters και τώρα υπάρχει και ο Peter McGough. Είχαμε όλους αυτούς τους έξυπνους, φιλόδοξους ανθρώπους που καθοδήγησαν το περιοδικό για χρόνια. Συν όλους τους φοβερούς πρωταθλητές που καλύψαμε σε όλα αυτά τα χρόνια. Είναι δύσκολο να αποτύχεις όταν έχεις άτομα όπως ο Arnold και o Lou και o Ronnie Coleman στο περιοδικό σου.



    FLEX: Ξεκινήσατε την εκδοτική σας επιχείρηση όταν ήσασταν μόλις 17. Εκείνη την εποχή, ο Bob Hoffman ήταν ο αδιαφιλονίκητος βασιλιάς με ότι είχε να κάνει με τους μυς και την δύναμη. Πιστέψατε αληθινά ότι θα μπορούσατε να τον προσπεράσετε; Δεν είχατε τίποτα - λίγα δολλάρια και δεν ολοκληρώσατε το δημοτικό.

    JOE: Αν δεν πίστευα ότι μπορούσα, δεν θα προσπαθούσα καν! Ξέρεις, όταν είπα στη μητέρα μου τι ήθελα να κάνω, είπε "πως περιμένεις να τον ανταγωνιστείς; Είσαι ένας νέος που ζει στο Μόντρεαλ! Είναι πολυεκατομμυριούχος! Εχει το δικό του χυτήριο. Εχει την δική του εταιρία, York Barbell. Ποιός νομίζεις πως είσαι που μπορείς να τον ανταγωνιστείς;"

    Συνεχισε: "κοίτα, καλύτερα να δουλέψεις με τον πατέρα σου αύριο πρωί στο εργοστάσιο και να μάθεις καμιά τέχνη. Αλλιώς θα εισαι τιποτένιος." Τι πιστεύεις για αυτό; Είχε δίκιο, ξέρεις.

    FLEX: Είχε δίκιο;

    JOE: Λοιπόν είχε δίκιο επειδή ανυσηχούσε για τον γιο της. Ποιός νόμιζα πως ήμουν να κατακτήσω τον βλάκα τον Hoffman;

    FLEX: Δεν τον συμπαθούσατε και πολύ.

    JOE: Οταν το YOUR PHYSIQUE πρωτοκυκλοφόρησε, δεν έδωσε και τόση προσοχή. Αλλα μετά καθώς "δυνάμωνε" το πρόσεξε και άρχισε να μου επιτίθεται μέσω του περιοδικού του. Αυτό που δεν είχε καταλάβει όμως, ήταν ότι αυτό μας έκανε καλό. Βλέπεις όταν μου επιτίθονταν, εγώ απαντούσα από το δικό μου περιοδικό. Και έτσι, ο κόσμος ήθελε να δει τα σχόλια μου.

    Εκείνη την εποχή, ήταν δύσκολο να βγεις στην κυκλοφορία. Αλλα ο Hoffman ήταν χρόνια στην πιάτσα και είχε καλή κυκλοφορία. Και εκεί βρέθηκα εγώ, κερδίζοντας τόσους αναγνώστες, χάρις των επιθέσων του! Ολοι ήθελαν να μάθουν,"ποιό είναι αυτό το παιδί; Πως ανταγωνίζεται τον Hoffman;" Πραγματικά έσκαβε το λάκο του. Και έχτιζε εμένα.



    FLEX: Πότε τελικά τον υπερνικήσατε;

    JOE: Στα τέλη του 40 ο Hoffman δεν ήταν τόσο καλός άνθρωπος. Εξυμνούσε τον Χίτλερ, κάτι που του απαγόρευσε τις εκδόσεις του στον Καναδά. Με ανέφερε ως J-E-W στον Καναδά. Μετά άρχισε να ψεύδεται για τις μετρήσεις μου και τα κιλά που σήκωνα. Είπα στον εαυτό μου, πως μπορώ να αποδείξω ότι ψεύδεται;

    Τότε είχα μία ιδέα. Ξέρεις ποιός ήταν ο Sigmund Klein?

    FLEX: Ναι.

    JOE: Λοιπόν, αυτός είχε ένα όμορφο γυμναστήριο στη Νέα Υόρκη. Είχε όμορφα βάρη με τις σφαίρες στο τελείωμα. Εγραψε για τον Hoffman. Τον παίνεσε. Ο John Grimek τον παίνεσε. Ηταν όλοι φιλαράκια.

    Ετσι μία μέρα, είπα στον εαυτό μου, θα πάω να δω τον Sigmund. Ηξερα ότι ήταν καλός τύπος. Ετσι τον συνάντησα και ταιριάξαμε και του είπα "σε πειράζει να με μετρήσεις;" και είπε,"όχι!, καθόλου!"

    Ετσι έβγαλα την μπλούζα μου και έκανε μερικές μετρήσεις. Μετά ήθελε να δει πόσο δυνατός ήμουν. Πήρα έναν άπο εκείνους τους αλτήρες - ήταν 100 pounds - και έκανα στρατιωτικές πιέσεις με ένα χέρι. Πίσω στον Καναδά, σε κάνουν να κάνεις τα πάντα με αυστηρό τρόπο, ξέρεις. Μετά άρπαξα τα μεγαλύτερα βάρη που είχε και περπάτησα τριγύρω στο γυμναστήριο και αυτός πραγματικά ενθουσιάστηκε.

    Αφού τελειώσαμε τον ρώτησα "Sig σε πειράζει αν τα εκδόσω αυτά; τις μετρήσεις μου, το βάρος που σήκωσα και πως εσύ τα είδες όλα;" Αυτός είπε,"Οχι, προχώρα!". Ετσι τα τύπωσα και ο Hoffman δεν μπόρεσε να πει λέξη. Δεν μπορούσε να βρει την αλήθεια μετά άπο αυτό.



    FLEX: Αυτό είναι έξυπνο. Μου αρέσει.

    JOE: Ναι, άλλα μετά τρελλάθηκε και με προκάλλεσε σε διαγωνισμό άρσης βαρών. Ελεγε συνεχώς ότι δεν ήμουν καλοφτιαγμένος, ότι δεν ήμουν δυνατός. Ετσι είπα, "ΟΚ ας συναντηθούμε". Μετά άλλαξε τη γνώμη του. "θέλω να παλέψω μαζί σου - να μποξάρω μαζί σου. Αλλα με γυμνές γροθιές."

    FLEX: Αυτό είναι τρελό.

    JOE: Αυτός ήταν! Του είπα,"Δε μπορούμε μα παλέψουμε με γυμνές γροθιές. Είναι παράνομο". Αλλα δεν τον ένοιζε. Ηταν στ' αλήθεια θυμωμένος με μένα. Είχε όλη τη δόξα, μέχρι που ήρθα εγώ, και απο το πουθενά απειλούνταν.

    FLEX: Εχετε αναφέρει σε αρκετές περιπτώσεις ότι ενώ είστε χαρούμενος που το bodybuilding έχει εξελιχθεί μέσα στα χρόνια, νιώθετε ότι το αρχικό σας μύνημα ποτέ δεν έφτασε στο κοινό εξ' ολοκλήρου.

    JOE: Το bοdybuilding δεν είναι μόνο να αποκτήσεις μεγάλους μυς. Δεν είναι μόνο αυτό. Φυσικά είναι σπουδαίο που τόσοι πολλοί αθλητές διαγωνίζονται σε τόσους διαγωνισμούς, άλλα δεν είμαι υπέρ των ουσιών. Δεν είναι έτσι το άθλημα, για εμένα. Ξέρω ότι οι αθλητές κάνουν πράγματα για να αποκτήσουν πλεονεκτήμα για λίγο, άλλα μετά ξεπερνούν τα όρια.

    Το bodybuilding είναι μία υγειής δραστηριότητα. Σου δίνει ζωή. Σε κάνει δυνατό, όχι μόνο σωματικά άλλα και ψυχικά. Ξέρεις τότε το 1950, πρόβλεψα οτι το bodybuilding θα'ταν η νούμερο ένα πιο εξασκούμενη δραστηριότητα για κάθε έναν που αχολείται με αθλητισμό και φυσική κατάσταση, και είναι αλήθεια. Τοτε, ο προπονητής έλεγε σε έναν αθλητή ότι θα διωχνώταν απο την ομάδα του αν σήκωνε βάρη. Τώρα, ξέρεις τι λένε; Θα σε διώξουμε άπο την ομάδα αν δεν κάνεις προπόνηση με βάρη.

    Δε νομίζω πως οι άνθρωποι αξιολογούν πάντα αρκετά το bodybuilding. Είναι η καλύτερη δραστηριότητα για φυσική και ψυχική υγεία στον κόσμο. Πολλοί πιστεύουν ότι είναι απλά χτίσιμο μυών και να πέρνεις πόζες σε μια σκηνή, άλλα είναι κάτι παραπάνω άπο αυτό.

    Απο το ξεκίνημα, ήθελα το άθλημα αυτό να μην το βλέπουν μόνο ως χτίσιμο μαζικών μυών, άλλα ως ένα τρόπο να παραμένεις υγειής. Φοβάμαι πως αυτό το μήνυμα χάθηκε κι εγώ, ακόμη θέλω να το περάσω εκεί έξω.



    FLEX: Πιστεύετε ότι η αντίληψη των ανθρώπων για τους bodybuilders πρέπει να αλλάξει για να αποδεχθούν το μύνημα αυτό;

    JOE
    : Βέβαια. Ποιός θέλει να κοιτά έναν τύπο βαρυκίνητο που δεν δείχνει υγειής; Θέλουν να βλέπουν άντρες και γυναίκες που να είναι όμορφο να τους κοιτάς. Οι άνθρωποι θα' πρεπε να κοιτάνε έναν bodybuilder και να λένε," Να κάποιος που θέλω να του μοιάσω."

    Ξέρεις, οι bοdybuilders είναι ήρωες για πολλούς ανθρώπους, και πρέπει να μοιάζουν σαν ήρωες. Χρειάζεται να ντύνονται σωστά, επίσης. Να είναι ευπαρουσίαστοι. Βλέπεις, τα σύνολα που κάποιοι φοράνε σε διαγωνισμούς, δεν είναι αρεστά, ειδικά σε γυναίκες. Πολλοί φοράνε σύνολα που τους κάνουν και μοιάζουν φτηνοί. Δεν είναι φτηνοί, άλλα φαίνονται έτσι εξ' αιτίας των ρούχων, του μακιγιάζ και των κομμώσεων. Αν θέλουν να είναι αποδεκτοί άπο το κοινό, πρέπει να είναι ευπαρουσίαστοι.

    Πιστεύω ότι πρέπει να έχουμε στυλίστες που να δουλεύουν με τους αθλητές μας, όπως στον κινηματογράφο και την τηλεόραση. Αν είσαι εκτεθειμένος στο κοινό, πάντα πρέπει να δείχνεις όσο καλύτερα μπορείς.

    FLEX: Ετσι αν μπορούσατε να αλλάξετε...

    JOE: Να σε σταματήσω εδώ και πω λίγα λόγια για τον Arnold;

    FLEX: Φυσικα.



    JOE: Νιώθω σημαντικό να μιλώ γι' αυτόν, επειδή έχει υπάρξει ένα καταπληκτικό άτομο για το bodybuilding. Δε μοιάζει με κανέναν άπο όσους έχω γνωρίσει. Ξέρεις, την πρώτη φορά που τον γνώρισα είχε πάρει τη δεύτερη θέση στο IFBB Mr. Universe διαγωνισμό το 1968. Αφού έχασε, τον είδα στα παρασκήνια να αγγίζει το τρόπαιο του νικητού και να το θαυμάζει. Ηξερα τότε ότι ήταν πρωταθλητής.

    Εψαχνα για ενα αστέρι στο bodybuilding. Μου άρεσε ο Larry Scott, άλλα ήταν ντροπαλός. Σκέφτηκα ότι ο Dave Drapper θα μπορούσε να γίνει, άλλα ήταν πιο εσωστρεφής άπο τον Larry. Οταν εμφανίστηκε ο Arnold ήξερα ότι βρήκα το άτομο μου. Αν και δεν μιλούσε καθόλου Αγγλικά τότε, όλοι τον αγαπούσαν.

    Κανονικά, στα παρασκήνια ενός διαγωνισμού, τα παιδιά είχαν ένταση, τριγυρνούσαν και κοίταζαν. Αλλα όταν ο Arnold μπήκε μέσα, κανείς δεν είχε πρόβλημα μαζί του, και ήταν και ο πιο μεγαλόσωμος! Απλά είναι αξιαγάπητος.

    Κάτι άλλο σχετικά με τον Arnold είναι ότι ποτέ δεν ξεχνά τους φίλους του. Υπήρχαν παιδιά που προπονούνταν στο Golds Gym όταν ήταν και αυτός εκεί. Τα παιδιά δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο. Ηταν ευπρεπή παιδιά, άλλα όχι νικητές διαγωνισμού ή οτιδήποτε σαν αυτό. Και όμως έχω δει τον Arnold να θυμάται τα παιδιά αυτά όταν τα βλέπει χρόνια αργότερα, και ακόμα έχει χρόνο γι' αυτούς. Δεν ξεχνά κανέναν και κρατά φιλίες ζωής. Αυτός κι εγώ είμαστε φίλοι περίπου 40 χρόνια, και ξέρει τον Franco Columbu πιο πολύ καιρό άπο μένα.

    Ο Arnold είναι καλός στο bodybuilding. Αντιπροσωπεύει τους αθλητές πολύ καλά επειδή είναι έξυπνος και χαρισματικός. Πριν άπο τον Arnold, οι άνθρωποι πίστευαν ότι όλοι οι bodybuildres ήταν ένα μάτσο άπο χαζούς που ήταν πολύ τεμπέληδες στο να βρουν δουλειά. Αλλα οι άνθρωποι είδαν τον Arnold και είδαν έναν έξυπνο τύπο. Είδαν κάποιον που είναι αρχηγός, γεμάτος ζωή και χαρισματικός. Αυτός άλλαξε τον τρόπο που οι άνθρωποι βλέπουν το bodybuilding.



    FLEX: Ξέρατε τότε ότι το άθλημα αυτό θα γίνονταν τόσο σπουδαίο όσο είναι σήμερα;

    JOE: Φυσικά. Στην πραγματικότητα, το πρόβλεψα, και επίσης πρόβλεψα ότι θα μας έσωζε άπο τους εαυτούς μας.

    FLEX: Αυτή είναι μία τολμηρή δήλωση.

    JOE: Σαν παιδί, έκανα αυτή την πρόβλεψη και την εννοούσα. Πρέπει να θυμάσαι ότι όταν λέω bodybuilding, δε μιλάω μόνο για την απόκτηση μεγάλων μυών. Πες μου, αν κάνεις οτιδήποτε για να χτίσεις το σώμα σου, τι είσαι;

    FLEX: Ενας bodybuilder;

    JOE: Ναι! Αν είσαι γυναίκα που απλά θέλει να τονίσει λίγο τα χέρια της, είσαι bodybuilder. Αν θέλεις να αποκτήσεις καλύτερη υγεία και να γίνεις δυνατότερος σηκώνοντας βάρη ακόμα και μέσω άλλων μορφών ασκήσεων, είσαι bodybuilder. Το bodybuilding είναι η αλλαγή προς το καλύτερο, όχι να γίνεσαι τεράστιος. Μόλις αποφασίσεις ν' αλλάξεις τον εαυτό σου προς το καλύτερο, μπορείς να κάνεις τα πάντα στον κόσμο καλύτερα.

    Ξέρεις, όταν ήμουν νέος, διάβαζα πολύ επιστήμες και φιλοσοφία. Ενδιαφέρομαι πολύ στην ανάπτυξη του μυαλού, όχι μόνο του σώματος, και νομίζω πως θα 'πρεπε όλοι μας. Ποιό το νόημα να έχεις μεγάλους, δυνατούς μύες αν το μυαλό σου είναι υποανάπτυκτο; Πρέπει να είσαι ισορροπημένος. Ολα στο σύμπαν έχουν ισορροπία. Σπρώχνεις, τραβάς. Αν εδώ είναι μέρα, αλλού είναι νύχτα. Οι bodybuilders χρειάζονται ισορροπία επίσης.



    FLEX: Ποιά η γνώμη σας για αυτούς που είναι ανισόρροποι προς άλλη κατεύθυνση, όπου εξασκούν πολύ τον εγκέφαλο, άλλα δεν εξασκούνται στο γυμναστήριο;

    JOE: Κοίτα όλους αυτούς τους ανθρώπους. Είναι σε ένα τούνελ λογομαχίας. Καμπουριάζουνε. Εχουν στρογγυλούς ώμους και στραβολαιμιάζουνε. Δεν αναπνέουν καθόλου βαθιά. Κάθονται όλη μέρα στα γραφεία τους, κοιτάνε οθόνες υπολογιστών, σκεπτόμενοι. Ούτε καν αναπνέουνε πραγματικό αέρα στα κτίρια των γραφείων τους. Και έπειτα, το βλέμμα τους χαζεύει όλη μέρα. Κάποιες φορές πιστεύω πως οι υπολογιστές είναι εχθρός του ανθρώπινου είδους. Πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις κάτι να διεγείρεις το σώμα σου κάθε ώρα, έστω και για ένα λεπτό. Μετά, όταν επιστρέψεις στον υπολογιστή σου, θα νιώθεις αναζωογονημένος επειδή έκανες κάτι καλό για το σώμα σου. Πράγματι θέλω να γράψω ένα άρθρο γι' αυτό.

    Ορίστε άλλη μία πρόβλεψη μου. Το σκέφτηκα αυτό γιατί οι άνθρωποι το 1950 ήταν ανήσυχοι. Οι εποχές αλλάζανε. Μεταφερθήκαμε άπο μία αγροτική κουλτούρα σε μια επιστημονική και αυτό έφερε ένα σωρό νέα θέματα μαζί του, έτσι πρόβλεψα ότι η τέχνη της χαλάρωσης, μία άπο τις θεμελιώδης αξίες στο bodybuilding, θα γίνει ολοένα και πιο σημαντική καθώς οι εντάσεις θα αυξάνονται, και η χαλάρωση θα διδάσκεται παγκοσμίως και θα υπερασπίζεται.

    FLEX: Αυτό μου αρέσει.

    JOE: Στις μέρες μας, έχεις την γιόγκα και αυτό είναι όλο. Βλέπεις τη φυσική δραστηριότητα σαν μορφή χαλάρωσης, κάτι που δεν υπήρχε το 1950. Ακόμη, πρόβλεψα ότι "η αποτελεσματική αύξηση ψυχικών και σωματικών ασθενειών θα αναγκάσει τον κόσμο να αναγνωρίσει τη σημασία της συστηματικής άσκησης και των φυσικών δραστηριοτήτων" κάτι που συμβαίνει τώρα.

    Αυτές είναι όλες μου οι συστάσεις, όλες μου οι προβλέψεις. Ημουν μόνο ένα παιδί, άλλα όλα βγήκαν αληθινά. Το bodybuilding είναι δύναμη στην κοινωνία μας σήμερα.



    FLEX: Πως νιώθετε για το ίδιο το άθλημα;

    JOE: Συνήθιζα να ξεσηκώνω αντιπαλότητες στα περιοδικά. Αυτό το παιδί ενάντια σε εκείνο το παιδί. Ηταν όλα καλοπροαίρετα, άλλα τα βάζαμε μεταξύ τους. Θα έβαζα τον Arnold και τον Lou να το κάνουν. Θα 'ταν συναρπαστικό. Θα 'θελες να δεις τι θα γινόταν όταν τελικά θα βρίσκονταν μαζί στην σκηνή. Φυσικά συμπαθούσαν ο ένας τον άλλο στην πραγματικότητα, άλλα θα 'ταν καλό για το χτίσιμο του ενθουσιασμού.

    Χρειάζεσαι αγάπη. Χρειάζεσαι Ψυχή. Μπορώ να πω ότι αγαπάς το bodybuilding όσο εγώ. Το χρειάζεσαι αυτό για να γράψεις σε περιοδικό bodybuilding. Γι' αυτό είσαι καλός σε αυτό. Χρειάζεσαι πάθος για αυτό. Δεν παντρεύεσαι μια γυναίκα αν δεν νιώθεις πάθος γι' αυτήν. Και χρειάζεσαι σπουδαία φωτογραφία στα περιοδικά. Πάντα είχαμε σπουδαίους φωτογράφους.

    FLEX: Οπως ο Arte Zeller.

    JOE: Θα σου πω για τον Artie Zeller. Ο Artie, εργάζονταν στο ταχυδρομείο και συνήθιζε να έρχεται άπο το γυμναστήριο και να φωτογραφίζει τους ανθρώπους. Μία μέρα ήταν στο γυμναστήριο και μου έδειξε κάποιες απο τις φωτογραφίες του. Ρώτησε,"αυτή δεν είναι μία ωραία φωτογραφία;" Και του απάντησα, "Κοίτα, ο κόσμος όλος θαυμάζει την Καλιφόρνια. Εδώ στην Καλιφόρνια έχουμε άμμο, λιακάδα, φοινικόδεντρα." Ετσι ο Artie άρχισε να φωτογραφίζει έξω στην παραλία τον Arnold και την Betty, την σύζηγο του Joe και τον Dave Draper και όλα τα όμορφα κορίτσια με τις σανίδες surf, και κάναμε μερικά υπέροχα εξώφυλλα άπο αυτές. Αυτές ήταν σπουδαίες εποχές.



    FLEX: Υπάρχουν σπουδαίες εποχές που επακολουθούν.

    JOE: Πιστεύω ότι το bodybuilding πάντα θα έχει σπουδαίο μέλλον, εφ' όσον οι άνθρωποι συνειδητοποιήσουν ότι είναι η καλύτερη μορφή άσκησης που μπορούν να κάνουν. Είναι η καλύτερη βάση για κάθε φυσική δραστηριότητα, είτε είναι αθλητισμός ή χτίσιμο μυών ή απλά καλή φυσική κατάσταση. Το bodybuilding είναι το θεμέλιο για όλα αυτά.θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος stretching;

    FLEX: Παραιτούμαι.

    JOE: Είναι το bodybuilding. Κοίτα αυτούς τους ανθρώπους που ξαπλώνουν στο πάτωμα, βάζουν άνα μαξιλάρι κάτω άπο την πλάτη τους και κάνουν stretch. Βάζουν τα πόδια τους πάνω σε ένα μαξιλάρι ή σε μία μπάλα και το κάνουν. Αλλα έχουμε ήδη άκαμπτα σηκώματα ποδιών! Οχι μόνο κάνεις stertch των μυών, Αλλα γυμνάζεσαι κι?όλας. Γιατί να χαραμίζεις το χρόνο σου σε ενα μαξιλάρι, ενώ μπορείς να χτίζεις κορμί; Ξέρεις, σίγουρα θα πρέπει να γράψω γι?αυτό.

    FLEX: Θα πρέπει, Joe.

    JOE: Υπάρχουν τόσα που έχω να πω. Υπάρχει ακόμα ένα μύνημα που πρέπει να βγει εκεί έξω σχετικά με το bodybuilding για καλό. Εφ? όσον οι άνθρωποι αποδέχονται το bodybuilding και το εντάσσουν στη ζωή τους, όλα θα είναι μία χαρά.
    Last edited by POWERBUILDER; 20-05-12 at 21:57.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    10 Προβλέψεις του Joe Weider

    Τα παρακάτω, είναι μια ανατύπωση της έκδοσης από τον Joe Weider τον Ιούλιο του 1950 του περιοδικού YOUR PHISIQUE. Αποδεικνύοντας ότι ο Νοστράδαμος δεν είχε τίποτα πάνω του, ο Joe απαριθμεί 10 προβλέψεις για το bodybuilding και τον κεντρικό ρόλο που πίστευε ότι θα παίξουν στη ζωή των μελλοντικών γενεών. Η παράξενη ακρίβεια την πρόγνωσης του είναι σχεδόν τρομακτική. Θυμηθείτε, ήταν το 1950.



    ΠΡΟΒΛΕΠΩ ότι ο πολιτισμός θα επιταχύνει σε κάθε φράση, και ότι οι τάσεις και οι παραμορφώσεις για την ανθρωπότητα θα συνεχίσουν να αυξάνονται.


    ΠΡΟΒΛΕΠΩ
    ότι η προκύπτουσα αύξηση στην ψυχική και σωματική ασθένεια θα αναγκάσει τον κόσμο να αναγνωρίσει τη σημασία της συστηματικής άσκησης και φυσικής δραστηριότητας.


    ΠΡΟΒΛΕΠΩ
    ότι το bodybuilding θα γίνει η κύρια μορφή της συστηματικής άσκησης και φυσικής δραστηριότητας, και ότι θα μπορέσει να εκλαμβάνεται ως μία από τις μεγαλύτερες δυνάμεις στον τομέα της προληπτικής ιατρικής.


    ΠΡΟΒΛΕΠΩ
    ότι η πλήρης συνειδητοποίηση της σημασίας της μυϊκής ανάπτυξης θα σαρώσει τον κόσμο, και το άθλημα του bodybuilding θα αυξηθεί αλματωδώς.


    ΠΡΟΒΛΕΠΩ
    ότι οι αρχές του καλού bodybuilding - που περιλαμβάνουν μια ισορροπημένη διατροφή, επαρκή ύπνο, την αφθονία του φρέσκου αέρα, άφθονη ηλιοφάνεια και κανονική προπόνηση - θα γίνουν βασικές αρχές της ζωής.


    ΠΡΟΒΛΕΠΩ ότι το bodybuilding θα γίνει το εφαλτήριο για κάθε άθλημα και σωματική δραστηριότητα.


    ΠΡΟΒΛΕΠΩ
    ότι η τέχνη της χαλάρωσης, μία από τις θεμελιώδεις αρχές στο bodybuilding, θα γίνεται όλο και πιο σημαντική καθώς οι εντάσεις θα αυξάνονται, και η χαλάρωση θα διδάσκεται και θα υποσιρίζεται.


    ΠΡΟΒΛΕΠΩ
    ότι το bodybuilding θα εξαπλωθεί σε κάθε γωνιά του κόσμου και ότι κάποια μέρα θα αναγνωριστεί ως ο βασιλιάς όλων των αθλημάτων και των σωματικών δραστηριοτήτων.


    ΠΡΟΒΛΕΠΩ
    ότι εκείνοι που εξασκούν το bodybuilding θα ζήσουν πιο υγιείς, πιο ευτυχισμένοι και με πιο ωφέλιμες ζωές.


    ΠΡΟΒΛΕΠΩ
    ότι το bodybuilding κάποια μέρα θα γίνει μία από τις μεγαλύτερες δυνάμεις στην ύπαρξη, και ότι μπορεί να χαιρετιστεί ως η δραστηριότητα που πραγματικά έσωσε τον πολιτισμό από τον εαυτό του.


















  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default



    Αρχή Προπόνησης 1: Η προοδευτική υπερφόρτωση

    Για να αναπτυχθεί ένα στοιχείο της φυσικής κατάστασης (δύναμη, μυϊκή μάζα, αντοχή, κλπ.), πρέπει οι μύες να έχουν περισσότερο φορτίο απο το συνηθισμένο. Αυτό σημαίνει ότι οι μύες θα πρέπει να φορτωθούν σταδιακά με περισσότερο βάρος, Για να αναπτυχθεί δύναμη δηλαδή, θα πρέπει να σηκώσουν όλο και πιο βαριά φορτία. Αλλα για να μεγιστοποιηθεί η ανάπτυξη των μυών, δεν θα πρέπει να γίνεται μόνο προπόνηση με όλο και βαρύτερα φορτία, θα πρέπει να αυξηθεί και ο αριθμός των sets και οι προπονήσεις.
    Αν ο στόχος σας είναι η μυϊκή αντοχή, τότε μειώστε συνεχώς τα διαλείμματα μεταξύ των sets και κάντε περισσότερες επαναλήψεις ή sets. Η αρχή της υπερφόρτωσης βασίζεται σε οποιαδήποτε μορφή της φυσικής προπόνησης και παρέχει μια σταθερή βάση για μια επιτυχημένη προπόνηση με βάρη.

    Αρχή Προπόνησης 2: Το σύστημα των sets

    Στα πρώτα χρόνια του bodybuilding, οι περισσότεροι προπονητές, έκριναν ότι οι φιλόδοξοι αθλητές θα πρέπει να κάνουν μόνο ένα set από κάθε άσκηση. Ετσι, ολόκληρο το σώμα έχει προπονηθεί με συνολικά δώδεκα ασκήσεις και κάθε προπόνηση περιλάμβανε δώδεκα sets. Αντιθέτως, ο Joe Weider ήταν ο πρώτος ο οποίος πρότεινε, ότι η προπόνηση με βάρη θα έπρεπε να εκτελείται με πολλά sets της κάθε άσκησης (μερικές φορές μέχρι και τρία ή τέσσερα set ανά άσκηση), ώστε κάθε ομάδα μυών να προπονηθεί επαρκώς και να τονωθεί στο μέγιστο η αύξηση των μυών.

    Αρχή Προπόνησης 3: Η Προπόνηση Απομόνωσης­­­

    Πολλοί μύες μπορούν να "φορτωθούν" σαν μονάδα ή σχετικά απομονωμένοι. Όλοι οι μύες είναι περισσότερο ή λιγότερο ενεργοί σε όλες τις κινήσεις, ως σταθεροποιητές, ως ανταγωνιστές, ως αγωνιστές, ή ως συνεργάτες. Αν θα πρέπει να κάνετε γράμμωση ή να γυμνάσετε ένα συγκεκριμένο μύ, ή ένα συγκεκριμένο τμήμα του μυ, θα πρέπει, όσο το δυνατό, να απομονωθεί και να γυμναστεί μεμονωμένος. Αυτό γίνεται με την βοήθεια διαφορετικών θέσεων του σώματος. Για παράδειγμα στα ανοίγματα με αλτήρες, απομονώνονται καλύτερα οι μύες του στήθους, όπως σε σχέση με τις πιέσεις με μπάρα στον οριζόντιο πάγκο.



    Αρχή Προπόνησης 4: Σύγχυση των μυών

    Η συνεχής ανάπτυξη των μυών μπορεί να επιτευχθεί μόνο όταν δεν δίνεται στο σώμα καμία ευκαιρία για να προσαρμοστεί πλήρως σε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα γυμναστικής. Οι μύες δεν πρέπει ποτέ να νιώσουν "άνετα". Η ανάπτυξη των μυών απαιτεί συνεχή νέα φόρτωση. Θα πρέπει να αλλάζουν συνεχώς οι ασκήσεις, τα sets, οι επαναλήψεις και η γωνία προσέγγισης και θα πρέπει να αλλάξουν έτσι, ώστε να μην εξοικειωθούν και προσαρμοστούν οι μύες σε συγκεκριμένη φόρτωση και προπόνηση με κανένα τρόπο.

    Αρχή Προπόνησης 5: Η Αρχή της προτεραιότητας

    Το πιο αδύναμο μέρος του σώματός πρέπει πάντα να προπονείται στην αρχή της αντίστοιχης προπόνησης, όταν όλη η ενέργεια θα είναι διαθέσιμη. Η ανάπτυξη των μυών απαιτεί υψηλό βαθμό έντασης. Η ένταση της προπόνησης μπορεί να είναι μόνο τόσο υψηλή, όταν η απαιτούμενη ενέργεια είναι διαθέσιμη. Για παράδειγμα, ένας αθλητής, ο οποίος έχει αδύναμους ώμους, σε μια ημέρα προπόνησης στήθους ? ώμων θα πρέπει να εκτελέσει πρώτα τις ασκήσεις των ώμων πριν από αυτές για το στήθος. Με αυτό τον τρόπο είναι εγγυημένη η μέγιστη ένταση της προπόνησης στους ώμους. Επίσης, ύπο προυποθέσεις, μπορεί να χρειαστεί η εκγύμναση της αδύναμης μυικής ομάδας να γίνεται συχνότερα άπο τις υπόλοιπες ώστε να επιτευχθεί η μέγιστη εστίαση στον προβληματικό μυ. Επίσης, μπορούμε να κάνουμε ασκήσεις όπως τα σκουώτ, αν τα πόδια μας είναι τα αδύνατα σημεία μας κατά την έναρξη της προπόνησης μας, διότι αυτή είναι η στιγμή που αισθανόμαστε δυνατότεροι και έχουμε την περισσότερη ενέργεια.

    Αρχή Προπόνησης 6: Η Αρχή της Πυραμίδας

    Οι συσπάσεις των μυών αυξάνονται λόγω της υψηλής αντίστασης. Σε αυτές τις συστολές κατά της υψηλής αντίστασης κερδίζετε και αυξήσεις σε δύναμη. Το να σηκώσετε το μέγιστο βάρος σε μια άσκηση απ? ευθέιας με sets των οκτώ επαναλήψεων, χωρίς ζέσταμα, θεωρητικά, είναι ένας πολύ αποτελεσματικός τρόπος για την ανάπτυξη μυϊκής μάζας και δύναμης. Αυτό δεν λειτουργεί. Κατά τη διάρκεια της προπόνησης με μεγάλα βάρη, χωρίς καλό ζέσταμα, υπάρχει σοβαρός κίνδυνος τραυματισμού. Οι μύες θα πρέπει να επιφορτίζονται σταδιακά ώστε να συνηθίζουν το βάρος.
    Κανείς δεν ξεκινάει την προπόνησή του με το μέγιστο βάρος και η αρχή της πυραμίδας αναπτύχθηκε για να αντιμετωπιστεί αυτή η κατάσταση. Κάθε άσκηση αρχίζει με περίπου το 60% του μέγιστου βάρους που θα μπορούσε να σηκωθεί με μία μόνο επανάληψη. Στη συνέχεια τοποθετείται περισσότερο βάρος και ελαχιστοποιείται ο αριθμός των επαναλήψεων σε δέκα με δώδεκα. Στη συνέχεια, το βάρος αυξάνεται σε περίπου 80% του μέγιστου βάρους και ακολουθούν πέντε με έξι επαναλήψεις. Με τον τρόπο αυτό, μπορούν να σηκωθούν μετά την προθέρμανση βαριά φορτία, χωρίς να υπάρχει αυξημένος κίνδυνος τραυματισμού.



    Αρχή Προπόνησης 7: Η Αρχή διάσπασης

    Αφορά τους αρχάριους. Μετά από έξι εβδομάδες προπόνησης, όλου του σώματος, ανά τρεις ημέρες την εβδομάδα, θα πρέπει να αυξηθεί η ένταση της άσκησης. Μια κατανομή των ασκήσεων για το πάνω και το κάτω μέρος του σώματος επιτρέπει όλο και περισσότερη εξάσκηση και sets αλλά και την αύξηση του φορτίου. Με την αρχή της διάσπασης, προπονείτε οποιοδήποτε μέρος του σώματος σκληρότερα, έτσι ώστε οι μύες να είναι ισορροπημένοι, πιο ανεπτυγμένοι και καλοσχηματισμένοι. Αυτό σημαίνει, για παράδειγμα εβδομαδιαίας προπόνησης, τη Δευτέρα θα προπονείτε το πάνω μέρος του σώματος (στήθος και ώμοι), την Τετάρτη το κάτω μέρος (πόδια) και την Παρασκευή το πάνω μέρος (πλάτη και χέρια).

    Αρχή Προπόνησης 8: Η Αρχή της κυκλοφορίας του αίματος

    Για να τονωθεί η ανάπτυξη των μυών, πρέπει να μεταφέρεται στους προπονημένους μυς αίμα. Για την ακρίβεια, η Αρχή της κυκλοφορίας του αίματος σημαίνει τη στόχευση της προπόνησης στο μέρος του σώματος.

    Αρχή Προπόνησης 9: Super Sets

    Μια πολύ διαδεδομένη αρχή της προπόνησης WEIDER, είναι τα SuperSets, όπου συνδυάζονται ανταγωνιστικά οι μυϊκές ομάδες. Ανταγωνιστικά σημαίνει με αντιπάλους. Παραδείγματα των ανταγωνιστικών μυϊκών ομάδων είναι: δικέφαλοι μύες - τρικέφαλοι μύες, πλάτη - στήθος, τετρακέφαλους - δικέφαλοι ποδιού. Είναι σημαντικό τα δύο επιμέρους σύνολα, ένα για κάθε άσκηση εάν είναι δυνατόν να εκτελούνται διαδοχικά. Τα SuperSets είναι λογικά και αποτελεσματικά και από νευρολογική άποψη. Έχει αποδειχθεί ότι οι δικέφαλοι μύες ανακάμπτουν γρηγορότερα, όταν εκτελείται άμεσα για ένα set των δικέφαλων μυών, αντίστοιχα με ένα set για τους τρικέφαλους μύες.



    Αρχή Προπόνησης 10: Το Σύνθετο Set

    Το σύνθετο set, είναι ένα superSet αλλά για την ίδια μυική ομάδα και περιλαμβάνει δύο διαφορετικές, η μία μετά την άλλη ασκήσεις. Σε αυτή την περίπτωση δεν πρόκειται για μία πιο αποτελεσματική αποκατάσταση. Εδώ ο στόχος είναι η ανάπτυξη. Για παράδειγμα ένα σύνθετο set για τους δικέφαλους μύς μπορεί να περιλαμβάνει έλξεις με μπάρα όρθιος και έλξεις αλτήρων στον επικλινή πάγκο.

    Αρχή Προπόνησης 11: Η Αρχή της ολιστικής

    Εχει αποδειχθεί επιστημονικά, ότι διάφορες περιοχές των ινών των μυών, φιλοξενούν πρωτεΐνες και ενεργειακά συστήματα που ανταποκρίνονται διαφορετικά σε διαφορετικές πιέσεις. Οι πρωτεΐνες στις μυϊκές ίνες μεγαλώνουν κάτω από μεγαλύτερη πίεση λόγω της υψηλής αντίστασης. Το αερόβιο σύστημα των κυττάρων (τα μιτοχόνδρια), ανταποκρίνονται σε προπόνηση αντοχής. Για την ανάπτυξη κάθε μυϊκού κυττάρου, πρέπει να εκτελεστεί και προπόνηση με διαφορετικούς αριθμούς επαναλήψεων και με υψηλούς και με χαμηλούς: Για παράδειγμα, στο πρώτο set, 15 επαναλήψεις μιας άσκησης, στο δεύτερο δέκα, οκτώ κατά το τρίτο και στο τελευταίο set έξι επαναλήψεις. Η αρχή της ολιστικής σε τροποποιημένη μορφή συνιστάται επίσης από τον Dr. Fred Hatfield.

    Αρχή Προπόνησης 12: Οι Κύκλοι Προπόνησης

    Ενα τμήμα του έτους της προπόνησης, αποτελείται από τη φάση της "κατασκευής" με τα μεγάλα βάρη και τις λίγες επαναλήψεις. Μετά, ακολουθεί μια προπόνηση με χαμηλό βάρος, πολλών επαναλήψεων και σύντομων περιόδων ανάπαυσης. Με αυτό τον τρόπο, αποφεύγεις τραυματισμούς και εξασφαλίζεις εναλλασσόμενη και σταθερή πρόοδο.



    Αρχή Προπόνησης 13: ISO-Τension

    Είναι μία από τις πιο παρεξηγημένες αρχές. Στην ISO-Tension ουσιαστικά πρόκειται για τον έλεγχο των μυών. Απλά, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να τεντώσετε ένα μυ εκτός της προπόνησης. Κρατήστε τη σύσπαση για τρία έως έξι δευτερόλεπτα και στη συνέχεια επαναλάβετε περίπου τρεις φορές. Οι πρωταθλητές χρησιμοποιούν αυτήν την τεχνική, τεντώνουν δηλαδή όλους τους μύες τρεις φορές την εβδομάδα κατά αυτόν τον τρόπο. Ετσι, επιτρέπουν οι ισομετρικές συστολές τον καλύτερο νευρολογικό έλεγχο των μυών και οι αθλητές, αναδεικνύουν τις μεμονωμένες μυϊκές ομάδες και τις διαιρέσεις μεταξύ των μυών πιο αποτελεσματικά στους αγώνες.

    Αρχή Προπόνησης 14: Η Αρχή της εξαπάτησης

    Η εξαπάτηση, στην σωστή τεχνική της προπόνησης, δεν πρέπει να απαλλάσσει το φορτίο απ' τον μυ, άλλά να αυξήσει την πίεση σ' αυτόν. Ετσι κι αλλιώς, το bodybuilding έχει να κάνει με την συνεχώς αυξανόμενη πίεση των μυών και όχι την μειωμένη πίεση. Για το λόγο αυτό, η σωστή τεχνική θα πρέπει να τροποποιηθεί προκειμένου να προστεθούν μία ή δύο επιπλέον επαναλήψεις στο τέλος ενός set ή ίσως και για να υποστήριχθούν οι μύες από ένα άλλο μέρος του σώματος που θα τεθεί σε λειτουργία.
    Για παράδειγμα, σε ένα set έλξεις αυτοσυγκέντρωσης στην τροχαλία μπορεί να μην τελειώσεις τις τελευταίες επαναλήψεις. Εάν όμως χρησιμοποιήσετε το ελεύθερο χέρι για υποβοήθηση στο βαθμό που είναι αναγκαίο ώστε να μπορείτε να ολοκληρώσετε δύο ακόμα επαναλήψεις, τότε αυτή θα είναι η ορθή ερμηνεία της αρχής της εξαπάτησης. Ωστόσο, αν χρειαστεί να σηκωθούν οι γλουτοί σας από τον πάγκο, στις πιέσεις στον οριζόντιο πάγκο, ώστε να κάνετε μία ή δύο περισσότερες επαναλήψεις, αυτή θα είναι η λανθασμένη ερμηνεία της αρχής. Το πρώτο παράδειγμα αυξάνει την πίεση στους μυς, ενώ το δεύτερο σενάριο τους ανακουφίζει.

    Αρχή Προπόνησης 15: Τα τριπλά Sets

    Το τριπλό set περιγράφει το συνδυασμό των τριών διαφορετικών ασκήσεων για το ίδιο μέρος του σώματος οι οποίες έχουν ολοκληρωθεί η μία αμέσως μετά την άλλη. Η τεχνική αυτή, εξασφαλίζει δυνατό πρήξιμο στο μύ. Καθώς οι μύες, προπονούνται από τρεις διαφορετικές οπτικές γωνίες, η τεχνική αυτή στοχεύει κυρίως στην διαμόρφωση των μυών. Τα τριπλά sets δίνουν έμφαση στην τοπική αντοχή και τους παράγοντες αποκατάστασης εντός των μυών και είναι επομένως ιδανικά και για την ενίσχυση της ροής του αίματος. Ενας πολύ γνωστός πρωταθλητής bodybuilding ανέπτυξε πάνω σ' αυτή την αρχή μία "προπόνηση coconut" για τους μύες των ώμων: Πρώτη άσκηση: Πλάγιες ανηψώσεις αλτήρων σκυφτός, κατ 'ευθείαν μετά από αυτό πιέσεις με μπάρα και στη συνέχεια πλάγιες ανυψώσεις αλτήρων. Αυτή η προπόνηση θα αυξήσει ακόμα και τους πιο δύσκολους ώμους.



    Αρχή Προπόνησης 16: Τα Gigasets

    Ενα σετ μαμούθ είναι μια σειρά από τέσσερις έως έξι διαφορετικές ασκήσεις για μία ομάδα μυών που γίνονται είτε το ένα αμέσως μετά το άλλο ή με πολύ σύντομη ξεκούραση ανάμεσα στα επιμέρους sets. Για παράδειγμα, μια προπόνηση στήθους: Πιέσεις με μπάρα στον οριζόντιο πάγκο, 30 δευτερόλεπτα διάλειμμα, πιέσεις με μπάρα στον επικλινή πάγκο, 30 δεύτερόλεπτα διάλειμμα, βυθίσεις , 30 δεύτερόλεπτα διάλειμμα, πουλ-όβερ, 30 δεύτερόλεπτα διάλειμμα. Eπαναλάβετε αυτή τη διαδικασία τρεις ή τέσσερις φορές προκειμένου να επιτευχθεί ακόμη πιο καλά ισορροπημένη ανάπτυξη των μυών.

    Αρχή Προπόνησης 17: Προ-κόπωση

    Βάζετε μία ομάδα μυών, χρησιμοποιώντας μια άσκηση απομόνωσης, κάτω από πίεση στην περιοχή της κινησής τους και στη συνέχεια προπονείτε μία δευτερεύον περιοχή της κίνησης με μια βασική ή πολυαρθρική άσκηση. Παράδειγμα: Προ-κόπωση των τετρακεφάλων: Εκελείτε ένα set εκτάσεων τετρακεφάλων και μετά ένα set squats. Αυτό σημαίνει ότι οι μύες που εργάζονται μαζί, όπως οι μύες που τεντώνονται στο κάτω μέρος της πλάτης οι καμπτήρες της σπονδυλικής στήλης και του ισχίου, μπαίνουν στην άσκηση πράγμα που σημαίνει ότι οι ανώτεροι μύες των μηρών θα υποβληθούν σε ακόμη περισσότερη πίεση.

    Αρχή Προπόνησης 18: Τα διακεκομμένα sets

    Τα διακεκομμένα sets είναι μια τεχνική για τη δημιουργία δύναμης και μάζας. Η τεχνική αυτή σας δίνει τη δυνατότητα να σηκώσετε το μέγιστο βάρος μέσα σε ένα set. Πώς γίνεται: Χρησιμοποιήστε αρκετό βάρος ώστε να είστε σε θέση να κάνετε δύο ή τρεις επαναλήψεις, 30-45-δεύτερα διάλειμμα, δύο με τρεις περισσότερες επαναλήψεις, 45-60-δεύτερα διάλειμμα, μία ή δύο επαναλήψεις. Εκτελέστε ένα set 7-10 επαναλήψεων με μέγιστο βάρος για όλες τις επαναλήψεις.



    Αρχή Προπόνησης 19: Η Αρχή της μέγιστης συστολής

    Η τεχνική αυτή, έχει ως στόχο να κρατήσει τους μυες που έχουν τεθεί υπο πίεση στην θέση της ισχυρότερης συστολής. Στους αλτήρες, για παράδειγμα, χάνει η αντίσταση προς το τέλος της κίνησής της την αποτελεσματικότητά της. Για να αποφευχθεί αυτό και να υποβάλλει τον δικέφαλο στην αντίσταση ακόμη και στο σημείο της πλήρους συστολής, η συστολή μπορεί να διεξαχθεί στο υψηλότερο σημείο της κίνησης με στροφή του καρπού προς τα έξω. Αυτό σημαίνει ότι οι μύες είναι συνεχώς κάτω από την πίεση, πράγμα που σημαίνει καλύτερο ορισμό για εσάς. Επίσης, στις πιέσεις στον οριζόντιο πάγκο, κρατώντας το βάρος στην κορυφή της κίνησης για δύο με τρία δευτερόλεπτα, επιτυγχάνουμε προπόνηση μέγιστης συστολής.

    Αρχή Προπόνησης 20: Η Αρχή της συνεχής έντασης

    Η ορμή των δυνάμεων μπορεί να γίνει ο χειρότερος εχθρός των μυών. Αν προπονείστε τόσο γρήγορα ώστε τα βάρη να κινηθούν στο μεγαλύτερο μέρος της κίνησης με κεκτημένη ταχύτητα, απαλλάσσονται οι μύες από ένα μεγάλο μέρος της αναγκαίας επιβάρυνσης. Είναι καλύτερα να προπονείστε αργά και με προσήλωση ώστε να κρατάτε τους μυς κάτω από συνεχής ένταση. Μόνο έτσι θα προπονείστε σκληρά και θα διεγείρονται οι μυϊκές σας ίνες.

    Αρχή Προπόνησης 21: Η αρνητική επανάληψη

    Βάζοντας το μυ να αγωνιστεί ενάντια στην αντίσταση του βάρους κατά την αρνητική φάση της κίνησης (μειώνοντας το βάρος), είναι μια πολύ εντατική μορφή προπόνησης η οποία διεγείρει την μέγιστη ανάπτυξη τους. Η αρνητική προπόνηση θα πρέπει να περιορίζεται σε ορισμένες περιπτώσεις. Με αυτή τη μέθοδο θα ενισχυθούν οι μύες και οι συνδετικοί ιστοί και θα δυναμώσουν. Αυτή η τεχνική, μπορεί να εφαρμοστεί και σε ασθενέστερα μέρη του σώματος, για να τα φέρει γρήγορα στο στάδιο της ανάπτυξης των άλλων μυών, κατά προτίμηση κατά τη φάση προετοιμασίας εκτός της γωνιστικής περιόδου.
    Παράδειγμα: Αν η προπόνηση στις πιέσεις με μπάρα στον οριζόντιο πάγκο με οκτώ επαναλήψεις είναι με 100kg, θα πρέπει να βοηθήσει ένας συναθλητής να μετακινήσετε προς τα πάνω 120 kg.Η αρνητική κίνηση προς τα κάτω εκτελείται μόνη της. Σε ορισμένες ασκήσεις, όπως για παράδειγμα οι έλξεις δικέφαλων με μπάρα δεν είναι τόσο απαραίτητος ο συναθλητής. Η ανοδική κίνηση μπορεί να ολοκληρωθεί με ορμή. Η κάθοδος γίνεται με αργή και σωστή τεχνική.



    Αρχή Προπόνησης 22: Η Αρχή της εντατικής επανάληψης

    Οι εντατικές επαναλήψεις αποτελούν μια εντατική τεχνική (όπως υποδηλώνει το όνομα). Πολλοί αθλητές προπονούνται υπερβολικά, εάν βασίζονται πάρα πολύ σε αυτή την αρχή. Για τους αστέρες που κάνουν πολύ εντατική επανάληψη (π.χ., Shawn Ray, Eddie Robinson, Aaron Baker, κλπ) πρόκειται για άνδρες με τεράστια δύναμη και την ικανότητα συγκέντρωσης, άνδρες, που είναι εξοπλισμένοι με γονίδια για bodybuilding. Ακόμα και αυτοί κάνουν με τις εντατικές επαναλήψεις οικονομία. Με τις εντατικές επαναλήψεις, οι ίνες των μυών κουράζονται πάνω από το κανονικό και τονώνουν ακόμη περισσότερο την αύξηση των μυών.
    Παράδειγμα: Στις πιέσεις με μπάρα στον οριζόντιο, οκτώ επαναλήψεις με 100 κιλά. Μετά την όγδοη επανάληψη, βοηθά ένας συναθλητής και τις κινεί ακριβώς στο κέντρο της μπάρας, ώστε να μπορέσουν να να ολοκληρωθούν ακόμη δύο με τρεις επαναλήψεις πέρα από το σημείο.

    Αρχή Προπόνησης 23: Η Αρχή της διπλής διάσπασης της προπόνησης

    Πολλοί αθλητές προπονούν σήμερα μόνο ένα ή δύο σημεία του σώματός τους το μεσημέρι και πάνε αργά το απόγευμα ή το βράδυ και πάλι στο γυμναστήριο για να προπονήσουν ένα ή δύο άλλα μέρη του σώματος. Προπονούνται με το σύστημα της διάσπασης της προπόνησης. Το πλεονέκτημα αυτού του συστήματος είναι προφανής. Αν γυμνάζονται μόνο ένα ή δύο σημεία του σώματος ανά προπόνηση, όλη η ενέργεια εφαρμόζεται σε αυτά τα μέρη του σώματος. Είναι δυνατό να γίνει προπόνηση με περισσότερα set, η οποία βέβαια φέρνει περισσότερα ανάπτυξη των μυών. Δυστυχώς όμως, αυτή η αρχή δεν είναι εφικτή για τους περισσότερους επαγγελματίες.

    Αρχή Προπόνησης 24: Η Αρχή της τριπλής διάσπασης της προπόνησης

    Υπάρχουν μερικοί αθλητές οι οποίοι έχουν σχετικά γρήγορη μυϊκή αποκατάσταση και μπορούν συνεπώς να επωφεληθούν από τους ίδιους λόγους με παραπάνω, από τρεις καθημερινές προπονήσεις, σε κάθε μία από αυτές τις τρεις προπονήσεις αφοσιώνονται σε διαφορετικό μέρος του σώματος. Ο Albert Beckles, ένας από τους μεγαλύτερους πρωταθλητές, ανήκει σε αυτήν την κατηγορία αθλητών. Παρόμοια με τη διπλή διάσπαση, είναι εφικτές αυτές οι προπονήσεις μόνο από επαγγελματίες.



    Αρχή Προπόνησης 25: Η Αρχή της καύσης

    Αν προστίθεται δύο ή τρεις σύντομες επαναλήψεις στο τέλος του κανονικού set, ρέει ακόμη περισσότερο αίμα και γαλακτικό οξύ στους μυς. Αυτό το επιπλέον γαλακτικό οξύ, δίνει μια αίσθηση καψίματος στους μυς. Από φυσιολογική άποψη, πρήζονται τα κύτταρα και δημιουργούνται νέα τριχοειδή αγγεία, και μεταφέρονται το οξυγόνο, θρεπτικά συστατικά και το αίμα στα κύτταρα. Αυτό οδηγεί σε αύξηση της μάζας και την καλύτερη κυκλοφορία του αίματος. Ο Larry Scott, ένας από τους πρώτους πρωταθλητές και ο πρώτος Mr.Olympia, χρησιμοποιεί την τεχνική αυτή σε σχεδόν όλες τις ασκήσεις του.

    Αρχή Προπόνησης 26: Η Αρχή της ποιότητας

    Η ποιότητα της προπόνησης σηματοδοτεί τη σταδιακή μείωση του χρόνου ανάπαυσης μεταξύ των set ενώ ταυτόχρονα διατηρείται ή αύξηση του αριθμού των sets. Η προπόνηση ποιότητας και προετοιμασίας για τους αγώνες συμβάλλει στην ανάπτυξη της γράμμωσης και της λεπτομέρειας.

    Αρχή Προπόνησης 27: Η Αρχή της μείωσης των βαρών

    Πολλοί αθλητές ονομάζουν αυτή την τεχνική «απογύμνωση». Απαιτεί δύο συναθλητές και στις δύο πλευρές της μπάρας ο ένας που θα παίρνουν περισσότερο βάρος απ'την μπάρα, όταν δεν θα μπορούν να γίνουν άλλες επαναλήψεις με το βάρος που υπάρχει πάνω. Το set μεγαλώνει έτσι, ώστε να εκτελούνται μερικές ακόμα επαναλήψεις με λιγότερο βάρος. Η μέθοδος αυτή αυξάνει σημαντικά την ένταση του κάθε set. Θα πρέπει να εφαρμόζεται μόνο σε μία ή δύο ασκήσεις για κάθε προπόνηση.



    Αρχή Προπόνησης 28: Η ενστικτώδης αρχή

    Στο bodybuilding υπάρχει μόνο ένας κανόνας που ισχύει για όλους: Μόνο εσείς μπορείτε να ξέρετε τι είναι καλύτερο για το σώμα σας. Αργά ή γρήγορα, όλοι οι αθλητές μπορούν να αναπτύξουν την ικανότητα να οργανώνουν τα δικά τους προγράμματα προπόνησης με έναν τρόπο που είναι καλύτερο για αυτούς. Μόνο με αυτόν τον τρόπο είναι δυνατόν να γίνει καλύτερη αξιοποίηση των δυνατοτήτων που η φύση σας έχει προικίσει. Ο καθένας αντιδρά διαφορετικά στα προγράμματα προπόνησης και διατροφής. Καθώς αυξάνεται η εμπειρία σας, θα αρχίσετε να προπονείστε ενστικτωδώς με το σωστό τρόπο για σας, προκειμένου να επιτευχθεί η καλύτερη πρόοδος. Ο καθένας είναι διαφορετικός. Στην προπόνηση σας θα πρέπει να ληφθεί αυτό υπόψη.
    Ο πιο σημαντικός κανόνας στο bodybuilding είναι ότι δεν υπάρχουν κανόνες!

    Αρχή Προπόνησης 29: Η Αρχή των μερικών επαναλήψεων

    Προκειμένου να αναπτυχθεί περισσότερη δύναμη και μυϊκή μάζα, θα πρέπει να γίνει προπόνηση με μερικες επαναλήψεις στην αρχική φάση, στην μέση ή στην τελική φάση της κινησης. Το πιο γνωστό παράδειγμα αυτού είναι το 21ο σετ για τους δικέφαλους μυς. Είναι πολύ απλό να το κάνουμε. Το σύνηθες βάρος της προπόνησης για δέκα επαναλήψεις Scottcurls θα πρεπει να μειωθεί κατά 15%. Στη συνέχεια, γίνονται επτά επαναλήψεις στο υψηλότερο εώς το μέσο του πεδίου. Οι δεύτερες επτά επαναλήψεις γίνονται από το χαμηλότερο σημείο της κινησης μέχρι τα μέσα της κίνησης. Οι τελευταίες επτά είναι πλήρης επαναλήψεις.
    Η αρχή αυτή θα έχει ως αποτέλεσμα ένα ισχυρό αίσθημα καύσης στους δικέφαλους μυς.Για να αποφευχθεί η υπερβολική προπόνηση, θα πρέπει να κάνετε μόνο αυτό το είδος της εκπαίδευσης μια φορά την εβδομάδα το πολύ.

    Αρχή Προπόνησης 30: Η Αρχή της σταθερής έντασης

    Η αρχή αυτή, προσφέρει ένα πολύ έντονο μυικό κάψιμο, δίνοντας νέες δυνατότητες στους μύες να αναπτυχθούν, καθώς άπο την αρχή μέχρι το τέλος του σετ, δεν επιτρέπεται η παύση, η χαλάρωση, ή σύσπαση ή, η συστολή του μυ με κανένα τρόπο. Το βάρος, άπο την αρχή μέχρι το τέλος του σετ κινείται με σταθερή, αργή εώς μέτρια ταχύτητα. Για παράδειγμα, εάν χωρίσουμε την κίνηση ενός σετ πιέσων στο οριζόντιο πάγκο, άπο το κάτω μέρος της κίνησης μέχρι το πάνω, σε τέσσερα μέρη, η κίνηση τότε θα πρέπει να ξεκινάει μετά το τέλος του ενός τετάρτου και να τελειώνει μετα το τέλος των τριών τετάρτων. Το βάρος που θα χρησιμοποιήσουμε είναι μικρότερο και με αυτή την τεχνική στοχεύουμε στις 10 με 12 επαναλήψεις.

    Αρχή Προπόνησης 31: Η Αρχή των τμηματικών Sets

    Προπονείστε μικρότερα, πιο αργά ανπτυσσόμενα μέρη του σώματος, όπως κνήμες ή τους βραχίονες ανάμεσα στο σύνολο των μεγάλων μυικών σας ομάδων. Ο Arnold Schwarzenegger στηρίχθηκε σε αυτή την αρχή νωρίς στην καριέρα του για να αναπτύξει τις κνήμες του. Εκανε ένα σετ για το στήθος, την πλάτη ή τους ώμους και μετά, έκανε ένα σετ ανυψώσεις κνημών άπο όρθια θέση, αναρρώνοντας παράλληλα την κύρια μυική του ομάδα. Εναλλάσοντας τις ασκήσεις της κύριας μυικής του ομάδας, οι κνήμες είχαν αρκετό χρόνο να ανακτήσουν δυνάμεις. Με αυτό τον τρόπο, τελειώνοντας την προπόνηση της κύριας μυικής του ομάδας, οι κνήμες του είχαν υποβληθεί σε συνολικά 15 με 20 sets προπόνησης.

    Αρχή Προπόνησης 32: Η Αρχή της κυκλικής προπόνησης

    Αυτή η ρουτίνα, αναφέρεται στους διαφορετικούς στόχους που πρέπει να επιτευχθούν. Μπορείτε να διαιρέσετε τις κατηγορίες της προπόνησης σας, ανάλογα με τους στόχους που πρέπει να επιτευχθούν. Μπορείτε να εφαρμόσετε διαφορετικές ασκήσεις αν θα θέλατε να κερδηθεί η μάζα, να αποκτήσετε δύναμη ή να αποκτήσετε περισσότερο μυικό καθορισμό και κοψίματα. Κυκλικες περιόδοι μπορούν επίσης να πραγματοποιηθούν εφαρμόζοντας χαμηλής έντασης και υψηλής έντασης είδη των ασκήσεων στην προπόνηση σας. Μπορείτε να συμπεριλάβετε πολλές επαναλήψεις και μικρότερη περίοδο ανάπαυσης, ή με μεγαλύτερα βάρη για την προπόνηση υψηλής έντασης. Χαμηλή ένταση μπορεί επίσης να σημαίνει μικρότερο βάρος, μεγαλύτερη περιόδος ανάπαυσης ή την εκτέλεση ασκήσεων που χρησιμοποιούν μέτρια αντίσταση.

    Αρχή Προπόνησης 33: Η Αρχή της πλυμμήρας

    Προπονήστε μία μυική ομάδα με πολλές ασκήσεις (τρεις με τέσσερις) προτού προπονήσετε κάποια άλλη. Με αυτή την αρχή, το σώμα σας πλυμμηρίζει τους μύες με τις μέγιστες ποσότητες αίματος και διατροφικών στοιχείων ώστε να επιτευχθεί η μέγιστη μυική ανάπτυξη.

    Αρχή Προπόνησης 34: Η Αρχή των μισών επαναλήψεων

    Διενεργούνται όταν έχετε φτάσει κοντά στην αποτυχία, αλλά μπορείτε ακόμα να εκτελέσετε περίπου το ήμισυ του κίνησης για μερικές ακόμα επαναλήψεις. Μην εκτελείτε συχνά πολλές από αυτές τις επαναλήψεις γιατί μπορεί να προκαλέσουν τραυματισμό. Εκτελέστε περίπου 3 από αυτές στο τέλος του σετ ή έως ότου δεν μπορείτε πλέον να μετακινήσετε το βάρος. Να εκτελούνται πάντα με έναν συναθλητή.

    Αρχή Προπόνησης 35: Η Αρχή της ιλιγγιώδους ταχύτητας

    Αντισταθμιστική επιτάχυνση της κίνησης, για την επίτευξη διέγερσης των ταχείας σύσπασης μυικών ινών.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default



    ΠΗΓΗ ΑΡΘΡΟΥ:

    http://www.weider.com.gr/product_info.php?cPath=136&products_id=851

    http://blog.workouthealthy.com/motivation1/joe-weider-principles/

    http://www.teenbodybuilding.com/jay4.htm

    http://www.teenbodybuilding.com/aaron4.htm

    http://www.muscleandfitness.com/training/weider-principles

    http://mind-muscle.com/the-weider-principles/

    http://www.ifbbpro.com/features/joe-weiders-principles/

    http://www.ifbb.com/page.php?id=26

    http://www.ifbb.com/reports/predict.html



  6. #6
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Μπραβο ρε Νικο...νασαι καλα για ολες αυτες τις σπουδαιες πληροφοριες και στο χρονο που διαθετεις για να μας δεινεις τοσα ομορφα θεματα
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  7. #7
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Σουπερ αφιερωμα στον Πατριαρχη !!!
    Welldone POWERBUILDER...
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    Καλά έγραψες!!! Σε ευχαριστούμε πολύ, πάρα πολύ όμορφο υλικό, έχεις μαζέψει τα πιο ουσιαστικά, είναι ευκολοδιάβαστο με ροή, μας έχεις και φώτο, με θετικό μήνυμα. Να σαι καλά πολύ όμορφη δουλειά

  9. #9
    Pumping Iron Billysoner's Avatar
    Join Date
    22-05-11
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    303

    Default

    Καταπληκτικό άρθρο με πάρα πολλές πληροφορίες! Χαρά στο κουράγιο σου φίλε!! Ευχαριστούμε πολύ!
    The easy day was yesterday

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Λεωνίδα, Θάνο, Νατάσα και Billy ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!

    Χαρά μου να αφιερώνω χρόνο για το φόρουμ και να μοιράζομαι πληροφορίες!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αφιέρωμα στον Μιχάλη Κεφαλιανό!
    By POWERBUILDER in forum Ελληνες Αθλητές Και Αθλήτριες
    Replies: 21
    Last Post: 26-04-12, 18:43
  2. Αφιερωμα στον καλυτερο παλαιστη ολων των εποχων..!
    By bigsteve in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 22
    Last Post: 26-04-11, 12:27
  3. Αφιέρωμα Στον Frank Zane!
    By Giorgos18 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 15-04-11, 23:00
  4. Αφιέρωμα στον REG PARK
    By POWERBUILDER in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 13
    Last Post: 09-05-10, 17:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •