Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder 14kostas95's Avatar
    Join Date
    20-05-12
    Location
    ροδος
    Posts
    4

    Default Απορίες από ενα νέο μέλος

    είμαι 16 χρονών 1,83cm ύψος καί 74 κιλά 13% σωματικο λιπος.Κανω προπονηση με βαρη 5-6 φορες την εβδομαδα απο 2 ωρες. Δουλευω δυο μυικες ομαδες την ημέρα και γενικα φτανω πολυ ψηλα σε κιλα.Κανω μια διατροφη που την εβγαλα μονος μου απο αυτα που ειδα στο site.Αλλα θελω συμβουλες για το τι πρεπει να προσθεσω ή να αφαιρεσω σε αυτην για να πεσω σε ποσοστο λιπους,αφου θελω να κανω καλυτερη γραμμωση(ειμαι ηδη αρκετα μυωδης αλλα θελω να φαινεται περισσοτερο).Βεβαια θα ξεκινησω και καποια αεροβια ασκηση ενδεχομενως kickboxing.Επισης θελω συμβουλες για ασκησεις για ποδια αφου στην αρχη θελοντας να χασω λιπος και μη γνωριζοντας ετρεχα μεγαλες αποστασεις 14-16χμ με αποτελεσμα να χασω πολλους μυς απο τα ποδια.Τελος παιρνω whey τρεις φορες την ημερα απο ενα σκουπ την φορα μια πριν το πρωινο μια μετα την προπονηση και μια πριν να κοιμηθω.Αλλα σκεφτομαι να ξεκινησω σε κρεατινη για ενα μηνα απο δυο δοσεις
    των 5γρ την ημερ.να ξεκινησω ή οχι ????????

    πρωινο(7 00 )
    oatpie (100γρ βρωμη 4ασπραδια 1 ολοκληρο)

    δεκατιανο 10 00
    1 τοστ ολικης με μια φετα γαλοπουλα τυρι cottage 1 ασπραδι απο ψητο αυγο

    μεσημεριανο 13 30

    το σπιτικο με ωμα λαχανικα με λεμονι(εξαιρουνται τηγανιτα κρεμες γαλακτος και γενικα υπερβολικα λιπαρα φαγητα)

    πριν απο την προπονηση 15 00
    1 γιαουρτι 2 % με δεκα αμυγδαλα

    μεταπροπονητικο 19 30
    δυο μπανανες 1 τορτιγια με 5 ασπραδια απο ψητα αυγα 100γρ cottage μαρουλι και λιγο απο το μεσημεριανο

    βραδυνο 22 00

    1 γιαουρτι 0% με λιγο μελι και 5 αμυγδαλα
    Last edited by 14kostas95; 21-05-12 at 08:54.

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    12-08-11
    Location
    Ηράκλειο κρήτης
    Posts
    334

    Default

    Γεια σου φίλε κώστα. Κατ' αρχήν είσαι 16 χρονών, 1,83 και 74 κιλά, δηλαδή 9 κιλά κάτω από το ύψος σου. μετά τη γράμμωση πόσα θα φτάσεις; Άσε τη γράμμωση για τώρα εστίασε σε πολύ και ποιοτικό φαγητό για να βάλεις καθαρά μυικά κιλά μιας και είσαι σε πολύ καλή ηλικία για ανάπτυξη. Επίσης αν θέλεις πόσταρε το πρόγραμμα που κάνεις στα βάρη. Επίσης την κρεατίνη άφησε τη για τώρα, είναι για πιο προχωρημένους αθλούμενους, άσε που 10 γρ τη μέρα για τα κιλά σου είναι πάρα πολλά, όπως και αν μπορείς ελλάτωσε τη whey και πρόσθεσε περισσότερη πρωτείνη από φαγητό.

  3. #3
    New Bodybuilder 14kostas95's Avatar
    Join Date
    20-05-12
    Location
    ροδος
    Posts
    4

    Default

    είμαι 9 κιλα λιγοτερα απο το υψος μου γιατι υπολειπομαι μυικα στα ποδια, αντιθετα στον θωρακα στην πλατη και τα χερια εχω μεγαλη μυικη αναπτυξη για την ηλικια μου.Ευχαριστω για την συμβουλη αλλα μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος σχετικα με την διατροφη.τι τροφες μπορω να προσθεσω σε αυτην για να αυξησω την πρωτεινη ?

    δευτερα
    πλατη ωμους

    τεταρτη
    δικεφαλα ποδια

    πεμπτη
    στηθος τρικεφαλα

    παρασκευη
    δικεφαλα κοιλιακους

    σαββατο
    πλατη

    την τριτη λογο φορτωμενου προγραμματος προπονουμαι σπανια για αυτο δεν την αναφερω
    Last edited by 14kostas95; 21-05-12 at 09:01.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Καλημέρα και καλώς ήρθες..εγώ θα έλεγα φίλε μου να τρως απόλα με μέτρο καθώς ακόμα είσαι 16 χρονών..είσαι πάνω στην ανάπτυξη και πρέπει να τρως..τρώγε αρκετά στην ηλικία που είσαι!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες από ενα νέο μέλος
    By 14kostas95 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 21-05-12, 14:43
  2. Νέο Μέλος Με Απορίες
    By Vako in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 04-04-12, 19:26
  3. Νέο Μέλος Γεμάτο Απορίες!
    By ioannisa in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 30-01-11, 16:01
  4. Νέο μέλος με απορίες σχετικά με γράμμωση
    By dimitris2868 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 18-01-10, 17:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •