Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-12
    Posts
    7

    Default Διατήρηση Μυικής Μάζας & Γράμμωση

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ 23ΧΡΟΝΩΝ 1,83 76ΚΙΛΑ 12%ΛΙΠΟΣ ΜΩΛΙΣ ΧΘΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΑΠΟ ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΙΟΛΟΓΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΑΣΩ ΛΙΓΟ ΛΙΠΟΣ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΩ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΩ ΜΥΙΚΗ ΜΑΖΑ ΟΥΤΕ ΚΙΛΑ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-12
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by stathis1989 View Post
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ 23ΧΡΟΝΩΝ 1,83 76ΚΙΛΑ 12%ΛΙΠΟΣ ΜΩΛΙΣ ΧΘΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΑΠΟ ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΙΟΛΟΓΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΑΣΩ ΛΙΓΟ ΛΙΠΟΣ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΩ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΩ ΜΥΙΚΗ ΜΑΖΑ ΟΥΤΕ ΚΙΛΑ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!
    γεια σου man μπορεις να τρως ισοθερμιδικα να βαλεις καποια αεροβια μεσα στη βδομαδα και να αλλαξεις τις επιλογες των τροφων σου. πχ ψωμια- φρουτα-μελια γαλακτοκομικα αν εχεις στη διατροφη σου να τα βγαλεις και να τα αντικαταστησεις με ποιο καθαρες πηγες..

  3. #3
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Καλησπερα.Δεν γινεται να στεγνωσεις χωρις να χασεις μυικη μαζα.Το θεμα ειναι να μην χασεις πολυ.

    Οσο για την διατροφη ψαξε στο φορουμ και θα βρεις πολλα αρθρα και διατροφες αλλων παιδιων που θα βοηθησουν.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες Στάθη! Προσοχή μόνο γιατί η "γράμμωση" είναι δίκοπο μαχαίρι. Θέλει μέθοδο, χρόνο και όχι ακραία πράγματα. Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να μη χρειάζεσαι να μπεις σε τέτοια διαδικασία, δεν μας αναφέρεις πόσο καιρό γυμνάζεσαι. Μπορείς να χάσεις λίπος και ταυτόχρονο να διατηρείς τη μυική σου μάζα, αν κρατάς μια ισοθερμιδική διατροφή, κρατάς κάποιες αερόβιες και οι προπονήσεις σου είναι βαριές και σωστές.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-12
    Posts
    7

    Default

    Quote Originally Posted by jo-2 View Post
    γεια σου man μπορεις να τρως ισοθερμιδικα να βαλεις καποια αεροβια μεσα στη βδομαδα και να αλλαξεις τις επιλογες των τροφων σου. πχ ψωμια- φρουτα-μελια γαλακτοκομικα αν εχεις στη διατροφη σου να τα βγαλεις και να τα αντικαταστησεις με ποιο καθαρες πηγες..
    ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΛΕΩ ΝΑ ΜΠΩ ΑΕΡΟΒΙΑ 3ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΨΗΛΟΑΠΕΦΕΥΓΑ ΛΟ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗΣ ΣΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΑΛΛΑ ΚΟΜΠΛΕ ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΨΩΜΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΓΙΖΩ ΚΑΝ...ΚΑΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΦΜΑΤΑΚΙ ΑΠΟ ΚΑΘΑΡΕΣ ΠΗΓΕΣ???ΑΠΟ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ΡΥΖΙ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΜΟΝΟ

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-12
    Posts
    7

    Default

    Quote Originally Posted by aggelos1994 View Post
    Καλησπερα.Δεν γινεται να στεγνωσεις χωρις να χασεις μυικη μαζα.Το θεμα ειναι να μην χασεις πολυ.

    Οσο για την διατροφη ψαξε στο φορουμ και θα βρεις πολλα αρθρα και διατροφες αλλων παιδιων που θα βοηθησουν.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ AGGELOS1994 ΑΠΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΧΑΝΩ ΤΟ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ :p

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-12
    Posts
    7

    Default

    ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ KARDOULA!!!! ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕ 3 ΕΝΤΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΙΚΡΑ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑΤΑ...ΑΠΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΠΡΙΝ 4ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 2ΜΗΝΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΛΙΓΟ ΜΠΡΟΣ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ(ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΤΡΩΓΑ ΔΕΝ ΕΠΕΡΝΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΝΟ ΦΑΓΗΤΟ ΟΥΤΕ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΤΠΤΑ...ΤΩΡΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΨΗΛΑ ΜΠΗΚΑ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΩ ΛΙΓΟ ΑΠΛΟΣ ΞΕΡΕΙΣ ΛΙΓΟ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΑΠΟ ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΛΙΓΟ ΟΙ ΠΟΛΥ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΛΟΣ ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΤΩ ΚΟΙΛΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΝΕΡΟΜΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΑΝΟΥΝ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΙ ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ..ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΑΕΡΟΒΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΛΟΓΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ ΣΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΔΕΨΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΒΑΛΩ 3 ΑΕΡΟΒΙΕΣ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ...ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΩ ΒΑΡΙΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΗ ΚΑΝΩ 5-6 ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 2ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΡΜΟ ΓΕΝΙΚΑ

  8. #8
    Pumping Iron beefmeup's Avatar
    Join Date
    22-03-11
    Location
    Ghost Box
    Posts
    439

    Default

    Quote Originally Posted by stathis1989 View Post
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ 23ΧΡΟΝΩΝ 1,83 76ΚΙΛΑ 12%ΛΙΠΟΣ ΜΩΛΙΣ ΧΘΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΑΠΟ ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΙΟΛΟΓΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΑΣΩ ΛΙΓΟ ΛΙΠΟΣ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΩ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΩ ΜΥΙΚΗ ΜΑΖΑ ΟΥΤΕ ΚΙΛΑ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!
    man υποθετωντας πως η μετρησεις σου ειναι σωστες,να ξερεις πως με μια spot on διατοφη,κ προπονηση,αντε να κατεβεις μεχρι το 8%..βαρια..κ με πολυ κοπο(αναλογα το προς τα που τινει το σωμα σου βεβαια).
    απο κει κ περα για να κατεβεις μεχρι εκει,δεν θα καταβολισεις ουτε γραμμαριο μυικης μαζας,γιατι απλα δεν γινεται,εκτος αν κανεις πολυ λαθος διατροφη κ λαθος αεροβια(υπερβολικη).
    αυτα που γραφονται γενικοτερα για μυικους καταβολισμους σε τετοια ποσοστα λιπους ειναι παραμυθια..δεν εχουν εφαρμογες στον μεσο αθλουμενο.

    για να καταβολισεις μυικα πρεπει να εχεις πολυ μυικοτητα,κ αρκετα χαμηλο ποσοστο λιπους..
    εσυ σε αυτη την φαση δεν εχεις τπτ απο αυτα τα 2,οποτε κανε την διατροφη γραμμωσης που θες,κ μην σε απασχολουν τα υπολοιπα..

    κιλα θα χασεις,ετσι κ αλλιως..δεν γινεται να στεγνωσεις που θες κ να μην χασεις κιλα,εφοσον θα χανεις λιπος..
    το να χασεις λιπος κ να παραμεινεις στα ιδια κιλα,ειναι σε ενα τοσο μικρο χρονικο διαστημα ανηκει μαλλον στην σφαιρα του φανταστικου..απλα κ μονο γιατι δεν θα μπορεσεις να αντικαταστησεις τα κιλα σε λιπος που χανεις με μυικα κιλα..δεν πανε αναλογα αυτα.
    Last edited by beefmeup; 22-05-12 at 11:20.
    :satisfaction is the death of desire:

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-12
    Posts
    7

    Default

    BEEFMEUP ΤΟ ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΑΔΥΝΑΤΟ ΔΛΔ ΠΕΡΝΩ ΔΥΣΚΟΛΑ ΧΑΝΩ ΕΥΚΟΛΑ ΓΙΑ ΑΕΡΟΒΙΑ ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΛΕΙΠΤΙΚΟ(ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΤΑΠΩΝΕΙ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ) ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ...ΟΤΑΝ ΕΝΩΕΙΣ SPOTON ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ??? ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ :p

  10. #10
    Pumping Iron beefmeup's Avatar
    Join Date
    22-03-11
    Location
    Ghost Box
    Posts
    439

    Default

    σταθη αν θες γραφε με μικρους χαρακτηρες,γιατι ετσι ειναι σαν να φωναζεις..

    απο κει κ περα,μπορεις να χασεις λιπος κ να βαζεις μυς με μια ελαφρως υποθερμιδικη διατροφη(-200 για αρχη),κ χωρις καθολου αεροβια..αρκει να εχεις ενα μικρο θετικο ισοζυγιο πρωτεινης καθημερινα..
    απλα θελει χρονο..
    αποτι ειδα δεν εχες κ πολυ λιπος να καψεις,οποτε εγω θα επικεντρωνομουν περισοτερο στο να βαλω μυς πανω μου αν ειμουν εσυ.

    2 ωρες προπονηση επι 5-6 φορες την εβδομαδα αν υποθεσουμε πως ειναι σοβαρη κ βαρια οπως γραφεις,ειναι ενας πολυ καλο λογος για να μην περνεις ευκολα βαρος.
    :satisfaction is the death of desire:

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-12
    Posts
    7

    Default

    Οκ δεν το ηξερα για τα κεφαλαια sorry.... :) το ξερω αλλα η προπονηση τοσο μου βγαινει μια μθηκη ομαδα καθε μερα και ειναι αρκετη βαρια και με αρκετα κιλα θα ελεγα για τη σωματοδομη μου και τα κιλα μου..υποθερμιδικη διατροφη εννοεισ στισ ημερισιεσ θερμιδεσ να αφαιρεσω 200???και οταν λεσ θετικο ισοζυγιο πρωτεινης καθημερινα τι εννοεισ??παιζει κανενα παραδειγματακι μηπωσ καταλαβω γτ δεν τα παω και πολυ καλα με αυτα ^_^

  12. #12
    Pumping Iron beefmeup's Avatar
    Join Date
    22-03-11
    Location
    Ghost Box
    Posts
    439

    Default

    ναι,αφαιρεις 200 θερμιδες ανα μερα,κ βγαζεις μια διατροφουλα με 2γρ πρωτεινη ανα κιλο καθημερινα..θα δεις πως θα αντιδρασει το σωμα σου,κ θα κινηθεις αναλογα.
    αυτο χωρις αεροβια.
    αν θες να βαλεις κιλα ομως,θα πρεπει να αλλαξεις λιγο τις προπονησεις σου σε 4 ανα βδομαδα ας πουμε.

    αλλα οταν εννοεις 1 ομαδα ανα μερα κ 2 ωρες προπονησης...μου ειναι δυσκολο να καταλαβω πως κανεις 2 ωρες ωμους,η στηθος ας πουμε..η οτιδηποτε αλλο βασικα.
    κ χωρις να περιλαμβανεις την αεροβια που λες πως δεν κανεις..
    κατι κανεις λαθος εδω..
    :satisfaction is the death of desire:

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-12
    Posts
    7

    Default

    υδατανθρακα αφαιρω προσθετω???? ωμουσ ποδια παιζω μαζι και οχι πολλες ασκησεισ γιατι εχω τραματησει και τους δυο ωμουσ αλλα στηθος κανω την προθερμανση μου και μετα 4ασκησεις αλλα βαζω φουλ κιλα βαλε μετα λιγο ξεκουραση απο ασκηση σε ασκηση μην φανταστεις πολυ ωρα και μετα κανω και κοιλιακους ανα μερα συνηθος...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μαραθώνιος & Διατήρηση Μυικής Μάζας
    By ryan584 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 26-03-12, 16:30
  2. Replies: 8
    Last Post: 12-03-12, 18:49
  3. Αύξηση Μυικής Μάζας
    By artyom88 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 25-11-11, 15:18
  4. ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΜΥΙΚΗΣ ΜΑΖΑΣ
    By antoneo in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 20-06-07, 07:28

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •