Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    06-04-05
    Location
    Στο μπαλκονι του σπιτιου μου...
    Posts
    301

    Default Ανεβασμα επιδοσεων στα ζετε

    Ασχολουμαι χρονια με το γυμναστηριο.
    Τα τωρινα μου stats ειναι αυτα που εχω στην υπογραφη μου(μονο στο σκουωτ εχω πεσει λογω ενος παλιου τροχαιου στα 170χ1)

    Στο θεμα μας

    Προσφατα ξεκινησα να κανω "ζετε". Ειναι 2 μηνες που εχω ξεκινησει. Αφου εμαθα καπως καλα την τεχνικη, οχι αψογα ομολογω, ξεκινησα και να ανεβαζω κιλα. Ειχα φτασει 80 max, μετα 90max και τωρα 100max.

    Το θεμα ειναι οτι εχω κολλησει σε αυτα τα κιλα και δεν μπορω να ανεβω αλλο. Δεν μπορω να προσδιορισω αν ο λογος ειναι "πλατω" ή απλα ψυχολογικος. Νιωθω οτι τα εχω, αλλα για καποιο λογο δεν μπορω να τα σηκωσω. Παω να τα φτασω στην κλειδα, αλλα καπου στο υψος του στηθους εγκαταλειπω.

    Εχω σκεφτει διαφορους τροπους αλλα ηθελα και τη γνωμη σας.

    1) Να δουλεψω καθε κομματι της κινησης ξεχωριστα. Για το ξεκολλημα λογου χαρη να δουλεψω πιο εκρηκτικα τις αρσεις θανατου. Για το "ψαλιδι" να δουλεψω πιο εκρηκτικα τις στρατιωτικες μου. Για το τιναγμα της μπαρας πιο εκρηκτικα τα σκουωτ μου.
    Αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι οτι νομιζω πως τα τωρινα μου στατς δεν δικαιολογουν το γεγονος οτι δεν μπορω να σηκωσω 100 κιλα σε ζετε. Οποτε σκεφτομουν την επομενη λυση

    2) Να δουλεψω μερα παρα μερα με 4-5 σετ των 4-5 ολοκληρωμενων ζετε στο καθε σετ στα 80 κιλα δλδ 5 χ 5 χ 80 και να συμπληρωνω με πολυ χαμηλης εντασεις βασικων ασκησεων (μια σε καθε προπονηση). Να αποκτησω δλδ μια αντοχη στη δυναμη και μεσα απο αυτο να ξεπερασω τα 100 κιλα

    Ο γυμναστης μου μου προτεινε να δουλεψω με μια ασκηση πιο συγκεκριμενη. Θα την περιγραψω γτ δεν ξερω πως ονομαζεται. Πιανεις την μπαρα απο κατω με ανοιχτη λαβη, κανεις το πεταγμα προς τα πανω και μολις φτασει στο υψος του στηθους σου την αφηνεις να πεσει

    Αν καποιος εχει να προτεινει κατι διαφορετικο ή να συμπληρωσει κατι παρακαλω να το κανει
    PERSONAL RECORS
    BENCH PRESS 160 x 1
    FULL SQUAT 210 x 2
    DEAD LIFTS 230 x 1
    Clean and jurk 120 x 1

  2. #2
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    βασικα εννοεισ πως να ανεβεισ στο επολε-ζετε η στο ζετε μονο??γτ με μπερδεψες!!
    κ αν εννοεισ επολε-ζετε, τοτε το "κολλημα" πυ τρως ειναι στο πρωτο μεροσ στο επολε η στο 2ο το ζετε?
    γτ οι πιο πολλοι εχουν αδυναμια στην εκτιναξη-ζετε

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    06-04-05
    Location
    Στο μπαλκονι του σπιτιου μου...
    Posts
    301

    Default

    Σορρυ παιδια...επολε ζετε ηθελα να γραψω...

    Το κολλημα που τρωω ειναι στο επολε. Στο ζετε πιστευω οτι τα εχω τα κιλα.
    Αλλα μην κολλησουμε μονο στη δικη μου περιπτωση.
    Ενας που θελει να ανεβασει κιλα στις επιδοσεις του στο επολε ζετε πως πρεπει να δουλεψει???

    Κατι αλλο.
    Στο ανεβασμα που κανω στο επολε και ακουμπωντας την μπαρα στην κλειδα μου καμια φορα μπορει να νιωσω ζαλαδα και να μου χαλασει την υπολοιπη προσπαθεια. Βεβαια, η κινηση θα βγει αφου παρω τις καταλληλες ανασες αλλα με εκνευριζει, με αποσυντονιζει και στο τελος μου χαλαει την προσπαθεια. Δοκιμασα να ανασανω απο τη μυτη και οχι απο το στομα στο διαστημα πριν το σηκωμα των κιλων αλλα τιποτα.
    Υπαρχει αλλο κολπο (αιθερας, διαφορετικος τροπος για τις ανασες)???
    PERSONAL RECORS
    BENCH PRESS 160 x 1
    FULL SQUAT 210 x 2
    DEAD LIFTS 230 x 1
    Clean and jurk 120 x 1

  4. #4
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    κοιτα δυχτυχωσ αυτο το προβλημα το εχουμε αλλα οχι με κλειδα,καροτιδα εννοεισ...ο μονος τροποσ ειναι να στεκεσαι για λιγο κ να παιρνεισ ανασα κ με τον καιρο θα την φερνεισ πιο μαλακα...

    ανεβαινεισ κιλα αν εντοπισεισ σε ποιο κομματι ειναι η αδυναμια σ κ δουλεψεισ συμπληρωματικη ασκηση.ασ πουμε αν κολασ στο επολε στο σηκωμα απο κατω τοτε δουλευεισ ποδια μπροστα δυναμωμα κ "μπαλατζο". ουσιαστικα μετα δουλευεισ δευτερευοντεσ ασκησεισ.
    αν μ πεισ σε ποιο κομματι θες δουλεμα θα σ πω ακριβως

  5. #5

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    To ψαλίδι πώς θα το βελτιώσεις με τις στρατιωτικές?ΤΟ ζήτημα δεν είναι να σπρώξεις τα κιλά(στα λίγα κιλά γίνεται αυτό,μετά όμως?Ας πούμε ότι έχεις 160+ πάνω σου...)αλλά να κάνεις το βήμα και να μπεις από κάτω τους,σκέψου το σαν να κάνεις κεφαλιά ψαράκι τί άλλο να σου πω?Βρες το πόσο πρέπει να κάτσεις από κάτω(το βάθος εννοώ)Συνήθως όσο ανεβαίνουν τα κιλα΄τόσο πιο κάτω θα αναγκαστείς να καθήσεις ειδικά εάν είσαι ψηλός.
    Κάνε push-press και εκρηκτικά μετά επάνω.Θα σε βοηθήσει στους ώμους σου.Όλο το θέμα είναι το πέταγμα που κάνουμε με τους ώμους-παλάμες-γάμπες.

    Ξεκίνα χαλάρά και ήρεμα το επολέ και με το που πάει να περάσει τα καλάμια δώσε ό,τι έχεις,φροντίζοντας να είναι τα κιλά κοντά στο σώμα(να σε γδέρνουν),να τραβήξεις με τραπέζιο όσο πάει χωρίς να λυγίζεις αγκώνες και να σηκωθείς στις μύτες ενώ εκείνη τη στιγμή ανοίγεις τα πόδια και κάθεσαι από κάτω τους.
    όταν έχεις τα κιλά στο στήθος σου,ποτέ μην παλατζάρεις και ίσως για αυτό κουράζεσαι παραπάνω.Θα θυμάσαι πάντα η άρθρωση του γονάτου να είναι κλειδωμένη αλλιώς τα 100 δεν είναι 100 αλλά πολύ παραπάνω.
    Ενεργειακά το επολέ-ζετέ είνα ιεξαιρετικά απαιτητικό ενώ το αρασέ παίζει να είανι και ότι πιο βάρβαρο υπάρχει στις κινήσεις για τους καρπούς για αυτό βάζε και straps καμιά φορά,βοηθάει.

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    06-04-05
    Location
    Στο μπαλκονι του σπιτιου μου...
    Posts
    301

    Default

    Δηλαδη το ολο θεμα το εντοπιζεις στην τεχνικη???

    Αν θες εξηγησε μου τι εννοεις push-press για ωμους γτ σε εχασα

    Το παλατζαρισμα στο στηθος νομιζω οτι ολοι οι αθλητες που χρησιμοποιουν ολυμπιακη μπαρα το κανουν, αφου αφαιρει κιλα στο σηκωμα, αλλα γινεται πιο απαιτητικο μετα στην ισορροπια
    Last edited by eidolara; 28-05-12 at 14:27.
    PERSONAL RECORS
    BENCH PRESS 160 x 1
    FULL SQUAT 210 x 2
    DEAD LIFTS 230 x 1
    Clean and jurk 120 x 1

  7. #7

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    To παλατζάρισμα στα πόδια εννοώ,εφόσον αναφέρω άρθρωση του γονάτου.Φυσικά είναι θέμα τεχνικής ;)
    Google το push-press.

  8. #8
    New Member Manos One More Rep's Avatar
    Join Date
    20-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    26

    Default

    Quote Originally Posted by eidolara View Post
    Σορρυ παιδια...επολε ζετε ηθελα να γραψω...

    Το κολλημα που τρωω ειναι στο επολε. Στο ζετε πιστευω οτι τα εχω τα κιλα.
    Αλλα μην κολλησουμε μονο στη δικη μου περιπτωση.
    Ενας που θελει να ανεβασει κιλα στις επιδοσεις του στο επολε ζετε πως πρεπει να δουλεψει???

    Κατι αλλο.
    Στο ανεβασμα που κανω στο επολε και ακουμπωντας την μπαρα στην κλειδα μου καμια φορα μπορει να νιωσω ζαλαδα και να μου χαλασει την υπολοιπη προσπαθεια. Βεβαια, η κινηση θα βγει αφου παρω τις καταλληλες ανασες αλλα με εκνευριζει, με αποσυντονιζει και στο τελος μου χαλαει την προσπαθεια. Δοκιμασα να ανασανω απο τη μυτη και οχι απο το στομα στο διαστημα πριν το σηκωμα των κιλων αλλα τιποτα.
    Υπαρχει αλλο κολπο (αιθερας, διαφορετικος τροπος για τις ανασες)???
    τη ζαλάδα που λες αραιά και πού την πάθαινα και γω..ίσως δεις και μαύρη οθόνη για 1-2 δευτερόλεπτα..στις περισσότερες περιπτώσεις είναι επειδή φέρνεις την μπάρα πολύ ψηλά στο λαιμό, με αποτέλεσμα να πιέζει το σημείο και να μειώνεται η αναπνοή, επομένως και το οξυγόνο. προσωπικά τουλάχιστον αυτό ήταν..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ανέβασμα Φωτογραφιών
    By dimitris95 in forum Σχετικά Με Το Forum
    Replies: 27
    Last Post: 03-10-11, 20:24
  2. Videos για ανέβασμα ψυχολογίας
    By test-Ostro in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 8
    Last Post: 13-10-08, 04:52
  3. Ανεβασμα κιλων
    By Toumpaniaris90 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 27-06-08, 04:28

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •