Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 85
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    09-09-08
    Location
    .
    Posts
    502

    Default Ψωμί Για Τόστ - Ποιό Προτιμάτε ??

    Ποιο ψωμί για τοστ πΡοτιματε στη διατροφη σας ...;;;

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν χρησιμοποιώ ψωμί στη διατροφή μου, αλλά αν έτρωγα θα επέλεγα ένα με τα λιγότερα πρόσθετα (αν παρατηρήσεις στα συστατικά πχ του ψωμιού "τοστιμο" έχει μέσα από ενισχυτικά γεύσης μέχρι δεξτρόζη και άλλα) και να ναι ολικής άλεσης. Το πιο απλό ψωμί που υπάρχει για τοστ είναι το κλασικό του Κατσέλη, λογικά θα χει και ολικής.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Αυτό με το ψωμί είναι μεγάαααλος βραχνάς!!! Πόσες ώρες έχω φάει στα super market να κάθομαι μπροστά στα ψωμιά (πως έχω γλιτώσει ακόμα κ δε με έχουν πάρει με ζουρλομανδύα είναι θαύμα!) και να ψαχουλεύω τις ετικέτες τους!

    Το συμπέρασμα? Το ολικής δεν είναι ολικής!!!!
    Πως γίνεται να γράφουν ψωμί ολικής άλεσης και η περιεκτικότητα του σε όλικης να κυμαίνεται από 13 - 26% τα περισσότερα με ελάαααχιστες εξαιρέσεις να φτάνουν το 45-50% τις οποίες ελάχιστες εξαιρέσεις δεν βρίσκεις πάντα.
    Όσο για τα υπόλοιπα συστατικά?
    Ζάχαρη, μαργαρίνη, λοιπά φυτικά έλαια και διάφορα άλλα άγνωστα σε εμένα συστατικά.

    Τελικά έχω καταλήξει όταν βρίσκω να παίρνω κάτι τύπου καρβελάκια (σε σχήμα) που είναι όμως σε φέτες, δεν έχουν ζάχαρη ή φυτικά έλαια, στα συστατικά γράφει μόνο: Αλεύρι ολικής, μαγιά, αλάτι (δεν θυμάμαι αν έχει κ κάτι άλλο, αλλά κ να γράφει δεν είναι τπτ περίεργο) και οι φέτες είναι βαριές και σκληρές....καμία σχέση με τα υπόλοιπα του τοστ που είναι αφρός. Και από γεύση μια χαρά! Δυστυχώς δεν θυμάμαι μάρκα γιατί δεν είναι γνωστή, θα το κοιτάξω και θα επανέλθω όμως. Το κακό είναι ότι δεν γράφει θερμίδες αλλά από τα συστατικά του και μόνο νομίζω ότι αν είναι φάω καλύτερα να φάω αυτό (αν φυσικά ότι γράφουν ισχύει).

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Όντως πιτσουφάκι! Εμείς οι γυναίκες, αν φυσικά έχουμε το χρόνο, μπορούμε να φτιάχνουμε και το δικό μας ψωμί. Δεν είναι ιδιαίτερα φοβερή διαδικασία, παλιότερα ζύμωνα συχνά (τώρα με πιασε η τεμπελιά ). Έβαζα μείγμα αλευριού κανονικό με ολικής.

    Επίσης μια άλλη πολύ καλή επιλογή για ψωμί που ξέχασα να γράψω πριν είναι το ψωμί γερμανικού τύπου (αυτό που μοιάζει σαν τούβλο).

  5. #5
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    12-10-09
    Posts
    546

    Default

    Αυτό το γερμανικό που λες το έχει και στα lidl και πολύσπορο και ηλιόσπορο αν θυμάμαι καλά. Από γεύση δεν λέει πολλά αλλά αν το ψήσεις σε τοστιέρα κάπως παλεύεται. Πάντως γενικότερα έχω βαρεθεί να βλέπω "ανούσιες" ερωτήσεις, όπως τι ψωμί για τοστ τρως, τι ρύζι τρως, τι γάλα πίνεις, αν πίνεις γάλα κλπ κλπ. Όλα αυτά για μένα κερασάκι στην τούρτα είναι εκτός κ αν κάποιος ετοιμάζεται για αγώνες. Δηλαδή οκ κάποιοι πλακώνουν γλυκά τηγανιτές πατάτες junk food κλπ και μετά ρωτάνε, από ρύζι ποιο να πάρω ? Το μπασμάτι καλό είναι ? Ε εντάξει, φάε ρύζι και ας είναι και γλασέ ! Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό κάποιων όταν τώρα αρχίζουν και μαθαίνουν περί διατροφής αλλά οκ μετά από κάποιο καιρό κρατάς τα βασικά και προσαρμόζεις ανάλογα. Φάε ολικής ψωμί μία φορά και ας είναι και 13%. Τέσπα δεν έχω κάτι προσωπικό απλά τελευταία βλέπω πολλές τέτοιου είδους ερωτήσεις και ήθελα να το αναφέρω...

  6. #6
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Το είχα σκεφτεί κ εγώ να φτιάξω μόνη μου ψωμί αλλά δεν τρώω πολύ, οπότε θα πήγαινε χαμένο.
    Εκτός αν διατηρείται και στην κατάψυξη.

    Και το γερμανικού τύπου πάντως που το έπαιρνα παλιότερα αν θυμάμαι καλά δεν έχει πάνω από 50% αλεύρι ολικής.
    Αλλά συγκριτικά με τα υπόλοιπα που κυκλοφορούσαν μακράν ήταν το καλύτερο!
    Βέβαια τους τελευταίους μήνες δεν το βρίσκω στα σούπερ μάρκετ που πάω....ίσως το πάνε για κατάργηση ή κάτι έχει παιχτεί με τις εταιρίες ...

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πολύ σωστός!!!

    Όσο για το γερμανικό ψωμί, δεν ξέρω αν το λιντλ έχει το ίδιο που έχουν στα άλλα σουπερ μάρκετ (γενικά από λιντλ δεν πολυεμπιστεύομαι για ποιότητα να σου πω την αλήθεια) και ίσως το άλλο να τρώγεται πιο καλά.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    και αν ασχολητε σοβαρα καποιος και αν οχι κανενα ρολο δεν παιζει.το παιδι απλα ρωταει πιο ειναι το σωστο και περνει τις αναλογες απαντησεις...ναι το σωστοτερο ειναι να μην παιρνεις ψωμι...αλλα και γω και ο οποιοσδηποτε που εργαζετε προσαρμοζουμε την διατροφη μας οπως μπορουμε...τρωω και γω 4 φεττες ψωμι στη δουλεια επειδει δεν μπορω να φερνω στο γραφειο μ μακαραονια και ρυζι και διαλειμμα 1 φορα την μερα δικαιουμε...ναι δεν χαθηκε ο κοσμος αλλα στη ερωτηση ποιο ειναι το σωστοτερο συμφωνω με την καρδουλα
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by pitsouf View Post

    Και το γερμανικού τύπου πάντως που το έπαιρνα παλιότερα αν θυμάμαι καλά δεν έχει πάνω από 50% αλεύρι ολικής.
    Αλλά συγκριτικά με τα υπόλοιπα που κυκλοφορούσαν μακράν ήταν το καλύτερο!
    Βέβαια τους τελευταίους μήνες δεν το βρίσκω στα σούπερ μάρκετ που πάω....ίσως το πάνε για κατάργηση ή κάτι έχει παιχτεί με τις εταιρίες ...
    Υπάρχει και γερμανικού τύπου ψωμί που έχει μείγμα αλεύρων από σίκαλη, κριθάρη, βρώμη. Θέλει λίγο ψάξιμο γιατί υπάρχουν πολλά είδη.

    Και το σπιτικό ψωμί μπορείς άνετα να το βάλεις στην κατάψυξη, αφού πρώτα το κόψεις σε μερίδες. Μετά βγάζεις όσες μερίδες χρειάζεσαι και το ξεπαγώνεις.
    Last edited by Kardoula; 05-12-11 at 10:46.

  10. #10
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    Quote Originally Posted by pitsouf View Post
    Το συμπέρασμα? Το ολικής δεν είναι ολικής!!!!
    ακριβως,εγω αγοραζα το κρις κρις ολικης φετες ζωης και οπως διαβασα μονο φετες ζωης δεν ειναι
    natofao.blogspot.com/2010/08/blog-post_13.html

  11. #11
    Pumping Iron ggeorge's Avatar
    Join Date
    16-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    442

    Default

    το καραμολεγκος γεννημα θρεμμα νομίζω εχει μονο ολικης ( η πρασινη συσκευασία).
    Τουλαχιστον στα συστατικά δε γραφει κατι αλλο...

    δεν παιρνω και ορκο ομως...

    EDIT

    Διαβασα κριτικες και το θαβουν και αυτο.......
    Last edited by ggeorge; 05-12-11 at 11:46.

  12. #12
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Εμενα παιρνει η μανα μου αλευρι πολυσπορο απο το Lidl οπως αναφερθηκε πιο πανω και το φτιαχνει σε αρτοπαρασκευαστη.
    Του αλλαζω τα φωτα,ειναι γευστικο και κατι διαφορετικο.Ειδικα ζεστο ειναι αστα να πανε!:-)

  13. #13
    Pumping Iron malmsteen's Avatar
    Join Date
    20-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    387

    Default

    εγώ πάλι παίρνω το πιο φθηνό. το ψωμί για τοστ του μασούτη! χαχαχα
    ας κάνω κάθε φορά την προπόνηση μου σωστή και ας μην είναι και πολύ καλό το ψωμί.
    δεν θα κατέβω φέτος στο olympia...
    yngwie or the highway
    http://www.youtube.com/watch?v=xfVlWNNumkc

  14. #14
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Με τη λογικη οτι ΟΛΑ εχουν κατι μεσα δε θα τρωγαμε τιποτα, οχι μονο ψωμι του τοστ αλλα σχεδον ολα πλεων...Δε χρειαζετε τοσο παιδεμα πιστευω, μονο αν το καναμε μονοι μας.. Εγω παντως αγοραζω οτι βρω...αρεκει να χει μαυρο χρωμα...
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  15. #15
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Antoin View Post
    Με τη λογικη οτι ΟΛΑ εχουν κατι μεσα δε θα τρωγαμε τιποτα, οχι μονο ψωμι του τοστ αλλα σχεδον ολα πλεων...Δε χρειαζετε τοσο παιδεμα πιστευω, μονο αν το καναμε μονοι μας.. Εγω παντως αγοραζω οτι βρω...αρεκει να χει μαυρο χρωμα...
    μια απ τα ιδια και γω.. απλως παιρνω και συχνα πυκνα αραβικη πιτα!!αν και εχουν υψηλο γλυκαιμικο δεικτη πολυ το προτεινουν.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    μια απ τα ιδια και γω.. απλως παιρνω και συχνα πυκνα αραβικη πιτα!!αν και εχουν υψηλο γλυκαιμικο δεικτη πολυ το προτεινουν.
    Kατεψυγμενη περνεις ή τις συσκευασιες που εχει στα ανατολητικα προιοντα? Δεν ειναι πολυ για ενδιαμεσο ρε συ?
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  17. #17
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    δεν ειναι κατεψυγμενες στο ραφι μαζι με τα ψωμακια του τοστ..ε μετα οταν ανοικτη ψυγειακι μεχρι 4 ημερες.απλως γιατην αλλαγη τις χρησιμοποιω υδατανθρακας και ετσι!!μαζι με κανενα τονο κ.τ.π

  18. #18
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    δεν ειναι κατεψυγμενες στο ραφι μαζι με τα ψωμακια του τοστ..ε μετα οταν ανοικτη ψυγειακι μεχρι 4 ημερες.απλως γιατην αλλαγη τις χρησιμοποιω υδατανθρακας και ετσι!!μαζι με κανενα τονο κ.τ.π
    Λεω να παρω αυριο κανα δυο σετακια για αλλαγη αλλα λεω να παρω τις κατεψυγμενες για να μη χρειαστει να τις φαω στα μπαμ...
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  19. #19
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Antoin View Post
    Λεω να παρω αυριο κανα δυο σετακια για αλλαγη αλλα λεω να παρω τις κατεψυγμενες για να μη χρειαστει να τις φαω στα μπαμ...
    κοιτα αν τις βαλεις ψυγειο κραταν και 10 μερες! ε θα τις εχεις φαει.

  20. #20
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Quote Originally Posted by gspyropo View Post
    Ποιο ψωμί για τοστ πΡοτιματε στη διατροφη σας ...;;;
    Το ψιχατοστ σικαλεως γιατι ειναι ακριβως στο ύψος του κεφαλιου μου στο Βασιλοπουλο και δε χρειαζεται να σκυβω.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  21. #21
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    χαχα καλο!!

  22. #22

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    Quote Originally Posted by afthartos View Post
    Το ψιχατοστ σικαλεως γιατι ειναι ακριβως στο ύψος του κεφαλιου μου στο Βασιλοπουλο και δε χρειαζεται να σκυβω.

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by afthartos View Post
    Το ψιχατοστ σικαλεως γιατι ειναι ακριβως στο ύψος του κεφαλιου μου στο Βασιλοπουλο και δε χρειαζεται να σκυβω.
    Θα παώ και θα σου βάλω την επόμενη φορά στο ίδιο ράφι ένα κουτί μελομακάρονα να δω αν θα τα πάρεις!


    @Κωνσταντίνα: Μεγιά το αβατάρ!
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Kardoula; 06-12-11 at 08:08.

  24. #24
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Θα παώ και θα σου βάλω την επόμενη φορά στο ίδιο ράφι ένα κουτί μελομακάρονα να δω αν θα τα πάρεις!


    @Κωνσταντίνα: Μεγιά το αβατάρ!
    O_O wtfffff
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  25. #25
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Θα παώ και θα σου βάλω την επόμενη φορά στο ίδιο ράφι ένα κουτί μελομακάρονα να δω αν θα τα πάρεις!


    @Κωνσταντίνα: Μεγιά το αβατάρ!
    Τουμπανο το...Iphone

    Πολυ καλη, μπραβο !!!
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    O_O wtfffff
    Πάρε κι ένα δωράκι, γιορτές έρχονται (έχει μέσα και το αβατάρ της Κωνσταντίνας). Έχει πολλά τούμπανα iphone

    http://meestekas.net/?p=20649
    Last edited by Kardoula; 06-12-11 at 10:11.

  27. #27
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Πάρε κι ένα δωράκι, γιορτές έρχονται (έχει μέσα και το αβατάρ της Κωνσταντίνας). Έχει πολλά τούμπανα iphone

    http://meestekas.net/?p=20649
    Εγκεφαλικοοοοοοοο θα παθω πρωι πρωι...

    Ε ρε αμα εχει κεφια ο μεγαλοδυναμος...
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  28. #28
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μετά απ'αυτό να δω πόσους νοιάζει τι ψωμί για τοστ να παίρνουν

  29. #29
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μετά απ'αυτό να δω πόσους νοιάζει τι ψωμί για τοστ να παίρνουν
    Με την πυρινικη βομβα που εριξες, δεν θα μεινει μασελα για να μασησει...
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  30. #30
    Pumping Iron
    Join Date
    09-09-08
    Location
    .
    Posts
    502

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Θα παώ και θα σου βάλω την επόμενη φορά στο ίδιο ράφι ένα κουτί μελομακάρονα να δω αν θα τα πάρεις!


    @Κωνσταντίνα: Μεγιά το αβατάρ!
    ποιο ψωμι και μαλακιες τωρα...............!!!!!!!!!!!!!!


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εσείς πώς προτιμάτε το μοσχάρι;!
    By xaris110 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 28-06-11, 16:45
  2. Κάτι αντι για τόστ???
    By plato in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 28-05-11, 07:48
  3. Γρήγορη ερώτηση περί σάντουιτς ---> Τοστ
    By Hamurabi in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 01-04-05, 16:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •