Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    14

    Default Πόση η διάρκεια της αερόβιας μετά τις προπονήσεις με βάρη;

    Γεια σας και πάλι!Μέχρι τώρα έκανα το split των 4 ημερών που έχει προτείνει η kardoula +αερόβια 1 με 2 φορές τη βδομάδα
    Δευτέρα--> στήθος-τρικέφαλα
    Τρίτη-->πλάτη-δικέφαλα
    Τετάρτη --> Kick boxing
    Πέμπτη--> πόδια
    Παρασκέυή--> ώμους-kick boxing
    Αποφάσισα τώρα για να χάσω περισσότερο λίπος και να έχω καλύτερα αποτελέσματα να προσθέσω 20 λεπτά αερόβια κάθε μέρα μετά από κάθε προπόνηση με βάρη και την Τετάρτη να κάνω αποκλειστικά ως αερόβια το kick boxing(50 λεπτά).
    Πιστεύετε οτι θα έχω έτσι αποτελέσματα με 20 λεπτά καθημερινής αερόβιας;Είναι αρκετός ο χρόνος ή πρέπει να κάνω πιο πολύ;Καπου διάβασα ότι μετά την προπόνηση με βάρη η αεροβια δεν πρεπει να ειναι πολύ ώρα γιατι εμποδίζεται η μυική ανάπτυξη. Γι' αυτό έβαλα μόνο 20 λεπτά αερόβια μετά τις προπονήσεις.Περιμένω τη βοήθειά σας!!!

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Καλησπερα Τζενη !!!
    Τωρα στην αρχη ξεκινατο στο 20λεπτο γιατι ετσι αλλιως θα ειναι κομματι δυσκολο
    Με σταδιακη αυξηση χρονου και ταβανι το 45λεπτο.
    Παντος να ξερεις οτι η διαδικασια της λιπολυσης καπου εκει(20λεπτο) ξεκιναει !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    14

    Default

    Άρα η 20λεπτη αερόβια που κάνω δεν προσφέρει τίποτα. Ή τι σταματώ ή την κάνω 45 λεπτη. Η αλήθεια όμως είναι οτι δεν έχω τόσο χρόνο για να κάνω βάρη και 45 λεπτά αερόβια κάθε μέρα.Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; έχω κολλήσει με το λίπος.

  4. #4
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Ελα βρε συ η ολα η τπτ !!!
    Τιποτα δεν παει χαμενο , ειπαμε θα ανεβασεις σταδιακα τον χρονο καθως και της μερες που κανεις αεροβιο ,
    και σε συνδιασμο με την ελενχομενη διατροφη (ποιοτητα-ποσοτητα)+ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ θα εχεις αποτελεσματα !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by tzenikara View Post
    Αποφάσισα τώρα για να χάσω περισσότερο λίπος και να έχω καλύτερα αποτελέσματα να προσθέσω 20 λεπτά αερόβια κάθε μέρα μετά από κάθε προπόνηση με βάρη και την Τετάρτη να κάνω αποκλειστικά ως αερόβια το kick boxing(50 λεπτά).
    Πιστεύετε οτι θα έχω έτσι αποτελέσματα με 20 λεπτά καθημερινής αερόβιας;Είναι αρκετός ο χρόνος ή πρέπει να κάνω πιο πολύ;Καπου διάβασα ότι μετά την προπόνηση με βάρη η αεροβια δεν πρεπει να ειναι πολύ ώρα γιατι εμποδίζεται η μυική ανάπτυξη. Γι' αυτό έβαλα μόνο 20 λεπτά αερόβια μετά τις προπονήσεις.Περιμένω τη βοήθειά σας!!!

    Kαλησπέρα Τζένη,

    όπως σε όλα τα πράγματα έτσι και στο θέμα της αερόβιας, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες το πόσο και πότε θα κάνεις για να έχεις το καλύτερο ώφελος.
    Μπορείς να κάνεις μετά τα βάρη 30 λεπτά γρήγορο περπάτημα στο διάδρομο ή ελλειπτικό ή ότι άλλο μηχάνημα σου αρέσει. 3 φορές από μισή ώρα + το kick boxing είναι αρκετό. Μην κάνεις μετά από προπόνηση ποδιών, καλύτερα να τα ξεκουράζεις εκείνη τη μέρα.

    Δεν θα έχει επίπτωση στη μυική σου μάζα η αερόβια, οπότε μη σε αγχώνει αυτό το κομμάτι. Φρόντισε όμως η διατροφή σου να είναι η ανάλογη. Δηλαδή μετά από την άερόβιά σου και αφού αφήσεις να περάσει λίγη ώρα μέχρι να επανέλθεις σε χαλαρούς ρυθμούς, φάε ένα γεύμα πρωτείνη+ υδατάνθρακα. Αυτό μπορεί να είναι ασπράδια αβγών με πατάτα ή ρόφημα πρωτείνης με μία μπανάνα ή κοτόπουλο με ρύζι. Ότι και να διαλέξεις σωστό είναι.

    Η αερόβια είναι το ένα κομμάτι, το άλλο είναι η διατροφή σου. Γι αυτό δώσε μεγάλη βάση και σε αυτό. Όσο διάδρομο και να κάνεις, αν δεν τρως σωστά δεν θα έχεις αποτέλεσμα.

    Επίσης πίνε αρκετό νερό και να κοιμάσαι αρκετά ώστε να ξεκουράζεις το σώμα σου και να αναρρώνεις πλήρως.

    Καλή δύναμη και καλή συνέχεια!
    Last edited by Kardoula; 30-05-12 at 18:55.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Καλησπερα Τζενη !!!
    Τωρα στην αρχη ξεκινατο στο 20λεπτο γιατι ετσι αλλιως θα ειναι κομματι δυσκολο
    Με σταδιακη αυξηση χρονου και ταβανι το 45λεπτο.
    Παντος να ξερεις οτι η διαδικασια της λιπολυσης καπου εκει(20λεπτο) ξεκιναει !!!
    μετα τα βαρη οπου το σωμα μας εχει χρησιμοποιησει γλυκογονο σαν κυρια πηγη ενεργειας ο οργανισμος στην αεροβια (εφοσον ακολουθει αμεσως μετα τα βαρη) δεν θα αρχισει αμεσως να καιει λιπος?

  7. #7
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by razor023 View Post
    μετα τα βαρη οπου το σωμα μας εχει χρησιμοποιησει γλυκογονο σαν κυρια πηγη ενεργειας ο οργανισμος στην αεροβια (εφοσον ακολουθει αμεσως μετα τα βαρη) δεν θα αρχισει αμεσως να καιει λιπος?
    Φιλε razor χωρις να ειμαι ο καταλληλος να σου απαντησω επιστημονικα (βλεπε cuban) ξερω οτι οι αποθηκες γλυκογονου δεν αδειαζουν ετσι απλα μετα απο μια προπο. Και γω ετσι πιστευα (θα ηθελα)καυση λιπους απο το πρωτο λεπτο μετα την προπο αλλα δεν ...
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  8. #8
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Θα συμφωνήσω με όλους τους προλαλήσαντες...με την πιο "σωστή" απάντηση από την καρδούλα..
    Δεν υπάρχει μονόδρομος..ούτε μαγικός χρόνος (20-30 λεπτά) που αρχίζουμε να καίμε λίπος..είναι παράμετρος πολλών πραγμάτων.. Σίγουρα αν συνδυάσεις άσκηση-αερόβια-διατροφή θα δεις αποτελέσματα.. Οι εναλλαγές στην αερόβια (hit, κλίσεις,χρόνος, ένταση, κλπ) βοηθούν πάρα πολύ στο να μη συνηθίζει το σώμα στο ερέθισμα..
    Έχω δει άτομα να λιώνουν στην αερόβια και να μένουν στάσιμοι...οπότε ο χρόνος είναι μία παράμετρος από τις πολλές..
    Ας με διορθώσουν και οι σοφότεροι..
    Ο στόχος σου θα έρθει με διατροφή-άσκηση-αερόβιο (σείρα σημαντικότιτας κατ'εμέ)..ΚΑΙ υπομονή...
    Φιλικά

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    14

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Θα κάνω λοιπον 3 φορές τη βδομάδα αερόβια μετα τα βάρη + kickboxing και βλέπουμε!Επειδη όμως κάνω γυμναστική στο σπίτι η αερόβια μου περιλαμβάνει επι τόπου τρέξιμο, αλματάκια, σχοινάκι,jumping jacks με εναλλαγές σε ένταση.Πιστεύω αυτά να είναι οκ. Και κάτι ακόμα! Η προπόνηση μου γίνεται πάντα απο τις 12:00 εώς τις 13:30 περίπου.Κατά τις 10:00 ξυπνάω και 10:30 τρώω γάλα με δημητριακά και καρύδια. άρα να θεωρήσω αυτό ως προπονητικό γέυμα;Και μισή ώρα μετά την προπόνηση κατα τις 14:00 δηλαδή τρώω το μεσημεριανό γεύμα(πρωτεϊνη-υδατάνθρακα). Άρα αυτό να το θεωρήσω ως μεταπροπονητικό γεύμα;

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ναι μια χαρά είναι οι ασκήσεις που κάνεις για αερόβια, από τη στιγμή που καταφέρνεις να κρατάς ψηλά τους παλμούς σου.

    Αν ο στόχος σου ειναι το χάσιμο λίπους, θα πρότεινα να έβγαζες τα καρύδια από το πρωινό σου (αρκετές θερμίδες + ότι πριν την προπόνηση δεν βοηθάνε τόσα λιπαρά που έχουν οι ξηροί καρποί) και θα το αντικαθιστούσα με ασπράδια αβγών ώστε να έχεις μεγαλύτερη πρόσληψη πρωτείνης.

    Το μεσημεριανό σου ναι, είναι το μεταπροπονητικό σου γεύμα (πρωτείνη-υδατάνθρακα).

  11. #11
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Quote Originally Posted by razor023 View Post
    μετα τα βαρη οπου το σωμα μας εχει χρησιμοποιησει γλυκογονο σαν κυρια πηγη ενεργειας ο οργανισμος στην αεροβια (εφοσον ακολουθει αμεσως μετα τα βαρη) δεν θα αρχισει αμεσως να καιει λιπος?
    σιγουρα πολυ πιο γρηγορα απο οτι αν εκανες αεροβια χωρις να εχεις κανει βαρη πιο πριν. Υπαρχει και αναλογο τοπικ αν ψαξεις απο παλια, που ειχαν βαλει τα παιδια και κατι ερευνες σχετικες.
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by razor023 View Post
    μετα τα βαρη οπου το σωμα μας εχει χρησιμοποιησει γλυκογονο σαν κυρια πηγη ενεργειας ο οργανισμος στην αεροβια (εφοσον ακολουθει αμεσως μετα τα βαρη) δεν θα αρχισει αμεσως να καιει λιπος?
    Το σώμα ποτέ δεν χρησιμοποιεί μόνο ένα είδος "καύσιμου". Πάντα παίρνει ως πηγή ενέργειας και αποθηκευμένο υδατάνθρακα και λίπος. Αυτό που αλλάζει είναι η αναλογία αυτών των δύο. Από τι εξαρτάται αυτή η αναλογία; Από το τι έχουμε φάει πριν, πόσες ώρες νηστείας έχουν προηγηθεί, κατά πόσο είναι "άδειες" οι αποθήκες γλυκογόνου, τι ένταση και τι διάρκεια έχει η αερόβια.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συχνότητα και διάρκεια αερόβιας άσκησης
    By aneliv9 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 08-12-11, 18:47
  2. Replies: 16
    Last Post: 03-03-08, 11:03
  3. Συνδυασμος αεροβιας με βαρη σε περιοδο γραμμωσης
    By Giannis7 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 30-01-08, 20:44
  4. Πρόταση για Split Προπονήσεων (Βάρη και Αερόβιας)?
    By niknik in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 24-09-06, 09:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •