Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Default Προπονησεις με βοηθο το σωμα μου.....

    Χαιρετω...λοιπον για τους μηνες ιουλιο-αυγουστο θα σταματησω τις προπονησεις και το γυμναστηριο για οικονομια πιο πολυ και θα πηγαινω 4-5 φορες την εβδομαδα με εναν φιλο στο γηπεδο της πολης και θα κανω τρεξιμο....σκεφτηκα πως μπορω να γυμνασω με το βαρος του σωματος μου ολες τις μυικες ομαδες ( δλδ καμψεις για στηθος-πλατη, καμψεις και βυθισεις για τρικεφαλο, σκουωτ προβολες τρεξιμο κλπ για ποδια ,και τελος κοιλιακοι και ραχιαιοι και μενουν οι ωμοι και οι δικεφαλοι που δεν ξερω ασκησεις που να γυμναζονται με το βαρος του σωματος) .Και αν υπαρχουν θα ηθελα να μου πειτε μερικες !!

    ΥΓ: Δεν εχω προσβαση σε βαρη εκτος απο κατι τετρακιλα βαρακια που εχω στο σπιτι....

    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Πολύ καλό αυτό που σκέφτεσαι που να κάνεις..τώρα για ασκήσεις τέτοιου είδους δεν γνωρίζω..δεν έχω ασχοληθεί ποτέ..αν έκανες όλο το χρόνο γυμναστήριο τότε θα σου συνιστούσα να κάνεις αυτό που λες τον Ιούλιου και τον Αύγουστο να ξεκουράσεις το σώμα σου..άμα προσέχεις την διατροφή σου δεν θα πάθεις τπτ..!!

  3. #3

    Default

    Οντως θα ειναι κατι καλο πιστευω...ευχαριστω για την ενθαρυνση...ακουσα πως οι ελξεις σε κλειστη λαβη γυμναζουν πολυ τους δικεφαλους αλλα και πολυ λιγο οι καμψεις...αληθευει ?

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Οι κάμψεις γυμνάζουν αποτελεσματικά το στήθος, τους τρικεφάλους και την μπροστά μοίρα των δελτοειδών.

    Είναι οι μυς που πρασινίζουν στο τελείωμα της κίνησης στην παρακάτω φωτογραφία:



    Επίσης, μπορείς να κάνεις κάμψεις με το ένα χέρι για μεγαλύτερη δυσκολία και μεγαλύτερους μυς!



    Μία άλλη παραλλαγή για να αυξήσεις την δυσκολία είναι να κάνεις κάμψεις με την βοήθεια ενός παρτενέρ όπως μας δείχνει στο βίντεο ο φίλος Πότσικας!



    Για να δώσεις έμφαση στους τρικεφάλους, κάνε κάμψεις με κλειστή λαβή:



    Τέλος, μία πολύ δύσκολη παραλλαγή των κάμψεων, είναι οι ανάποδες κατακόρυφες κάμψεις. Σ' αυτή την 'ασκηση, δουλεύουν αποκλειστικά όλες οι μοίρες του δελτοειδή και οι τρικέφαλοι. Είναι δύσκολη άσκηση και απαιτεί ισορροπία γι' αυτό, βάλε κάποιον να σου κρατάει τα πόδια ή στιρίξου σ' έναν τοίχο.



    Οι έλξεις στο μονόζυγο, γυμνάζουν πολύ αποτελεσματικά την πλάτη και τους δικεφάλους

    Στην παρακάτω φωτογραφία, φαίνονται καλύτερα ποιοί μυς εμπλέκονται στην κίνηση:



    Αν είσαι βαρύς και δεν μπορείς να εκτελέσεις πολλές έλξεις, ζήτα την βοήθεια του φίλου σου.

    Συνεχίζεται.....

  5. #5

    Default

    Αυτο μου ελυσε ολες τις αποριες και οχι μονο ! Ευχαριστω πολυ να ειστε καλα.....

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Για να πετύχεις καλύτερη διάταση στον Latissimus Dorsi, μεγαλύτερη συμμετοχή του Teres Major και ακόμα μεγαλύτερη συμμετοχή των δικεφάλων, κάνε έλξεις με κλειστή λαβή με τις παλάμες να κοιτάνε εσένα:




    Στην παρακάτω φωτογραφία, φαίνονται καλύτερα οι μυς που εμπλέκονται περισσότερο με την ανάποδη λαβή:




    Δύο πολύ αποτελεσματικές ασκήσεις για τρικεφάλους, είναι οι βυθίσεις στο δύζυγο (όπου δουλεύει πολύ αποτελεσματικά και το κάτω στήθος):



    Και οι βυθίσεις τρικεφάλων, ανάμεσα σε δύο πάγκους, με ή χωρίς βάρος όπως κάνει και ο Arnold!

  7. #7

    Default

    Απολυτα κατατοπιστικο ευχαριστω και παλι....υπαρχει καποια παραλλαγη των βυθισεων στο διζυγο γιατι δεν θα εχω καθολου προσβαση σε μηχανηματα ?

  8. #8
    Bodybuilding Newbie niks's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Posts
    88

    Default

    Καλά POWERBUILDER έγραψες με κεφαλαία λέμε..Τέλειος.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by niks View Post
    Καλά POWERBUILDER έγραψες με κεφαλαία λέμε..Τέλειος.
    Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε niks!

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by KonstantinosV View Post
    Απολυτα κατατοπιστικο ευχαριστω και παλι....υπαρχει καποια παραλλαγη των βυθισεων στο διζυγο γιατι δεν θα εχω καθολου προσβαση σε μηχανηματα ?
    Αν μπορείς να πας σε κάποιο γήπεδο που διαθέτει κρίκους, μπορείς να κάνεις βυθίσεις ως εξής:



    Προσοχή όμως γιατί οι κρίκοι μπορεί ν' ανοίξουν και να φας τα μούτρα σου! Για περισσότερη ασφάλεια, μπορείς να δέσεις τους κρίκους με τα πόδια όπως και η κοπέλα στην φωτογραφία:

    Εναλλακτική λύση, είναι να βρεις κάποιο πάρκο ή γήπεδο, που να έχει δίζυγο:



    Σαν τελευταία λύση, σου προτείνω τις βυθίσεις με 2 καρέκλες. Και εδώ, θα πρέπει να προσέχεις πολύ γιατί οι καρέκλες, δεν είναι πακτωμένες στο πάτωμα και μπορείς εύκολα να χάσεις την ισορροπία σου:


  11. #11
    Bodybuilding Newbie niks's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Posts
    88

    Default

    Και ναι,το παλικάρι δεν έχει σταματημό,βαράει ακατάπαυστα..Εμείς ευχαριστούμε POWERBUILDER.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εξεταστική και Προπονήσεις
    By g_dask in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 36
    Last Post: 10-05-12, 17:27
  2. Διπλές προπονήσεις
    By Πανος in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 18-09-11, 00:17
  3. Καλοκαιρινές Προπονήσεις
    By XristosK in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 17-06-10, 10:54
  4. Ναυτικό και προπονήσεις
    By s.kaliman in forum Off Topic
    Replies: 10
    Last Post: 27-08-09, 06:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •