Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Default Μπάρα ή αλτήρες;

    Δεν ξέρω φιλαράκια αν έχει δημιουργηθεί ξανά τέτοιο topic αλλά θελω να μου λυσετε την απορια..Την ημερα του στηθους να παιζω επικλινης και ισιο με μπαρα η με αλτηρες; Σας ευχαριστώ πολυ
    dumbel_press.jpg ήincline-bench-press.jpg???????


    The more you train, the more people there are who are weaker than you

  2. #2
    Senior Bodybuilder giannis_84's Avatar
    Join Date
    05-10-09
    Location
    Greek bb Mecca
    Posts
    1,814

    Default

    Καλο ειναι να τα συνδυαζεις και τα δυο..Οι πιεσεις με μπαρα ειναι η βασικοτερη ασκηση για χτισιμο, ενω οι αλτηρες απομονωνουν περισσοτερο τον μυ..Οι αλτηρες βεβαια απαιτουν και πιο αυστηρη τεχνικη!
    "Don't bitch at me when your results aren't there, don't tell me your program sucks... Your program's just fine, YOU suck!"
    Μερα χωρις γυμναστηριο, ποσο χαμενη πηγε..!
    ...Albums are on!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-06-11
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by giannis_84 View Post
    Οι πιεσεις με μπαρα ειναι η βασικοτερη ασκηση για χτισιμο, ενω οι αλτηρες απομονωνουν περισσοτερο τον μυ..
    δηλαδή?

  4. #4
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by Burning heart View Post
    δηλαδή?
    Θελει να πει οτι με τις πιεσεις με μπαρα, επειδη συνδυαζονται πιο πολλες μυικες ομαδες μπορεις να βαλεις πολλα κιλα και ετσι αυξανεις τον ογκο των μυων..με τους αλτηρες οταν κανεις ανοιγματα απομονωνεις τον μυ , οποτε αυτοματα ριχνεις τα κιλα, αλλα ετσι δινεις σχημα και γυμναζεις καθε μυικη ομαδα του θωρακα.. Καλα τα πα;

  5. #5
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Ενας γυμναστης ομως παντα ξερει καλυτερα και θα συμβουλεψει στο τι να αγορασεις ή ποιες ασκησεις να κανεις..

  6. #6
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    Θελει να πει οτι με τις πιεσεις με μπαρα, επειδη συνδυαζονται πιο πολλες μυικες ομαδες μπορεις να βαλεις πολλα κιλα και ετσι αυξανεις τον ογκο των μυων..με τους αλτηρες οταν κανεις ανοιγματα απομονωνεις τον μυ , οποτε αυτοματα ριχνεις τα κιλα, αλλα ετσι δινεις σχημα και γυμναζεις καθε μυικη ομαδα του θωρακα.. Καλα τα πα;
    Πιο πολλές ομάδες δουλεύουν με τους αλτήρες. Επειδή λοιπόν αρκετό μέρος της ενέργειας δαπανάται από τους μυς που σταθεροποιούν την κίνηση, με τους αλτήρες συνήθως κάνουμε λιγότερα κιλά από ό,τι με μπάρα.
    Ποτέ δεν έχω δει κάποιον να κάνει πιέσεις πάγκου ας πούμε με 110κλ μπάρα και να κάνει και πιέσεις αλτήρων με 55κιλους αλτήρες.

    Οι μπάρες πάνε λίγο πιο στοχευμένα στην ομάδα που γυμνάζουμε.

    Επίσης οι αλτήρες επιτρέπουν μεγαλύτερο εύρος κίνησης από τις μπάρες (συνήθως)

    Γενικά πιστεύω ότι μπορείς να "δουλέψεις" πιο όμορφα με τους αλτήρες.

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  7. #7

    Default

    Εγώ θα μιλήσω για μένα.Προσωπικά θεωρώ ότι οι αλτήρες σε οποιαδήποτε άσκηση μου επιτρέπουν μεγάλο εύρος κίνησης και κυρίως σύσπασης. Κάτι που με την μπάρα δεν γίνεται.Ασφαλώς με τους αλτήρες χρησιμοποιεί κανείς λιγότερο βάρος αλλά τα νούμερα για εμένα δεν έχουν καμία σημασία.Κάνω προπόνηση μάζας και όχι powerlifting.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by shadowmaker View Post
    Πιο πολλές ομάδες δουλεύουν με τους αλτήρες. Επειδή λοιπόν αρκετό μέρος της ενέργειας δαπανάται από τους μυς που σταθεροποιούν την κίνηση, με τους αλτήρες συνήθως κάνουμε λιγότερα κιλά από ό,τι με μπάρα.
    Ποτέ δεν έχω δει κάποιον να κάνει πιέσεις πάγκου ας πούμε με 110κλ μπάρα και να κάνει και πιέσεις αλτήρων με 55κιλους αλτήρες.

    Οι μπάρες πάνε λίγο πιο στοχευμένα στην ομάδα που γυμνάζουμε.

    Επίσης οι αλτήρες επιτρέπουν μεγαλύτερο εύρος κίνησης από τις μπάρες (συνήθως)

    Γενικά πιστεύω ότι μπορείς να "δουλέψεις" πιο όμορφα με τους αλτήρες.
    +1000


    To καλύτερο είναι να συνδιάζεις και τα δύο για να έχεις ποικιλία και να δίνεις διαφορετικό ερέθισμα στους μυες.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Συμφωνω οτι οι αλτηρες εχουν μεγαλυτερο ευρος κινησης..εγω με αλτηρες μοναχα 'χτυπαω' το στηθος και ειμαι ικανοποιημενος

  10. #10
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Εδώ και 2 χρόνια κάνω μόνο ασκήσεις με αλτήρες. Με τη μπάρα καταφέρνω και τραυματίζω τον ώμο μου.

  11. #11

    Default

    Ισχύει.Πολλοί όπως κι εγώ όταν είχα πρωτοξεκινήσει βάζουν το εγώ τους μπροστά και απλά μετακινούν μια μπάρα με μεγάλα κιλά.Αυτό πιστεύω δεν οδηγεί πουθενά παρά μόνο σε τραυματισμό.

  12. #12
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER1564 View Post
    Με τη μπάρα καταφέρνω και τραυματίζω τον ώμο μου.
    Δες λίγο την τεχνική σου. Κάπου, κάτι θέλει διόρθωση. Επίσης, να κάνεις καλή προθέρμανση σε στροφείς και ώμους πριν μπεις σε προπόνηση στήθους.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μπαρα ή αλτηρες για ασκήσεις Bodybuilding?
    By veggeto in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 56
    Last Post: 23-02-21, 00:14
  2. Αλτηρες-Μπαρα για στηθος
    By kreator in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 08-05-11, 00:12
  3. Πιέσεις Στήθους- Μπάρα Ή Αλτήρες;
    By metallass in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-10, 20:09
  4. Αλτήρες ή Μπάρα Για Θωρακικούς;
    By user24 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 12-11-09, 04:13

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •