Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    New Member
    Join Date
    16-02-12
    Posts
    21

    Default Βοήθεια επιλογής κατάλληλου Pre-Workout

    Καλησπέρα σε όλους καταρχάς. Μετά από αρκετό καιρό εντατικών προπονήσεων προέκυψε πραγματικά η ανάγκη ενός Pre-Workout καθώς νιώθω οτι χρειάζομαι αυτή την έξτρα ενέργεια για την προπόνησή μου. Διάβασα πολλές ώρες το subforum για τις αξιολογήσεις προϊόντων και αυτό που κατάλαβα είναι κυρίως οτι απο άτομο σε άτομο διαφέρει αρκετά η επίδραση από ένα συγκεκριμένο προϊόν. Απο έσας θα ήθελα μια καθοδήγηση όσον αφορά στο πιο προϊόν να επιλέξω. Κάποια σημαντικά στοιχεία για μένα : 19 ετών, 80 κιλά, είναι η πρώτη φορά που παίρνω pre-workout, εύκολος στα stim, δεν πίνω καφέ, θέλω να έχει καλά επίπεδα BCAA, πάω για προπόνηση 6 το απόγευμα οπότε το βράδυ θέλω να μπορώ να κοιμάμαι :) και τέλος με ενδιαφέρει πιο πολύ να μη παρέχει εξωπραγματικά επίπεδα ενέργειας αλλά τόσο ώστε να βγάλω σε πέρας μια έντονη προπόνηση και να αισθάνομαι καλά. Ευχαριστώ για κάθε απάντηση προκαταβολικά.

  2. #2

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Aφου σου δουλευουν τα διεγερτικα ,θεωρητικα εχεις μεγαλο ευρος επιλογων.Ομως το να καλυφθεις και σε BCAA και ειδικα απο ενα προεξασκητικο συμπληρωμα δεν γινεται.Πρωτον γιατι κανενα δεν εχει επαρκη ποσοτητα και δευτερον γιατι σε μια δοση μονο δεν μπορεις να τ απορροφησεις.Αρα ή εξακολουθεις να ψαχνεις για νιτρικο ή΄βαζεις ενα ενδοπροπονητικο BCAA σε σκονη και πιες εναν καφε για να ''ξυπνησεις'',ετσι κι αλλιως κάνεις σχετικα νωρις προπονηση και δεν θα χεις προβλημα με τον υπνο.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Μόλις διάβασα το post σου, σκέφτηκα ακριβώς αυτό που σου προτείνει ο Ηρακλής από πάνω. Και τώρα που μπήκε και το καλοκαίρι είτε πάρε ενδοπροπονητικό με ηλεκτρολύτες, είτε ξεχωριστά.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    16-02-12
    Posts
    21

    Default

    Έχω σκεφτεί 30 λεπτά πριν τη προπόνηση να παίρνω 1 scoop shotgun που είναι απ΄όσο ξέρω σχετικά ήπιο pre-workout με μισό scoop on whey και 1.5 scoop(30g) Carbo Up της Warriorlab. Απόψεις;

  5. #5
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Όντως ήπιο το shotgun, καλύτερα να πάρεις ένα δυνατότερο σε μικρότερη δόση να σου βγει οικονομικότερα. Αν πάρεις prewo μη πάρεις τίποτα που να δυσκολεύει το στομάχι (όπως whey και υδατάνθρακες). Μακριά από warriorlab και μακριά από τα μαγαζί που την πουλάει.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    16-02-12
    Posts
    21

    Default

    Τη whey την έβαλα με τη σκέψη να μου παρέχει αμινοξέα κατα την προπόνηση και το μείγμα υδατ. καθαρά για ενέργεια.
    Για το Jack3d τι λες καθώς και για τα Geranium Extracts που περιέχει?

  7. #7
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Καλό είναι το jack3d. Το θέμα με τη whey και τους υδατάνθρακες είναι ότι χρειάζονται πέψη, κάτι που θα μειώσει τα επίπεδα απορρόφησης του prewo.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Το Super pump του Gaspari φίλε μια χαρα είναι.Οικονομική λύση όχι καθημερινά βαζε 1 Κ.σ Νες καφε σε 1 ποτήρι απο σφηνάκι και κατέβαζε το τσιτα θα εισαι.
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  9. #9
    New Member
    Join Date
    16-02-12
    Posts
    21

    Default

    Για να πω την αλήθεια στην ηλικία που είμαι και για το γεγονός οτι στα 2 χρόνια που κάνω δεν έχω κολλήσει στα κιλά λέω να μη πάρω ακόμα κρεατίνη. Αυτό όμως που έχω δει είναι οτι στις μεγάλες μυικές ομάδες απο τα μέσα της προπόνησης είμαι ήδη πολύ fatigued, πόσο μάλλον προς το τέλος που είμαι σχεδόν έτοιμος να λιποθυμήσω. Στις μεγάλες μυικές ομάδες κάνω μιάμιση ώρα προπόνηση(σε περίπτωση που ρωτούσε κάποιος). Οπότε η ιδέα για το pre είναι καθαρά ώστε να έχω κάτι να με βοηθήσει να βγάλω τέτοιες έντονες προπονήσεις. Με το σφηνάκι καφέ 30 λεπτά πριν λες να έχει τέτοιο αποτέλεσμα?

  10. #10
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by reaction View Post
    Για να πω την αλήθεια στην ηλικία που είμαι και για το γεγονός οτι στα 2 χρόνια που κάνω δεν έχω κολλήσει στα κιλά λέω να μη πάρω ακόμα κρεατίνη. Αυτό όμως που έχω δει είναι οτι στις μεγάλες μυικές ομάδες απο τα μέσα της προπόνησης είμαι ήδη πολύ fatigued, πόσο μάλλον προς το τέλος που είμαι σχεδόν έτοιμος να λιποθυμήσω. Στις μεγάλες μυικές ομάδες κάνω μιάμιση ώρα προπόνηση(σε περίπτωση που ρωτούσε κάποιος). Οπότε η ιδέα για το pre είναι καθαρά ώστε να έχω κάτι να με βοηθήσει να βγάλω τέτοιες έντονες προπονήσεις. Με το σφηνάκι καφέ 30 λεπτά πριν λες να έχει τέτοιο αποτέλεσμα?
    Κανεις 1μισι ωρα προπονηση με βαρη???Λαθος...
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  11. #11
    New Member
    Join Date
    16-02-12
    Posts
    21

    Default

    10 λεπτά ζέσταμα μαζί με μία άσκηση για αποφυγή τραυματισμού, 1 ώρα βάρη και μετά διατάσεις στην ομάδα που δούλεψα. Να σου πω και το άλλο το να λες σε κάποιον σχετικά αρχάριο είσαι λάθος και να μην εξηγείς τίποτα παραπάνω δεν μου φαίνεται εντάξει φίλε μου. Τουλάχιστον πες μου γιατί και τι να αλλάξω μη πετάς απλά ¨λάθος¨.

  12. #12
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by reaction View Post
    10 λεπτά ζέσταμα μαζί με μία άσκηση για αποφυγή τραυματισμού, 1 ώρα βάρη και μετά διατάσεις στην ομάδα που δούλεψα. Να σου πω και το άλλο το να λες σε κάποιον σχετικά αρχάριο είσαι λάθος και να μην εξηγείς τίποτα παραπάνω δεν μου φαίνεται εντάξει φίλε μου. Τουλάχιστον πες μου γιατί και τι να αλλάξω μη πετάς απλά ¨λάθος¨.
    Οκ μην ξεπερνας την 1 ωρα κανοντας βαρη.!Και 60 λεπτα πολλα ειναι.Καλο θα ηταν να χρονομετρησεις την προπο σου να δεις που κυμαινεσαι ακριβως.

    Πολυ απλα οταν κανεις πολλη ωρα βαρη η κορτιζολη ανεβαινει στον θεο και ειναι καταβολικη ορμονη.Ετσι αντι να "παιρνεις" απο την προπονηση στο τελος "χανεις".

    Επισης η ενταση της προπονησης οριζει τον χρονο.Αν η προπονηση σου ειναι σε υψηλη ενταση δυσκολα αντεχεις πολυ ωρα.Το ιδανικο κατα την γνωμη μου ειναι 50 λεπτα αλλα δεν ειναι αυτο που ακολουθουν ολοι.Ο καθενας κανει διαφορετικη ωρα αλλα καλο οπως σου ειπα θα ηταν οχι πανω απο 60 λεπτα.Για τον λογο που ειπα παραπανω.

    Επισης η ωρα εξαρταται και απο το αν εισαι νατουραλ Η οχι(Προφανως ενας επαγγελματιας bber δυσκολα καταβολιζεται).Επισης παιζουν ρολο και τα διαλλειμματα.Αν κανεις μικροτερα διαλλειμματα θα ειναι προπονηση υψηλοτερης εντασης ετσι οι μυες σου θα ερθουν πιο γρηγορα στην κοπωση και ετσι θα γλυτωσεις και ωρα.

    Ελπιζω να σε καλυψα.

    Επισης για αυτο που λες υπαρχουν πολλα ατομα που δεν θελουν να μαθουν και βλεπουν την γυμναστικη ως αγγαρεια.Αν ενδιαφερεται καποιος οπως εσυ εκανες δεν υπαρχει λογος να μην εξηγησω οπως και εξηγησα.Αλλοι ρωτανε κατι και μετα απο 2 βδομαδες ρωτανε το ιδιο.Αν καταλαβαινεις τι λεω.No offense.
    Last edited by aggelos1994; 11-06-12 at 13:45.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  13. #13
    New Member
    Join Date
    16-02-12
    Posts
    21

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Για pre έχεις να προτείνεις κάποιο ή να δοκιμάσω με ενδοπροπονητικό bcaa και καφέ πριν(μειώνοντας παράλληλα τη διάρκεια της προπόνησής μου) και αν δε με πιάσει μετά τότε να κοιτάξω για pre?

  14. #14
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Λοιπον για pre-workout μιας και εχω δοκιμασει αρκετα κατασταλαξα στον καφε.Τωρα αν θελεις να δοκιμασεις κατι δοκιμασε.

    Εγω προσωπικα εμεινα ευχαριστημενος απο Νιτρικο (No-xplode),και το jack3d 2 φορες που δοκιμασα καλο ηταν.

    Απο κει και περα επιλογη σου ειναι.

    Μπορεις επισης ενδοπροπονητικα bcaa και καφε οπως λες αν και δεν το εχω δοκιμασει ποτε.Αλλα για να το λενε τα παιδια απο πανω κατι θα ξερουν!

    Καλη συνεχεια.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  15. #15
    New Member
    Join Date
    29-11-10
    Posts
    52

    Default

    Μπορείτε να αναφέρετε ποια είναι τα ενδοπροπονητικά bcaa??

  16. #16
    New Member
    Join Date
    16-02-12
    Posts
    21

    Default

    Δεν υπάρχουνε κατηγορίες BCAA , δηλαδή για πριν ή για εντός της προπόνησης. Με τη λέξη ενδοπροπονητικά αναφερόμαστε στη στιγμή που τα παίρνεις, δηλαδή θα έχεις ανακατέψει τα BCAA σου με νερό και κατά τη διάρκεια της προπόνησής σου θα το πίνεις ανάμεσα από τα set. Τώρα αν η ερώτησή σου αφορά το ποια μάρκα είναι καλή θα πρότεινα scivation xtend.

  17. #17
    New Member
    Join Date
    29-11-10
    Posts
    52

    Default

    Με κάλυψες και στις δύο απορίες μου...Αυτό θα το κάνω για παραπάνω ενέργεια κατά τη διάρκεια της προπόνησης σωστά?

  18. #18
    New Member
    Join Date
    16-02-12
    Posts
    21

    Default

    Όχι, ενέργεια από αμινοξέα δεν θα δεις. Αυτό που κάνουν απ' όσο ξέρω είναι να προστατεύουν το μυ και να βοηθάνε στην αποκατάστασή του. Βέβαια η μάρκα που σου πρότεινα έχει προσθέσει και υλεκτρολύτες στο προϊόν της, ίσως δεις κάποια μικρή διαφορά ενέργειας.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τρόποι Επιλογής Συμπληρωμάτων
    By alex33 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 07-10-11, 17:25
  2. Επιλογή Κατάλληλου Διατροφικού Πλάνου!-Συμβουλές!
    By kostas92 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 29-09-10, 14:21
  3. Κριτήρια Επιλογής Κρεατίνης
    By samon in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 24-10-08, 22:03
  4. Βοήθεια επιλογής με συμπληρώματα
    By simosis in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 14-10-08, 18:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •