Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Bodybuilder angelo2k12's Avatar
    Join Date
    11-06-12
    Location
    Athens
    Posts
    4

    Default Γνώμη για λιποτροπικό

    Καλημέρα. Έχω ένα θέμα που θέλω τη γνώμη σας. Θέλω να δοκιμάσω να πάρω ένα λιποτροπικό για να χάσω λίπος (ελπίζω να μην χάσω σε μυική μάζα). Είμαι 32 χρονών, 1.68 και 83 κιλά. Πριν 3 χρόνια ήμουν 115+ κιλά :) επισκέφτηκα μια διατροφολόγο που με βοήθησε με την διατροφή και ταυτόχρονα περίπου ξεκίνησα λίγο τρέξιμο και ελαφριά γυμναστική. 3 χρόνια μετά αυτό εξελίχθηκε σε καθημερινή σκληρή προπόνηση με ποδήλατο στον Υμητό (ορθοπεταλιά ανέβασμα και κατέβασμα downhill). Κάνω 2 χρόνια γυμναστική με βάρη με supersets είχα ξεκινήσει με 4 μέρες προπόνηση την εβδομάδα χωρισμένη σε τρικέφαλους-δικέφαλους, πλάτη-ώμους, πόδια και στήθος και το έχω μειώσει σε 2 μέρες τρικέφαλους,δικέφαλους,ώμους και στήθος,πλάτη (Οι τετρακέφαλοι και η γάμπα φαίνεται ότι παίρνουν αρκετή προπόνηση από το ποδήλατο). Γενικά σε μυική μάζα βλέπω ότι έχω συνέχεια βελτίωση, το πρόβλημά μου είναι ότι σε μερικά σημεία το λίπος σαν να έχει "κολλήσει" εκεί. Ανα διαστήματα 3-4 μήνες κάνω κάτι διαλύματα από τη διατροφή (να λέω και την αμαρτία μου) κυρίως σε διακοπές αλλά προσεκτικά και με μέτρο κάτι που έκανα πάντα. Δεν θέλω να μειώσω τις μερίδες/ποσότητες στο φαγητό για να μην δημιουργήσω πρόβλημα στην ανάπτυξη γιαυτό κατέληξα ότι ίσως είναι ώρα για λιποτροπικό. Ο στόχος μου είναι να χάσω 10-13 κιλά σε λίπος που πιστεύω θα έιναι το ιδανικό για το ύψος μου. Δεν έχω πάρει ποτέ κανένα συμπλήρωμα διατροφής, λιποτροπικό ή γενικά οτιδήποτε τέτοιο γιαυτό θέλω τη γνώμη σας για την επιλογή του.
    O chuck noris einai o monos pou kanei masaz sti mesi tou pouthena

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα Άγγελε,

    η γνώμη μου είναι πως αυτό που χρειάζεσαι δεν είναι λιποδιαλυτικό αλλά υπομονή και συνέπεια στη διατροφή σου. Αν όντως θες να χάσεις λίπος πρεπει να στρώσεις τον ποπό σου (στο λέω έτσι "λαϊκά χωρίς παρεξήγηση) και να τρως αυτά που πρέπει χωρίς μεγάλες παρασπονδίες. Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι έχουν τα πράγματα και ισχύουν σε όλους.
    Το λιποδιαλυτικό βοηθάει όταν έχεις φτασει ήδη σε ένα επίπεδο και θες αυτό το "έξτρα" ως κερασάκι στην τούρτα.

  3. #3
    New Bodybuilder angelo2k12's Avatar
    Join Date
    11-06-12
    Location
    Athens
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστώ kardoula

    καμία παρεξήγηση btw ο ποπός μου και εγώ κάνουμε σταθερό πρόγραμμα για αρκετό καιρό Αυτό που βλέπω είναι ότι ο ρυθμός που χάνω βάρος δεν είναι πλέον ίδιος εδώ και μερικούς μήνες χωρίς να έχω παραστρατήσει. Οπότε λες ότι τα λιποδιαλυτικά είναι μόνο για αυτούς που θέλουν περισσότερη γράμμωση και δεν κάνουν για τη δικιά μου περίπτωση.
    O chuck noris einai o monos pou kanei masaz sti mesi tou pouthena

  4. #4
    Junior Bodybuilder kostaspro's Avatar
    Join Date
    09-12-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    170

    Default

    Καλημερα angelo2k12,εισαι 15 κιλα πανω απο το υψος σου και αφου λες οτι ειναι λιπος ,σιγουρα κατι δεν κανεις σωστα και ας νομιζεις οτι δεν εχεις "παραστρατησει" και τα κανεις ολα σωστα.Αρχικα εαν καταλαβα καλα κανεις 2 φορες την εβδομαδα προπονηση με βαρη,δηλαδη προπονήσε πολυ λιγο,αυξησε λιγο την συχνοτητα σε 3 ή 4 (ή και 5)φορες την εβδομαδα.Τα supersets γιατι τα κανεις επι δυο χρονια?
    Να γνωριζεις οτι δεν γινεται να χασεις λιπος μεμονομενα απο επιλεγμενα σημεια στο σωμα,οποτε εαν βλεπεις οτι καπου το λιπος παραμενει κανε πιο αυστηρη την διατροφη σου και την προπονηση σου για να προχωρησεις παραπερα.Επισης,εαν και δεν ξερω τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου σαν το "ιδανικο",το να χασεις ομως 10-13 κιλα λιπος μονο,ειναι εξαιρετικα δυσκολο και απαιτει παρα μα παρα πολλες θυσιες και τεραστια προσπαθεια και φυσικα αρκετα χρονια ανελλιπούς προπονησης,μαλλον εννοεις συνολικα να χασεις 10-13 κιλα που σημαινει αναποφευκτα θα χασεις και μυικοτητα αρκετη,οποτε σιγουρα τον λιποδιαλυτη δεν τον χρειαζεσαι,τουλαχιστον σε αυτην την φαση.Οπως σου εγραψε και παραπανω η kardoula,το κλειδι ειναι στην διατροφη και στην επιμονη(εφοσον η προπονηση ειναι σωστη).

  5. #5
    New Bodybuilder angelo2k12's Avatar
    Join Date
    11-06-12
    Location
    Athens
    Posts
    4

    Default

    Καλημέρα kostaspro. Ο λόγος που λέω ότι δεν έχω παραστρατήσει είναι επειδή δεν έχω αλλάξει κάτι στη διατροφή και έχουν παραμείνει ακριβώς ίδιες μερίδες, με τις ίδιες ποσότητες, βασισμένες στο ίδιο πρόγραμμα τα τελευταία 3 χρόνια. Η διατροφή ήδη με βοήθησε να χάσω 30+ κιλά (ειδικά τον πρώτο καιρό είδα τα κιλά να φεύγουν γρήγορα) οπότε η διατροφή για μένα λειτουργεί. Τις ασκήσεις τις μείωσα μόνο στις μέρες για διάφορους λόγους, ο μεγαλύτερος είναι ότι έβλεπα περισσότερο όγκο μετά από μεγάλη ξεκούραση γιαυτό κόλλησα τις ασκήσεις από 2 μέρες μαζί (Δευτέρα και Πέμπτη), παρόλαυτά το ποδήλατο είναι καθημερινό (minimum 2 ώρες) με εξαίρεση την παρασκευή και πάντα έντονο.
    O chuck noris einai o monos pou kanei masaz sti mesi tou pouthena

  6. #6

    Default

    για να μην ανοιγω κ αλλο θεμα για λιποδιαλυτες θα κανω εδω την ερωτηση μου.

    εχω παρει το total thermo της warriorlab , ενας φιλος μου μου ειπε οτι κατα την περιοδο που θα παιρνω τους λιποδιαλυτες δν θα πρεπει να πινω καφεδες γιατι συνηθιζει ο οργανισμος την καφεινη κ δν αποδιδουν οι λιποδιαλυτες. ισχυει κατι τετοιο η οχι ? οπως κ επεισης τις μερες που δν κανω προπονηση να τους παιρνω κανονικα ???

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-12
    Posts
    27

    Default

    Quote Originally Posted by gsavvid View Post
    για να μην ανοιγω κ αλλο θεμα για λιποδιαλυτες θα κανω εδω την ερωτηση μου.

    εχω παρει το total thermo της warriorlab , ενας φιλος μου μου ειπε οτι κατα την περιοδο που θα παιρνω τους λιποδιαλυτες δν θα πρεπει να πινω καφεδες γιατι συνηθιζει ο οργανισμος την καφεινη κ δν αποδιδουν οι λιποδιαλυτες. ισχυει κατι τετοιο η οχι ? οπως κ επεισης τις μερες που δν κανω προπονηση να τους παιρνω κανονικα ???
    Σχεδόν όλα τα λιποτροπικα έχουν καφεϊνη σαν συστατικό ,τώρα η έξτρα χορήγηση καφεϊνης σε συνδιασμό με το σκέυασμα ,πιστεύω είναι υπερβολικό αν ξεπεράσεις τον ένα δύο το πολύ καφέδες.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    τα "λιποτροπικά" δεν προσφέρουν πέρα από το placebo effect κάτι..

  9. #9
    New Member
    Join Date
    07-03-12
    Location
    patrai
    Posts
    38

    Default

    εγω πηρα το black burn stacker 2.πολυ καλο....


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. CLA Pro (Λιποτροπικό)
    By Koncha in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 16
    Last Post: 22-01-09, 17:13
  2. Λιποτροπικο...
    By kalted in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 05-07-05, 22:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •