Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-03-12
    Posts
    123

    Default Είναι τελικά βλαβερές οι τεχνητές γλυκαντικές ουσίες (sucralose κλπ) ;

    Έχοντας διαβάσει διάφορα άρθρα στο διαδίκτυο, δεν κατάφερα να καταλήξω σε ένα ασφαλές συμπέρασμα. Οι έρευνες που έχουν γίνει δείχνουν πως δεν υπάρχει κίνδυνος στην κατανάλωση λογικών ποσοτήτων sucralose, αλλά αυτές δεν έχουν γίνει σε μεγάλο βάθος χρόνου. Δηλαδή δεν εγγυάται κανείς ότι δε θα υπάρξουν συνέπειες στο μέλλον, ούτε το ποιες θα είναι αυτές. Επίσης διάβασα και κάποια άρθρα που περιγράφουν συμπτώματα που έχουν διαπιστωθεί σε χρήστες, όπως πονοκέφαλοι, φαγούρα στα μάτια κλπ. Ποια είναι η άποψη σας πάνω στο θέμα; Θεωρείτε πως προϊόντα όπως η stevia θα αποδειχθούν πιο ασφαλή σε βάθος χρόνου; Εγω προσωπικά αποφάσησα να στραφώ σε πρωτεϊνες με φυσικές γλυκαντικές ουσίες μόλις τελειώσουν αυτές που έχω τώρα.

  2. #2
    Junior Bodybuilder Xrhstos89's Avatar
    Join Date
    01-02-10
    Location
    .
    Posts
    228

    Default

    Η στεβια ειναι φυσικη και αν δε κανω λαθος και η σουκραλοζη προερχεται απο τη ζαχαρη. Οταν λες εσυ φυσικες γλυκαντικες ουσιες, ποιες εννοεις;
    Ξέρεις πως δώσανε κυρ Παντελή
    άλλοι τα νιάτα τους και την ζωή
    Να γίνει τ' όνειρο φέτα ψωμί
    Να φας και εσύ κυρ Παντελή
    Κι εσύ τι έδωσες κυρ Παντελή
    Πες μας τι έκανες σ' αυτή την γη
    Πες μας τι άφησες κληρονομιά
    Που να εμπνέει τη νέα γενιά

  3. #3

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Προσωπικα χρησιμοποιω εδω και 15+ χρονια σε μεγαλο βαθμο κυριως μεσω ροφηματων. Θεωρω οτι ειναι ασφαλεις.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-03-12
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstos89 View Post
    Η στεβια ειναι φυσικη και αν δε κανω λαθος και η σουκραλοζη προερχεται απο τη ζαχαρη. Οταν λες εσυ φυσικες γλυκαντικες ουσιες, ποιες εννοεις;
    Η σουκραλόζη δεν είναι φυσική. Αν δεν κάνω λάθος είναι χλωριομένη ζάχαρη ή κάτι παρεμφερές. Το γνωρίζω ότι η στεβια είναι φυσική. Απ'ότι έχω δει οι φυσικές γλυκαντικές που χρησιμοποιούνται στις natural πρωτεϊνες είναι η στεβια και η φρουκτόζη. Αυτές ενοώ. Αυτό που με προβληματίζει είναι οτί ουσιατικά δεν ξέρουμε αν είναι ασφαλής η κατανάλωση των τεχνητών και είναι σα να ρισκάρουμε την υγεία μας. Γι' αυτό θέλω να δω και άλλες απόψεις πάνω στο ζήτημα και πληροφορίες που ίσως να μου διαφεύγουν.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Στις ποσότητες που καταναλώνουμε δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για την υγεία. Τώρα αν κάποιος κατεβάζει βάζα ολόκληρα τότε ναι, αλλιώς δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας. Χρησιμοποιώ τόσα χρόνια και θα χρησιμοποιώ και στο μέλλον.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αποβουτυρωμένα (0%) - Light (1.5%) Προιόντα και γλυκαντικές ουσίες
    By dimitris.king in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 26
    Last Post: 13-06-11, 23:46
  2. Bodybuilding, ύγεια και γλυκαντικές ουσίες
    By Skylobarbuno in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 07-06-08, 17:39
  3. American Whey Protein & Γλυκαντίκες Ουσίες
    By fil in forum Συμπληρώματα Πρωτεΐνης
    Replies: 8
    Last Post: 20-02-08, 19:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •