Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Question Λήψη όσο το δυνατόν αγνότερης σκόνη ορού γάλακτος πρωτείνης.

    Καλησπέρα Παρασκευά. Καταρχήν να σου δώσω τα συγχαρητήριά μου για τα αποτελέσματα που έχεις καταφέρει και κυρίως σε σχέση με την όσο λιγότερο δυνατόν χημική διατροφή που ακολουθείς.

    Θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση την οποία είμαι σίγουρος πως έχεις βαρεθεί να ακους όταν θα είσαι έξω, αλλά ψάχνοντας στο φόρουμ βρήκα μια μόνο απάντηση. Θα ήθελα μια όσο το δυνατόν πληρέστερη απάντηση γίνεται.

    Θέλω να πάρω μια whey protein που να είναι όσο το δυνατόν φυσικότερη γίνεται, χωρίς διάφορα γλυκαντικά, και περιττές ουσίες, δηλαδή όσο πιο αγνή γίνεται( το ξέρω ότι δεν γίνεται 100% αλλά όσο πιο πολύ γίνεται).

    Είμαι 25 χρονών , 73 κιλά, 1.77 ύψους και είμαι αρχάριος στην γυμναστική, έκανα 1 χρόνο πέρσυ, διέκοψα για να κάνω την στρατιωτική μου θητεία, και τώρα έχει 2 μήνες που απολύθηκα και έχω αρχίσει πιο σοβαρή γυμναστική(κάτι ενδιάμεσα σε όγκο και ενδυνάμωση). Με ενδιαφέρει να το συνεχίσω εντελώς ερασιτεχνικά. Ακολουθούσα μέχρι σήμερα 100% όσο δεν πάει φυσική διατροφή τρώγοντας φρούτα, ασπράδια, κοτόπουλο, καστανό ρύζι ή μακαρόνια ολικής, ψάρι κτλπ. Δεν έχω πάρει ούτε παυσίπονο στη ζωή μου και αυτό αποτελεί κανόνα για μένα, απλά τώρα νιώθω ότι μετά την προπόνηση θα πρέπει να παίρνω μια πρωτείνη(καθαρή χωρίς υδατάνθρακες) γιατί αλλιώς η προσπάθεια μου μένει μισή. Το θέμα είναι ότι αυτές που απορροφούνται γρήγορα, φοβάμαι ότι έχουνε ουσίες που στοχεύοντας στην γρηγορότερη απορρόφηση της πρωτείνης από το σώμα, είναι αμφισβητήσιμες. Τέλος, να σου πω ότι στοχεύω να λαμβάνω πρωτείνη μόνο μετά το τέλος της γυμναστικής, δηλαδή 1 φορά την μέρα, και ούτε καν τις 2 μέρες της εβδομάδας που ξεκουράζομαι.


    Θα σου ήμουν ευγνώμων αν αφιέρωνες 1-2 λεπτά από τον χρόνο σου όποτε μπορέσεις για να μου απαντήσεις.
    Και πάλι σε ευχαριστώ.

  2. #2

    Default

    Συγνώμη για το double post απλά νιώθω ότι δεν έδωσα αρκετές πληροφορίες. Δεν με ενδιαφέρει να αυξήσω τρελά την μυϊκή μου μάζα, με ενδιαφέρει να χάσω λίπος μέσα από δική μου διατροφή και να τονώσω λίγο τους μυς μου. Αυτό που λέτε γράμμωση αν και ο όρος ποτέ δεν μου άρεσε και δεν τον χρησιμοποιούσα. Επίσης, αν μπορείς να μου πεις τι είδους πρωτείνη θα ήτανε η ιδανική να πάρω αν έπαιρνα(καθώς και το να είναι όσο πιο καθαρή από περιττά στοιχεία και ακίνδυνη γενικά καθώς είπα στην 1η μου ερώτηση). Και πάλι ευχαριστώ Παρασκευά και λοιποί αναγνώστες.

  3. #3
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    φίλε μου έχω αναφέρει αρκετές φορές πως προτιμώ πρωτεινικές σκόνες με ουδέτερη γεύση χωρίς προσθήκη γλυκαντικών.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  4. #4

    Default

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Παρασκευά για την άμεση απάντησή σου. Απλά θα ήθελα κάπως να μάθω αν στη συγκεκριμένη πρωτείνη μόνο η άγευστη δεν περιέχει μέσα γλυκαντικά.

    Δηλαδή οι άλλες γεύσεις περιέχουν γλυκαντικά;

    Επειδή λοιπόν δεν νομίζω να τη βρω άγευστη στο ρωτάω αυτό. Αν ούτε η γεύση σοκολάτα πχ δεν περιέχει γλυκαντικά και οι γεύσεις κάπως είναι φυσικές, τότε μοιάζει ιδανική για μένα.

    Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Και πάλι συγχαρητήρια για την εξαιρετική προσπάθειά που κάνεις.

    Φιλικά.

  5. #5
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by gkourou View Post
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Παρασκευά για την άμεση απάντησή σου. Απλά θα ήθελα κάπως να μάθω αν στη συγκεκριμένη πρωτείνη μόνο η άγευστη δεν περιέχει μέσα γλυκαντικά.

    Δηλαδή οι άλλες γεύσεις περιέχουν γλυκαντικά;

    Επειδή λοιπόν δεν νομίζω να τη βρω άγευστη στο ρωτάω αυτό. Αν ούτε η γεύση σοκολάτα πχ δεν περιέχει γλυκαντικά και οι γεύσεις κάπως είναι φυσικές, τότε μοιάζει ιδανική για μένα.

    Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Και πάλι συγχαρητήρια για την εξαιρετική προσπάθειά που κάνεις.

    Φιλικά.
    εγώ προσωπικά προτιμώ ή άγευστες πρωτείνες ή μόνο σοκολάτα ή βανίλια. Δεν πρόκειται να πάθεις κάτι αν περιέχει κάποια γλυκαντικά ή πρόσθετα χρώματα πάντως! Η άγευστη δεν περιέχει ούτε πρόσθετα χρώματα ούτε γλυκαντικά πάντως. Υπάρχουν και πρωτείνες με γεύση που αναγράφουν naturally flavored μόνο και όχι naturtally and artificial flavored.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by bodyledge View Post
    εγώ προσωπικά προτιμώ ή άγευστες πρωτείνες ή μόνο σοκολάτα ή βανίλια. Δεν πρόκειται να πάθεις κάτι αν περιέχει κάποια γλυκαντικά ή πρόσθετα χρώματα πάντως! Η άγευστη δεν περιέχει ούτε πρόσθετα χρώματα ούτε γλυκαντικά πάντως. Υπάρχουν και πρωτείνες με γεύση που αναγράφουν naturally flavored μόνο και όχι naturtally and artificial flavored.
    Οκ. Θα το ψάξω. Σε ευχαριστώ πολύ Παρασκευά και καλή συνέχεια.

  7. #7

    Default

    φιλε μου τελικά βρήκες κάποια πρωτεΐνη που να είναι όσο το δυνατόν με την φυσική της μορφή.εγώ σκέφτομαι να παραγγείλω την now που προτείνει και ο φίλος ο παρασκευάς.παρασκευά εσύ τι λες?ευχαριστώ....

  8. #8
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by GATE1313 View Post
    φιλε μου τελικά βρήκες κάποια πρωτεΐνη που να είναι όσο το δυνατόν με την φυσική της μορφή.εγώ σκέφτομαι να παραγγείλω την now που προτείνει και ο φίλος ο παρασκευάς.παρασκευά εσύ τι λες?ευχαριστώ....
    εγώ αυτήν χρησιμοποιώ τώρα και είναι απίστευτη!!!!
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  9. #9
    New Member
    Join Date
    28-02-13
    Posts
    16

    Default

    Γεια σου Παρασκευά, όπως ο φίλος που άνοιξε το Thread είχα την ίδια απορία μαζί του.. Πρώτη φορά και εγώ θα χρησιμοποιήσω πρωτεΐνη μεταπροπονητικά και δεν ήξερα τι να πρωτοδιαλέξω..
    Τελικά παράγγειλα την ON standard 100% που είναι ποιο διαφημισμένη ( δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό αυτό).. την θεωρείς καλή αυτή? και γενικά αν μπορούσες να πεις ( δεν ξέρω αν επιτρέπεται) ποιες εταιρίες και προϊόντα θεωρείς αξιόπιστα.. Σε ένα βίντεο νομίζω ότι είδα χρησιμοποιείς και την ISO 100...
    και πιστεύεις ότι είναι απαραίτητο και μια καζείνη για πριν το ύπνο ή όχι?
    θα ανοίξω κάποια στιγμή ένα Thread και εγώ για κάποιες απορίες σχετικά με την διατροφή μου και για τα προγράμματα που συστήνεις που λέω να ακολουθήσω...
    θα χαρώ να με βοηθήσεις.

  10. #10
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by LookatMe View Post
    Γεια σου Παρασκευά, όπως ο φίλος που άνοιξε το Thread είχα την ίδια απορία μαζί του.. Πρώτη φορά και εγώ θα χρησιμοποιήσω πρωτεΐνη μεταπροπονητικά και δεν ήξερα τι να πρωτοδιαλέξω..
    Τελικά παράγγειλα την ON standard 100% που είναι ποιο διαφημισμένη ( δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό αυτό).. την θεωρείς καλή αυτή? και γενικά αν μπορούσες να πεις ( δεν ξέρω αν επιτρέπεται) ποιες εταιρίες και προϊόντα θεωρείς αξιόπιστα.. Σε ένα βίντεο νομίζω ότι είδα χρησιμοποιείς και την ISO 100...
    και πιστεύεις ότι είναι απαραίτητο και μια καζείνη για πριν το ύπνο ή όχι?
    θα ανοίξω κάποια στιγμή ένα Thread και εγώ για κάποιες απορίες σχετικά με την διατροφή μου και για τα προγράμματα που συστήνεις που λέω να ακολουθήσω...
    θα χαρώ να με βοηθήσεις.
    Η επιλογή που έκανες είναι πολύ καλή φίλε μου. Την ON την θεωρώ πολύ καλή εταιρία!!! Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες φίλε μου για αξιοπιστία εταιρειών γιατί θα αποτελέσει δυσφήμηση για τις υπόλοιπες. Συνήθως εγώ προσωπικά προτιμώ ευρωπαικές (Γερμανία, Αγγλία) και Αμερικάνικες. Θεωρώ πως η καζείνη πριν από τον ύπνο είναι μία καλή επιλογή λόγω της αργής της απελευθέρωσης αμινοξέων στο αίμα. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ καζείνη.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  11. #11
    New Member
    Join Date
    28-02-13
    Posts
    16

    Default

    ΟΚ καταλαβαίνω, να είσαι καλά για την γρήγορη απάντηση σου. Πάντως μπορεί να δοκιμάσω και μετά την ON την NOW που προτείνεις ποιο πάνω. Αν σου έλεγα να προτείνεις και μια καζείνη θα μπορούσες? Αργότερα λέω να την δοκιμάσω και αυτήν. ένα ένα και πάντα με σωστή διατροφή...

  12. #12
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Χρησιμοποιω εδω και πολυ καιρο την reflex καζεινη micellar και ειμαι ευχαριστημενος. Υπαρχουν ομως και αλλες πολυ καλες μαρκες.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  13. #13
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Παρασκευά μιας και μιλάμε για καθαρές πρωτεΐνες τι γνώμη έχεις για την άγευστη impact της myprotein?

  14. #14
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Quote Originally Posted by gkourou View Post
    Θέλω να πάρω μια whey protein που να είναι όσο το δυνατόν φυσικότερη γίνεται, χωρίς διάφορα γλυκαντικά, και περιττές ουσίες, δηλαδή όσο πιο αγνή γίνεται( το ξέρω ότι δεν γίνεται 100% αλλά όσο πιο πολύ γίνεται).
    Δες και αυτην εδω: http://www.wheypro.gr/products.htm
    ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να βρεις πιο αγνη πρωτεινη καθως η εταιρεια παιρνει γαλα απο τοπικους παραγωγους (Θεσσαλιας) περιλαμβανομενου και του θειου μου
    Σημαντικο μειονεκτημα, η γευση! Αλλα με λιγο Caotonic, Hemo κτλ ερχεται καπως!
    Σημαντικο πλεονεκτημα, τα BCCA's (7,3g ανα δοση)! Σπανια συνανταω στις αλλες πρωτεινες πανω απο 6γρ στη δοση των 30γρ.

    Η συγκεκριμενη σκονη ορρου γαλακτος ειναι αυτο που λεμε: πιο αγνο πεθαινεις!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. γαλακτoκομικά VS πρωτείνες ορου γαλακτος (whey και isolate)
    By ggeorge in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 21-06-12, 21:20
  2. Πρωτεϊνη Ορού Γάλακτος
    By marion dion in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 13-12-11, 20:18
  3. Πρωινή Αερόβια και Πρωτεϊνη Ορού Γάλακτος?
    By giakoumis91 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 01-10-10, 20:33
  4. Ο Τρόπος Της Πρωτείνης Ορού Γάλακτος
    By Musclemar in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 20-02-07, 10:01

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •