Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 43 of 43
  1. #31

    Default

    ωραια πραγματα πραγματικα...

  2. #32
    New Member
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    51

    Default

    Για να μην ανοιγω καινουργιο thread ας γραψω εδω για την περιπτωση μου..

    Εδω κ καποιους μηνες πασχω απο δισκοκηλη στον αυχενα κ υστερα απο τη συντηρητικη θεραπεια που υποβληθηκα (φυσικοθεραπειες) σκεφτομαι να ξεκινησω κολυμβητηριο μιας κ οι ενοχλησεις παραμενουν σε μεγαλο βαθμο αλλα ευτυχως οχι στα βαρη!

    Αυτα που θελω να ρωτησω και αφου πρωτα ενημερωσω πως γυμναζομαι 4 φορες την εβδομαδα με βαρη συν 1 αεροβια (τρεξιμο η ποδοσφαιρο) ειναι τα εξης:

    Πως μπορω να ενταξω ομαλα το κολυμβητηριο στην καθημερινοτητα μου κ σε συναρτηση με την παθηση μου καθως και με το προγραμμα που ακολουθω, δλδ ποσες φορες θα χρειαζεται την εβδομαδα να πηγαινω κ για ποση ωρα; θα μπορω το πρωι να πηγαινω για κολυμπι κ το απογευμα για βαρη; ποιο στυλ θα με βοηθησει (ακουσα π.χ. οτι το υπτιο βοηθαει γτ καταπονει λιγοτερο τον αυχενα);

    Συγνωμη για το σεντονι ομως το κολυμβητηριο στο οποιο προκειται να γραφτω ειναι δημοσιο κ δν υπαρχει δασκαλος η καποιο προγραμμα εκμαθησης για το κοινο!

    Ευχαριστω!

  3. #33
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα.

    Οι ενοχλήσεις από τη δισκοκήλη, θα μειωθούν αν αποφεύγεις ασκήσεις που τραντάζουν ή/και επιβαρύνουν τον αυχένα. Ας πούμε, αν κάνεις σκουώτ, απέφυγέ τα και κάνε πρέσσα αντ'αυτών για κάποιο χρονικό διάστημα.

    Εφόσον το κολυμβητήριο θα το έχεις σαν μέσο αποκατάστασης, και δε θα κάνεις έντονη προπόνηση, μπορείς να πηγαίνεις όποτε θέλεις. Ας πούμε, ξεκίνα με 2 φορές τη βδομάδα, σε ημέρες που δεν κάνεις βάρη, και αργότερα μπορείς να προσθέσεις και άλλες 3 μέρες, αυξάνοντας ανά 1 τις προπονήσεις σου κάθε βδομάδα. Αν μπορείς να πηγαίνεις στο κολυμβητήριο το πρωί και να κάνεις βάρη το απόγευμα, τότε κάνε το έτσι. Απλά ρώτησε στο κολυμβητήριο που σκοπεύεις να πας, τα ωράρια του κοινού, ώστε να μην εμποδίζεις τις προπονήσεις των ομάδων και αντίστοιχα να μη σε ενοχλούν και αυτές.

    Οι "προπονήσεις" σου στην πισίνα, μπορούν να διαρκούν από 40-45 λεπτά τώρα στην αρχή, και να φτάσεις σιγά σιγά τα 60-70 λεπτά. Παραπάνω δε χρειάζεται. Αρκεί ο χρόνος αυτός για να αποσυμφορήσεις τον αυχένα σου.

    Όσο για το στυλ που θα ακολουθήσεις, το ύπτιο, επειδή είσαι ανάσκελα και δεν βάζεις δύναμη στον αυχένα σου, πράγματι σε ξεκουράζει περισσότερο. Αν δοκιμάσεις και άλλα στυλ κολύμβησης (πρόσθιο, ελεύθερο) και δεις ότι δε σε κουράζουν, μπορείς να τα εφαρμόζεις κι αυτά για μικρά χρονικά διαστήματα των 10 λεπτών για ποικιλία. Απέφυγε οπωσδήποτε την πεταλούδα ! (αν και αυτό πιστεύω ότι θα το έκανες ούτως ή άλλως).
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #34
    New Member
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    51

    Default

    Σ'ευχαριστω φιλε cuban!

    Το προβλημα το απεκτησα απο κακη σταση σωματος (στο σπιτι προφανως) κ ευτυχως δν εχω ενοχλησεις σε καμια ασκηση στο gym!
    Το χειροτερο δν ειναι τοσο το αυχενικο οσο το νευρο που χτυπαει στο σημειο ψηλα στον ωμο οταν κινω τον αυχενα κ γι'αυτο κυριως σκεφτηκα τη λυση του κολυμβητηριου!
    Αυτο που σιγουρα μου απαγορευσε τουλαχιστον προς το παρων ο φυσιοθεραπευτης λογω κραδασμων, ειναι το ποδοσφαιρο!

    Μια ερωτηση μονο ακομη:
    Διατροφη κ προγραμμα ειναι βασισμενα στην αυξηση ογκου.
    Κατα ποσο πιστευεις θα με επηρεασει η προπονηση στο κολυμβητηριο;
    Τωρα θα μου πεις οτι θελω κ τη πιτα ολοκληρη κ το σκυλο χορτατο αλλα ετσι ενημερωτικα σε ρωταω!

  5. #35
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Η προπόνηση του κολυμβητηρίου, δε θα σε επηρρεάσει καθόλου φίλε μου. Δε θα την κάνεις για αερόβια ή σαν εναλλακτική μορφή άσκησης. Θα την κάνεις για αποκατάσταση. Δηλαδή θα κολυμπάς ήρεμα-χαλαρά. Οπότε μην προβληματίζεσαι για την αύξηση όγκου σου. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αν δεις ότι ανεβαίνει τόσο πολύ ο μεταβολισμός σου και παρατηρήσεις στασιμότητα για 4+ βδομάδες, θα το δούμε τότε μαζί. Απλά πρόσεχε και τη στάση του σώματός σου, εφόσον αυτή είναι η αιτία του προβλήματός σου !

    Περαστικά και να'σαι καλά ! :)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #36
    New Member
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    51

    Default

    Ευχαριστω κ παλι!:thumbup:

  7. #37
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-09-14
    Posts
    2

    Default

    Καλησπέρα παιδιά. Χρειάζομαι άμεσα βοήθεια.. Ένα πρόγραμμα για να μπορώ να κολυμπάω με έξω το κεφάλι 100μ. Σε 2' λόγω εξετάσεων... Μου είναι αρκετά δύσκολο... Βγάζω τα 50μ. Σε 50" αλλά κάπου εκεί κλατάρω... Τους υπόλοιπους χρόνους τους έχω... Κάποιο πρόγραμμα.... ???

  8. #38
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Τι παρελθόν έχεις με την κολύμβηση ? Πότε έχεις τις εξετάσεις σου ?
    Γνωρίζεις πως να αναπνέεις μέσα στο νερό, ώστε να μην μειώνεις την αντοχή σου ?
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  9. #39
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-09-14
    Posts
    2

    Default

    Καλώς σας βρήκα.. Παρελθόν όχι κ το πιο ένδοξο.. Περιστασιακά κολυμπάω 5 μήνες τον χρόνο αλλά όχι με κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα.. Εξετάσεις αρχές του μήνα... Ναι ξέρω από αναπνοές κ το 400 αρι δεν με δυσκολεύει στον χρόνο που πρέπει.. Το 100 αρι όμως με έξω το κεφάλι είναι λίγο θέμα... Δεν μου βγαίνει.. Ίσως δεν κάνω κ το πιο σωστό πρόγραμμα.. Ξεκινάω διατάσεις, μετά 150 με 200 ελεύθερο.. Συνέχεια 10* 50 με έξω το κεφάλι με ένταση 70% αλλά τα πρώτα 2 βγαίνουν μετά 25αρια τα υπόλοιπα... Συνέχεια 200 πόδια, 400 ελεύθερο, 4*100 ελεύθερο.. Κ τέλος...

  10. #40
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Έχε το κεφάλι σου όσο πιο μέσα στο νερό μπορείς, ώστε να αναπνέεις αλλά οριακά πάνω από το νερό ! Κράτα σταθερό ρυθμό αλλά όχι πολύ γρήγορο, ώστε να διατηρήσεις αντοχή ως το τέλος των 100 μέτρων.

    Δοκίμασε την παρακάτω προπόνηση μέχρι να δώσεις εξετάσεις, καταβάλοντας τη μέγιστη προσπάθεια.

    20 σετ των 100 μέτρων με 10-20 δευτερόλεπτα διάλειμμα.
    10 σετ των 200 μέτρων με 20-30 δευτερόλεπτα διάλειμμα.

    Ξεκούραση-χαλάρωση για 20 λεπτά και μετά άλλη μια φορά τα παραπάνω ή όσο αντέχεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  11. #41
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-02-13
    Posts
    2

    Default

    Καλησπέρα! Να ρωτήσω και εγώ κάτι βρε παιδιά? Είμαι 29 χρονών 1.60 ύψος και 110 κιλά! Αύριο ξεκινάω κολυμβητήριο και έχω ξεκινήσει ήδη ισορροπημένη διατροφή σε ειδικό!! Τι πρόγραμμα θα με συμβουλεύατε να ακολουθήσω στην πισίνα? Εγώ σκεφτόμουν να κολυμπήσω μισή ωρίτσα πρόσθιο.(διάβασα ότι έιναι το κατάλληλο για παχύσαρκους) Είναι καλά για αρχή? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
    Last edited by lilianaki; 14-10-14 at 22:21.

  12. #42
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Προς το παρόν δε χρειάζεται να ξεκινήσεις συγκεκριμένο πρόγραμμα στην πισίνα. Κάνε όποιο στυλ κολύμβησης σε βολεύει και δε σε ζορίζει σε μέση και πνευμόνια (αναπνοές).
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  13. #43
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-02-13
    Posts
    2

    Default

    Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Με Το Πρόγραμμα Μου
    By koutsaki in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 18-10-09, 10:17
  2. Βοήθεια με πρόγραμμα
    By Ned in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 10-11-08, 09:08
  3. νεο προγραμμα..βοηθεια
    By secretus in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 09-06-06, 11:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •