Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Default Αλλαγη διατροφης-Βελτιωση

    Καλησπερα και ωρα να σας ζαλισω παλι

    9:00
    100γρ κουακερ
    250ml γαλα
    1 μηλο/ροδακινο τωρα το καλοκαιρι

    12:00
    1 τοστ 3 φετες γαλοπουλα
    1 φετα τυρι
    1μπανανα

    13:30 Γυμναστηριο

    14:30-15:00
    100 γρ στηθος φιλετο κοτοπουλο
    150γρ αβραστο ρυζι

    18:00
    Οτι μαγειρευεται για μεσημεριανο

    21:00
    300γρ πατατες
    2 ολοκληρα αυγα 2 ασπραδια

    12:00
    2 γιαουρτια 2% και νανι

    Υψος 1.75 71 κιλα

    Εχω ως νεο στοχο την αυξηση των κιλων μου στα 75 και αναλογως αν θα μ αρεσει η εικονα μενω η συνεχιζω

    Για να γινει αυτο σκεφτομαι να προσ8εσω στο τοστ 15γρ φυστικοβουτυρο εννοειται χωρις ζαχαρες και να αυξησω την πατατα στα 400γρ σε πρωτη φαση τι λετε?

    Θα χρησιμοποιησω Whey , αμινοξεα και μια κρεατίνη
    Σκεφτομαι την Whey με το που ξυπναω η στο πρωινο και μια μετα το γυμναστηριο
    Αμινοξεα λεω να ακολουθησω την αναγραφομενη δοσολογια δηλαδη 2 σε καθε κυριο γευμα και 2 πριν και μετα την προπονηση (ON Superior Amino 2222)
    Απο κρεατινη Kre alkalyn και απο δοσολογια οτι αναγραφεται δλδ 2 45 λεπτα πριν την προπονηση
    Μηπως να προσθετα ενα 7ο γευμα με whey και μια μπανανα και ισως κουακερ ως μεταπροπονητικο και 45 λεπτα μετα να ετρωγα την στερεα τροφη?
    Τι λετε?

    Απο σαλατες δεν εχω καθολου γιατι δε με τρελαινουν τι προτεινετε να βαλω και σε τι ποσοτητες?

    Να σημειωσω οτι ξεκινησα την διατροφη Οκτωμβριο καπου στα 65 κιλα με σχεδον 6-pack θα ελεγα,τωρα βλεπονται σχεδον οι 4. Σας δινω αυτο ως κριτηριο γιατι εχω να κανω λιπομετρηση απο περσι το καλοκαιρι. Νεα θα γινει μεσα στην επομενη εβδομαδα.

    Ολες οι γνωμες ευπροσδεκτες και αναγκαιες θα ελεγα

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Η διατροφή σου μου αρέσει.

    Δες αν καλύπτεσαι από θερμίδες και μάκρος, δηλαδή αν έχεις πλεόνασμα. Στο τελευταίο γεύμα σου, μπορείς να βάλεις είτε λίγο φυστικοβούτυρο είτε μερικούς ξηρούς καρπούς, αν και έχουν και τα γιαούρτια κάποια λιπαρά....

    Την πατάτα μπορείς να την αυξήσεις όπως λες, αλλά θα σου δώσει "μόνο" 130 θερμίδες.

    Το 7ο γεύμα σου, που είναι ουσιαστικά μεταπροπονητικό σέικερ, θα βοηθήσει επιπλέον ώστε να αυξήσεις τις θερμίδες σου.

    Σαλάτες μπορείς να τρως ότι σου αρέσει, αγγουροντομάτα, μαρούλι, ή ότι άλλο θέλεις. Πάντως καλό είναι να έχεις 2-3 την ημέρα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3

    Default

    Ok θα προσθεσω σαλατες σε μεσημεριανο βραδινο για αρχη και βλεπω γιατι με με βαραινουν λιγο στο στομαχι οι ντοματες και τα αγγουρια. Για τα συμπληρωματα τι λες συμφωνης με την χρηση που εγραψα?
    Macros τα εχω μετρησει αλλα θα τα ξανακανω αυριο.Σαλατες να τις υπολογισω?

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Τα συμπληρώματά σου είναι ΟΚ όπως τα γράφεις. Μόνο που την κρεατίνη θα την έβαζα στο μεταπροπονητικό μαζί με την πρωτεΐνη και τη μπανάνα.

    Τα αμινοξέα, δεν είναι απαραίτητα. Όταν τελειώσουν, μην ξαναγοράσεις.

    Τις σαλάτες υπολόγισέ τες στα μάκρος, αν και έχουν τόσο μικρές ποσότητες, που ίσως να μην αξίζει τον κόπο....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5

    Default

    Οκ σε ευχαριστω πολυ δυο ερωτήσεις ακομα. Μπορω να αντικαταστησω το μήλο με ροδάκινο στο πρωινό ; Γιατι λόγο του ότι εκτός εποχής δε βρίσκω καλα. Τέλος για σαλάτα μια ντομάτα και ένα αγγουρι είναι οκ σαν πόσοτητες ;

    Εντιτ: δεν έχω αγοράσει ακομα τα συμπληρώματα
    Last edited by Christheone; 01-07-12 at 12:40.

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ναι βέβαια μπορείς να αλλάζεις τα φρούτα. Η σαλάτα που γράφεις είναι λογική ποσότητα. Πάντως αν μπορείς, να την κάνεις λίγο πιο μεγάλη.

    Αφού δεν αγόρασες τα συπληρώματα, άσε τα αμινοξέα, και πάρε μόνο την πρωτεΐνη και την κρεατίνη.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7

    Default

    Τελικα πήρα κρεατινη και πρωτεΐνη. Με το που τελειώνω προπόνηση πινω την whey και μετα απο κανά δεκάλεπτο την κρεατινη. Στην μιση ώρα απο τη πρωτεΐνη τρώω το μεταπροπονητικο είμαι οκ;
    Με την πρωτεΐνη πρέπει να βάλω κάποιον υδατάνθρακα; Π.χ. Μπανάνα ;
    Last edited by Christheone; 03-07-12 at 16:12.

  8. #8
    Pumping Iron venom1987's Avatar
    Join Date
    10-08-11
    Posts
    511

    Default

    μπορεις να παρεις δεξτροζη και να την εχεις μαζι με την πρωτεινη στο σεικ , και ποιο βολικο.....φθηνη ειναι εξαλλου..... και υψηλου γλ δεικτη που χρειαζεσαι εκεινη την στιγμη....

  9. #9
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Christheone View Post
    Τελικα πήρα κρεατινη και πρωτεΐνη. Με το που τελειώνω προπόνηση πινω την whey και μετα απο κανά δεκάλεπτο την κρεατινη. Στην μιση ώρα απο τη πρωτεΐνη τρώω το μεταπροπονητικο είμαι οκ;
    Με την πρωτεΐνη πρέπει να βάλω κάποιον υδατάνθρακα; Π.χ. Μπανάνα ;
    Την κρεατίνη, ρίχνε την μέσα στο σέικερ μαζί με την πρωτεΐνη. Κατά τ'άλλα, είσαι ΟΚ. Ο υδατάνθρακας μεταπροπονητικά, δεν είναι απαραίτητος.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #10

    Default

    Οπότε ξεκινάω και βλεπουμε :Ρ Σ ευχαριστώ Cuban

  11. #11

    Default

    Κάτι που ξεχασα Συνηθιζω μαζι με το πρωινό να πιάνω πράσινο τσάι, με την κρεατινη θα έχω πρόβλημα αν την παίρνω 2μιση-3 ώρες μετα;

  12. #12
    Junior Bodybuilder Nicks's Avatar
    Join Date
    24-05-11
    Location
    Μήλος
    Posts
    136

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Την κρεατίνη, ρίχνε την μέσα στο σέικερ μαζί με την πρωτεΐνη. Κατά τ' άλλα, είσαι ΟΚ. Ο υδατάνθρακας μεταπροπονητικά, δεν είναι απαραίτητος.
    Cuban όταν λες μεταπροπονητικά εννοείς ακριβώς μετά την προπόνηση έτσι (στα αποδυτήρια); Το λέω διότι εγώ επειδή δεν προλαβαίνω να κάνω γεύμα στα αποδυτήρια κάνω ένα πλήρες γεύμα περίπου 20' με 30' και αυτό το έχω βαφτίσει μεταπροπονητικό.

  13. #13
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Christheone View Post
    Κάτι που ξεχασα Συνηθιζω μαζι με το πρωινό να πιάνω πράσινο τσάι, με την κρεατινη θα έχω πρόβλημα αν την παίρνω 2μιση-3 ώρες μετα;
    Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Quote Originally Posted by Nicks View Post
    Cuban όταν λες μεταπροπονητικά εννοείς ακριβώς μετά την προπόνηση έτσι (στα αποδυτήρια); Το λέω διότι εγώ επειδή δεν προλαβαίνω να κάνω γεύμα στα αποδυτήρια κάνω ένα πλήρες γεύμα περίπου 20' με 30' και αυτό το έχω βαφτίσει μεταπροπονητικό.
    Το ρόφημα, εννοώ ότι το πίνεις στα αποδυτήρια, Νίκο. Δεν είναι λάθος αυτό που κάνεις. Κι έτσι είσαι σωστός.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  14. #14

    Default

    Σε ευχαριστώ και πάλι Cuban


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αλλαγή Διατροφής Μου - Βοήθεια
    By kostantina in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 22
    Last Post: 28-03-12, 16:45
  2. Βελτίωση Της Αλτικότητας
    By Nowitzki in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-11, 07:39
  3. Αλλαγή προγράμματος διατροφής (μυική ενδυνάμωση)
    By billcl in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 16
    Last Post: 06-07-11, 15:13
  4. Bοήθεια για βελτίωση της διατροφής μου...
    By daro801 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 22-09-10, 09:57
  5. Προτάσεις για βελτίωση διατροφής & άσκησης body building!!
    By Muffin in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 27-08-10, 11:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •