Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1

    Default Τι Είναι Καλύτερο Για Αύξηση Μάζας;

    γεια σας παιδια μια απορια σχετικα με τις πρωτεινες...επειδη εχω διαβασει διαφορα εδω στο site αλλα και απο αλλου.... τι ειναι καλυτερο για αυξηση ογκου, μια πρωτεινη ογκου πχ muschletech mass-tech (την δινω απλως σαν παραδειγμα) η το μιγμα 100%whey πρωτεινη+δεξτροζη???

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Η καλύτερη επιλογή είναι να πάρεις μια "καθαρή" πρωτείνη (whey) και να προσθέτεις εσύ το δικό σου υδατάνθρακα.
    Αλλά μη στηρίζεσαι αποκλειστικά σε αυτό για να βάλεις μυς, τρώγε αρκετά και σωστά. Το φαί και η προπόνηση βάζουν ποιοτικά κιλά.

  3. #3

    Default

    ρωταω γτ θαθελα να παρω λιγακι ογκο καθως εχω χασει αρκετα κοιλα(απο 81 ειμαι στα 66-67)..και τι μια μου λενε να παρω παρω whey τιν αλλη ογκου και μεχουν περδεψει διαφοροι που με 'συμβουλευουν' καθως δεν εχω καλη γνηση σαυτα....αλλα δεν θαθελα σε καμια περιπτωση να παχυνω πολυ και να γεμιση λιπος.αμαν εκανα να τα χασω μη τα βαλω κιολασ...αα δεικτη λοιπους εχω 14...

  4. #4

    Default

    δλδ ΚΑΡΔΟΥΛΑ λες οχι σε πρωτεινες ογκου οπως αυτη που ανεφερα??καλυτερα whey-δεξτροζη???και μηπως ξερεις να μου πεισ σε τι ποσοτητα αναλογιες???

  5. #5
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    καλησπερα!παρε μια whey και προσθεσε 100γρ βρωμη!!!και ειναι ενταξει..η φαε μετα την whey μπανανα!!

  6. #6

    Default

    και θα ειναι επαρκης οι υδατανθρακες που χρειαζεται ο οργανισμος???θα μπορω να παρω και ογκου ετσι??

  7. #7
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    εφοσον προσθεσεις 100γρ βρωμη πραγματι θασαι ενταξει απο υδατανθρακα!!για μενα οπως και σε πολλους ειναι οτι καλυτερο!!απο μια πρωτεινη ογκου!
    ασε που σε μια πρωτεινη ογκου πρεπει να φτιαχνεις ροφημα 500 με 600 ml..κλανεις μεχρι να την πιεις!!και τελειωνει και γρηγορα η σκονη με τις ποσοτητες που πρεπει να βαζεις!!!
    επαιρνα και γω αλλα το γυρισα σε καθαρη πρωτεινη!!!
    Επισης αν θες να παρεις ογκο δεν θα κανει την διαφορα η πρωτεινη!!απλα φορτωνεις με φαγητο τα γευματα σου σε περισσοτερα γραμμαρια!!!
    Last edited by lary2332; 10-07-12 at 01:10.

  8. #8

    Default

    χμμμμ ωραια..και απο τι πρωτεινη τηα βαζω ενα scoop και ποσο νερο??και λεγοντας βρωμη εννοεισ αυτη σαν δημητριακα που ειναι?λεω μηπως υπαρχει και σε αλλξ μορφη...και αυτο θα το πινω μονο μετα τι προπονηση η και το πρωη??

  9. #9
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    συνηθως η συνιστωμενη δοσολογια ειναι ενα με δυο scoop αναλογα βεβαια και με το σκευασμα!σε 200ml νερο η γαλα χαμηλων λιπαρων!
    βρωμη θα παρεις το κλασικο quaker[νιφαδες βρωμης]..
    τωρα για το ποτε θα το παιρνεις ειναι καθαρα θεμα δικο σου!εγω π.χ το πρωι πρωι δεν μπορω να φαω και την παιρνω το πρωι!!με το που ξυπναω..και μετα την γυμναστικη!απο κει και περα την μερα την βγαζω τρωγοντας στερεα τροφη!!

  10. #10
    New Member
    Join Date
    07-03-12
    Location
    patrai
    Posts
    38

    Default

    για αυξηση μυικησ μαζασ πρεπει να υπαρχει συνεχησ ροη προτεινης ολο το 24 ωρο...οσο πιο ποιοτικη τοσο καλυτερα...ειτε απο συμπληρωμα ειτε απο φαγητο...

  11. #11

    Default

    χμμμμμ ειναι και αυτο αλλα λογο δουλειας δε μπορω...Λοιπον πρωχθες αγορασα την NITRO-TECH (δεν ξερω αν ηταν οντως καλη αγορα αλλα μου τιν προτειναν)...απλως θελω να ρωτησω,μαυτην θα δω καμια αυξηση ογκου???θα μπορεσω να παρω καμια 3-4 κοιλα γτ τα χχρειαζομαι??αν οχι θα μπορουσα να προσθεσω extra δεξτροζη ή οχι???????

  12. #12
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Κανω quote το παραπανω ποστ της Ειρηνης γιατι μαλλον το περασες στο ντουκου.

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Η καλύτερη επιλογή είναι να πάρεις μια "καθαρή" πρωτείνη (whey) και να προσθέτεις εσύ το δικό σου υδατάνθρακα.
    Αλλά μη στηρίζεσαι αποκλειστικά σε αυτό για να βάλεις μυς, τρώγε αρκετά και σωστά. Το φαί και η προπόνηση βάζουν ποιοτικά κιλά.
    Μην περιμενεις απο τις σκονες σταθερα αποτελεσματα.Μολις τη σταματησεις αυτα τα ενα-δυο κιλα που θα εχεις βαλει (αν τα βαλεις) θα κανουν φτερα.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  13. #13

    Default

    Εγώ χρησιμοποιώ την nitrotech ένα μίνα περίπου. Εγώ έχω δει αύξηση όγκου αλλά όχι τίποτα τρομερό αλλά η αλήθεια είναι πως δεν κάνω καλή διατροφή. Μην ξεχνάς να πίνεις πολύ νερό γιατί έχει μονοϋδρική κρεατίνη μέσα
    Training Hard, Fight Easy

  14. #14
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by thanos_racing View Post
    χμμμμμ ειναι και αυτο αλλα λογο δουλειας δε μπορω...Λοιπον πρωχθες αγορασα την NITRO-TECH (δεν ξερω αν ηταν οντως καλη αγορα αλλα μου τιν προτειναν)...απλως θελω να ρωτησω,μαυτην θα δω καμια αυξηση ογκου???θα μπορεσω να παρω καμια 3-4 κοιλα γτ τα χχρειαζομαι??αν οχι θα μπορουσα να προσθεσω extra δεξτροζη ή οχι???????
    4 κιλα ειχα παρει με την συγκεκριμενη μολις την σταματησα ξερεις ποσα εμειναν? 1.....το καλυτερο ποστ το εκανε η ειρηνη ακου την

  15. #15
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Η καλύτερη επιλογή είναι να πάρεις μια "καθαρή" πρωτείνη (whey) και να προσθέτεις εσύ το δικό σου υδατάνθρακα.
    Αλλά μη στηρίζεσαι αποκλειστικά σε αυτό για να βάλεις μυς, τρώγε αρκετά και σωστά. Το φαί και η προπόνηση βάζουν ποιοτικά κιλά.
    Αυτο κανω και εγω πλεον. Εχω μια dymatize iso-100 και αναμιγνυω και υδατανθρακα ( μαλτοδεξτρινη ή waxy ). Το θεμα ειναι οτι υποτιθεται οτι πληρωνουμε κατι παραπανω για να παρουμε μια isolate πρωτεϊνη, στην οποια μεσα βαζουμε και 40+ γραμμαρια υδατανθρακα και ετσι η περιεκτικοτητα του σεικερ δεν εχει ουτε 50% πρωτεϊνη.

    Πιστευω οτι ψιλοπιασατε αυτο που θελω να πω. Αξιζει ολο αυτο ή οχι; Μηπως ειναι καλυτερα να πινουμε πρωτα τον υδατανθρακα και μετα απο 15 λεπτα την πρωτεϊνη; Τι λετε;

  16. #16
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Οταν εισαι σε ογκο δε χρειαζεται iso-100.
    Αν εχεις 2 στομαχια μπορει να εχει λογικη το τελευταιο
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by lazaross View Post
    Αυτο κανω και εγω πλεον. Εχω μια dymatize iso-100 και αναμιγνυω και υδατανθρακα ( μαλτοδεξτρινη ή waxy ). Το θεμα ειναι οτι υποτιθεται οτι πληρωνουμε κατι παραπανω για να παρουμε μια isolate πρωτεϊνη, στην οποια μεσα βαζουμε και 40+ γραμμαρια υδατανθρακα και ετσι η περιεκτικοτητα του σεικερ δεν εχει ουτε 50% πρωτεϊνη.

    Πιστευω οτι ψιλοπιασατε αυτο που θελω να πω. Αξιζει ολο αυτο ή οχι; Μηπως ειναι καλυτερα να πινουμε πρωτα τον υδατανθρακα και μετα απο 15 λεπτα την πρωτεϊνη; Τι λετε;
    Ούτε που κατάλαβα τι θες να πεις Λάζαρε.
    Όσο για το ερώτημά σου, δεν έχει κανένα νόημα να πίνεις τον υδατάνθρακα ξεχωριστά με την πρωτείνη!

  18. #18
    MAYRO GERAKI's Avatar
    Join Date
    11-05-12
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    91

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    εφοσον προσθεσεις 100γρ βρωμη πραγματι θασαι ενταξει απο υδατανθρακα!!για μενα οπως και σε πολλους ειναι οτι καλυτερο!!απο μια πρωτεινη ογκου!
    ασε που σε μια πρωτεινη ογκου πρεπει να φτιαχνεις ροφημα 500 με 600 ml.. ΚΛΑΝΕΙΣ μεχρι να την πιεις!!και τελειωνει και γρηγορα η σκονη με τις ποσοτητες που πρεπει να βαζεις!!!
    επαιρνα και γω αλλα το γυρισα σε καθαρη πρωτεινη!!!
    Επισης αν θες να παρεις ογκο δεν θα κανει την διαφορα η πρωτεινη!!απλα φορτωνεις με φαγητο τα γευματα σου σε περισσοτερα γραμμαρια!!!


    εχω λιωσει...... χαχαχαχαχαχα

  19. #19
    New Member
    Join Date
    07-03-12
    Location
    patrai
    Posts
    38

    Default

    χαχαχα....ωραιος ο σπαρτιατης...με εκανε κ γελασα...χρησιμοποιησα για πρωτη φορα την hydrolylised τησ optimun.το καλο ειναι οτι δεν σε φουσκωνει σε σχεση με αλλεσ whey που εχω πιει κ σχετικα αποροφιεται πολυ καλα θα ελεγα...

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-12
    Posts
    122

    Default

    Γεια σου φιλε μου, διαβαζοντας ολα τα παραπανω μπηκα στην διαδικασια να σου γραψω γιατι ειμαστε παρομοιες περιπτωσεις, δηλαδη και εγω ημουν 78 κιλα και επεσα στα 62 μια περιοδο και πλεον εχω παρει τα πανω μου σιγα σιγα, αρχικα ξεχνα μια και καλη τις πρωτεινες ογκου, θα ειναι τα πιο πεταμενα λεφτα της ζωης σου, whey 100% για να κανεις αυτο που θες, απο εκει και περα αρχιζει η μασα, τρωγε και θα δεις αμεσα αποτελεσματα, εγο προσωπικα σαν παραδειγμα θα σου πω εδω και ενα μηνα εχω αυξησει πολυ τα γευματα μου και κανω και πολλες ατασταλιες και με 5 προπονησεις την εβδομαδα, χωρις αεροβιο δεν εχω δει γραμμαριο λιπους στην κοιλια μου, ισως τωρα δεν σε πειθει γιατι ουτε εμενα με επειθε αλλα μετα απο ενα μηνα βλεπεις αποτελεσματα...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 01-12-10, 21:53
  2. ποιο είναι το καλύτερο λιποτροπικο?
    By Day_Walker in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 305
    Last Post: 24-06-07, 00:05
  3. Τι ειναι καλυτερο για ογκο?
    By decad in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 09-04-05, 09:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •