Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-07-12
    Posts
    2

    Default Απώλεια λίπους στην κοιλιά - απώλεια μυικής μάζας

    Καλημέρα παιδιά
    Καταρχήν θέλω να ζητήσω συγνώμη αν το θέμα μου έχει ξανασυζητηθεί, ωστόσο ήθελα να παραθέσω το δικό μου ζήτημα.
    Για πολλά χρόνια ασχολούμουν με γυμναστήρια και πρόσεχα την διατροφή μου με αποτέλεσμα να δημιουργήσω ένα αρκετά καλό σώμα και αρκετά μυώδης(χέρια πόδια ανοιχτές πλάτες...)..ωστόσο με την παύση της γυμναστικής για πολλούς λόγους, σάπησα!!!
    Ετσι μετά απο 2 χρονια αποχής αποφάσησα να ξαναρχήσω δυναμικά αλλά με αερόβια γυμναστική, πολύ τρεξιμο και μπάσκετ. τους τελευταίους 5 μήνες έχασα 7 κιλά και δεν έχω κανένα παράπονο. Αυτήν την στιγμή είμαι 91 κιλά με 1,80 ύψος. Το ζήτημα είναι ότι ποδια, κωλος, χέρια όλα αδυνάτησαν σε ανησυχητικό επίπεδο και η κοιλιά πολύ λιγότερο. Το πρόβλημα μου είναι οτι έχω χάσει τεράστιο ποσοστό απο το μυικό μου ιστό και πολυ λιγο απο το λίπος της κοιλιάς (δεν θέλω να χάσω άλλο εκτός απο κοιλιά) και αυτό με ενοχλεί...τώρα πια πάω 4 φορές την βδομάδα σίγουρα για τρέξιμο για μια ώρα περίπου.
    Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι ώστε να σταματήσω να χάνω του μυς μου και να χάσω με μεγαλύτερο ρυθμό κοιλιά;;;;; Είμαι πρόθυμος να κάνω τα πάντα είτε διατροφή είτε άσκηση.
    Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν κούρασα.

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα. Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Φρόντισε να αρχίσεις τις προπονήσεις με βάρη. Έτσι θα κρατήσεις τον υπάρχοντα μυικό ιστό, και αργότερα μπορείς να τον αυξήσεις. Κράτα τις 4 αερόβιες τη βδομάδα, και φτιάξε ένα κατάλληλο διατροφικό πλάνο, με τις θερμίδες και τα μάκρος που σου αναλογούν. Μπες στην ενότητα της διατροφής, και θα βρεις πολλές πληροφορίες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Member traitor's Avatar
    Join Date
    28-01-10
    Location
    .
    Posts
    64

    Default

    Με 15+ κιλά πάνω από το ύψος σου και μάλιστα χωρίς να γυμνάζεσαι δε νομίζω πως ήταν μύες αυτό που έχασες αλλά λίπος στο μεγαλύτερο ποσοστό. Είναι κάτι που συνηθίζει να λέει πολύς κόσμος όταν χάνει κιλά και βλέπει να μικραίνουν τα χέρια και τα πόδια. Αν τα χέρια και τα πόδια σου πριν ξεκινήσεις γράμμωση δεν ήταν κομμένα, σκλήρα και με καλή φλεβικότητα τότε μάλλον είχαν λίπος πάνω τους, το οποίο τώρα ελάτωσες.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-07-12
    Posts
    2

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δηλαδή να κρατήσω την αερόβια 4 φορές την εβδομάδα και να προσθέσω τις αλλες 3 βάρη και μια ακόμη πιο σωστή διατροφή? αυτο προτείνετε?
    Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αυτό ακριβώς φίλε μου.

    Να'σαι καλά. :)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6

    Default

    Καλησπέρα.

    Είμαι νέο μέλος.
    Διαβάζοντας αρκετά μέσα στο forum, δεν έβγαλα άκρη και θα ήθελα τη βοήθεια σας.

    Είμαι 34 ετών και άρχισα να γυμνάζομαι εντατικά (5-6) ημέρες την εβδομάδα πριν από 8 μήνες.
    Η αφορμή για να ξεκινήσω, είναι ένα πρόβλημα που έχω με τη μέση μου, όπου χρειάζεται να γυμνάζομαι για να έχω καλύτερη καθημερινότητα.
    Πέρα όμως από αυτό, ξεκίνησα και όσο περνούσε ο καιρός, μου άρεσε, οπότε μου έχει γίνει πλέον απαραίτητη η γυμναστική (αισθάνομαι καλά)

    Δεν γυμνάζομαι απλά, αλλά κάνω όλη την προσπάθεια.(γυμναστική + διατροφή)
    Κάνω personal και ακολουθώ αυστηρό πρόγραμμα διατροφής.

    Είμαι 65 κιλά και 172 ύψος.
    Έχουμε δώσει έμφαση στην μυική ανάπτυξη και γράμμωση.

    Ξεκίνησα με 14% ποσοστό λίπους και πλέων (όπως λέει η ζυγαριά-λιπομετρητής της tanita, 6,6%) δεν μου φαίνεται πραγματικό, γιατί αν ήταν αυτό το λίπος, θα φαινόταν και οι κοιλιακοί.

    Έχω όμως στόχο να παιτοίχω το αποτέλεσμα που θέλω και να το διατηρήσω.

    Μήνα με το μήνα, βλέπω αλλαγή στο σώμα μου (χέρια, στήθος), δεν βλέπω όμως καμία αλλάγή στην κοιλιά και στην αυξηση της μυικής μάζας (θέλω να φτάσω περίπου τα 70 κιλά)

    Τι θα πρέπει να κάνω?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Aristeidis View Post
    Μήνα με το μήνα, βλέπω αλλαγή στο σώμα μου (χέρια, στήθος), δεν βλέπω όμως καμία αλλάγή στην κοιλιά και στην αυξηση της μυικής μάζας (θέλω να φτάσω περίπου τα 70 κιλά)

    Τι θα πρέπει να κάνω?
    Υπομονή φίλε μου! Χρονος και υπομονη χρειάζεται. Επισης γράμμωση και μυική ανάπτυξη ταυτόχρονα, λίγο οξύμωρο είναι, ή το ένα θα κάνεις ή το άλλο. Αλλά καλύτερα να σε καθοδηγήσει ο γυμναστής σου μιας και κανεις ηδη πέρσοναλ.

    Καλώς όρισες στο φόρουμ!

  8. #8

    Default

    Καταρχήν, ευχαριστώ.

    Εγώ ήθελα γράμμωση και ο personal, μου είπε πως δεν μπορώ να πετύχω κάτι τέτοιο, αν πρώτα δεν πετύχω μια μυική ανάπτυξη και σε δεύτερη φάση να στοχεύσουμε στη γράμμωση.

    Απλά είμαι λίγο ανυπόμονος, γιατί αυτό που με χαλάει πάνω μου είναι η κοιλιά.

    Ενδεικτική διατροφή ημέρας.

    ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 20γρ πρωτεΐνη
    6:15 πμ - 7:30 πμ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
    ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 30γρ πρωτεΐνη
    ΠΡΩΙΝΟ 9:00 6 κ.σ κουάκερ
    250γρ γάλα αμυγδάλου
    ΣΝΑΚ 1ο 11:00 Μπάρα πρωτείνης/ενέργειας
    ΣΝΑΚ 2ο 13:00 40γρ ξηροί καρποί
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ 15:00 200 γρ κοτόπουλο
    200γρ μπασμάτι
    σαλάτα
    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΌ 17:30 φρούτο
    ΒΡΑΔΥΝΟ 20:30 200γρ σολωμό
    200γρ πατάτα
    σαλάτα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 12-03-12, 18:49
  2. Απώλεια Λίπους Στην Κοιλιά
    By marcelo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 11-02-12, 23:22
  3. Η Θεωρια του TheNext- Απωλεια λιπους και αυξηση μυικης μαζας ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ!
    By TheNext in forum Προετοιμασία Για Αγώνες Bodybuilding και Fitness
    Replies: 24
    Last Post: 14-06-11, 00:19
  4. Replies: 10
    Last Post: 02-06-11, 17:07
  5. Το γιαούρτι βοηθά στην απώλεια λίπους
    By yiannis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 14-04-05, 20:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •