Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 25 of 25
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Καλησπέρα συνονόματε! Θα σου προτείνω μερικές τεχνικές που επικεντρώνονται στην δημιουργία έμφασης στο έσω και άνω στήθος τις οποίες, μπορείς να τις συμπεριλάβεις στο πρόγραμμα στήθους σου.

    Για γέμισμα στήθους στο κέντρο, δοκίμασε να κάνεις πιέσεις με αλτήρες και σε οριζόντιο και σε επικλινή. Οι αλτήρες, λόγω του ότι απαιτούν περισσότερη σταθερότητα, συμμετέχουν στην κίνηση περισσότερες σταθεροποιητικές μυικές ομάδες και επίσης, υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιηθούν περισσότερες μυικές ίνες του στήθους. Να εκτελείς την άσκηση με αυστηρή τεχνική και οι αλτήρες να κλέινουν κάτα την άνοδο και σχεδόν να ακουμπάνε μεταξύ τους στο τελείωμα της κίνησης. Καθώς ανεβάζεις το βάρος επάνω, σφίγγε το στήθος δυνατά και όταν οι αλτήρες φτάσουν στο πάνω μέρος, κράτα το στήθος σφιχτό για δύο δευτερόλεπτα και μετά επανέλαβε. Τ ο άνοιγμα των αλτήρων στην αρχή της κίνησης, να είναι λίγο μεγαλύτερο άπο το άνοιγμα των ώμων.

    Επίσης, μπορείς να κάνεις πιέσεις πάγκου με κλειστή λαβή, με άνοιγμα λίγο πιο μικρό άπο το άνοιγμα των ώμων. Και εδώ, η τεχνική σου πρέπει να είναι αυστηρή και αργή και λόγω του ότι στοχεύεις στο κέντρο του στήθους και όχι στους τρικεφάλους, η μπάρα πρέπει να κατεβαίνει στο σημείο του στήθους που βρίσκεται περίπου 10 πόντους πάνω άπο το στέρνο και όχι στο ίδιο το στέρνο. Πίεζε την μπάρα προς τα πάνω σφίγγοντας το στήθος όσο πιο πολύ μπορείς και στο τελείωμα, κράτα το σφιγμένο για δυο δευτερόλεπτα και μετα επανέλαβε. Η παραπάνω άσκηση, λόγω του ότι απαιτεί ελεγχόμενη κίνηση, σου προτείνω να την εκτελείς με την μηχανή smith.

    Και το πουλόβερ μπορεί να σε βοηθήσει στο άνω στήθος άλλα με την εξής εκτέλεση: Οταν ανεβάζεις τον αλτήρα, οι αγκώνες σου θα πρέπει ελαφρώς λυγισμένοι και θα πρέπει να βρίσκονται πολύ κοντά μεταξύ τους σε απόσταση όχι μεγαλύτερη άπο 20 με 25 πόντους. Κατα την άνοδο του αλτήρα, σπρώχνε τους αγγώνες προς τα μέσα και σφίγγε συνεχώς το στήθος μέχρι το πάνω μέρος. Κράτα το στήθος στο πάνω μέρος σφιγμένο για 2 δευτερόλεπτα και μετά επανέλαβε. Οταν τελειώσεις και σηκωθέις, πρόσεξε πόσο κόκκινο θα έχει γίνει το άνω και εσω στήθος!

    Μία άλλη άσκηση που μπορεί να βοηθήσει στο γέμισμα του εσωτερικού είναι οι εκτάσεις με αλτήρες. Εδώ όμως θα πρέπει να είσαι απόλυτα συγκεντρωμένος. Μπορείς να την κάνεις και σε ίσιο και σε επικλινή πάγκο. Η κίνηση θα πρέπει να είναι αργή και απόλυτα ελεγχόμενη. Καθώς οι αλτήρες κατεβάινουν η ανεβαίνουν, οι αγκώνες θα πρέπει να βρίσκονται σε ένα άνοιγμα της τάξως των 25 με 30 μοίρων. Καθώς ανεβάζεις τους αλτήρες, σφίγγε το στήθος μέχρι το πάνω μέρος της κίνησης και κράτα το εκεί σφιγμένο για 2 δευτερόλεπτα και μετά επανέλαβε.

    Οι παραπάνω τεχνικές απαιτούν λιγότερο εώς αρκετά λιγότερο βάρος, αυστηρή τεχνική, αργή εκτέλεση και να είσαι πολύ συγκεντρωμένος κάτα την εκτέλεση και αυτό για δύο λόγους: Για να αποδώσουν καρπούς και για να μην τραυματιστείς.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by Nikos.K View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο (μιας και ξέρω το όνομα σου πλέον) εξαιρετικά πλήρης απάντηση!Από ότι κατάλαβα η συγκέντρωση παίζει μεγάλο ρόλο στην προσπάθεια μου, θα κοιτάξω να είμαι συνεπής Με το παλιό μου πρόγραμμα είχα 5 ασκήσεις στήθους. Τις θεωρείς υπερβολικές?
    Σ' ευχαριστώ Νίκο!

    Η ανάπτυξη των μυών, δεν έχει να κάνει τόσο με τον αριθμό των ασκήσεων, άλλα με την εφαρμογή του συνδρόμου της μυικής σύγχησης.

    Η συνεχής ανάπτυξη των μυών μπορεί να επιτευχθεί μόνο όταν δεν δίνεται στο σώμα καμία ευκαιρία για να προσαρμοστεί πλήρως σε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα γυμναστικής. Οι μύες δεν πρέπει ποτέ να νιώσουν "άνετα". Η ανάπτυξη των μυών απαιτεί συνεχή νέα φόρτωση. Θα πρέπει να αλλάζουν συνεχώς οι ασκήσεις, τα sets, οι επαναλήψεις και η γωνία προσέγγισης και θα πρέπει να αλλάξουν έτσι, ώστε να μην εξοικειωθούν και προσαρμοστούν οι μύες σε συγκεκριμένη φόρτωση και προπόνηση με κανένα τρόπο.

    Προσωπικά, πιστεύω ότι μέχρι 4 ασκήσεις για το στήθος αρκούν για να δοθεί το μύνημα της μυικής ανάπτυξης.

    Απο 'κει και πέρα, σίγουρα υπάρχουν πολλές άλλες ασκήσεις που σου αρέσουν και θα ήθελες να τις συμπεριλάβεις στο πρόγραμμα σου. Εγώ θα σου προτείνω το εξής: Μάζεψε όλες τις ασκήσεις στήθους που σου αρέσουν και γράψτες σ' ένα χαρτί. Μετά, χώρισε τες σε 2 ή 3 διαφορετικά προγράμματα στήθους τα οποία θα τα εκτελείς διαδοχικά. Για παράδειγμα, αν έχεις 12 διαφορετικές ασκήσεις για στήθος, μπορείς να φτιάξεις 3 διαφορετικά προγράμματα τα οποία θα τα εκτελείς κυκλικά. Η παραπάνω τεχνική, είναι μία παραλλαγή του συνδρόμου της μυικής σύγχησης ή, της αρχής της διαφορετικότητας και αφαιρεί την δυνατότητα στο σώμα σου να προσαρμοστεί.

    Οποιο πρόγραμμα και να επιλέξεις, πάντα να ξεκινάς την προπόνηση στήθους με μία πολυαρθρική ή αλλιώς, σύνθετη άσκηση, όπως πίεσεις σε ίσιο πάγο με μπάρα ή αλτήρες κλπ. και να φτάνεις να εκτελείς τουλάχιστον 2 με 3 σετ των 6 επαναλήψεων. Αυτού του τύπου οι ασκήσεις, σου επιτρέπουν να χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερα βάρη (λόγω του ότι συμμετέχουν στην κίνηση κι άλλες μυικές ομάδες) τα οποία είναι απαραίτητα για το λεγόμενο "σοκάρισμα" το οποίο με την σειρά του, θα στείλει το μύνημα στον εγκέφαλο για μυική ανάπτυξη. Μακάρι να μπορούσαμε να αποκτήσουμε όλοι 50 πόντους χέρια με αλτήρα 10 κιλών και την αυστηρότερη τεχνική του κόσμου άλλα δυστυχώς, δεν γίνεται.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Σ' ευχαριστώ πολύ iceburner για τα καλά σου λόγια!

    Οπως και για το άνω στήθος, έτσι και για το κάτω, υπάρχουν αρκετές επιλογές.

    Η καλύτερη άσκηση για μάζα στο κάτω στήθος, είναι οι πιέσεις στον κατακλινή πάγκο είτε με μπάρα (το άνοιγμα της οποίας δεν θα πρέπει να ξεπερνάει το άνοιγμα που χρησιμοποιεί ο κύριος στη φωτογραφία:



    είτε με αλτήρες (με λαβή όπως φαίνεται στην φωτογραφία):





    Μην χρησιμοποιείς πολλά κιλά και λίγες επαναλήψεις μ' αυτήν την άσκηση, γιατί λόγω του ότι το κεφάλι σου βρίσκεται χαμηλότερα άπο το υπόλοιπο σώμα, μπορεί να ζαλιστείς.

    Οι μυς που εμπλέκονται περισσότερο με την χρήση του κατακλινή, είναι οι εξής:



    Δεύτερη καλύτερη και σχεδόν ισάξια επιλογή, είναι οι κοινές μας πιέσεις σε ισιο πάγκο με μπάρα ή με αλτήρες. Μία άσκηση τόσο καλή, που γυμνάζει αποτελεσματικά, όλο το στήθος.

    Μία άσκηση που μπορεί να δώσει σχήμα άλλα και όγκο στο κάτω στήθος (άλλα και στους τρικεφάλους), είναι οι βυθίσεις στο δίζυγο οι οποίες εμπλέκουν τις εξής μυικές ομάδες:





    Για να δώσεις έμφαση στο στήθος και όχι στους τρικεφάλους, πρέπει να κατεβαίνεις χαμηλά στο σημείο όπου το στήθος ευθυγραμίζεται με τις μπάρες του δίζυγου ή, το πάνω χέρι να κατεβαίνει σε θέση χαμηλότερη άπο την παράλληλη στο έδαφος, όπως φαίνεται στην φωτογραφία και πάντα, στο σημείο όπου δεν σε ενοχλεί:



    Αν είσαι γερό παιδί, ελαφρύς και κάνεις τις βυθίσεις με το κιλό, μπορείς να δέσεις έναν αλτήρα στη ζώνη όπως ο Arnold:



    Μπορείς επίσης να δέσεις πλάκες κιλών σε μία ζώνη:



    Και τέλος, μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν ελαφρύ παρτενέρ!




    Συνεχίζεται....

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Σαν εναλλακτική μορφή πιέσεων στον κατακλινή, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την μηχανή Hammer με κίνηση προς τα κάτω (αν βέβαια υπάρχει):





    Μία ακόμα άσκηση που μπορεί να βοηθήσει στη δημιουργία σχήματος στο κάτω στήθος, είναι οι χαμηλές διασταυρώσεις τροχαλίας με το σώμα να βρίσκεται σχεδόν σε όρθια θέση, όπως ακριβώς φαίνεται και στο βίντεο:



    Επόμενη άσκηση στη λίστα μας είναι οι εκτάσεις με αλτήρες στον κατακλινή, όπως ακριβώς φαίνονται και στην φωτογραφία:



    Η κίνηση πρέπει να είναι αργή και αυστηρή. Κάτα το ανέβασμα σφίγγε δυνατά το στήθος και κάτα το τελείωμα της κίνησης, κράτα το σφιγμένο δυνατά για 2 δευτερόλεπτα και μετά, επανέλαβε για επαναλήψεις που να κυμαίνονται άπο 8 εώς 12.

    Μία παραλλαγή των διασταυρώσεων σε τροχαλία, είναι η παρακάτω, όπως ακριβώς φαίνεται και στην φωτογραφία:





    Τέλος, μία πολύ καλή άσκηση για το κάτω και έσω στήθος, είναι οι διασταυρώσεις τροχαλίας στον κατακλινή:





    Το καλό με την συγκεκριμένη άσκηση, είναι ότι η πίεση και το βάρος, διατηρούνται καθόλη την διάρκεια της κίνησης και συγκεκριμένα, στην κορυφή όπου μας ενδιαφέρει και περισσότερο. Στην κορυφή λοιπόν, κράτα σφιγμένο το στήθος για 2 με 3 δευτερόλεπτα και μετά, επανέλαβε την κίνηση για 8 με 12 επαναλήψεις.

    Η παρακάτω φωτογραφία, θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις καλύτερα τη δομή των μυών του στήθους:


  5. #5
    Ni0's Avatar
    Join Date
    20-05-13
    Location
    Athens
    Posts
    27

    Default

    Απιστευτος! ευχαριστούμε!!

  6. #6
    New Member MUSCULAR's Avatar
    Join Date
    17-05-13
    Location
    Βόλος
    Posts
    43

    Default

    Λαθος μ που ανοιξα καινουριο τοπικ σχετικα με το στηθος...τα λες ολα οπως θα επρεπε σε αυτο εδω με καθε λεπτομερια κ απολυτη σαφινια..!
    Μπραβο σου δεν μπορουσα να μην δεν γραψω αξηζεις συνχαριτιρια!!!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    31-07-13
    Posts
    38

    Default

    πολυ ωραιο τοπικ απολυτα κατατοπιστικο

  8. #8
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Νομίζω ότι είναι το κατάλληλο μέρος να κάνω μια ερώτηση.
    Περιδιαβαίνοντας το...youtube και εντελώς τυχαίως έπεσα στο παρακάτω βίντεο.
    Όπως έχω ξαναπεί τα αγγλικά μου είναι "λίγα" αλλά όσο κατάλαβα ο τύπος συστήνει να μην κάνουμε flys για το στήθος γιατί απλώς δεν είναι το στήθος αλλά τον κορακοβραχιόνιο.
    Κάνω λάθος ή αυτός ο μυς βρίσκεται στην ωμοπλάτη?
    Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος.
    Επίσης κάνω λάθος ή έχω δει, 10δες, 100δες bbuilders να κάνουν flys?
    Όλοι κάνουν λάθος και ο παρέας ανακάλυψε την...ταχινόπιτα?
    Επειδή οι γνώσεις περί ανατομίας και μηχανικής της κίνησης δεν φτάνουν ως εκεί (αν και ήδη είμαι αρνητικός στην άποψη που εκφράζεται στο βίντεο) θα ήθελα μια άποψη από κάποιον/κάποιους που ξέρουν καλύτερα.

    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  9. #9
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Γιώργο, ο κορακοβραχιόνιος βρίσκεται μπροστά. Δίπλα στο στήθος. Δες εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/Coracoid_process

    Τα ανοίγματα λογικό είναι να γυμνάζουν λίγο και τον ώμο ! Άλλωστε σε ποια άσκηση στήθους δεν συμμετεχουν οι ώμοι ?!

    Οπότε απλά κράτα τους ώμους σου κάτω και πίσω όταν κάνεις ανοίγματα, και σταμάτα τους αλτήρες λίγο πριν ακουμπήσουν μεταξύ τους. Το που ακριβώς θα τους σταματήσεις, εξαρτάται από το σημείο της κίνησης που θα έχει συσπαστεί πλήρως το στήθος και άρα θα έχει μέγιστη διόγκωση.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #10
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    "Χαίρε Διδάσκαλε" (το κρατούσα για την περίοδο του Πάσχα αλλά δεν κρατήθηκα...)

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Γιώργο, ο κορακοβραχιόνιος βρίσκεται μπροστά. Δίπλα στο στήθος. Δες εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/Coracoid_process
    Ευχαριστώ για την διόρθωση - υπόδειξη.

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Τα ανοίγματα λογικό είναι να γυμνάζουν λίγο και τον ώμο ! Άλλωστε σε ποια άσκηση στήθους δεν συμμετεχουν οι ώμοι ?!
    Αυτό το έχω διαπιστώσει και εγώ και δεν το βρίσκω κατ' ανάγκη αρνητικό.

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Οπότε απλά κράτα τους ώμους σου κάτω και πίσω όταν κάνεις ανοίγματα, και σταμάτα τους αλτήρες λίγο πριν ακουμπήσουν μεταξύ τους. Το που ακριβώς θα τους σταματήσεις, εξαρτάται από το σημείο της κίνησης που θα έχει συσπαστεί πλήρως το στήθος και άρα θα έχει μέγιστη διόγκωση.
    Έτσι ακριβώς κάνω. Δεν έχω πρόβλημα με την εκτέλεση της άσκησης. Μια χαρά με πιάνει. Καλύτερα και απ' ότι την έκανα στα νιάτα μου.
    Όμως, είναι άλλο πράγμα να πρέπει να κάνεις σωστά την εκτέλεση της (οποιασδήποτε) άσκησης για να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα και άλλο πράγμα να την αποκλείσεις ως άσκηση που απλώς δεν γυμνάζει το στήθος. Αυτό ήταν που μου έκανε εντύπωση στο εν λόγω βίντεο.
    "Anyway"...προχωρούμε ως αρχικό σχέδιο
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  11. #11
    New Member
    Join Date
    29-05-09
    Location
    .
    Posts
    19

    Default

    Παιδιά με ποιά άσκηση ή ασκήσεις θα δώσω "σχήμα" στο πλάι του στήθους(δίπλα στην μασχάλη ας πούμε)?Δεν ξέρω αν είναι "κατασκευαστικό" το πρόβλημα,αλλά σε αυτό το σημείο δεν "παίρνω" με τίποτα.

  12. #12

    Default

    δωσε εμφαση στον επικλινη για να παρεις εκει

  13. #13

    Default

    Στον επικλινή? η καλύτερα πολύ ανοιχτή λαβή? Έχω την εντύπωση ότι και σε ίσιο αλλά και flys σε πολλή ανοιχτή λαβή, πιάνει καλύτερα στο έξω μέρος του στήθους (κοντά στη μασχάλη και γενικότερα σε όλο το πλαινό μέρος του στήθους που το κάνει να ξεχωρίζει από το πλάι.
    Καμία γνώμη?

  14. #14
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Η πολύ ανοιχτή λαβή, ενεργοποιεί περισσότερο τους ώμους.

    Για σχήμα στο στήθος, βοηθά πολύ και το πουλ-όβερ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  15. #15

    Default

    το πουλ-οβερ βοηθάει για την έξω πλευρά του στήθους? Την πλαινή? νόμιζα πιο πολύ κέντρο πιάνει.
    Ανοιχτή λαβή κατά τη γνώμη σου δε θα μου δώσει εκεί κάτι?

  16. #16
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Το πουλ όβερ είναι κατ'εξοχήν άσκηση θωρακικού κλωβού ρε συ ! Ψάξε για rib cage.

    Για την εξωτερική πλευρά μπορείς να δοκιμάσεις ανοίγματα σε κατακλινή πάγκο με μικρή γωνία, και κατά προτίμηση στα καλώδια του κρος όβερ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  17. #17

    Default

    Στωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω. Σωραιος !

    Σευχαριστώ πολύ cuban :)

  18. #18
    pokito's Avatar
    Join Date
    23-10-15
    Posts
    42

    Default

    Oi πιεσεις μπαρας ειναι καλυτερα να γινονται στο μηχανημα ή σε σκετο παγκο που κρατας μονος ισσοροπια?

  19. #19

    Join Date
    27-01-15
    Posts
    505

    Default

    Ελευθερα βαρη > μηχανήματα, εκτός αν μιλάμε για μηχάνημα τύπου Hammer strenght

  20. #20

    Default

    καλησπέρα παιδιά. θα ήθελα και εγώ να κάνω την ερώτηση μου. Επειδή το στήθος μου έχει πάρει το σχήμα που πρέπει. Έχει κάνει το γέμισμα στο κέντρο. Αλλά υστερεί στο πάνω μέρος. Στο (( σφουγγάρακι )) που λένε.

  21. #21
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,642

    Default

    Quote Originally Posted by Κώστας Κου!!! View Post
    καλησπέρα παιδιά. θα ήθελα και εγώ να κάνω την ερώτηση μου. Επειδή το στήθος μου έχει πάρει το σχήμα που πρέπει. Έχει κάνει το γέμισμα στο κέντρο. Αλλά υστερεί στο πάνω μέρος. Στο (( σφουγγάρακι )) που λένε.
    Τα σετ που κανεις σε ισιο παγκο περιορισε τα και μην τα πηγαινεις ως την εξαντληση.
    Αντιθέτως, επικλινη παιξε δυνατά και με διαρκεια το καθε σετ. 3-5'' η καθε επαναληψη ας πουμε και μπορεις να δουλεψεις πιεσεις επικλινη και σε διαφορετικες κλισεις τον επικλινη σε καθε σετ.

  22. #22

    Default

    ίσιο πάγκο δεν κάνω καθόλου γιατί ξέρω ότι είναι για χαμηλά.επικλινη κάνω και μπάρα και με αλτηρες. και όταν λες διάρκεια εννοείς από το ανέβασμα μέχρι το κατέβασμα να διαρκεί 5"?α και για κλείσεις λες να ανεβάζω πιο ψηλά?

  23. #23

    Default

    ίσιο πάγκο δεν κάνω καθόλου γιατί ξέρω ότι είναι για χαμηλά.επικλινη κάνω και μπάρα και με αλτηρες. και όταν λες διάρκεια εννοείς από το ανέβασμα μέχρι το κατέβασμα να διαρκεί 5"?α και για κλείσεις λες να ανεβάζω πιο ψηλά?

  24. #24
    New Member
    Join Date
    16-02-21
    Posts
    67

    Default

    Σε περίοδο κωλύματος δοκίμασε:
    Παράλληλες πιέσεις (με αλτήρες,σε οριζόντιο πάγκο,οι παλάμες να κοιτούν η μία την άλλη)
    σε super set με Πουλλςόβερ (μπάρα)
    και
    Καθίσματα (σκουάτς) σε super set με Πουλλόβερς (αλτήρα)

  25. #25
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Quote Originally Posted by Κώστας Κου!!! View Post
    ίσιο πάγκο δεν κάνω καθόλου γιατί ξέρω ότι είναι για χαμηλά.επικλινη κάνω και μπάρα και με αλτηρες. και όταν λες διάρκεια εννοείς από το ανέβασμα μέχρι το κατέβασμα να διαρκεί 5"?α και για κλείσεις λες να ανεβάζω πιο ψηλά?
    Ο ισιος παγκος ειναι για ολον τον μυ,δεν ειναι για χαμηλα.Δεν νοειται προγραμμα bodybuilding χωρις ισιο παγκο,πρεπει να το βαλεις και θα δεις αλλαγες.

    Ο iLikeBB εννοει να δοκιμασεις πιο αργες επαναληψεις ναι.Διαφωνω ομως γενικα με την εναλλαγη μοιρων.Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καταλαβει γιατι ακομα υπαρχει ο μυθος οτι ο επικλινης πιανει πανω,ο ισιος μεση και ο κατακλινης κατω.Το στηθος λειτουργει οπως πρεπει με τον ισιο παγκο.Ισα ισα,μπορουμε να πουμε οτι η πιεση φευγει απ το στηθος οταν κανεις επικλινη,και παει στους ωμους.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προβληματισμός για ανάπτυξη στήθους!
    By ts0ts0s in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 18-02-11, 21:42
  2. Συμβουλές για ανάπτυξη στήθους;
    By gspyropo in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 13-04-09, 05:40
  3. Πρόβλημα με ανάπτυξη στήθους
    By sp0rt13 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 17-12-05, 17:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •