Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1
    New Member
    Join Date
    23-06-12
    Posts
    39

    Default Κάτι άλλο αντί για βρώμη?

    Χτες, (και η αρχή της σημερινής) ήταν η πρώτη μέρα που εφάρμοσα το νέο πρόγραμμα διατροφής μου για μυϊκό όγκο.

    Σε γενικές γραμμές, μου άρεσε πολύ εκτός από 2 πράγματα:

    Πρώτον τα 15 γρ. ξηρούς καρπούς στις 23.00 αλλά εντάξει μου ήταν ήδη γνωστό ότι δεν μου πολύ αρέσουν οι ξηροί καρποί και στο κάτω-κάτω 15 γρ. είναι ας πάνε στο καλό.

    Το θέμα μου όμως είναι το άλλο και πρόκειται για τα 100 γρ. βρώμης το πρωί.

    Κατ' αρχάς, δεν ξέρω αν έχω πάρει το σωστό πράγμα. Έχω αγοράσει ένα σακουλάκι 500 γρ. Quaker που λέει Νιφάδες Βρώμης. Έχει μέσα κάτι απαίσια ψίχουλα που έτσι και τους βάλεις και λίγο γάλα (για να γίνουν ακόμα πιο απολαυστικα-όπως λέει απ' έξω τρομάρα τους) γίνονται κάτι σαν παχύρευστη σούπα.

    Κάθε κουταλιά που τρώω είναι λες και με σφάζουν. Μήπως πήρα λάθος πράγμα?

    Τέσπα, είχα δει και μια βρώμη με σοκολάτα υγιείας, ίσως αυτό θα 'ναι καλύτερο.

    Πάντως αυτά που θέλω να μάθω είναι:

    1. Αν έχω πάρει το σωστό?
    2. Αν υπάρχει κάποια άλλη μορφή βρώμης που να μοιάζει λίγο παραπάνω με τα corn flakes και να μην είναι έτσι σαν ψιχουλάκια?
    3. Αν η 1 είναι ναι και η 2 όχι, με τι θα μπορούσα να αντικαταστήσω τη βρώμη, ώστε να έχω την ίδια θρεπτική αξία?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Advanced Bodybuilder strafou's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια,κρητη,αποκορωνας
    Posts
    837

    Default

    Καλησπερα!
    Γιατι δεν σου αρεσει?
    Μπορει να μην την μαγιρευεις σωστα,για δοκιμασε να την βρασεις σε ενα κατσαρολακι και μετα να ριξεις αποξιραμενα φρουτα και μελι μμμ τρελα ειναι (αχχ να χα ενα παιτο τωρα)
    Ναι εχεις παρει τι σωστη πηρες αυτη με των καπετανιο,υπαρχουνε και αλες μαρκες αλα η καλητερη ειναι αυτη.
    Δυστυχως για μενα δεν υπαρχει κατι να αντικαθιστα τι βρωμη,η βρωμη ειναι παρα πολυ καλη πηγη υδατανθρακων και φυτικων πηγων
    Last edited by strafou; 14-07-12 at 12:57.
    Οτι φτιαζει γρηγορα χαλαει και γρηγορα.....!!!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    23-06-12
    Posts
    39

    Default

    Ωπα. Τη μαγειρεύεις?? Εγω σε ένα μπολ την έβαλα και την έτρωγα και μετά είπα να ρίξω και γάλα.

    Για πες πώς μαγειρεύεται η βρώμη?

  4. #4
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Μπορείς να την τρως μαζί με quaker ή σκέτα quaker.
    Επίσης μπορείς να κάνεις πιτάκι βρώμης...

  5. #5
    New Member
    Join Date
    23-06-12
    Posts
    39

    Default

    Πιτάκι βρώμης?

  6. #6
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Να θα σου πω πως το κάνω εγώ.Βάζεις αυγά στο τηγάνι (ομελέτα) ρίχνεις από πάνω την βρώμη ρίχνεις άλλη μια στρώση αυγουλάκια,άμα θες βάζεις και άλλα υλικά όπως ντομάτα-ξηρούς καρπούς-κοκ. και είσαι έτοιμος...(συνήθως προτιμώ κανένα ξηρό καρπό)

  7. #7
    Advanced Bodybuilder strafou's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια,κρητη,αποκορωνας
    Posts
    837

    Default

    kick_boxer Το quaker ειναι η βρωμη απλα η ετερια λεγετε quaker μην μπερδευομαστε.
    Μπορεις να δεις εδωhttp://www.bodybuilders.gr/forum/sho...8E%CE%BC%CE%B7

    Εγω βαζω 100γρ βρωμη 8 ασπραδια μια βανιλια σε σκονη και 300μλ νερο η γαλα μεσα σε ενα κατσαρολακι και την βραζω χτο γκαζακι αφου χιλοσει τεις βαζω μεσα διαφορα αποξιραμενα η και φρεσκα φρουτα μια κουταλια μελι και κανελα και γηνετε αστα να πανε σκετη τρελα σου λεω
    Οτι φτιαζει γρηγορα χαλαει και γρηγορα.....!!!

  8. #8
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Η κλασική βρώμη http://images.shopatindia.com/prod/p...3859449746.jpg
    Η άλλη της έκδοση http://www.zougla.gr/Uploads/Sofia/Q...uts%20copy.jpg
    Εγώ λέω το πρώτο βρώμη το δεύτερο quaker...Δεν μπερδεύομαι σε κάτι.Εφόσον ο φίλος παραπάνω δεν με ρώτησε (άρα υποθέτω δεν μπερδεύτηκε) δεν νομίζω να υπάρχει θέμα...

  9. #9
    New Member
    Join Date
    23-06-12
    Posts
    39

    Default

    A οκ ευχαριστω πολύ. Ευτυχώς δεν το ξερα ότι υπήρχαν τόσοι συνδυασμοι.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder strafou's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια,κρητη,αποκορωνας
    Posts
    837

    Default

    βρωμη ειναι και το δευτερο ρε σι απλα του εχουν βαλει μεσα ενα σορο πραματα και το εχουν επεξεργαστει και το εχουν κανει μπουκιες και θα πρεπει να ειναι και νοστιμοτερο αλα εγω την κλασικη βρωμη δεν την αλαζω οτι επεξεργασια κανουν αυτοι την κανω εγω σπιτι μου με δικα μου υλικα
    Οτι φτιαζει γρηγορα χαλαει και γρηγορα.....!!!

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Εγώ πάντως αυτή την "παχύρρευστη σούπα" που περιγράφεις όταν βάζεις κρύο γάλα με βρώμη δεν την αποχωρίζομαι με τίποτα. Γούστα είναι αυτά. Δοκίμασε πάντως τις διαφορετικές προτάσεις που σου έδωσαν τα παιδιά πιο πάνω, θα δεις ότι το πιτάκι για παράδειγμα δεν έχει καμία σχέση απολύτως με τη βρώμη + κρύο γάλα.

  12. #12
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Άμα δεν σου αρέσει αυτό που γίνεται πηχτό δοκίμασε να προσθέσεις παραπάνω γάλα.(αραιώνεται κι'άλλο έτσι)

  13. #13
    Bodybuilding Newbie gka's Avatar
    Join Date
    23-06-12
    Location
    Μέση Γη
    Posts
    96

    Default

    Και εγώ παιδιά την βρώμη την τρώω με μεγάλη δυσκολία, πλέον βάζω σε ένα ποτήρι πολύ νερό η γάλα και την πίνω μια και έξω...
    Κωνσταντίνος

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Α ρε δεν ξέρετε να τρώτε

    Βάλτε βρώμη να γίνει κρέμα, αφήστε να κρυώσει,βάλτε ένα σκουπ πρωτείνη βανίλια, λίγες σταφίδες και μέλι και μετά ελάτε να πείτε ότι την τρώτε με δυσκολία.

    Εγώ τρώω το εξής πρωινό: αβγά,(τα τρώω βραστά, ξεχωριστά) βρώμη που την έχω κάνει κρέμα, κρυώνει, ρίχνω από πάνω ένα τοτάλ 2% και από πάνω κομμάτια μήλου. Σούπερ!!!!!!!!!!!!!!

  15. #15
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Η βρωμη εμενα μου αρεσει περισσοτερο σαν σκονη γιατι ειναι σαν κρεμα. Παιρνω λοιπον 2 σακουλες των 500 γρ, τις βαζω στο multi, γινονται σκονη και εχω σε ταπερ 1 κιλο κουακερ σε σκονη. Μετα ριχνω γαλα και ενα σκουπακι πρωτεινη και μια κουταλιτσα μελι και ανακατεμενα ολα αυτα γινονται αρρωστια... Καμια φορα βαζω και κανα αποξηραμενο δαμασκηνο. Αρρωστια.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  16. #16
    Bodybuilding Newbie gka's Avatar
    Join Date
    23-06-12
    Location
    Μέση Γη
    Posts
    96

    Default

    Θα το δοκιμάσω ρε παιδιά και θα σας πω... διότι με τόσο βρώμη που έχω φάει στην ζωή μου έχω φτάσει σημείο να μην θέλω να σηκωθώ από το κρεβάτι για να πάρω πρωινό...
    Κωνσταντίνος

  17. #17
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Αυτή την περίοδο βάζω 70γρ βρώμη, 10γρ λιναρόσπορο, χτυπάω 1 scoop myofusion με 300μλ γάλα, τα ανακατεύω όλα μαζί, τα αφήνω 30 λεπτά στο ψυγείο να φουσκώσει και να μαλακώσει η βρώμη και γίνεται μούρλια! Μπορώ να το τρώω 10 φορές τη μέρα!

  18. #18
    Senior Bodybuilder nektar's Avatar
    Join Date
    17-03-12
    Location
    Athens. Ohhh! This? Last year!!!! lol
    Posts
    1,485

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER1564 View Post
    Αυτή την περίοδο βάζω 70γρ βρώμη, 10γρ λιναρόσπορο, χτυπάω 1 scoop myofusion με 300μλ γάλα, τα ανακατεύω όλα μαζί, τα αφήνω 30 λεπτά στο ψυγείο να φουσκώσει και να μαλακώσει η βρώμη και γίνεται μούρλια! Μπορώ να το τρώω 10 φορές τη μέρα!
    Και γενικά βρώμη... 2 πρωινά με το ζόρι την έφαγα... Θα προσπαθήσω να βρω κανά συνδιασμό που να μην είναι τόσο...
    "Man cannot discover new oceans unless he has the courage to lose sight of the shore." Andre Gide

  19. #19
    Advanced Bodybuilder strafou's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια,κρητη,αποκορωνας
    Posts
    837

    Default

    Αχ kardoula τη μου θιμισες τωρα οντως κοπελια δεν ξερετε να τρωτε, ακουστε δω τωρα και οπιως πει οτι δεν του αρεσει θα τρελαθω, χτιπαω 100γρ βρωμη στο μπλεντερ να γινει αλευρη μετα την βαζω σε ενα κατσαρολακι μαζι με 8 ασπραδια μια βανιλια,σταφιδες και 300μλ γαλα χωρις λακτωζη και την τοποθετω στο γκαζακι να ψιθει, μολις χιλοσει την αφερω απο την φοτια και την βαζω για 2 λεπτα στο ψυγιο να δεσει μετα βαζω μια κουταλια τεις σουπας σιροπι σοκολατας walden farms και ανακατεβω ριχνω και αλο ενα απο πανο για περισοτερη γευση.Πως σας φενετε?
    Οτι φτιαζει γρηγορα χαλαει και γρηγορα.....!!!

  20. #20
    New Member
    Join Date
    23-06-12
    Posts
    39

    Default

    Σήμερα το πρωί έβαλα 100 γρ. βρώμη, αρκετό γάλα και 2 κουταλιες του γλυκού μέλι. Είναι απίστευτο πώς λίγο μέλι μπορεί να αλλάξει τη γεύση!!
    Last edited by aug.tse; 15-07-12 at 14:32.

  21. #21

    Default

    Επαναφέρω το θέμα δεν ανοίγω άλλο. Μπορεί κάποιος να μου πει εναλλακτική βρώμης για pre-workout γευματακι που να μην ανήκει ούτε στην οικογένεια αγροστωδη όπως η βρώμη ούτε στην οικογένεια χηναπωδιου όπως η κίνοα (λόγω αλλεργίας)

  22. #22
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis 30 View Post
    Επαναφέρω το θέμα δεν ανοίγω άλλο. Μπορεί κάποιος να μου πει εναλλακτική βρώμης για pre-workout γευματακι που να μην ανήκει ούτε στην οικογένεια αγροστωδη όπως η βρώμη ούτε στην οικογένεια χηναπωδιου όπως η κίνοα (λόγω αλλεργίας)
    Κάνα φρουτάκι δοκίμασες? Μήλο ή πορτοκάλι εγώ τρώω και να σου πω την αλήθεια βλέπω καλή ενέργεια.

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δοκίμασε ρυζάλευρο (άνθος ορύζης) με γάλα αμυγδάλου και πρωτεινη. Μπορείς να προσθέσεις και λίγο φυστικοβούτυρο.
    Ό,τι καλύτερο για preworkout!

  24. #24

    Default

    Έγινε ευχαριστώ για τις απαντήσεις θα δοκιμάσω ρυζάλευρο και κάποιο ολικης δημητριακό (που επίσης έχω δει να προτείνεται).

    Ναι φρουτα(μπανάνα/ακτινιδιο) είναι δεδομένο


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Krav Maga ή Κάτι Άλλο;
    By Flex in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 34
    Last Post: 12-04-18, 18:35
  2. Υπερπροπονηση η κατι αλλο?
    By yanniliki in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 23-05-12, 16:39
  3. Να Κάνω Κάτι Άλλο ή Να Συνεχίσω;
    By pitbullakias in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 26-04-12, 14:35
  4. Replies: 0
    Last Post: 26-02-06, 06:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •