Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-05-08
    Location
    Korinthos.
    Posts
    8

    Default Νέος στο κόλπο, μικρές συμβουλές

    Καλησπέρα σε όλους τους συμ-forumιτες του bodybuilders.gr

    Το όνομά μου είναι Γιώργος, είμαι 18 ετώ, ζυγίζω 79 κιλά και είμαι 1,78cm.
    Πάντοτε αγαπούσα την γυμναστική, την φυσική κατάσταση και γενικά την ολη πειθαρχία και οργάνωση που χρειάζεται κάποιος για να ακολουθήσει ενα πλάνο σωστής διατροφής και εκγύμνασης.
    Λόγο οικονομικών προβλημάτων, δεν μου ήταν εύκολο να αρχίσω γυμναστήριο απο πιο μικρός, έτσι, άρχισα πριν ενα μήνα περίπου.
    Εδώ και τουλάχιστον ενα χρόνο διαβάζω πολλά άρθρα, έρευνες και γενικά κείμενα ολόκληρα όσον αφορά συγκεκριμένες τροφές, διατροφές, συμπληρώματα, ασκήσεις και γενικά περί bodybuilding.
    Μαζεύοντας λοιπόν διάφορες πληροφορίες, προσπάθησα μόνος μου να βγάλω ενα μικρό πρόγραμμα διατροφής και σε συνδυασμό με την καθημερινή εξάσκηση στο γυμναστήριο(εκτός Κυριακής), και αερόβιας 4 φορές την βδομάδα
    για 30 λεπτά, να βάλω κάποια ποιοτικά κιλά πάνω μου χωρίς να χαλάσω αρκετά λεφτά σε κοτόπουλα καθημερινά, σκόνες πρωτεΐνης και να αλλάξω τις συνήθειες όλης της οικογένειας στο μαγήρεμα.
    Έτσι λοιπόν, εδώ και 2 εβδομάδες ακολουθώ το εξής πρόγραμμα(δικής μου έμπνευσης πάντα), και βλέπω καλή αποκατάσταση μετά απο τις προπονήσεις καθώς σιγά σιγά ανεβάζω και κιλά.

    Πρωινό: 250ml Γάλα 1,5% + 40g βρώμη - 1 Φέτa μαύρο ψωμί - 1 Αυγό ολόκληρο + Πολυβιταμίνη
    Δεκατιανό: 250ml Γάλα 1.5% - 1 Φέτa μαύρο ψωμί
    Μεσημεριανό: Το κλασικό φαί της μαμάς(5 στις 7 μέρες της εβδομάδας εχει μοσχάρι/κοτόπουλο/χοιρινό) - Σαλάτα - 2 φέτες μαύρο ψωμί
    Μετά-Γυμναστική: 500ml Γάλα - 4 Αυγά ασπράδια
    Απόγευμα: 75g Τόνος νερού - 1 Κρόκος αυγού - 1 Πατάτα ψητή - 250ml γάλα 1,5%
    Βραδινό: Λίγο απο το μεσημεριανό φάι(χωρίς υδατάνθρακες πολλούς) - Σαλάτα + ελαιόλαδο
    Πρίν-Ύπνο: 500ml Γάλα 1,5%

    Με κάποιους υπολογισμούς βγάζω απο 160 έως και 190/200 γραμμάρια πρωτεΐνης την ημέρα καθώς και γύρω στα 350-400 γραμμάρια υδατάνθρακα.

    Προφανώς, καταλαβαίνεται οτι το περισσότερο μέρος απο πρωτεΐνες το παίρνω απο το γάλα, τον τόνο και τα αυγά καθώς δυστυχώς είναι ο ευκολότερος τρόπος για την τσέπη μου.

    Θα ήθελα να μου πείτε οποιαδήποτε γνώμη για τα παραπάνω που σας ανέφερα, καθώς και κάτι ακόμα.

    Αν και γνωρίζω οτι έκανα λάθος, προμηθεύτηκα μια κρεατίνη με την ονομασία CreaTor της BIOTECH καθώς η περιγραφή της με ικανοποίησε πολύ, μετά κι όλας απο μια σχετική έρευνα.
    Έχω λοιπόν δεί μια μικρή διαφορά εδώ και 2 εβδομάδες που την ξεκίνησα στις δυνάμεις μου καθώς και μια πολύ μικρή αλλά προφανή ""μεγέθυνση" στους μυς μου. Αυτά αν την σταματήσω, που θέλω, θα χαθούν ή είναι λόγο "καλής διατροφής"
    σε συνδυασμό με 8-9 ώρες προγραμματισμένο ύνπο καθημερινώς;

    Ευχαριστώ πάρα πολύ όποιον είχε το κουράγιο να διαβάσει όλα τα παραπάνω.

    Γιώργος

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα Γιώργο.

    Ωραίο ποστ ! :)

    Μια χαρά είναι η διατροφή σου. Με βάση τα στατς σου είσαι οριακά σε κιλά, οπότε φρόντισε να εκμεταλλευτείς την ηλικία σου και να βάλεις μύες, κρατώντας ταυτόχρονα το λίπος σου, σχετικά χαμηλά.

    Το μόνο που θα ήθελα να προτείνω, είναι στο μεσημεριανό σου να έχεις και μια πηγή υδατάνθρακα. Π.χ. ρυζάκι, μακαρόνια, κλπ. Όσο μπορείς, περιόρισε-αντικατέστησε με τέτοιυς υδατάνθρακες, το ψωμί.

    Όταν σταματήσεις την κρεατίνη, θα φύγουν κάποια ενδομυικά νερά που έχει κρατήσει μέα στους μύες σου. Τίποτα ιδιαίτερο. Οπότε μη σε απασχολεί και πολύ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-05-08
    Location
    Korinthos.
    Posts
    8

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη και σαφή απάντησή σου φίλε cuban.
    Δυο ερωτησούλες να σου κάνω εκ των οποίων η μία μου δημιουργήθηκε τώρα :)

    Το μεσημεριανό το τρώω γύρω στης 12.30 και γυμναστήριο ξεκινάω κάπου στις 3 παρά τέταρτο συνήθως. Άρα αν βάλω παραπάνω υδατάνθρακα στο μεσημεριανό θα με βολέψει και σαν προ-προπονητικό γεύμα;
    Και κάτι ακόμα που απορούσα πάντα όταν έβλεπα post σου :) Στην φωτογραφία είσαι εσύ; :D

    Ευχαριστώ!

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Στην πρώτη ερώτησή σου, η απάντηση είναι ΝΑΙ. Θα σε βολέψει σαν προ-προπονητικό γεύμα, και θα σε βοηθήσει να βγάλεις ακόμα καλύτερη προπόνηση !

    Στη 2η ερώτηση : Δεν είμαι εγώ στο άβαταρ ! :)

    Να'σαι καλά !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-05-08
    Location
    Korinthos.
    Posts
    8

    Default

    Έγινε φίλε cuban ευχαριστώ.
    Οποιοσδήποτε άλλος θέλει να μου προτείνει κάτι θα ήταν ευπρόσδεκτο.

  6. #6
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    Εγω θα εβγαζα το γευμα πριν το υπνο το γαλα(αφου πινεις ηδη 1 λιτρο καθ ολη την ημερα, πριν το υπνο αλλο μισο θα ηταν περιττο) και θα το αντικαθιστουσα με τυρι κοτατς ή γιαουρτι με λιγα αμυγδαλα...
    Feel save sleep with a Bodybuilder!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-05-08
    Location
    Korinthos.
    Posts
    8

    Default

    Δεχτή η συμβουλή σου. Παρεμπιπτόντως, το γάλα πριν τον ύπνο το έχω λόγο της χαμηλής απορρόφησης πρωτεΐνης που έχει (καζεΐνη). Δυστυχώς παίρνω και κάποιους άχρηστους απλούς υδατάνθρακες μαζί.

    Μιας και το θυμήθηκα, θα ήθελα κάποιον να μου απαντήσει σε ένα ερώτημα.

    Διάβασα κάπου οτι σε μια διατροφή, πρέπει να εχεις και ενα "cheat" γεύμα μια φορά την εβδομάδα για να "σοκάρεις" τον οργανισμό κλπ.
    Ισχύει οτι ισχύει και με τα βάρη"plateu" εδώ; Υπάρχει τέτοια περίπτωση να χρειαστεί να αλλάζω τακτικά την διατροφή για να μην "συνηθίσει" ο οργανισμός η τα πράγματα είναι απλά(αυτά που χρειάζεται ο οργανισμός αν του τα δίνεις θα τα πάρει
    είτε πίνεις εδω και 3 χρόνια συνεχόμενα γάλα είτε οχι;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder vlasis90's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Location
    Lumber camps
    Posts
    1,000

    Default

    Φίλε Γιώργο είσαι 18 ετών. Στη θέση σου δέ θα αγχωνόμουνα για το αν πρέπει να κάνω ένα ή δύο ελεύθερα γεύματα(cheat meals) μέσα στην εβδομάδα. Εγώ είμαι 22 και ούτε που μου πέρασε κάτι τέτοιο απ'το μυαλό. Ακολούθα ένα σωστό διατροφικό πλάνο γενικότερα και δέ θα έχεις πρόβλημαμε ένα τέτοιο γεύμα την εβδομάδα.Για το δεύτερο ερώτημά σου το θέμα είναι κατά πόσο θα αντέξεις εσύ να έχεις την ίδια διατροφή για μεγάλο χρονικό διάστημα δίχως μία αλλαγή και όχι ο τόσο ο οργανισμός σου.Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη.

  9. #9
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    Quote Originally Posted by giorgos94 View Post
    Δεχτή η συμβουλή σου. Παρεμπιπτόντως, το γάλα πριν τον ύπνο το έχω λόγο της χαμηλής απορρόφησης πρωτεΐνης που έχει (καζεΐνη). Δυστυχώς παίρνω και κάποιους άχρηστους απλούς υδατάνθρακες μαζί.

    Μιας και το θυμήθηκα, θα ήθελα κάποιον να μου απαντήσει σε ένα ερώτημα.

    Διάβασα κάπου οτι σε μια διατροφή, πρέπει να εχεις και ενα "cheat" γεύμα μια φορά την εβδομάδα για να "σοκάρεις" τον οργανισμό κλπ.
    Ισχύει οτι ισχύει και με τα βάρη"plateu" εδώ; Υπάρχει τέτοια περίπτωση να χρειαστεί να αλλάζω τακτικά την διατροφή για να μην "συνηθίσει" ο οργανισμός η τα πράγματα είναι απλά(αυτά που χρειάζεται ο οργανισμός αν του τα δίνεις θα τα πάρει
    είτε πίνεις εδω και 3 χρόνια συνεχόμενα γάλα είτε οχι;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Και το γιαουρτι εχει καζεινη που ειναι αργεις απορροφησεις και + δεν εχει λακτοζη που μπορει να σε πειραξει λιγο πριν τον υπνο
    οσο για το τσιτ γευμα δεν το εχω ξανα ακουσει...
    Feel save sleep with a Bodybuilder!

  10. #10
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by giorgos94 View Post
    Διάβασα κάπου οτι σε μια διατροφή, πρέπει να εχεις και ενα "cheat" γεύμα μια φορά την εβδομάδα για να "σοκάρεις" τον οργανισμό κλπ.
    Ισχύει οτι ισχύει και με τα βάρη"plateu" εδώ; Υπάρχει τέτοια περίπτωση να χρειαστεί να αλλάζω τακτικά την διατροφή για να μην "συνηθίσει" ο οργανισμός η τα πράγματα είναι απλά(αυτά που χρειάζεται ο οργανισμός αν του τα δίνεις θα τα πάρει
    είτε πίνεις εδω και 3 χρόνια συνεχόμενα γάλα είτε οχι;
    Όχι ρε συ. Το cheat meal το κάνεις καθαρά για σένα. Αν αντέχεις και δεν νιώθεις την ανάγκη να φας κάτι συγκεκριμένο, δεν τρως.

    Το ξεκόλλημα του μεταβολισμού, μπορείς να το κάνεις και με άλλους τρόπους.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μικρες Αποριες
    By Vako in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 07-04-12, 20:14
  2. "Μικρές" Ερωτήσεις Διατροφής!
    By dimitris1991 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 02-08-09, 00:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •