Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    New Member
    Join Date
    24-06-12
    Posts
    48

    Default Ογκο-Γράμμωση

    Γεία σας,
    Δεν ήξερα σε ποιο topic να γράψω.
    Θα ήθελα να μάθω επειδή είμαι νέος στη γυμναστική να μου πείτε τι ακριβώς πρέπει να κάνω ώστε να αποκτήσω όγκο και ταυτόχρονα να έχω και κοιλιακούς με όγκο(βλέπε Vin Diesel).
    Δηλαδή να δώσω βάση σε υδατάνθρακες ή σε πρωτείνες ; Ήδη εδώ και ένα 2μηνο έχω κόψει γλυκά,αναψυκτικά,τηγανιτά κλπ.(δηλαδή κάνω μια διατροφή ας το πούμε έτσι)
    Επίσης είμαι 1,83 και 70 κιλά σχετικά αδύνατος και δεν έχω κοιλιακούς,με την αερόβια δλδ το τρέξιμο δεν θα χάσω όγκο ;
    Eυχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    09-12-10
    Posts
    310

    Default

    Στην περίπτωση σου έχεις λίγα κιλά σχτικά με το ύψος σου.

    Προτείνω να διαβάσεις τα στικυ απο Γενικά θέματα bodybuilding, Προπόνηση, Διατροφή για να μπορέσεις να καταλάβεις το σκεπτικό με το οποίο δουλεύει το σώμα τόσο απο πλευράς προπόνησης όσο και απο πλευράς διατροφής.

    Θα ήταν καλό να φτιάξεις μια διατροφή με βάση αυτά που θα διαβάσεις αλλά και ένα προπονητικό πλάνο όπως για παράδειγμα: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25067

    Αφού είσαι νέος στη γυμναστική καλό θα ήταν να επικεντρωθείς πολύ στην σωστή τεχνική και όχι τόσο στα κιλά και αργότερα βλέπεις πως θα πάει.

    Οι κοιλιακοί που λές είναι θέμα διατροφής κατά 70% και κατά 30% προπόνησης. Γύμνασέ τους 2 ή 3 φορές την εβδομάδα απο 2 ασκήσεις 4 σέτ στην καθεμία

    Καλή επιτυχία στους στόχους σου.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    24-06-12
    Posts
    48

    Default

    Ευχαριστώ.

  4. #4
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    Καλως ηρθες στην παρεα μας!

    Σε συμβουλευω να αρχισεις διατροφη ογκου μια και εισαι πολυ αδυνατος.Κανε την αεροβια σου 1-2 φορες την εβδομαδα (αν ασχολισε με καπιο αθλημα μη κανεις καθολου) και 3 φορες κοιλιακους οπως ειπε κ ο φιλος πιο πανω και εισαι μια χαρα.

    ΥΓ:για το πως ειναι η διατροφη ογκου μπορεις να ψαξεις στο φορουμ θα βρεις πολυ πλουσιο υλικο ή να δεις και αλλες διατροφες παιδιων και να παρεις γνωμες.
    Feel save sleep with a Bodybuilder!

  5. #5
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    ξεχασα...

    Με το τρεξιμο χανεις ογκο(μυικη αναπτυξη) μονο οταν ειναι υπερβολικο και συνδιαζετε με κακη/ελλειπη διατροφη
    Feel save sleep with a Bodybuilder!

  6. #6
    New Member
    Join Date
    24-06-12
    Posts
    48

    Default

    Η διατροφή μου όπως έχω γράψει και πιο πάνω έχει βελτιωθεί από την στιγμή που αρχίζω και γυμνάζομαι εντατικά(μέρα παρα μέρα).
    Tο μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως όπως είπατε και εσείς είμαι αδύνατος και δεν έχω τους κοιλιακούς που θα έπρεπε.
    Λέω να μπώ σε πρόγραμμα όγκου να πάρω 5-6 κιλά και τον Φεβρουάριο με Μάρτιο να μπω σε γράμμωση με φουλ αερόβια ωστε να φανουν και οι κοιλιακοί.Κοιλιακούς κάνω σχεδόν μέρα παρα μέρα.

  7. #7
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    Το οτι καποιος ειναι αδυνατος δεν σημαινει πως θα εχει και κοιλιακους.Να ξερεις η συγκεκριμενη μυικη ομαδα η καλυτερη της ασκηση ειναι η διατροφη πανω απο 3 φορες την εβδομαδα αν τους γυμναζεις ειναι υπερβολη και θα τους σακατεψεις.
    Feel save sleep with a Bodybuilder!

  8. #8
    New Member
    Join Date
    23-06-12
    Posts
    39

    Default

    Φίλε καλησπέρα κι από μένα.

    Κι εγώ είμαι αρκετά αδύνατος και εντάξει τους έχω τους κοιλιακούς αλλα τώρα που έχω αρχίσει όγκο, μου φαίνεται ότι κάθε μέρα χάνονται λίγο (αν και συνεχίζω να τους γυμνάζω). Άρα αφού θα αρχίσεις και εσύ όγκο μην περιμένεις κοιλιακούς άμεσα. Θα τους αποκτήσεις μάλλον όταν πας για γράμμωση.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    24-06-12
    Posts
    48

    Default

    Τι επιπλέον πρέπει να κόψω εκτός απο αυτά που προαναφέρω ;

  10. #10
    New Member
    Join Date
    23-06-12
    Posts
    39

    Default

    Quote Originally Posted by Byron93 View Post
    Το οτι καποιος ειναι αδυνατος δεν σημαινει πως θα εχει και κοιλιακους.Να ξερεις η συγκεκριμενη μυικη ομαδα η καλυτερη της ασκηση ειναι η διατροφη πανω απο 3 φορες την εβδομαδα αν τους γυμναζεις ειναι υπερβολη και θα τους σακατεψεις.
    Βύρωνα, κάνεις λάθος εδώ. Άτομα με σωματικό λίπος 6-12% έχουν κοιλιακούς ανεξάρτητα από την σωματική τους κατάσταση (εκτός υποθέτω αν είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αγύμναστοι). Και ο λόγος είναι ότι με τόσο λίγο λίπος οι μύες κάτω από το ελάχιστο λίπος αναγκαστικά διαφαίνονται.

    Όσον αφορά τον φίλο εδώ, μάλλον λόγω και της κάπως κακής διατροφης που ακολουθούσε (γλυκά, τηγανιτά, αναψυκτικά κα), θα έχει παραπάνω απο 12%.

  11. #11
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    Quote Originally Posted by aug.tse View Post
    Βύρωνα, κάνεις λάθος εδώ. Άτομα με σωματικό λίπος 6-12% έχουν κοιλιακούς ανεξάρτητα από την σωματική τους κατάσταση.
    Δηλ οσοι εχουν χαμηλο σωματικο λιπος εχουν κοιλιακους χωρις να τους γυμναζουν; πχ.οι εκτομορφικοι; Δεν το νομιζω, γιατι ξερω τετοια ατομα.
    Feel save sleep with a Bodybuilder!

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    09-12-10
    Posts
    310

    Default

    Quote Originally Posted by Byron93 View Post
    Δηλ οσοι εχουν χαμηλο σωματικο λιπος εχουν κοιλιακους χωρις να τους γυμναζουν; πχ.οι εκτομορφικοι; Δεν το νομιζω, γιατι ξερω τετοια ατομα.
    Φυσικά και έχουν οσοι κάνουν μια καθαρή διατροφή ακόμη και χωρίς να τους γυμνάζουν.
    Ξέρω πάρα πολλά άτομα που είναι εκτομορφικοί και δεν έχουν γυμναστεί ποτέ στην ζωή τους και έχουν 6 pack κορυφή..!!

  13. #13
    New Member
    Join Date
    23-06-12
    Posts
    39

    Default

    Ναι εντάξει όπως σου είπα άνθρωποι που είναι εντελώς αγύμναστοι μάλλον θα αποτελούν εξαίρεση. Δεν γνωρίζω τι είναι εκτομορφικός.

    Αλλά ο κοινός μέσος άνδρας με σωματικό λίπος 6-12% έχει κοιλιακούς. Οι περιπτώσεις που αναφέρεις είναι εξαιρεσεις στον κανόνα.

  14. #14
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    μπορει να ειναι μην ειναι συχνο αλλα υπαρχει...ο εκτομορφικος ειναι τυπος σωματος που εχει χαμηλο ποσοστο λιπους, μικρη μυικη αναπτηξει και δεν κανει ευκολα κοιλιακους...
    Feel save sleep with a Bodybuilder!

  15. #15
    New Member
    Join Date
    24-06-12
    Posts
    48

    Default

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,έχετε κάτι άλλο στα υπόψιν να κόψω να τρωω ωστε να υπάρχει μια ολοκληρωμένη διατροφη ;
    Last edited by Brahames; 15-07-12 at 23:43.

  16. #16
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    ας το
    Feel save sleep with a Bodybuilder!

  17. #17
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    Λαθος το "ας το" νομιζα οτι καποιος εγραψε ";;;" :S
    Feel save sleep with a Bodybuilder!

  18. #18
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    κοιλιακους κορυφη οπως λες χωρις να εχουν γυμναστει ποτε δεν υπαρχει περιπτωση. Αν θεωρεις κορυφαιους τους κοιλιακους που απλα ξεχωριζουν τοτε οκ, κορυφαιοι κοιλιακοι ειναι οι γυμνασμενοι κοιλιακοι, φουσκωμενοι αν θες προς τα εξω οι οποιοι ΚΑΙ φαινονται οπως ειπες και εσυ.
    Βεβαια ολα ειναι γνωμη μου, γιατι μπορει οντως καποιος να θεωρει τοπ κοιλιακους αυτους που απλα φαινονται!
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  19. #19
    New Member
    Join Date
    24-06-12
    Posts
    48

    Default

    Όχι φίλε αυτούς τους κοιλιακούς που λες και εσύ θέλω αν μπορεί να μου πει κάποιος τι πράγματα να κάνω και πόσος χρόνος θα χρειαστεί(δεν με ενδιαφέρει τόσο απλά για να βλέπω σε τι στάδιο βρίσκομαι)είμαι έτοιμος να <<θυσιάσω>> αρκετά πραγματα οπως αυτα είναι και τα γλυκά.

  20. #20
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Brahames View Post
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,έχετε κάτι άλλο στα υπόψιν να κόψω να τρωω ωστε να υπάρχει μια ολοκληρωμένη διατροφη ;
    Γλυκά, αναψυκτικά, τηγανιτά, πιτόγυρα, παγωτά, ψωμιά, πίτσες, κλπ. Δες εδώ καλές επιλογές τροφών :
    Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.

    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  21. #21
    New Member
    Join Date
    24-06-12
    Posts
    48

    Default

    Ευχαριστώ!

  22. #22
    New Member
    Join Date
    24-06-12
    Posts
    48

    Default

    Και για το ψωμι ολικης αλεσεως να κοπει ;Αν οχι ποσσες φετες να τρωω ;

  23. #23
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ογκο η γραμμωση?
    By enositis21 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 02-03-09, 09:35
  2. Όγκο ή γράμμωση??
    By Bill89 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 03-02-09, 00:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •