Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-07-12
    Posts
    6

    Smile Προπόνηση Μετά Από Τραυματισμό Χεριού

    καλησπερα ! ειμαι νεος στην παρεα!! ο λογος που εγινα μελος ειναι για καποιες συμβουλες! προσφατα ειχα ενα ατυχημα με την μηχανη!! δεν εσπασα τπτ αλλα ειχα ενα τρομερο μουδιασμα στο δεξι χερι.οι γιατροι στο νοσοκομειο μου ειπαν οτι ειναι απο το χτυπημα και απλα μουδιασαν τα νευρα και οτι θα φτιαξει! και οντως 1 εβδομαδα μετα ειμαι καλυτερα αλλα δεν μπορω να σηκωσω βαρη! σηκωνα ευκολα 15 κιλα για δικεφαλα και τωρα μονο σκετο αλτηρα μπορω!! τι ασκησεις να κανω?????????? ειναι ακομα λιγο μουδιασμενα ο αντιχειρας και ο δεικτης αλλα σε 2 μερες παιζει να ειναι κομπλε!! επισης εχω και ενα πονο στην δεξια ομωπλατη λες και χρειαζομαι καποιον να μου κανει κρακ και ποναει απιστευτα πολυ και στο νοσοκομειο λενε οτι δεν ειναι τπτ!! τι ασκησεις αποκαταστασης να κανω για να επανελθω στις προπονησεις μου? ευχαριστω

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Καλύτερα να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από άλλον γιατρό ορθοπεδικό. Έτσι, πίσω από μια οθόνη, κανένας δε θα σου πει να κάνεις ασκήσεις που επιβαρύνουν τον τραυματισμό σου.

    Συζήτησε μαζί του μήπως σου προτείνει ασκήσεις ή φυσιοθεραπείες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-07-12
    Posts
    6

    Default

    εχω παει σε 6 γιατρους και μου λενε τα ιδια!! αυτο που φοβαμαι ειναι ο πονος που εβγαλα στην πλατη!!! και εκανα το λαθος να παρω αλτηρες και εβαλα 17 στο ενα χερι και 7 στο αλλο και εκει που σηκωνα κανονικα ακουστηκε ενα δυνατο κρακ !! ευχαριστω παντως

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Σταμάτα για λίγες μέρες τελείως από τη γυμναστική, και μην κάνεις απότομες κινήσεις. Ίσως σήκωσες απότομα στις προπονήσεις σου πολλά κιλά. Αν ο πόνος εξαφανιστεί τελείως, τότε μπορείς να ξεκινήσεις σιγά σιγά τις προπονήσεις. Πρώτα με μικρά βάρη και σταδιακή αύξηση κιλών.

    Αλλιώς, χρειάζεται περαιτέρω εξέταση.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-07-12
    Posts
    6

    Default

    ευχαριστω για τις συμβουλες!!! σταματησα τα βαρη και ο πονος περασε! θλαση ηταν!! το θεμα μου ειναι οτι σφιγγω μπρατσο και ο δικεφαλος μυς απλα κρεμετε!! ειναι ασχημο!! υπαρχει περιπτωση να εχει καταστραφει ο μυς? το χερι δεν εσπασε πουθενα με την πτωση απλα χτυπισε νευρο στον αγκωνα και ηταν μουδιασμενο πολυ!! φτιαχνετε??

  6. #6
    New Member
    Join Date
    31-12-05
    Location
    .
    Posts
    46

    Default

    Πήγαινε σε έναν ορθοπαιδικο να σου γράψει ενα ηλεκτρομυογραφημα

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-07-12
    Posts
    6

    Default

    Λοιπον παιδια!! πηγα σε οσους γιατρους μπορεσα!!το ηλεκτρομυογραφημα την δευτερα θα γινει!!! προχ8ες στο ΚΑΤ μου ειπε ενας γιατρος να παω σε μικροχειρουργο (για πιθανη ρηξη δικεφαλου ή τενοντιτιδα- εντομεταξυ δεν ποναω καθολου παρα μονο λιγο στον αγκωνα) !!!!!χθες πηγα απο ευαγγελισμο και με ειδε ενας ορθοπαιδικος και δεν μου ειπε κατι σοβαρο! μου λεει δες καποιον μικροχειρουργο η νευρολογο-χειρουργο!! ετσι και γω πηγα σε νευροχειρουργο αμεσως!! με ειδαν 2 ανθρωποι και μου ειπαν οτι αφου οι ορ8οπαιδικοι που με ειχαν προκοιταξει πριν μια βδομαδα απο το ΚΑΤ ειπαν για νευρο οπως και απο ερυ8ρο σταυρο,οτι ειναι καποιο νευρο που δεν νευρωνει τον μυ!! μην ανυσηχω και οτι θα φτια3ει και ετσι μου εδωσαν δυναμωτικο νευρων και να κανω καποιες ασκησεις!!! βεβαια κραταω τις πισινες μου γτ λεγαν οτι ναναι λιγο!!!το ιδιο μου ειχε πει και ενας φιλος φυσικοθεραπευτεις γτ αν ειχα ρηξη η τενοντιτιδα θα πονουσα και το χερι μου θα ειχε γινει μπαλα ο μυς και θα πονουσα!!!! και μηπως ξερει καποιος φιλος πως θα φυγει το πριξημο απο τον πηχη??? εχει γινει τριγωνος ευχαριστω!! πειτε μου την γνωμη σας γτ ανυσηχο πολυ!! ειμαι αθλητης και δεν θελω να εχω προβλημα στο χερι μου και ουτε να κανω εγχειρηση χωρις λογο οπως αρκετοι κανουν

  8. #8
    New Member
    Join Date
    31-12-05
    Location
    .
    Posts
    46

    Default

    Αναρτησε το ηλεκτρομυογραφημα τη Δευτέρα αν δεν εχεις πρόβλημα να σου πω περισσότερα.Οι συνδεσμικες και τενοντιες κακώσεις - ρήξεις , εκτός απο την χαρακτηριστική κλινική εικόνα, φαίνονται εκπληκτικά στην MRI (μαγνητική τομογραφία)

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-07-12
    Posts
    6

    Default

    καλησπερααα!! τελικα ηλεκτρομυογραφημα δεν βγηκε!! πηγα σε ορθοπαιδικο και μου ειπε αμεσως ρηξη δικεφαλου!! πηγα κ εβγαλα μαγνητικη και με κρατησε ο γιατρος 1:30 ωρα μεσα !! τλκ το πορισμα του γιατρου ειναι οτι δεν εχω ρηξη αλλα οτι εχω χτυπισει νευρα!! βλάβη βραχιονίου πλέγματος απο αυχενικο και μου λεει να βγαλω μαγνητικη εκει!! παναθεμαμε !!

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-07-12
    Posts
    6

    Default

    καλησπερα παιδια!! εβγαλα και ηλεκτρομυογραφημα!! δεν τον νευρωνει τον δικεφαλο ενα νευρο και δειχνει μηδεν λειτουργεια!! ολα τα αλλα νευρα λειτουργουν κανονικα! οι γιατροι λενε οτι 8α φτια3ει απλα θελει τον χρονο του και να κανω ρευματα! ισχυουν αυτα?? κανω τα παντα με το χερι μου εκτος ασκησεις δικεφαλου!!

  11. #11
    New Member
    Join Date
    31-12-05
    Location
    .
    Posts
    46

    Default

    Καλα έκανες και το έβαλες το ΗΜΓ για να παρακολουθείς πορεία νόσου
    Το νεύρο λέγεται μυοδερματικο.Δες στα Wiki για musculocutaneous

  12. #12
    New Member
    Join Date
    31-12-05
    Location
    .
    Posts
    46

    Default

    Πιθανές βλάβες : νευραπραξία , αξονότμηση , νευρότμηση.
    Στα έβαλα με σειρά βαρύτητας. Το πρώτο αποκαθίσταται μονο του σε διάστημα εβδομάδων η και τριμήνου και εμφανίζεται συνήθως σε σύνδρομα πίεσης - εγλωβισμου.
    Τα επόμενα συνήθως εμφανίζονται μετα απο διατομη του σε θλαστικα τραύματα και απαιτούν άμεση χειρουργική αποκατάσταση ( η νευρότμηση)
    Τέλος υπαρχει και η βλάβη της τελικής κινητικης πλάκας στη νεύρο μυϊκή συναψη
    Αν υπαρχει λυση της συνέχειας του μυοδερματικου στην μαγνητική πες μου να σε κατευθυνω.

  13. #13
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-10-22
    Posts
    1

    Default

    Ρε παιδιά έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα...Το μυοδερματικο έχει αγωγιμότητα 0,23 βολτ.Μπορει κάποιος να με κατευθύνει;;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προπονηση μετα απο τραυματισμο...
    By ageloskorg in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 02-12-10, 21:04
  2. Επιστροφή Στα Βάρη Μετά Από Τραυματισμό;
    By aaabasilis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 21-06-10, 19:56
  3. Βαρη/Ασκησεις μετα απο σοβαρο τραυματισμο.
    By rakis78 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 05-11-05, 11:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •