Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 25 of 25
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default Πρωινό Αερόβιο και Πρωινό Μετά

    πηγαινω το πρωι και κανω 30'αεροβιο νυστικη.μετα απο αυτο γυριζω σπιτι και τρωω πρωινο.γιαουρτι με κουακερ και ενα σκουπ πρωτεινη.ειναι σωστο η να περνω την πρωτεινη σε νερο με μπανανα και μετα απο καμια ωρα να τρωω το γιαουρτι ?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τι στόχο έχεις ακριβώς;

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    θελω να γινει λιγο πιο εντονη η γραμμωση.μεχρι τωρα εκανα απο λιγο εως καθολου αεροβιο λογο ελλειψης χρονου.εδινα πιο πολυ σημασια στην προπονηση με βαροι.κανοντας ομως μονο βαροι απο τοτε που ξεκινησα το πρωινο αεροβιο ανακαλυψα οτι δεν εχω και καοθολου αντοχες και μαλλον πρεπει να δωσω λιγο βαση και σε αυτο

  4. #4
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Για να μην πιεστεις τοσο πολυ και ειναι και καλοκαιρι θα σου προτεινα να κανεις το αεροβιο σου μετα τα βαρη και να μην φτανεις σε τετοιες ακροτητες.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    Quote Originally Posted by aggelos1994 View Post
    Για να μην πιεστεις τοσο πολυ και ειναι και καλοκαιρι θα σου προτεινα να κανεις το αεροβιο σου μετα τα βαρη και να μην φτανεις σε τετοιες ακροτητες.
    παω γυμναστηριο κατα της 9 το βραδυ μετα απο πολλες ωρες δουλεια και πραγματικα δεν εχω κουραγιο να κανω και αεροβιο μετα τα βαροι,βαριεμαι κιολας ενω το πρωι που κανω μονο αεροβιο μου ειναι πιο ευκολο.κατι αλλο την ημερα που εχω ποδια να κανω αεροβιο η οχι.φοβαμαι μηπως αν κανω και αεροβιο την ημερα που εχω ποδια δεν ειναι τοσο αποδοτικη η προπονηση οσο θελω,

  6. #6
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by marion dion View Post
    παω γυμναστηριο κατα της 9 το βραδυ μετα απο πολλες ωρες δουλεια και πραγματικα δεν εχω κουραγιο να κανω και αεροβιο μετα τα βαροι,βαριεμαι κιολας ενω το πρωι που κανω μονο αεροβιο μου ειναι πιο ευκολο.κατι αλλο την ημερα που εχω ποδια να κανω αεροβιο η οχι.φοβαμαι μηπως αν κανω και αεροβιο την ημερα που εχω ποδια δεν ειναι τοσο αποδοτικη η προπονηση οσο θελω,
    Εγω δεν θα σου προτεινα να κανεις με αδειο στομαχι το πρωι αεροβιο παντως.Ειναι πολυ επιπονο με αδειο στομαχι και μες στο καλοκαιρι.Στο λεω γιατι το κανα και εγω και πραγματικα ειναι πολυ κουραστικο.Αμα θελεις δοκιμασε το.Απλα κανε αεροβιο μετριας εντασης και σε καμια περιπτωση ΗΙΙΤ με αδειο στομαχι.Μπορεις παντως να τρως το πρωινο σου και να πηγαινεις μετα για τρεξιμο.Βασικα ποιος ειναι ο στοχος σου και τα στατς σου?Υψος,βαρος κλπ.

    Οσο για την αεροβια μετα τα ποδια.Καλυτερα να μην κανεις γιατι τα κουραζεις διπλα μετα απο προπονηση ποδιων που θεωρειται η πιο βαρια προπονηση.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Θα σου πω τι θα έκανα στη θέση σου σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις:
    Kαταρχήν είτε θέλουμε να βάλουμε μυες ή να χάσουμε λίπος, αερόβια πρέπει να την κρατάμε για πολλούς λόγους: να διατηρούμε την αντοχή, να αιματώνονται οι μύες (άρα καλύτερη ανάπτυξη), ρύθμιση του σωματικού λίπους αν κάνουμε υπερθερμιδική διατροφή.
    Αυτό που αλλάζει είναι η συχνότητα, διάρκεια και είδος. Δηλαδή εσύ τώρα δεν είναι ανάγκη από κει που δεν έκανες καθόλου να κάνεις νηστικιά. Φάε ένα μικρό σνακ ή έστω μισό σκουπ πρωτείνη και πήγαινε μετά από λίγη ώρα. Μπορεί να νιώθεις ενέργεια μιας και την κάνεις πρωί και είσαι ξεκούραστη, αλλά δεν είναι η καλύτερη επιλογή στην παρούσα φάση.

    Κάνε σε ξεχωριστές μέρες από τα βάρη (αν το επιτρέπει το πρόγραμμα) ή αερόβια το πρωί (όχι νηστικιά) και βάρη το βράδυ.
    Τη μέρα των ποδιών όχι αερόβια. Και εννοείται όλα αυτά σε συνδιασμό με διατροφή.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    εχω ξεκινησει γυμναστηριο εναμιση χρονο τωρα και διατροφη.παλια εκανα προταθλητισμο στην ενοργανη οποτε υπηρχε μια δομη αλλα λογο καταστασεων και προβληματων υγειας ειχα φτασει σε σημειο να μη μου αρεσει ο εαυτος μου.ξεκινησα 45 κιλα(το πετσι και το κοκκαλο)και με καλο φαγητο και προπονηση εφτασα τα 54.επιτελους ειδα ξανα να σχηματιζονται μυς.το λιπος μου ηταν παντα χαμηλο και παρολο που επερνα κιλα η γραμμωση υπηρχε.θελω αρχικα και αυξησω τις αντοχες μου(καταραμενο τσιγαρο)και να γινει λιγο πιο εντονη η γραμμωση.υψος εχω 1.63

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αφού θες να βελτιώσεις την αντοχή σου, ξεκίνα με 3 φορές την εβδομάδα αερόβια 30 λεπτά μέτριας έντασης. Όταν βλέπεις ότι βγαίνει άνετα, ανέβασε διάρκεια. Αλλά όχι νηστικιά. Κι αν καταφέρεις να κόψεις και το ρημαδοτσιγάρο ακόμα καλύτερα. (το ίδιο ύψος έχουμε!)

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Θα σου πω τι θα έκανα στη θέση σου σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις:
    Kαταρχήν είτε θέλουμε να βάλουμε μυες ή να χάσουμε λίπος, αερόβια πρέπει να την κρατάμε για πολλούς λόγους: να διατηρούμε την αντοχή, να αιματώνονται οι μύες (άρα καλύτερη ανάπτυξη), ρύθμιση του σωματικού λίπους αν κάνουμε υπερθερμιδική διατροφή.
    Αυτό που αλλάζει είναι η συχνότητα, διάρκεια και είδος. Δηλαδή εσύ τώρα δεν είναι ανάγκη από κει που δεν έκανες καθόλου να κάνεις νηστικιά. Φάε ένα μικρό σνακ ή έστω μισό σκουπ πρωτείνη και πήγαινε μετά από λίγη ώρα. Μπορεί να νιώθεις ενέργεια μιας και την κάνεις πρωί και είσαι ξεκούραστη, αλλά δεν είναι η καλύτερη επιλογή στην παρούσα φάση.

    Κάνε σε ξεχωριστές μέρες από τα βάρη (αν το επιτρέπει το πρόγραμμα) ή αερόβια το πρωί (όχι νηστικιά) και βάρη το βράδυ.
    Τη μέρα των ποδιών όχι αερόβια. Και εννοείται όλα αυτά σε συνδιασμό με διατροφή.
    αυτο κανω.κανω το πρωι αεροβιο και το βραδυ κανω βαροι.διατροφη προσεχω πολυ ευτυχος ειμαι και πολυ πειθαρχιμενη στο θεμα του φαγητο μου εχει μεινει απο την ενοργανη που μας ειχαν στην τσιτα

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αφού θες να βελτιώσεις την αντοχή σου, ξεκίνα με 3 φορές την εβδομάδα αερόβια 30 λεπτά μέτριας έντασης. Όταν βλέπεις ότι βγαίνει άνετα, ανέβασε διάρκεια. Αλλά όχι νηστικιά. Κι αν καταφέρεις να κόψεις και το ρημαδοτσιγάρο ακόμα καλύτερα. (το ίδιο ύψος έχουμε!)
    οταν σταματισα την ενοργανη αρχισαν ολες οι κακες συνηθειες και να φανταστεις πιεσα τη μανα μου να το κοψει γιατι με ενοχλουσε και οταν το εκοψε το αρχισα εγω

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ωραία, άρα κάνε αυτή την αλλαγή (δηλαδή όχι νηστικιά) και θα έρθει και το πολυπόθητο αποτέλεσμα. Έλα, δε μασάς εσύ, θα τα καταφέρεις!

  13. #13
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    03-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Α ρε Ειρηνη πολυβολο εισαι!Για 5 λεπτα δεν ειδα και το λυσες το θεμα!

    Σορρυ για το οφφ!

    Καλη σου συνεχεια Marion Dion!
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ωραία, άρα κάνε αυτή την αλλαγή (δηλαδή όχι νηστικιά) και θα έρθει και το πολυπόθητο αποτέλεσμα. Έλα, δε μασάς εσύ, θα τα καταφέρεις!
    η αληθεια ειναι οτι οταν βλεπεις τις αλλαγες στο σωμα σου οχι δε μασας.εχω τωρα καλυτερο σωμα απο οταν ημουν 25 χρονων και οταν το ακους και απο ανθρωπους που κατεβαινουν αγωνιστικα νοιωθεις δικαιωμενος.που ξερεις μπορει καποια στιγμη να βρεθουμε στην ιδια σκηνη(αν το εγκρινει ο φιλος μου που λεει οτι αν ανεβω με μαγιο θα με χωρισει και ειναι και γυμναστης)

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και τους δυο σας!!!

  16. #16
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    το τσιγαρο να το κοψεις παιζει? γτ και αντοχη θα ανεβασεις μεσα στο gym και στην ζωη σου

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by marion dion View Post
    η αληθεια ειναι οτι οταν βλεπεις τις αλλαγες στο σωμα σου οχι δε μασας.εχω τωρα καλυτερο σωμα απο οταν ημουν 25 χρονων και οταν το ακους και απο ανθρωπους που κατεβαινουν αγωνιστικα νοιωθεις δικαιωμενος.που ξερεις μπορει καποια στιγμη να βρεθουμε στην ιδια σκηνη

    Στο εύχομαι ολόψυχα!!!!

    (αν το εγκρινει ο φιλος μου που λεει οτι αν ανεβω με μαγιο θα με χωρισει και ειναι και γυμναστης)
    Εμένα δεν πρόλαβε καν να το πει.. τον χώρισα εγώ πρώτη..

  18. #18
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Στο εύχομαι ολόψυχα!!!!



    Εμένα δεν πρόλαβε καν να το πει.. τον χώρισα εγώ πρώτη..
    off topic respect irene ελιωσα στα πατωματα μου εφυγε το κοτοπουλο απο το στομα.....
    εσενα δεν ειδε μονο αυτος αλλα ολη η ελλαδα europe κτλ
    Last edited by Αλεξανδρος Μπ; 17-07-12 at 14:38.

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΠ View Post
    off topic respect irene ελιωσα στα πατωματα μου εφυγε το κοτοπουλο απο το στομα.....
    εσενα δεν εισαι μονο αυτος αλλα ολη η ελλαδα europe κτλ

    Χαχαχαχαχαχαχα!!!!!

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Στο εύχομαι ολόψυχα!!!!



    Εμένα δεν πρόλαβε καν να το πει.. τον χώρισα εγώ πρώτη..
    χαχα και πολυ καλα εκανες!!!!!

  21. #21
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    Quote Originally Posted by ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΠ View Post
    το τσιγαρο να το κοψεις παιζει? γτ και αντοχη θα ανεβασεις μεσα στο gym και στην ζωη σου
    η αληθεια ειναι οτι δε το εχω σκεφτει και πολυ.ισως ομως να πρεπει να ειναι στους αμεσους στοχους

  22. #22
    New Member Hyperion's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Location
    Agios Stefanos
    Posts
    51

    Default

    Quote Originally Posted by marion dion View Post
    πηγαινω το πρωι και κανω 30'αεροβιο νυστικη.μετα απο αυτο γυριζω σπιτι και τρωω πρωινο.γιαουρτι με κουακερ και ενα σκουπ πρωτεινη.ειναι σωστο η να περνω την πρωτεινη σε νερο με μπανανα και μετα απο καμια ωρα να τρωω το γιαουρτι ?
    Καλύτερα να τρώς πριν την πρωινή αερόβια προπόνηση μια καθαρή πρωτεΐνη σε νεράκι και λίγο καφέ. Με τη δόση πρωτεΐνης θα αποφύγεις τον μυικό καταβολισμό και ο οργανισμός θα στραφεί στο λίπος για την παραγωγή ενέργειας από την στιγμή που έχουν περάσει ώρες χωρίς τροφή. Αυτός είναι και ο λόγος που η πρωινή αερόβια είναι τόσο αποτελεσματική στο κάψιμο λίπους. Αμέσως αφού τελειώσεις την αερόβια να παίρνεις κανονικά το πρωινό σου. Η μπανάνα είναι πιο ωφέλιμη μετά την προπόνηση με βάρη.

  23. #23
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Καλύτερα να τρώς πριν την πρωινή αερόβια προπόνηση μια καθαρή πρωτεΐνη σε νεράκι και λίγο καφέ. Με τη δόση πρωτεΐνης θα αποφύγεις τον μυικό καταβολισμό και ο οργανισμός θα στραφεί στο λίπος για την παραγωγή ενέργειας από την στιγμή που έχουν περάσει ώρες χωρίς τροφή. Αυτός είναι και ο λόγος που η πρωινή αερόβια είναι τόσο αποτελεσματική στο κάψιμο λίπους. Αμέσως αφού τελειώσεις την αερόβια να παίρνεις κανονικά το πρωινό σου. Η μπανάνα είναι πιο ωφέλιμη μετά την προπόνηση με βάρη.
    ξεχασα να πω οτι πριν το αεροβιο περνω αμινοξεα,σε αυτη την περιπτωση να παρω και την πρωτεινη?

  24. #24
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Όχι. Το ένα από τα 2 αρκεί.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  25. #25
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Όχι. Το ένα από τα 2 αρκεί.
    ευχαριστω πολυ!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. πρωινό
    By xaris110 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 17-01-09, 02:15
  2. Πρωινο
    By ReapeR in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1324
    Last Post: 13-06-07, 20:40
  3. πρωινο!!!
    By kusta80 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 12-07-06, 06:25
  4. Πρωινό...
    By m_ariel19 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-11-04, 01:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •