Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 25 of 25

Thread: Cheat meal..

  1. #1
    Bodybuilding Newbie Sheva's Avatar
    Join Date
    10-07-12
    Posts
    25

    Default Cheat meal..

    Μετράει?

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    κανε λιγο πιο σαφη την ερωτηση σου

  3. #3
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Το cheat κατα την αποψη μου χρειαζεται αν οχι 1 φορα την βδομαδα(οπως το κανω εγω) 1 φορα στις 2 βδομαδες για να ξεμπλοκαρει ο οργανισμος σου απο την συνεχη διατροφη.Π.χ οταν εκανα διατροφη γραμμωσης και εβλεπα οτι κολλαγα και δεν εχανα αλλο εκανα ενα cheat και μετα "ξαναπαιρνε" μπροστα ο οργανισμος (να το πω ετσι).

    Χρειαζεται και απο ψυχολογικη αποψη.Ειναι δυσκολο να ακολουθεις μια συγκεκριμενη διατροφη καθε μερα.Ετσι που και που και για τον εαυτο σου χρειαζεσαι κατι εκτος διατροφης.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  4. #4
    Bodybuilding Newbie Sheva's Avatar
    Join Date
    10-07-12
    Posts
    25

    Default

    Οταν λεμε cheat meal ειναι κατι της επιλογης μας?Και σε τι συχνοτητα μπορω να το κανω σε περιοδο γραμμωσης?

  5. #5
    Bodybuilding Newbie Sheva's Avatar
    Join Date
    10-07-12
    Posts
    25

    Default

    Kanw ena mina diatrofi grammwsis kai entaksei den peinaw alla 8ewrw pws kai dio kalamakia kotopoulo na faw 8a nai atastalia kai 8a katrakilisw..

  6. #6
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by Sheva View Post
    Kanw ena mina diatrofi grammwsis kai entaksei den peinaw alla 8ewrw pws kai dio kalamakia kotopoulo na faw 8a nai atastalia kai 8a katrakilisw..
    Οχι ρε.Εγω λεω να κανονισεις 1 φορα την βδομαδα Η 1 φορα στις 2 να τρως μια μερα οτι θελεις.Αλλα να μην ξεφευγεις θερμιδικα.Δεν κατρακυλας ετσι.Βοηθιεσαι.

    Προσεχε ομως.Δεν εννοω να σαβουριασεις οτι βρεις.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  7. #7
    Bodybuilding Newbie Sheva's Avatar
    Join Date
    10-07-12
    Posts
    25

    Default

    Απλα διαβαζω παντου πως στην γραμμωση αν κανεις τετοια γευματα τοτε χανεσαι.Πχ εγω ειμαι καινουριος ειμαι 1,85 93 κιλα και ακολουθω ενα μηνα διατροφη και εχω χασει 4 κιλα χωρις να πειναω επαναλαμβανω.Λογικα αν συνεχιχω ετσι σε κανα χρονο θα αρχισει να φαινεται κατι.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    Quote Originally Posted by Sheva View Post
    Απλα διαβαζω παντου πως στην γραμμωση αν κανεις τετοια γευματα τοτε χανεσαι.Πχ εγω ειμαι καινουριος ειμαι 1,85 93 κιλα και ακολουθω ενα μηνα διατροφη και εχω χασει 4 κιλα χωρις να πειναω επαναλαμβανω.Λογικα αν συνεχιχω ετσι σε κανα χρονο θα αρχισει να φαινεται κατι.
    ποσο καιρο γυμναζεσαι?

  9. #9
    Bodybuilding Newbie Sheva's Avatar
    Join Date
    10-07-12
    Posts
    25

    Default

    Τπτ αρχαριος ειμαι 1,5 μηνα απλα οταν λεω κατι το εφαρμοζω ..Ας πουμε θελω να μαθω πως θα δωσω εμφαση σε κοιλιακους.Σετακια και τετοια

  10. #10
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by Sheva View Post
    Απλα διαβαζω παντου πως στην γραμμωση αν κανεις τετοια γευματα τοτε χανεσαι.Πχ εγω ειμαι καινουριος ειμαι 1,85 93 κιλα και ακολουθω ενα μηνα διατροφη και εχω χασει 4 κιλα χωρις να πειναω επαναλαμβανω.Λογικα αν συνεχιχω ετσι σε κανα χρονο θα αρχισει να φαινεται κατι.
    Κοιτα επειδη εγω εκανα προγραμμα γραμμωσης για 10 μηνες και εχασα 17-18 κιλα να σου πω οτι:Τα κιλα δεν θα τα χανεις με ιδιο ρυθμο παντα και μπορει να υπαρξουν και εποχες που να μην χανεις για καμια βδομαδα Η και 2.Να το ξερεις αυτο.Και 4 κιλα σε εναν μηνα ειναι παρα πολλα!Καλυτερα να χανεις με πιο αργο ρυθμο.Το cheat δεν ειναι θεμα πεινας.Πιο πολυ ειναι θεμα ψυχολογιας για μενα.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  11. #11
    Bodybuilding Newbie Sheva's Avatar
    Join Date
    10-07-12
    Posts
    25

    Default

    Se 10 mines fainontai apotelesmata?Nai exeis dikio psixologika to xreiazesai

  12. #12
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by Sheva View Post
    Se 10 mines fainontai apotelesmata?Nai exeis dikio psixologika to xreiazesai
    Αυτο θα το ορισεις εσυ.Αν κανεις σοβαρη δουλεια σε εναν χρονο βλεπεις αποτελεσματα.Οχι οτι εβγαλα κοιλιακους(μιας κ δεν ηθελα) αλλα εφτασα εκει που ηθελα.Και μην βιαζεσαι το bb ειναι αθλημα που γινεται για ολη μας τη ζωη.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  13. #13
    Bodybuilding Newbie Sheva's Avatar
    Join Date
    10-07-12
    Posts
    25

    Default

    Εχεις δικιο .Το cheat meal το εκανα το σαββατο στο Coccoon μιας και ειδα Λουτρακι στο Coccoon με 2 ποτα.. :D

  14. #14
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by Sheva View Post
    Εχεις δικιο .Το cheat meal το εκανα το σαββατο στο Coccoon μιας και ειδα Λουτρακι στο Coccoon με 2 ποτα.. :D
    Ελα ρε.Μην κανεις τετοια cheat meals.Μακρια απο ποτα.Ειναι οτι χειροτερο.Μονο λιπος και αποθηκευονται εκει που κανεις δεν θελει!Τρωγε φαι καλυτερα.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  15. #15
    Bodybuilding Newbie Sheva's Avatar
    Join Date
    10-07-12
    Posts
    25

    Default

    Απλα ειμαι της αποψης πως αν δεν παχυνω απο φαγητα αποκλειεται να χω λιπος απο ποτα.

  16. #16
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by Sheva View Post
    Απλα ειμαι της αποψης πως αν δεν παχυνω απο φαγητα αποκλειεται να χω λιπος απο ποτα.
    Κανεις λαθος.Τα ποτα ειναι σκετο λιπος φιλε..!Μην συγκρινεις το ενα με το αλλο.Το ενα σου προσφερει τα παντα και το αλλο τιποτα.Μονο πονοκεφαλους!
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  17. #17
    Bodybuilding Newbie Sheva's Avatar
    Join Date
    10-07-12
    Posts
    25

    Default

    Εχεις δικιο..

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    Quote Originally Posted by Sheva View Post
    Τπτ αρχαριος ειμαι 1,5 μηνα απλα οταν λεω κατι το εφαρμοζω ..Ας πουμε θελω να μαθω πως θα δωσω εμφαση σε κοιλιακους.Σετακια και τετοια
    δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να κανεις διατροφη γραμμωσης.πρεπει να αναπτυχθουν οι μυς πρωτα για να μπεις σε τετοια διαδικασια

  19. #19
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by marion dion View Post
    δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να κανεις διατροφη γραμμωσης.πρεπει να αναπτυχθουν οι μυς πρωτα για να μπεις σε τετοια διαδικασια
    Μου φαινεται λαθος αυτο που λες.Γιατι οταν ο αλλος ειναι παχυς και θελει να χασει κιλα γιατι να βαλει και να χασει τα διπλα μετα?Π.χ Να μιλησω για μενα.Ημουν 95 κιλα.Αν εκανα προγραμμα ογκου θα φτανα σε 10 μηνες τα 115-120.Και μετα θα πρεπε να χασω 40 κιλα για να επανελθω.Και παραπανω.Πιστεψε με δεν ειναι ευκολο να κανεις υποθερμιδικη διατροφη και ταυτοχρονα βαρη.

    Εκτος του οτι ο καθενας πραττει οπως θελει.Γενικως το bb ειναι ατελειωτο αθλημα.Οτι και να κανεις πρωτα ειτε γραμμωση ειτε ογκο.Παντα θα θες κατι παραπανω.Και παντα θα τα εναλλασεις.Τουλαχιστον ετσι ειναι για μενα.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  20. #20
    Advanced Bodybuilder vlasis90's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Location
    Lumber camps
    Posts
    1,000

    Default

    Quote Originally Posted by Sheva View Post
    Οταν λεμε cheat meal ειναι κατι της επιλογης μας?Και σε τι συχνοτητα μπορω να το κανω σε περιοδο γραμμωσης?
    Γειά σου και από εμένα φίλε sheva. Το αν θα έχεις ένα ελεύθερο γεύμα την εβδομάδα δέν είναι λόγος για να αγχώνεσαι! Ακολούθα το πλάνο(διατροφικά + προπονητικά) σου κανονικά και μη σκέφτεσαι τέτοια. Προσωπικά κάνω μία φορά την εβδομάδα και δέν έχω παρατηρήσει κάτι αρνητικό περί αυτού.

  21. #21
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    Quote Originally Posted by aggelos1994 View Post
    Μου φαινεται λαθος αυτο που λες.Γιατι οταν ο αλλος ειναι παχυς και θελει να χασει κιλα γιατι να βαλει και να χασει τα διπλα μετα?Π.χ Να μιλησω για μενα.Ημουν 95 κιλα.Αν εκανα προγραμμα ογκου θα φτανα σε 10 μηνες τα 115-120.Και μετα θα πρεπε να χασω 40 κιλα για να επανελθω.Και παραπανω.Πιστεψε με δεν ειναι ευκολο να κανεις υποθερμιδικη διατροφη και ταυτοχρονα βαρη.

    Εκτος του οτι ο καθενας πραττει οπως θελει.Γενικως το bb ειναι ατελειωτο αθλημα.Οτι και να κανεις πρωτα ειτε γραμμωση ειτε ογκο.Παντα θα θες κατι παραπανω.Και παντα θα τα εναλλασεις.Τουλαχιστον ετσι ειναι για μενα.
    δεν ειμαι της αποψης να βαλεις ογκο απο τη στιγμη που εχεις κιλα να χασεις απλα μια διατροφη γραμμωσης ειναι αρκετα ακραια οταν ο αλλος τωρα ξεκιναει.μια πιο ισορροπιμενη διατροφη για αρχη νομιζω οτι ειναι πιο σωστο.αν ξαφνικα απο εκει που ετρωγες τα παντα ξαφνικα κοψεις παρα πολλα νομιζω οτι θα τα παρατησεις

  22. #22
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by marion dion View Post
    δεν ειμαι της αποψης να βαλεις ογκο απο τη στιγμη που εχεις κιλα να χασεις απλα μια διατροφη γραμμωσης ειναι αρκετα ακραια οταν ο αλλος τωρα ξεκιναει.μια πιο ισορροπιμενη διατροφη για αρχη νομιζω οτι ειναι πιο σωστο.αν ξαφνικα απο εκει που ετρωγες τα παντα ξαφνικα κοψεις παρα πολλα νομιζω οτι θα τα παρατησεις
    Κανεις θυσιες για να φερεις αποτελεσματα.Αλλα καλα ειναι οταν αρχιζεις για κανα 2-3 βδομαδες να εισαι ισοθερμιδικα και μετα να μειωνεις θερμιδες.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  23. #23
    Bodybuilding Newbie Sheva's Avatar
    Join Date
    10-07-12
    Posts
    25

    Default

    Θα ταν πολυ ευκολο να τα παρατησω αν αυτο που εκανα δεν το απολαμβανα , απλα ηθελα να ξερω αν εχουν χωρο και μια φορα το μηνα να παω εκτος προγραμματος π,χ να φαω ενα δυο σουβλακια

  24. #24
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Το να κάνει και το πότε θα κάνεις κάποιος ελεύθερο γεύμα εξαρτάται απ' το τι θέλει να πετύχει κι απ' το πως δείχνει όταν ξεκινάει.

    Για να πάρουμε τώρα τη περίπτωση του φίλου μας του Sheva εδώ, θα πρέπει να δώσουμε μια προσοχή στο ότι είναι αρχάριος και ήδη έχει κάποια παραπανίσια κιλά, που κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι ποιοτικά. Αυτό μας οδηγεί στο ασφαλές συμπέρασμα ότι θα πρέπει να κάνει μια καθαρή και προσεγμένη διατροφή χωρίς τακτικά σπασίματα ώστε να βελτιστοποιεί το αποτέλεσμά του, το οποίο μάλιστα θα καλύπτει το ψυχολογικό κενό που καλείτε να καλύψει ένα cheat meal.

    Ακόμη λοιπόν κι αν ο στόχος του είναι να χάσει απλά κιλά, θα πρέπει να εφαρμόσει κάτι τέτοιο, αφού προσωπικά θεωρώ και σίγουρα θα το προσέξει κι ο ίδιος πς ένα cheat κάθε εβδομάδα είναι δυο βήματα πίσω στη προσπάθειά σου. Ειδικά λοιπόν αφού αναφέρει ότι θέλει να δώσει έμφαση στους κοιλιακούς πρέπει να προσέξει τη διατροφή του, γιατί όπως ξέρουμε, δε πα να κάνει και 7.000 κοιλιακούς κάθε μέρα, αν δε κάνει τη διατροφή που πρέπει, δε θα τους δει ποτέ ή τουλαχιστόν όχι όπως το εννοώ εγώ ή εσείς.

    Αφού λοιπόν φίλε Sheva απολαμβάνεις αυτό που κάνεις, μείνε πειθαρχημένα στο πρόγραμμά σου και κάθε 4η Κυριακή ή Σάββατο, κάνε ένα ελεύθερο γεύμα της επιλογής σου. Καλό είναι να τρως όπως λες σουβλάκια ή γενικότερα φαγητό (που θα σε "ωφελήσει" από πλευράς γεμίσματος) και να αποφεύγεις το αλκοόλ.

    Κι εγώ τρώω συνήθως κάθε 5η ή 4η Κυριακή, τώρα το καλοκαιράκι.

    Καλή συνέχεια!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  25. #25
    Bodybuilding Newbie Sheva's Avatar
    Join Date
    10-07-12
    Posts
    25

    Default

    Ευχαριστω πολυ φιλε Mazda6 για τις συμβουλες σου..Εχεις δικιο εξαλλου με γεμιζει αυτη η διατροφη και αφου με ωφελει γτ να κανω ατασταλιες.Για το αλκοολ δεν ηξερα οτι εινα τοσο επιβλαβη για το σωμα.Θα μεινω στην διατροφη και τους 7000 Κοιλιακους .. :D


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ορισμός του Cheat Meal?
    By dorosano in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 72
    Last Post: 07-06-17, 06:03
  2. cheat meal (όχι και τόσο)
    By xaris110 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 07-04-12, 01:59
  3. Cheat meal
    By Κωνσταντινος in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 23-03-09, 03:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •