Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    202

    Default "Αποτοξινωση" απο τις σκονες..

    Μιας και η προπονητικη σεζον ερχεται στο τελος της, απο Αυγουστο σταματαω γυμναστηριο για περιπου 3 7μαδες..Ετσι λεω να σταματησω εντελως τις πρωτεινες, αμινοξεα, πολυβιταμηνες (χαπια) ολα για αυτην την περιοδο..Ετσι να καθαρησω λιγακι..Μετα θα κανω εξετασεις και θα ξαναξεκινησω για τη νεα χρονια..Εχει νοημα αυτο?Πρεπει να σταματαμε την ληψη συμπληρωματων για καποια περιοδο?Εσεις τι κανετε? Σιγουρα εχει νοημα και η ποσοτητα..Εγω χρησημοποιώ καθε μερα για μηνες και γιαυτο το εχω σαν σκεψη στο μυαλο μου και με ταλαιπωρει λιγο

  2. #2
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    εγω πιστευω πως θα ναι σωστο να τα σταματησεισ ολα γι αυτο το διαστημα γιατι οπως κ να το κανουμε επιβαρυνομαστε με τα σκευασματα κ επιπλεον δεν ειναι καλο το σωμα να μαθαινει να λειτουργει μεσω αυτων...αφου δεν θα πηγαινεισ γυμναστ να ενασ λογοσ παραπανω.

  3. #3
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    καλησπερα φιλε!!και εκτος προπονησης off δηλαδη καλα θα ναι να κρατησεις την διατροφουλα σου!!και χωρις τα συμπληρωματα.οτι να κανω αποτοξινωση απ τα συμπληρωματα δεν εχει να κανει διοτι και ολο το χρονο την πρωτεινη σου τα αμινοξεα σου και τις βιταμινες σου που επαιρνες αν εκανες σωστη χρηση δεν εχεις επιβαρυνει κατι στην υγεια σου αντιθετως την εχεις ενισχυση!!!
    εφοσον σταματας την γυμναστικη τωρα για καποια περιοδο ενταξει δεν χρειαζονται τα συμπληρωματακια!!την διατροφη σου και μετα ξαναμπαινεις δυναμικα !!!!!

  4. #4
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    202

    Default

    H διατροφη θα διατηρηθει εννοειται..αλλα οχι τοσο αυστηρα οπως τωρα..δλδ ανα 3 ωρες γευμα με πρωτεινη...Που να πας διακοπες με τα αυγα αγκαλια?? Το "κακο" ειναι οτι μαλλον θα παω και 2 7μαδες αμερικη και με βλεπω να γυρναω φορτωμενος σε κιλα..αλλα χαλαλι :-)

    και ολο το χρονο την πρωτεινη σου τα αμινοξεα σου και τις βιταμινες σου που επαιρνες αν εκανες σωστη χρηση δεν εχεις επιβαρυνει κατι στην υγεια σου αντιθετως την εχεις ενισχυση!!!
    Συμφωνω μαζι σου, αλλα νομιζω πως η σωστη χρηση ειναι λιγο γενική και αοριστη. Θελω να πω οτι το πρωι με το γαλα παιρνω ενα scoop whey. Μετα το μεσημεριανο το επομενο γευμα ειναι scoop πρωτεινης πολλαπλων με φρουτο... Προ-Προπονητικο αμινοξεα, και μεταπροπονητικο παλι whey ...Δεν νομιζω οτι υπερβαλω, αλλα απο την αλλη παιρνω σκονη 4 φορες την ημερα για μηνες..Τελικα που ειναι τα ορια της υπερβολης?! Γιαυτο θα κοψω κανα μηνα τα συμπληρωματα τελειως και μετα εξετασεις..

  5. #5
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    εχουμε πει αρκετες φορες οτι το συμπληρωμα βοηθαει δεν φτιαχνει!οπως το σωστο φαγητο!αν καποιος παρει μια whey π.χ και βαζει το πρωι τρια scoop 75 gr πρωτεινη μετα απο τρεις ωρες μαζι με ενα σωστο γευμα βαλει και 2 scoop πρωτεινη και ουτο καθεξης..... αυτο ειναι καταχρηση οχι χρηση!το ιδιο και με τα αμινοξεα αν η σωστη δοσολογια ειναι 6 ημηρεσιος και περνει καποιος αβερτα κουβερτα
    τοτε παλι κανει καταχρηση!!!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    εμενα μ φαινεται παντως υπερβολικη η χρηση πρωτεινησ σε σκονη που κανεισ... ειμαι υπερ των τροφων
    αλλα κ παλι δεν μπορεισ να πεισ οτι δεν επιβαρινεσαι αμα καθε μερα παιρνεισ συμπληρωματα!εδω αν ενασ τρωει κουνουπιδι καθε μερα δεν ειναι καλο φαντασου ποσο μαλλον με τα συμπληρωματα. καλο ειναι να μεινει λιγο παρθενοσ ο οργανισμοσ σ.
    Last edited by freedom_akiri; 17-07-12 at 16:48.

  7. #7
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    202

    Default

    Βασικα θα ήθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια "περπατημενη" που ακολουθουμε στο bb αναφορικα με την αποχη απο τα συμπληρωματα. Ποτε συνηθως και ποσο!

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Είναι πολύ γνωστό ότι το καλύτερο είναι το φαγητό από τη σκόνη πρωτεΐνης. Παρ' όλ' αυτά τη χρησιμοποιούμε (κι εγώ μαζί) για την άμεση απορρόφησή της, για την ευκολία στην ετοιμασία της και προσωπικά συμπληρώνω και για τη γεύση γιατί είναι πολύ ωραίο να έχεις ένα "σοκολατένιο" πρωινό ή ένα "σοκολατένιο" ρόφημα με ένα φρούτο μεταπροπονητικά.

    Το όριο δε το βρίσκω εγώ στο πόσο συμπλήρωμα πρωτεΐνης πέρνουμε, αλλά συνολικά το πόση ποσότητα πρωτεΐνης λαμβάνουμε από τις τροφές μας. Κατάχρηση είναι να πέρνουμε όλη μέρα 4-5 scoop και μαζί να τρώμε ξέρω 'γω και 170άρια κοτόπουλα άλλες 3 φορές την ημέρα!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    202

    Default

    εμενα μ φαινεται παντως υπερβολικη η χρηση πρωτεινησ σε σκονη που κανεισ... ειμαι υπερ των τροφων
    αλλα κ παλι δεν μπορεισ να πεισ οτι δεν επιβαρινεσαι αμα καθε μερα παιρνεισ συμπληρωματα!εδω αν ενασ τρωω κουνουπιδι καφε μερα δεν ειναι καλο φαντασου ποσο μαλλον με τα συμπληρωματα. καλο ειναι να μεινει λιγο παρθενοσ ο οργανισμοσ σ.
    Μαζι σου..Αλλα αν σκεφτεις λιγο, το πρωινο scoop to παιρνω μολις ξυπνησω για να σταματησει ο καταβολισμος απο τον υπνο. Μεσημεριανο τρωω στισ 12¨00 και απογευματινο στις 18¨00. Οποτε στις 3 παιρνω την πολλαπλων. Και μεταπροπονητικα αλλο ενα whey..Iσως προσωπικα να μπορουσα να κόψω τα aminos αλλα και παλι 3 φορες σκονη την ημερα δεν την γλιτωνω..Αν κανεις 6-7 πρωτεινουχα γευματα την ημερα και δεν παιρνεις συμπληρωματα ή εστω ενα scoop, θα πρεπει να εχεις κοτετσι δικο σου..Kαι στη τελική υπερβολη δεν ειναι και αυτο? Εγω προσωπικα προσπαθω να παρω την τροφη μου φυσικα, αλλα δυστυχως δεν βγαινει το διατροφικο πλανο ετσι ωστε να καλυφθουν ολες οι διατροφικες αναγκες.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    bcaa και πρωτεινη ειναι λαθοσ.. βασικα τζαμπα λεφτα και αν θεσ στο εξηγω και γιατι
    στο πρωινο σ δεν μπορεισ να βαλεισ αλλη πηγη πρωτεινησ οπως αυγα ασ πουμε..?
    η την πολλαπλων ενδιαμεσα δεν μπορεισ να την αντικαταστησεισ με τροφη?
    απο ευκολια κ θεμα χρονου το κανεισ?

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by freedom_akiri View Post
    εγω πιστευω πως θα ναι σωστο να τα σταματησεισ ολα γι αυτο το διαστημα γιατι οπως κ να το κανουμε επιβαρυνομαστε με τα σκευασματα κ επιπλεον δεν ειναι καλο το σωμα να μαθαινει να λειτουργει μεσω αυτων...αφου δεν θα πηγαινεισ γυμναστ να ενασ λογοσ παραπανω.
    Το σώμα δεν καταλαβαίνει αν τα αμινοξέα τα παίρνει από την κάψουλα ή από το κοτόπουλο. Έτσι κι αλλιώς είτε από τροφή είτε υπο μορφή συμπληρώματος διασπώνται το ίδιο. Δεν τίθεται δηλαδή θέμα ότι μαθαίνει να λειτουργεί με συμπληρώματα (αναφέρομαι σε συμπληρώματα τύπου πολυβιταμίνης, πρωτείνης, bcaa...).

    Ο μόνος λόγος που δεν θα χρησιμοποιούσα το διάστημα που θα χω αποχή από την προπόνηση θα ναι επειδή οι ανάγκες μου θα ναι λιγότερες. Δεν έχω λόγο να πάρω πρωτείνη για να απορροφηθεί γρηγορότερα, ή αμινοξέα για να μη καταβολιστώ από την πολύ αερόβια..

  12. #12
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    202

    Default

    Στο πρωινο την whey την βαζω μεσα στο γαλα με τη βρωμη. Τρωω και μισο μηλο για πηγη απλου υδατανθρακα..Αν φαω και αυγα μαζι νομιζω οτι θα σκασω.. :-)
    Tωρα την πολλαπλων πηγων, την παιρνω αναμεσα στο μεσημεριανο (κοτοπουλο/μοσχαρι/μπιφτεκια+ρυζι/πατατα/μακαρονι ολικης) και το απογευματινο (μια φετα μαυρο ψωμι με 4 φετες γαλοπουλα + 4 Αυγα (2 ολοκληρα κ 2 ασπραδια + μαρουλι)) Τα bcaa τα παιρνω πριν την προπονηση και την whey καπακια μετα μαζι με μια μπανανα. Μετα απο 45 λεπτα στερερα τροφη και πριν κοιμηθω γιαουρτι 0% total με μερικα αμυγδαλα.
    Σιγουρα ειναι θεμα ευκολιας και χρονου..Αν δεις και τι ταπερακι παιζει στη δουλεια, αστα..

  13. #13
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by nuar_space View Post
    Αν κανεις 6-7 πρωτεινουχα γευματα την ημερα και δεν παιρνεις συμπληρωματα ή εστω ενα scoop, θα πρεπει να εχεις κοτετσι δικο σου..Kαι στη τελική υπερβολη δεν ειναι και αυτο? Εγω προσωπικα προσπαθω να παρω την τροφη μου φυσικα, αλλα δυστυχως δεν βγαινει το διατροφικο πλανο ετσι ωστε να καλυφθουν ολες οι διατροφικες αναγκες.
    Αν όμως το επιβάλει το πρόγραμμά σου;!

    Τίποτα δεν είναι δύσκολο ή ακατόρθωτο φίλε μου. Προσωπικά έχω ξεκληρίσει κοτέτσια και κοτέτσια... γι' αυτό είπα πιο πριν ότι κάνουμε καλύτερη δουλειά κι έχουμε καλύτερα οπτικά αποτελέσματα όταν δε παίρνουμε συμπλήρωμα, αλλά σε εκείνα τα γεύματα που θα παίρναμε ένα ρόφημα, τρώμε κανονικό φαγητό!!!

    Edit: Και από πλευράς κόστους όπου δίνω 45 ευρώ για μια Myofusion που μου κρατάει κοντά 35-38 ημέρες, με τα ίδια χρήματα παίρνω 10 κιλά κατεψυγμένο φιλέτο κοτόπουλο Άρτας από του Τζινεύρη...
    Last edited by Mazda 6; 17-07-12 at 17:38.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  14. #14
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    202

    Default

    Ο μόνος λόγος που δεν θα χρησιμοποιούσα το διάστημα που θα χω αποχή από την προπόνηση θα ναι επειδή οι ανάγκες μου θα ναι λιγότερες. Δεν έχω λόγο να πάρω πρωτείνη για να απορροφηθεί γρηγορότερα, ή αμινοξέα για να μη καταβολιστώ από την πολύ αερόβια..
    +1 Aυτο σκεφτομουν και εγω..Μιας και οι αναγκες για πρωτεινη πεφτουν, βγαινει η διατροφη χωρις συμπληρωματα και εχουμε τιν ευκαιρια να καθαρησουμε λιγακι...

  15. #15
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    202

    Default

    Τίποτα δεν είναι δύσκολο ή ακατόρθωτο φίλε μου. Προσωπικά έχω ξεκληρίσει κοτέτσια και κοτέτσια... γι' αυτό είπα πιο πριν ότι κάνουμε καλύτερη δουλειά κι έχουμε καλύτερα οπτικά αποτελέσματα όταν δε παίρνουμε συμπλήρωμα, αλλά σε εκείνα τα γεύματα που θα παίρναμε ένα ρόφημα, τρώμε κανονικό φαγητό!!!

    Edit: Και από πλευράς κόστους όπου δίνω 45 ευρώ για μια Myofusion που μου κρατάει κοντά 35-38 ημέρες, με τα ίδια χρήματα παίρνω 10 κιλά κατεψυγμένο φιλέτο κοτόπουλο Άρτας από του Τζινεύρη...
    Εχεις δικιο. Απο Σεπτεμβρη θα προσπαθησω να τα περιορησω οσω μπορω..Για να δουμε..

    PS. Eφυγα απο Μyo και πηγα σε Cyntha-6 chocolate peanut butter..Επαθα σοκ..Με γαλα και 2-3 παγακια, μου κρεμασε το σαγονι

  16. #16
    New Member
    Join Date
    07-03-12
    Location
    patrai
    Posts
    38

    Default

    τα σταματαμε ολα συνηθωσ και το μονο που καλο θα ηταν να παρει καπιος ενα silymarin τησ now foods.υπεροχη φορμουλιτσα οπου καθαριζει τα υπολειματα συκωτιου...

  17. #17
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by pipis21 View Post
    τα σταματαμε ολα συνηθωσ και το μονο που καλο θα ηταν να παρει καπιος ενα silymarin τησ now foods.υπεροχη φορμουλιτσα οπου καθαριζει τα υπολειματα συκωτιου...
    γιατι? τι εχει παθει το συκωτι μετην σωστη χρηση πρωτεινης και κ.λ.π........ποια υπολειματα??

    πιστευω ναι το silimarin καλο κανει περισσοτερο για καποιον που κανει χαλια καθημερινη διατροφη ποτης και τετοια!!!!
    Last edited by lary2332; 21-07-12 at 18:03.

  18. #18
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    γιατι? τι εχει παθει το συκωτι μετην σωστη χρηση πρωτεινης και κ.λ.π........ποια υπολειματα??

    πιστευω ναι το silimarin καλο κανει περισσοτερο για καποιον που κανει χαλια καθημερινη διατροφη ποτης και τετοια!!!!
    Σωστός!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  19. #19

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Δεν χρειαζεστε milk thistle και silimaryn για ν αποτοξινωθει το συκωτι απο την χρηση πρωτεινης.Μην τρελλαθουμε τελειως ,εχει και ζεστη.Nuar space ,μια τετοια περιοδο οπου δεν θα γυμναζεσαι και δεν θα εχεις και την αναγκη μεγαλης πσοστητας πρωτεινης καλο θα ειναι να σταματησεις και τα συμπληρωματα,ουτως ή αλλως δεν τα χρειαζεσαι.Ειναι και μια καλη ευκαιρια για ψυχολογικη απεξαρτηση.Καλες διακοπες επ ευκαιριας σ ολους.

  20. #20
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    θα έλεγα πως έχει νόημα μια αποτοξίνωση από τα έκδοχα/πρόσθετα που πάνε πακέτο με τα κάθε λογής συμπληρώματα γιατί κατά τ'άλλα φαγητό είναι η σκόνη πρωτείνης και τα αμινοξέα!
    Το να πάρει κανείς σιλυμαρίνη το βρίσκω άσκοπο και υπερβολικό...
    Last edited by patrinos2003; 21-07-12 at 19:52.

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-12
    Posts
    27

    Default

    Φίλε το καλύτερο πράγμα είναι η νηστείες .Κάθε λίγο καιρό και μία,έτσι δέν προλαβένεις να έχεις θέμα με τα συμπληρώματα.Διατροφούλα και προπόνηση κανονικά ,εγώ προσωπικά αυτό κάνω ,μπορεί να βγαίνω εκτός προγράμματος με τα φαγητά,αλλά προσαρμόζομαι εύκολα .Είναι και θέμα συνήθειας .

  22. #22

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εγω σταματαω καθε χρονο για 1 μηνα περιπου τα παντα, βεβαια εγω τον υπολοιπο χρονο κανω και τις υπερβολες μου. Σκονη πρωτεινη ετσι κι αλλιως δεν χρησιμοποιω γενικα οποτε μιλαω για τα υπολοιπα συμπληρωματα. Οπως αναφερθηκε ο λογος για να σταματησει καποιος τα συμπληρωματα ειναι οικονομικος ή απλα επειδη δεν τα χρειαζεται. Για παραδειγμα εγω θα κανω 2 βδομαδες off τελειως τον Αυγουστο, τι να το κανω το συμπληρωμα; Τωρα βεβαια αυτοι που λενε οτι κανουν αποτοξινωση απο τις σκονες συνηθως το γυριζουν σε μπυρες και σφηνακια οποτε μαλλον προς το χειροτερο πανε.

  23. #23
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Οταν σε εμας που ασχολουμαστε με το αντικειμενο υποβοσκει μεσα μας κατι μεμπτο για τα συμπληρωματα διατροφης , ναι τοτε και μονο σκεφτεσαι για αποτοξινωση !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  24. #24
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    συνηθως το γυριζουν σε μπυρες
    τι το ανέφερες...άστα!

  25. #25
    laynas's Avatar
    Join Date
    19-08-12
    Posts
    127

    Default

    Να ρωτήσω και εγώ κάτι,παίρνω πρωτείνη,μετα την προπόνηση και συμπληρώνω καμια φορά τις υπόλοιπες ώρες αν δεν έχω στα γεύματά μου αρκετή πρωτείνη.
    Είναι 100% whey.Το 1 scoop περιέχει 24 γρ πρωτείνη.Πρέπει να βάλω μέσα και λίγο γάλα η τίποτα άλλο για να φτάσω τα 30 γρ?(ή και λιγότερο),ή φτάνουν τα 24?

  26. #26
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    συμπληρωσε μαζι με την whey 250ml γαλα χαμηλων λιπαρων!
    η νερο μαζι με 100γρ βρωμη!
    η απλα βαζεις εναμιση scoop με νερο!
    η τρως και τρια ασπραδια!!υπαρχουν αρκετες συμπληρωματικες απο τροφιμα με πηγη πρωτεινης!
    αν και βγηκαμε OF TOPIC!
    Last edited by lary2332; 26-08-12 at 17:44.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 08-09-13, 04:00
  2. Μιά Μέρα Ότι "Τραβάει και Μία 'Οτι "Σπρώχνει" (bigsteve)
    By kreator in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 14-04-12, 20:44
  3. Replies: 19
    Last Post: 31-03-12, 20:27
  4. Μυικο "πιασιμο"-"κρακ-κρακ"
    By dimitris.king in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 29-11-11, 14:54
  5. Mr. Κρήτη - "Greek King" - Κυριακή 15 Μαϊου - Φωτό & Videos!!
    By kouvidis.87 in forum Νέα Bodybuilding Aπό Ελλάδα
    Replies: 38
    Last Post: 20-05-11, 17:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •