Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 56
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    24

    Default Νέα στο Forum...

    Γειά σας καιαπό εμένα...όπως μαρτυράει και ο τίτλος του post, είμαι νέα στο forum αλλά καινέα στο χώρο της γυμναστικής με βάρη. Ξεκίνησα γυμναστήριο 2 μήνες πριν..καιπηγαίνω 3 φορές την εβδομάδα. Πριν από αυτό βέβαια ασχολήθηκα με το τένις 3χρόνια εντατικά (κατά μέσο όρο 4 φορές την εβδομάδα), αλλά λόγω κυρίως κάποιωνπροβλημάτων στη μέση (2 κήλες και στένωση) αναγκάστηκα να σταματήσω:(...anyway, επειδή όμως μου αρέσει να αθλούμαι βρήκα σαν λύση το γυμναστήριο.Λοιπόν να μην πολύλογω να σας αναφέρω το πρόγραμμα που ακολουθώ να μου πείτε ανκάνω κάτι λάθος (βέβαια ο γυμναστής με βοηθάει αρκετά, αλλά μια δεύτερη γνώμηπάντα μετράει) και αν κάτι είναι επικίνδυνο για την μέση μου. Φροντίζω να πηγαίνω μέρα παρά μέρα δηλ. ΔΕΥΤ. -ΤΕΤ. - ΠΑΡ εκτόςαν χάσω κάποια στο ενδιάμεσο οπότε τη συμπληρώνω..
    ΔΕΥΤΕΡΑ:35λεπτά διάδρομο (4χιλ.) πάντα με εναλλαγές 2λεπτά τρέξιμο-1λεπτόγρήγορο περπάτημα, ή 1-1.

    Ασκήσεις στήθους :
    incline-dumbbell-flyes 3 σετ 15επαναλ. με 3κιλά.

    pushups 3σετ 7επαναλ.
    και barbellincline bench press medium grip 3 σετ 15επαναλ. 10 κιλά
    οι παραπάνω ασκήσεις γίνονται κυκλικά και ανάμεσα στην κάθε άσκηση κάνωδιάφορες παραλλαγές κοιλιακών (ροκανίσματα, κάτω κοιλιακούς με μπάλα, κτλ)

    Ασκήσεις γλουτών:
    butt-lift-bridge στηρίζοντας όμως τα πόδια μου σεμπάλα γυμναστικής την οποία προσπαθώ να πηγαινω-φέρνω μπρος πίσω για μεγαλύτερηπίεση. 1λεπτό

    glute-kickback1 λεπτό το κάθε πόδι.
    Και αυτές οιασκήσεις γίνονται κυκλικά δηλαδή η μια πίσω από την άλλη για 3 σετ.
    Έπειτα κάνωστο μηχάνημα peck deck (ελπίζω να το έγραψα σωστά) 3 σετ 15 επαναλ. με10-15κιλά
    /wide-grip-pulldown-behind-the neck 3σετ. 15επαναλ. 15-20κιλά.Και αυτές οι δύογίνονται εναλλάξ.
    Και τέλοςπροβολές ποδιών 3σετ. 12 επαναλ. και μόλις τελειώνω κάνω στο διάδρομο σεανηφόρα συνήθως με κλίση στο 8, 20λεπτά (2χιλ με ταχύτητα γύρω στο 6.
    ΤΡΙΤΗ : Διάδρομο ακριβώς όπως και την Δευτέρα.
    Ασκήσεις προσαγωγών:
    Πιέσειςπροσαγωγών με μπάλα 1λεπτό.
    Άρσειςπροσαγωγών (ξαπλωμένη στο πλάι πατάω λυγισμένο το πάνω πόδι και ανεβοκατεβάζωτο κάτω) 1λεπτό το κάθε πόδι.
    στο μηχάνημαγια πιέσεις προσαγωγών 1λεπτό το κάθε πόδι.
    Οι ασκήσειςγίνονται εναλλάξ για 3σετ.
    Ασκήσειςχεριών:
    triceps-pushdown-v-bar-3σετ 12επαναλ.
    Power ? partials3σετ με 2κιλα βαράκια.
    ανάμεσα στιςδυο ασκήσεις κάνω dumbbell-side-bend 3 σετ. 40 επαναλ. με 2κιλα.
    Στο τέλοςανηφόρα στο διάδρομο όπως και την Δευτέρα.
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:
    Διάδρομο όπωςκαι τις άλλες δυο μέρες. Το πρόγραμμα της Δευτέρας (στήθος - γλουτοί) Και τέλοςανηφόρα στο διάδρομο ακριβώς όπως και τις άλλες δυο μέρες.
    Μια μέρα απότο Σαββατοκύριακο κάνω 25 λεπτά ελλειπτικό μηχάνημα στο σπίτι.
    Να σημειώσωότι έχω ύψος 1,74 και είμαι 62,5κιλά με ανοιχτή λεκάνη, κιλά δεν θα έλεγα ότιθέλω να χάσω (δεν μου αρέσει να είμαι πολύ αδύνατη) εκτός αν μπορούσα να χάσωλίπος αυξάνοντας όμως ταυτόχρονα μυικό ιστό έτσι ώστε να μην αντιμετωπίσωχαλάρωση και κυρίως στο στήθος που με ενδιαφέρει. Αυτό που ουσιαστικά θέλω ναπετύχω με την γυμναστική (πέρα φυσικά από το να είμαι υγιής) είναι ένα στητόστήθος, ανορθωμένους γλουτούς και ελαφρώς εμφανής κοιλιακούς. Όσον αφορά τηνδιατροφή προσέχω όσο μπορώ αλλά σίγουρα κάποια γλυκά την εβδομάδα και κάποιαλιπαρά φαγητά υπάρχουν στο μενού, δεν πίνω όμως καθόλου αναψυκτικά, σχεδόνκαθόλου αλκοόλ, πίνω πράσινο τσαϊ (πάντα χωρίς ζάχαρη) που μου αρέσει πολύ καιπολύ νερό. 5 γεύματα την ημέρα από τα οποία τα 2 είναι πολύ ελαφριά, φρούτα ήλίγα αποξηραμένα φρούτα ή λίγοι ξηροί καρποί, καθόλου άσπρο ψωμί.
    Επίσης ήθελανα ρωτήσω αν η ανηφόρα που κάνω στο διάδρομο στο τέλος κάθε μέρας βοηθάει στηνανόρθωση των γλουτών, καθώς και το ελλειπτικό μηχάνημα. Θα βοηθούσε περισσότεροαν το ελλειπτικό το έκανα όλες τις μέρες που δεν πάω γυμναστήριο?
    Συγνώμη για τομεγάλο post, αλλά είναι για να με γνωρίσετε... :)

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    24

    Default

    Κάτι δεν έκανα σωστά και πολλές λέξεις βλέπω ότι είναι ''κολλημένες''...αυτό μάλλον θα σας κουράσει στην ανάγνωση και για αυτό σας ζητώ εκ των προτέρων Συγνώμη!

  3. #3
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Σοφακι καλως ηρθες στο ομορφο παρεακι μας !!!
    Εγω οπως καταλαβες ειμαι της υποδοχης και μιας και κουραστικες να γραψεις ολο αυτο να σε γλυκανω λιγο
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    24

    Default

    Καλώς σας βρήκα λοιπόν...και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα...η αλήθεια είναι ότι με τέτοια εικόνα στο προφιλ σου με γλύκανες και με το παραπάνω!!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Καλώς όρισες.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    καλως μας βρηκες σοφια τον τσουρεκα μην τον παρεξηγησεις εχει βαλει επιτηδες την φωτο να παιζει με τον πονο μας

    στο θεμα μας τωρα καταφερα και διαβασα το θεμα σου.
    κοιτα να δεις ολο το προγραμμα σου ειναι βασισμενο σε αυτα που θες να φτιαξεις να εχεις ωραιους βραζιλιανικους γλουτους να εχεις γραμμωση στην κοιλιακη περιοχη και να εχεις στητο στηθος
    οκ δεχομαι τους γλουτους δεχομαι τους κοιλιακους αλλα το στηθος θα μειωθει να ξερεις παρολο που θα σφηξει εσωτερικα ειναι αδενας και οχι μυς

    η γνωμη του στεπ ως οργανο ειναι τελεια εχω σταματησει να κανω διαδρομο η ποδηλατο κ κανω μονο στεπ μακραν οτι καλυτερο για την μεση μου ποπο και ποδια συνεχισε το
    τους κοιλιακους σου θα τους φτιαξεις σιγα σιγα με την αεροβια ασκηση και την διατροφη (γραψε αν μπορεις τι τρως μεσα στην μερα και αν εχεις καποιο προγραμμα διατροφης)

    για να μην σε κουραζω πολυ... ωμους... χερια πλατη δεν τα γυμναζουμε καθολου?γτ? για να αποκτησεις ενα ωραιο καλογραμμωμενο σωμα πρεπει να υπαρχει μια αρμονια πανω του και συμετρια

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    24

    Default

    DIVER1564 ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!!

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    24

    Default

    Αλέξανδρε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο και διάβασες το θέμα μου...
    Όσον αφορά τη μείωση που λες για το στήθος την έχω ήδη δει και αυτό για να είμαι ειλικρινής με χάλασε κάπως..δηλαδή ακόμα και ασκήσεις να κάνω δεν πρόκειται να φανεί μεγαλύτερο..?

    Όταν λες στεπ...εννοείς το ελλειπτικό?? Αν ναι είναι αλήθεια ότι έχω ακούσει γενικά πολύ καλά λόγια, οπότε θα προσπαθήσω να κάνω περισσότερο. 25 λεπτά που κάνω είναι αρκετό?

    Όσο για την διατροφή μια ενδεικτική μέρα είναι κάπως έτσι:
    Πρωϊνο στις 10:00 - 10:30 : περίπου 200γρ. γάλα με 4κουτ. σούπας δημητριακά (συνήθως ολικής άλεσης) και κανέλα ή 3 φρυγανιές με μαρμελάδα.
    Ενδιάμεσο σνακ 13:00 - 13:30 : 1κουτ. γλυκού ταχίνι με 1κουτ. γλυκού μέλι, 4-5 καρύδια, 5-6 αποξηραμένα γκρανμπερι, και κανέλα.
    Μεσημεριανό 17:00 - 17:30: 1 μερίδα φαγητό ότι έχει μαγειρεμένο (π.χ. 1πιατο φασολάκια, ή 3 γεμιστές πιπεριές, ή μια μέτρια χοιρινή μπριζόλα χωρίς λίπος) σαλάτα (κυρίως ντομάτα, αγγούρι και τελευταία χωρίς ελαιόλαδο) και κάποιες φορές περίπου 50γρ. τυρί φέτα. Αν έχω ψωμί ολικής θα φάω και 1 φέτα διαφορετικά όχι.
    Βραδινό 20:00 - 20:30: 1 γιαουρτάκι 0%, ή φρούτα ή ενα φλυτζάνι γάλα.
    Η παραπάνω διατροφή και οι ώρες είναι για τις μέρες που πηγαίνω γυμναστήριο. Σε διαφορετική περίπτωση γύρω στη 13:00 τρώω το μεσημεριανό μου (οπότε δεν έχω ενδιάμεσο σνακ εκείνη την ώρα) και έχω στις 17:00 το ενδιάμεσο σνάκ που συνήθως είναι φρούτο, ή λίγοι ξηροί καρποί.

    Η αλήθεια είναι ότι τα χέρια τα γυμνάζω λίγο και την πλάτη ακόμα πιο λίγο. Έχεις κάποιες καλές ασκήσεις να μου προτείνεις?

  9. #9
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Καλώς ήρθες!

  10. #10

    Join Date
    02-06-11
    Posts
    5,351

    Default

    καλως ηρθες στην παρεα μας
    κ καλη σου αρχη

  11. #11
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    καλημερα σορρι που δεν απαντησα χτες αλλα ηταν ωρα υπνου

    Όσον αφορά τη μείωση που λες για το στήθος την έχω ήδη δει και αυτό για να είμαι ειλικρινής με χάλασε κάπως..δηλαδή ακόμα και ασκήσεις να κάνω δεν πρόκειται να φανεί μεγαλύτερο..?
    δεν θα σου μεγαλωσει αυτο το ξεχνας κοπελες που βοηθουσα στο gym αλλες εχασαν 1 και 2 νουμερα κατω αλλα το συνολο αφου το εφτιαξαν δεν νομιζω οτι οι αντρες κοιτουσαν το στηθος τους αλλα το συνολο, προσωπκα δεν δινω καμια σε σημασια σε αυτο.πιστεψε φτιαξε το σωμα σου και θα ειναι το τελευταιο πραγμα που θα σε απασχολει.

    Όταν λες στεπ...εννοείς το ελλειπτικό?? Αν ναι είναι αλήθεια ότι έχω ακούσει γενικά πολύ καλά λόγια, οπότε θα προσπαθήσω να κάνω περισσότερο. 25 λεπτά που κάνω είναι αρκετό?
    ναι αυτο το ωραιο πραγματακι εννοω προσπαθησε οσο θες να το κανεις συχνοτερα και θα δεις μεγαλη αλλαγη αν μπορεις κανε ολο το αεροβιο σου εκει,και ειδικα τις μερες αν εκανες ποδια και εκανες στεπ θα εβλεπες αλλαγες στα ποδια σου.

    Όσο για την διατροφή μια ενδεικτική μέρα είναι κάπως έτσι:
    δεν μπορω να σου πω πολλα εδω γιατι εγω θα σε φορτοσα στα αυγα :) αντικα χουγια προσπαθησε να διαβασεις εδω http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=49 θα σε βοηθησουν εκει τα κοριτσια rambo που εχουμε στο forum γιατι μου φαινεται λιγο μικρη η διατροφη σου.γνωμη μου

    Η αλήθεια είναι ότι τα χέρια τα γυμνάζω λίγο και την πλάτη ακόμα πιο λίγο. Έχεις κάποιες καλές ασκήσεις να μου προτείνεις?
    απο τι καταλαβα πας 3 φορες την εβδομαδα gym το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να φτιαξεις ενα κυκλικο προγραμματακι
    και οχι να σου πω κανε και αυτη την ασκηση για δικεφαλα τρικεφαλα και πλατη....

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-09-11
    Location
    maroussi-athens
    Posts
    243

    Default

    Quote Originally Posted by sophie View Post
    Αλέξανδρε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο και διάβασες το θέμα μου...
    Όσον αφορά τη μείωση που λες για το στήθος την έχω ήδη δει και αυτό για να είμαι ειλικρινής με χάλασε κάπως..δηλαδή ακόμα και ασκήσεις να κάνω δεν πρόκειται να φανεί μεγαλύτερο..?

    Όταν λες στεπ...εννοείς το ελλειπτικό?? Αν ναι είναι αλήθεια ότι έχω ακούσει γενικά πολύ καλά λόγια, οπότε θα προσπαθήσω να κάνω περισσότερο. 25 λεπτά που κάνω είναι αρκετό?

    Όσο για την διατροφή μια ενδεικτική μέρα είναι κάπως έτσι:
    Πρωϊνο στις 10:00 - 10:30 : περίπου 200γρ. γάλα με 4κουτ. σούπας δημητριακά (συνήθως ολικής άλεσης) και κανέλα ή 3 φρυγανιές με μαρμελάδα.
    Ενδιάμεσο σνακ 13:00 - 13:30 : 1κουτ. γλυκού ταχίνι με 1κουτ. γλυκού μέλι, 4-5 καρύδια, 5-6 αποξηραμένα γκρανμπερι, και κανέλα.
    Μεσημεριανό 17:00 - 17:30: 1 μερίδα φαγητό ότι έχει μαγειρεμένο (π.χ. 1πιατο φασολάκια, ή 3 γεμιστές πιπεριές, ή μια μέτρια χοιρινή μπριζόλα χωρίς λίπος) σαλάτα (κυρίως ντομάτα, αγγούρι και τελευταία χωρίς ελαιόλαδο) και κάποιες φορές περίπου 50γρ. τυρί φέτα. Αν έχω ψωμί ολικής θα φάω και 1 φέτα διαφορετικά όχι.
    Βραδινό 20:00 - 20:30: 1 γιαουρτάκι 0%, ή φρούτα ή ενα φλυτζάνι γάλα.
    Η παραπάνω διατροφή και οι ώρες είναι για τις μέρες που πηγαίνω γυμναστήριο. Σε διαφορετική περίπτωση γύρω στη 13:00 τρώω το μεσημεριανό μου (οπότε δεν έχω ενδιάμεσο σνακ εκείνη την ώρα) και έχω στις 17:00 το ενδιάμεσο σνάκ που συνήθως είναι φρούτο, ή λίγοι ξηροί καρποί.

    Η αλήθεια είναι ότι τα χέρια τα γυμνάζω λίγο και την πλάτη ακόμα πιο λίγο. Έχεις κάποιες καλές ασκήσεις να μου προτείνεις?
    καλη αρχη και απο μενα.η διατροφη σου ειναι ελλειπης.για να φτιαξεις μυικη μαζα θελεις πρωτεινη.1.5 γραμμαρια αν κιλο.διαβασε λιγο και θα το βρεις.δουλεψε ολο το σωμα χωρις να φτασεις σε ακροτητες.μην παραλειπεις μυικες ομαδες και θα ερθει το αποτελεσμα που θες.το στηθος δυστυχος μικραινει γιατι ειναι λιπος και αν χασεις λιπος θα φυγει και απο εκει

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    24

    Default

    RAF και Konstantina σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.. :)

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    24

    Default

    Αλέξανδρε...η αλήθεια είναι ότι ''δεν τα πάω'' και πολύ καλά με τα αυγά και καταλαβαίνω πως είναι μεγάλο λάθος μου αυτό, θα προσπαθήσω να τα εντάξω καλύτερα στην διατροφή μου..διάβασα και αρκετά άρθρα από το λινκ που με παρέπεμψες και άρχισα να μπαίνω καλύτερα στο νόημα της σωστής διατροφής..επίσης θα συζητήσω με τον γυμναστή έτσι ώστε να μου διαμορφώσει ένα πρόγραμμα όπου θα γυμνάζει όλο μου το σώμα...Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου και για τον χρόνο σου :)

    marion dion σ' ευχαριστώ και εσένα πάρα πολύ, θα έχω υπόψη μου το ποσοστό της πρωτεϊνης που μου ανέφερες και επιπλέον θα διαβάσω για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα.

    Το μόνο που δεν μου αρέσει και που καταλαβαίνω ότι δεν το αποφεύγω είναι η μείωση του στήθους...αλλά τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα!!!

  15. #15
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by sophie View Post
    Αλέξανδρε...η αλήθεια είναι ότι ''δεν τα πάω'' και πολύ καλά με τα αυγά και καταλαβαίνω πως είναι μεγάλο λάθος μου αυτό, θα προσπαθήσω να τα εντάξω καλύτερα στην διατροφή μου..διάβασα και αρκετά άρθρα από το λινκ που με παρέπεμψες και άρχισα να μπαίνω καλύτερα στο νόημα της σωστής διατροφής..επίσης θα συζητήσω με τον γυμναστή έτσι ώστε να μου διαμορφώσει ένα πρόγραμμα όπου θα γυμνάζει όλο μου το σώμα...Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου και για τον χρόνο σου :)

    Το μόνο που δεν μου αρέσει και που καταλαβαίνω ότι δεν το αποφεύγω είναι η μείωση του στήθους...αλλά τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα!!!
    καλη συνεχεια απο μενα οτι απορια εχεις εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε....μην ανησυχεις για το στηθος σου θα εχεις πιο πολλα να αναδειξεις αν κανεις σωστα την γυμναστικη σου trust me

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Σοφία καλώς όρισες κι από μένα στο φόρουμ!

    Σχετικά με το στήθος (ως γυναίκα σε καταλαβαίνω), το πρώτο που μας ανησυχεί είναι αυτό,η μείωσή του.Αυτό δυστυχώς ειναι η πικρή αλήθεια.. Αποτελείται από αδένα και λιπώδη ιστό, άρα αναπόφευκτα φεύγει και από κει.
    Το καλό νέο όμως είναι, πως τα βάρη μπορούν να βοηθήσουν και συγκεκριμένα οι πιέσεις στήθους σε επικλινή. Με αυτό τον τρόπο αυξάνεις τη μυικότητα στην περιοχή του θώρακα και δίνει την εικόνα ενός γεμάτου στήθους ψηλά και ταυτόχρονα ανορθωμένου.

    Καλή συνέχεια και καλές προπονήσεις!

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    24

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    καλη συνεχεια απο μενα οτι απορια εχεις εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε....μην ανησυχεις για το στηθος σου θα εχεις πιο πολλα να αναδειξεις αν κανεις σωστα την γυμναστικη σου trust me
    αν εσύ είσαι στη φώτο που έχεις στο προφίλ σου και κρίνω από το σώμα που έχεις ''φτιάξει''...τότε δεν έχω λόγο να μην σε εμπιστευτώ, κάτι θα ξέρεις!!! ΑΑΑ...έφαγα και ένα αυγό σήμερα 2 ώρες πριν το γυμναστήριο, βραστό με μια λεπτή φέτα ψωμί ολικής (γιατί σκέτο δεν κατεβαίνει το άτιμο), καλά έκανα ή θα ήταν καλύτερα να το έτρωγα μετά τη γυμναστική??

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    24

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Σοφία καλώς όρισες κι από μένα στο φόρουμ!

    Σχετικά με το στήθος (ως γυναίκα σε καταλαβαίνω), το πρώτο που μας ανησυχεί είναι αυτό,η μείωσή του.Αυτό δυστυχώς ειναι η πικρή αλήθεια.. Αποτελείται από αδένα και λιπώδη ιστό, άρα αναπόφευκτα φεύγει και από κει.
    Το καλό νέο όμως είναι, πως τα βάρη μπορούν να βοηθήσουν και συγκεκριμένα οι πιέσεις στήθους σε επικλινή. Με αυτό τον τρόπο αυξάνεις τη μυικότητα στην περιοχή του θώρακα και δίνει την εικόνα ενός γεμάτου στήθους ψηλά και ταυτόχρονα ανορθωμένου.

    Καλή συνέχεια και καλές προπονήσεις!
    Κάπου επίσης διάβασα ότι οι κάμψεις βοηθούν στο να διαμορφώνεται πιο όμορφο το στήθος στο πάνω μέρος του..αλλά η αλήθεια είναι οτι δεν αντέχω να κάνω πολλές 6-7 και αυτές με το ζόρι, υπάρχουν κάμψεις σε όρθια θέση (εννοώ αυτές που κάνουν στηριζόμενοι στον τοίχο) είναι εξίσου αποτελεσματικές?

    Σ' ευχαριστώ πολύ 'καρδούλα'

  19. #19
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by sophie View Post
    αν εσύ είσαι στη φώτο που έχεις στο προφίλ σου και κρίνω από το σώμα που έχεις ''φτιάξει''...τότε δεν έχω λόγο να μην σε εμπιστευτώ, κάτι θα ξέρεις!!! ΑΑΑ...έφαγα και ένα αυγό σήμερα 2 ώρες πριν το γυμναστήριο, βραστό με μια λεπτή φέτα ψωμί ολικής (γιατί σκέτο δεν κατεβαίνει το άτιμο), καλά έκανα ή θα ήταν καλύτερα να το έτρωγα μετά τη γυμναστική??
    Καταααλαβα...!!!
    Θα παω στο φορουμ του Μαμαλακη να δινω συμβουλες....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    24

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Καταααλαβα...!!!
    Θα παω στο φορουμ του Μαμαλακη να δινω συμβουλες....
    χαχαχαχα.... μα με τέτοια εικόνα......και τσουρέκι..και γεμιστό με σοκολάτα και επικάλυψη...αχχχχχχχχχχχχχχ....το λιγουρεύομαι!!Θα μπω πάλι σε site για να ψάχνω συνταγές γλυκών με λίγες θερμίδες!!

  21. #21
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Καταααλαβα...!!!
    Θα παω στο φορουμ του Μαμαλακη να δινω συμβουλες....
    τι σχεση εχει ο μαμαλακης με εμενα???χμ?

  22. #22
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Καλώς ήρθες!!!:)

  23. #23
    Junior Bodybuilder Muffin's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Posts
    100

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Σοφακι καλως ηρθες στο ομορφο παρεακι μας !!!
    Εγω οπως καταλαβες ειμαι της υποδοχης και μιας και κουραστικες να γραψεις ολο αυτο να σε γλυκανω λιγο
    true story!!! καλως ήρθες! 3 χρονια τεννις?

    "Επίσης ήθελανα ρωτήσω αν η ανηφόρα που κάνω στο διάδρομο στο τέλος κάθε μέρας βοηθάει στηνανόρθωση των γλουτών, καθώς και το ελλειπτικό μηχάνημα. Θα βοηθούσε περισσότεροαν το ελλειπτικό το έκανα όλες τις μέρες που δεν πάω γυμναστήριο?"

    Χμ...προσωπικα ειδα αποτελεσμα με τις προπονησεις ποδιων: αποκτηση γλουτων (), ανορθωση και μου προεκυψαν και τα τετρακεφαλα. Εντονες προπονησεις σε σημειο να σου δημιουργουν μια γλυκια υπνηλια και την επομενη μερα να νιωθεις αυτο το γλυκο μουδιασμα (ολα 'γλυκα' τα βρισκω στις προπονησεις). Δεν ήμουν ποτε του cardio...εκτος απο το γρηγορο πεπρατημα για μιαμιση ωρα περιπου. Ξεκινησα με μια φορα την εβδομαδα προπονηση ποδιων και το τελευταιο τριμηνο κανω 2 φορες. Θα ακουσεις και αλλες αποψεις. Δοκιμασε και κρατησε αυτο που σου αρεσει για να εχεις συνεπεια...
    Ή ο κόσμος παράγινε αναίσθητος ή εγώ παράγινα υπερευαίσθητη

  24. #24
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    24

    Default

    Καλώς σας βρήκα..Kick_boxer :)


    Quote Originally Posted by Muffin View Post
    true story!!! καλως ήρθες! 3 χρονια τεννις?


    Δοκιμασε και κρατησε αυτο που σου αρεσει για να εχεις συνεπεια...


    3 χρόνια τεννις και αν δεν ήταν τα προβλήματα στη μέση δεν θα το σταματούσα...εκπληκτικό άθλημα γρήγορους ρυθμούς και ένταση...i love it!!!


    Σημαντικό πράγμα η συνέπεια...ευτυχώς από τη φύση μου είμαι άνθρωπος με 'πειθαρχία' και αν βάλω κάτι στο μυαλό μου πάντα το πετυχαίνω :)
    Last edited by sophie; 21-07-12 at 17:16.

  25. #25
    Junior Bodybuilder Muffin's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Posts
    100

    Default

    [QUOTE=sophie;1031358]3 χρόνια τεννις και αν δεν ήταν τα προβλήματα στη μέση δεν θα το σταματούσα...εκπληκτικό άθλημα γρήγορους ρυθμούς και ένταση...i love it!!!

    απο οτι μου εχει περιγραψει φιλος που ηταν pro..και λιγα λες για την ενταση! Για την πειθαρχια σιγουρα σε εχει βοηθησει και το τεννις. Keep on the work! Και ...ασε το ελλειπτικο για τον χειμωνα. Τωρα επιδιωκε outdoors δραστηριοτητες: τρεξιμο, Jogging...ο,τι σε ευχαριστει
    Ή ο κόσμος παράγινε αναίσθητος ή εγώ παράγινα υπερευαίσθητη

  26. #26
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    24

    Default

    Quote Originally Posted by Muffin View Post
    Τωρα επιδιωκε outdoors δραστηριοτητες: τρεξιμο, Jogging...ο,τι σε ευχαριστει
    Το περίεργο είναι ότι μου αρέσει να γυμνάζομαι σε μηχάνημα π.χ. διάδρομο ή ελλειπτικό, γιατί ελέγχω τα δεδομένα (ένταση, χιλ., διάρκεια).

    Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει μήπως για τις κάμψεις σε όρθια στάση που ρώτησα παραπάνω, αν είναι αποτελεσματικές???

  27. #27
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ποια άσκηση εννοείς ακριβώς και όταν λες αποτελεσματικές ως προς τι; Όλες είναι αποτελεσματικές αν τις εκτελούμε σωστά και για κάποιο χρονικό διάστημα. Από σένα εξαρτάται αν θα ωφεληθείς ή όχι. Προσπάθησε την ώρα που κάνεις τις ασκήσεις να είσαι συγκεντρωμένη και να στέλνεις την επιβάρυνση στο μυ που θες να γυμνάσεις. Δεν είναι εύκολο, απαιτεί να μην αποσπάσαι από τον περίγυρο και να κάνεις συνειδητοποιημένα κάθε επανάληψη.

  28. #28
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    24

    Default

    Quote Originally Posted by sophie View Post
    Κάπου επίσης διάβασα ότι οι κάμψεις βοηθούν στο να διαμορφώνεται πιο όμορφο το στήθος στο πάνω μέρος του..αλλά η αλήθεια είναι οτι δεν αντέχω να κάνω πολλές 6-7 και αυτές με το ζόρι, υπάρχουν κάμψεις σε όρθια θέση (εννοώ αυτές που κάνουν στηριζόμενοι στον τοίχο) είναι εξίσου αποτελεσματικές?

    Σ' ευχαριστώ πολύ 'καρδούλα'
    Σ' αυτό το ποστ μου αναφερόμουν αλλά μάλλον δεν το είχες διαβάσεις...anyway, ευχαριστώ για την απάντηση :)

  29. #29
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by sophie View Post
    Σ' αυτό το ποστ μου αναφερόμουν αλλά μάλλον δεν το είχες διαβάσεις...anyway, ευχαριστώ για την απάντηση :)
    Ναι σίγουρα είναι αποτελεσματική, οποια παραλλαγή και να κάνεις δουλεύει το στήθος από διαφορετικές "γωνίες",πάντα στο παιχνίδι μπαίνει και το πανω και το κάτω μέρος του στήθους(αυτό που αλλάζει είναι η επιβάρυνση ανάλογα την παραλλαγή της άσκησης), άρα και πάλι καλυμμένη είσαι. Οποιαδήποτε και να βάλεις που δουλεύει τον θωρακικό θα έχεις αποτέλεσμα, βέβαια εξαρτάται και τι προσδοκίες έχεις, πρέπει να είναι ρεαλιστικές.
    Last edited by Kardoula; 23-07-12 at 21:46.

  30. #30
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ναι σίγουρα είναι αποτελεσματική, οποια παραλλαγή και να κάνεις δουλεύει το στήθος από διαφορετικές "γωνίες",πάντα στο παιχνίδι μπαίνει και το πανω και το κάτω μέρος του στήθους(αυτό που αλλάζει είναι η επιβάρυνση ανάλογα την παραλλαγή της άσκησης), άρα και πάλι καλυμμένη είσαι. Οποιαδήποτε και να βάλεις που δουλεύει τον θωρακικό θα έχεις αποτέλεσμα, βέβαια εξαρτάται και τι προσδοκίες έχεις, πρέπει να είναι ρεαλιστικές.
    καρδουλα

    @σοφια να σε βοηθησω και λιγο γτ και εγω εχω προβλημα με το στηθος μου λογω γενετικης και υψους,η ασκησης που μπορεις να απομονωσης το πανω μερος ειναι πιεσης σε επικλινη παγκο με αλτηρες ή να παιξεις Pull over σε ισιο παγκο (ζητα να στο γυμναστη να σου την δηξει την ασκηση) θα σου δωσω και φωτο σε λιγο να δεις ποσο πολυ απομονωνη τον μυ

    ----------edit-----------
    image
    Last edited by Αλεξανδρος Μπ; 23-07-12 at 23:16.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέα Θέματα Forum - Ενεργά Τόπικς - Ανάγνωση Forum
    By Musclemar in forum Σχετικά Με Το Forum
    Replies: 0
    Last Post: 15-10-10, 08:09
  2. Hello Σε Όλο Το Forum!
    By Johnny_the_Great in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 17-02-10, 23:35
  3. Νέα στο forum
    By nystazaki in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 29-05-07, 14:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •