Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 55
  1. #1
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default Σνακ - Τρόποι Να Τα Προσαρμόζετε Σωστά Στη Διατροφή Σας!

    Σνακ - Τρόποι Να Τα Προσαρμόζετε Σωστά Στη Διατροφή Σας!
    Της Ειρήνης Τζάνε



    Το να τηρήσει κάποιος ένα διατροφικό πλάνο στα πλαίσια του bodybuilding δεν είναι πάντα εφικτό . Οι καθημερινοί ρυθμοί είναι τόσο γρήγοροι που οι περισσότεροι δυσκολεύονται να τηρούν το κλασικό «6 γεύματα τη μέρα». Σε περίοδο όγκου πολλοί είναι αυτοί που δεν μπορούνε να τρώνε μεγάλες ποσότητες φαγητού, παραπονιούνται για φουσκώματα, δυσπεψίες, ενώ εκείνοι που βάζουν δύσκολα βάρος σπαζοκεφαλιάζουν να βρουν τρόπους να αυξήσουν τις θερμίδες τους χωρίς να πιέζονται.


    Από την άλλη, όταν κάποιος βρίσκεται σε υποθερμιδική διατροφή με στόχο την καύση λίπους, το αίσθημα της πείνας είναι εντονότερο-ιδιαίτερα μετά τις απογευματινές ώρες που περιορίζεται συνήθως ο υδατάνθρακας. Εκεί είναι που μπαίνουμε στον πειρασμό να φάμε κάτι μικρό που θα μας κόψει τη λιγούρα και που θα ναι εκτός προγράμματος.
    Και στις δυο αυτές περιπτώσεις η λύση είναι το σνακ!

    Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε περισσότερο για το πώς ένα σνακ μπορεί να προσαρμοστεί σε μια διατροφή μείωσης λίπους.

    Αρχικά ας δούμε τη λειτουργική του αξία:
    Ένα σνακ μπορεί να κόψει την πείνα μέχρι το επόμενο γεύμα, χρειάζεται λίγη προετοιμασία και τρώγεται γρήγορα!

    Ωραία μέχρι εδώ, αλλά τι πρέπει να προσέξουμε;

    Πρώτα απ'όλα, να είναι προγραμματισμένο.
    Αυτό βοηθά ώστε να ξέρουμε ακριβώς πόση ποσότητα να βάλουμε, τις θερμίδες και τα μακροδιατροφικά στοιχεία του. Παράλληλα βοηθάει ψυχολογικά, ξέροντας πως δεν έχουμε «εκτροχιαστεί» από τη διατροφή νιώθοντας τύψεις που φάγαμε κάτι εκτός πλάνου και που συνήθως καταλήγουμε να χαλάμε εντελώς ότι έχουμε χτίσει τόσο καιρό συνεχίζοντας να τρώμε ότι βρεθεί μπροστά μας(μη μου πείτε ότι δεν το χετε κάνει;!)

    Δεύτερον, πρέπει να περιλαμβάνεται στις ημερήσιες θερμίδες που καταναλώνουμε.
    Το ότι είναι μικρό σε ποσότητα δε σημαίνει πως πρέπει να μη το υπολογίζουμε και πόσο μάλλον αν αυτό το σνακ είναι του τύπου «μία φετούλα ψωμί με τυρί». Αυτό είναι ένα μεγάλο λάθος που κάνουν πολλοί μη δίνοντας μεγάλη σημασία ενώ στην πραγματικότητα σαμποτάρουν χωρίς να ξέρουν τη δίαιτά τους.

    Και τελευταίο (αλλά με μεγάλη σημασία) να αποτελείται από τροφές που ήδη έχουμε στη διατροφή μας, όσο γίνεται μη επεξεργασμένες, φυσικές και με λίγες θερμίδες.

    Να θυμάστε το εξής:


    Το κύριο χαρακτηριστικό μιας διατροφής για μείωση σωματικού λίπους είναι οι μειωμένες θερμίδες. Αυτό σημαίνει πως αναπόφευκτα κάποιος θα αισθάνεται το αίσθημα της πείνας ορισμένες φορές. Αν ΚΑΘΕ φορά που το νιώθετε, τρώτε κι από ένα σνακ, το πιθανότερο είναι να υπερβείτε τις θερμίδες σας! Το σνακ δεν είναι πανάκεια ούτε μια εύκολη δικαιολογία για να δαμάσουμε την πείνα μας στη δίαιτα, αλλά ένα έξυπνο τρικ. Χρειάζεται αφοσίωση, συγκέντρωση για να μη ξεφύγουμε - οι ισορροπίες είναι λεπτές.

    Κάποιος όμως μπορεί να ρωτήσει: Ωραία τα σνακ, αλλά εγώ είμαι σε δίαιτα, δε νομίζω πως ταιριάζουν στο στόχο μου!

    Λάθος! Τα απρογραμμάτιστα σνακ θα μας βγάλουν εκτός στόχου. Το κλειδί στην περίπτωση αυτή είναι από πριν να τα έχουμε σχεδιάσει ώστε να «χωράνε» θερμιδικά. Δείτε τα σαν ένα μικρό γεύμα, όχι απαραίτητα σαν κάτι «επιπλέον».

    Ήδη δώσαμε έναν ορισμό του τι ακριβώς είναι το σνακ. Σε αντίθεση με το παραδοσιακό γεύμα που απαιτεί προετοιμασία, περισσότερο χρόνο, μαγείρεμα και το τρώμε καθισμένοι και χαλαροί, το σνακ είναι ακριβώς το αντίθετο. Δεν απαιτεί απαραίτητα μαγείρεμα, δεν χρειάζεται μεγάλη προετοιμασία και τρώγεται στο πόδι! Αυτό είναι κάτι που βολεύει όσους δεν έχουν χρόνο, ή ο χώρος εργασίας τους δεν τους επιτρέπει να βγάλουν ταπεράκι ή απλά δεν προλαβαίνουν. Έτσι ένα σνακ όχι μόνο δαμάζει την πείνα ανάμεσα στα κύρια γεύματα αλλά είναι η ιδανική λύση για τους πολυάσχολους! Μεταφέρονται εύκολα στην τσαντα μας και μας βγάζουν από τη δύσκολη θέση όταν μεσολαβούν αρκετές ώρες μέχρι το επόμενο γεύμα μας να πάμε στο κοντινότερο φαστφουντάδικο/σαντουιτσάδικο.
    Επίσης ενισχύουν τον οργανισμό, καταπολεμούν την ατονία, διατηρούν το σάκχαρο του αίματος σταθερό και τονώνουν το μεταβολισμό.

    Συγκεκριμένα τώρα, τι επιλογές υπάρχουν;

    Πολλές και με λίγη φαντασία μπορούν να γίνουν ακόμα περισσότερες! Ενδεικτικά ένα σνακ μπορεί να αποτελείται από:


    • φρούτο
    • Ωμά λαχανικά (πχ καρότο)
    • Στραγγιστό γιαούρτι με λίγα λιπαρά(υπάρχουν σχεδόν και σε όλα τα περίπτερα) με ρυζογκοφρέτες (προαιρετικά)
    • Γάλα με χαμηλά λιπαρά(επίσης μπορούμε να το βρούμε εύκολα σε περίπτερο)
    • Τυρί (μια πολύ καλή πρόταση είναι το Arla Delite με 5% λιπαρά)
    • Κότατζ(αυτό μπορούμε να το αναμείξουμε και με κομμάτια φρούτων ή να το συνδιάσουμε με ρυζογκοφρέτα)
    • Ξηροί καρποί (η πιο εύκολη και γρήγορη λύση! Αμύγδαλα, καρύδια, φουντούκια κλπ)
    • Βρασμένα αβγά (ασπράδια/ολόκληρα)
    • Σπιτικές μπάρες πρωτείνης ή το γνωστό πιτάκι βρώμης (φτιάχνονται εύκολα, αποθηκεύονται στο ψυγείο και τις παίρνουμε μαζί μας ως ένα υγιεινό σνακ)
    • Κονσέρβες ψαριού (πχ σαρδέλες, τόνο σε λάδι αν και δεν θα το συνιστούσα για την ποιότητα λαδιού παρ όλα αυτά είναι μια λύση σε περίπτωση ανάγκης)
    • Φέτες γαλοπούλας (αν και δεν είμαι φαν των αλλαντικών ,θα πρότεινα μια μικρή μερίδα σκέτο βραστό κοτόπουλο ή μοσχάρι ιδιαίτερα όταν είμαστε δε διατροφή χάσιμου λίπους-προαιρετικά σε συνδιασμό με ρυζογκοφρέτα)
    • Ρόφημα πρωτείνης (μπορούμε να προσθέσουμε και 1 κουταλιά φυστικοβούτυρο ανάλογα τα θερμιδικά μας αποθέματα και το στόχο )

    Όπως θα παρατηρήσατε κάθε σνακ είναι διαφορετικό, άλλο έχει περισσότερη περιεκτικότητα σε υδατάνθρακα(πχ φρούτο, άλλο σε λιπαρά και πρωτείνη(πχ ολόκληρο αβγό).
    Είναι αυτό λάθος; Όχι! Δεν είναι απαραίτητο ένα τέτοιο μίνι γεύμα να περιέχει ότι και ένα πλήρες/βασικό με την προϋπόθεση ότι στο σύνολο της μέρας παίρνουμε τις απαραίτητες ποσότητες πρωτείνης κλπ. Η μόνη εξαίρεση μπορεί να είναι ένα σνακ πριν την προπόνηση.
    Επίσης χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στις ποσότητες σε τροφές όπως οι ξηροί καρποί οι οποίοι μπορεί να τρώγονται εύκολα και γρήγορα, όμως δίνουν πολλές θερμίδες κάτι που δεν θέλουμε όταν στόχος μας είναι η μείωση λίπους.


    Συμπερασματικά:

    Επιλέξτε οποιοδήποτε διατροφικό πλάνο ταιριάζει περισσότερο στις δικές σας ανάγκες και ιδιαιτερότητες. Μόνο έτσι θα καταφέρετε να είστε συνεπείς και να το εφαρμόσετε σε βάθος χρόνου.
    Είτε κάνετε μια κλασική bodybuilding διατροφή, είτε μια περισσότερο fitness, 6 γεύματα ή 3 βασικά πλαισιωμένα με εμβόλιμα σνακ, πάντα παραμείνετε στα θερμιδικά σας πλαίσια.

    Συνδιάστε όλα τα παραπάνω με γυμναστική με βάρη για να έχετε τα καλύτερα αποτελέσματα!

    Σχετικά με τη Συγγραφέα:

    Η Ειρήνη Τζάνε είναι πτυχιούχος Personal Training της σχολής IAFA, προσωπική προπονήτρια ανδρών & γυναικών και πρωταθλήτρια Ελλάδος στην κατηγορία Ms. Figure Της INBA με πολυετή εμπειρία στο bodybuilding και το γυναικείο fitness, με εξειδίκευση στη γρήγορη και υγιή απώλεια λίπους. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με personal training μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί της μέσω πμ καθώς και να θέσετε τις ερωτήσεις σας στο forum μας.
    Last edited by Kardoula; 21-07-12 at 13:04.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder strafou's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια,κρητη,αποκορωνας
    Posts
    837

    Default

    Το διαβασα ολο πολυ ενημερομενη μπραβο σου, ειναι ενα πολυ ωραιο αρθρο για των αρχαριο αλα και για των προχοριμενο που ψαχνει ευκολα και γρηγωρα σνακ επιδη λογο ασφιχτικεις καθιμερινοτιτας δεν προλαβενει να μαγιρευει ολα τα γευματα τεις ημερας
    Σε ευχαριστουμε πολυ
    Οτι φτιαζει γρηγορα χαλαει και γρηγορα.....!!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να σαι καλά! Πιστεύω θα ναι ιδιαίτερα χρήσιμο στα νέα μέλη που με τόσο όγκο πληροφοριών πελαγώνουν αλλά και για μας που θέλουμε να πάρουμε ιδέες για να εμπλουτίσουμε τη διατροφή μας!

  4. #4
    New Member
    Join Date
    24-08-11
    Location
    CHANIA - KRHTH
    Posts
    34

    Default

    μπράβο καρδούλα μας!!!!!!! υπέροχο άρθρο και πολύ χρήσιμο για όλους μας !!

  5. #5
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Ποσο μεσα εχεις πεσει στο συγκεκριμενο προβληματισμο (snak)... σοφη Manoula !!!
    Mπραβο Κardoulini ....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Σ'ευχαριστώ πολύ Χάρη μου!! Τσουρέκα μου να σαι καλά!!! :)

    Θα ακολουθήσουν κι άλλα για αρχάριους και όχι μόνο. Stay tuned

  7. #7
    Pumping Iron xrhstostakhs's Avatar
    Join Date
    08-06-12
    Location
    ΑΜΑΡΥΝΘΟΣ,ΕΥΒΟΙΑΣ
    Posts
    267

    Default

    Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο πολλα συγχαρητιρια μας ελυσες τα χερια που λεμε ρε παιδι μου... και παλι μπραβο

  8. #8
    Junior Bodybuilder Wargod's Avatar
    Join Date
    05-10-11
    Location
    Ηράκλειο
    Posts
    172

    Default

    Πολυ ωραιο αρθρο! Μου εδωσε μερικες ιδεες για το πως να δαμασω την πεινα μου χωρις να παει χαμενος ο κοπος μου!
    Ή σκουρία και η σαπίλα...

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    24

    Default

    Πολύ ενημερωτικό το άρθρο σου Καρδούλα...μπράβο για την βοήθεια που μας προσφέρεις!!!

    Εγώ συνηθίζω για 'σνακ' να τρώω κάποιες φορές και αποξηραμένα φρούτα όπως δαμάσκηνα, γκρανμπερρυ ή μαύρες σταφίδες. Σε μικρές ποσότητες βέβαια γιατί ξέρω ότι έχουν αρκετές θερμίδες..ωστόσο δεν είναι μια καλή επιλογή?

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ, χαίρομαι που σας άρεσε! :)

    Nαι Σοφία, τα αποξηραμένα φρούτα είναι κι αυτά μια καλή λύση για σνακ! Όμως προσοχή στις ποσότητες(όπως πολύ σωστά κάνεις) γιατί λόγω του ότι είναι αφυδατωμένα φρούτα περιέχουν μεγαλύτερες ποσότητες ζάχαρης και εύκολα μπορούμε να φάμε αρκετά. Χρονικά θα τα έβαζα στα πρώτα σνακ της ημέρας και ακόμα καλύτερα γύρω από τις ώρες που θα χα προπόνηση ώστε να έχω ενέργεια.

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    24

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Χρονικά θα τα έβαζα στα πρώτα σνακ της ημέρας και ακόμα καλύτερα γύρω από τις ώρες που θα χα προπόνηση ώστε να έχω ενέργεια.
    Χρήσιμη συμβουλή...thanks a lot!!! )

    Και μια ακόμη ερώτηση...εγώ τις μέρες που έχω προπόνηση συνηθίζω για σνακ να τρώω το εξής.. 1 κουτ. γλ. ταχίνι, 1 κουτ. γλ. μέλι, κανέλα και 5-6 αποξηραμένα γκρανμπερυ...αυτό το κάνω γιατι θεωρώ οτι μου δίνει ενέργεια...πιστεύεις ότι η θερμιδική αξία είναι πολύ μεγάλη όποτε υπερκαλύπτει τα οφέλη της ενέργειας που μου δίνει? Ή είναι οκ σ' αυτές τις ποσότητες που βάζω?

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Το ταχίνι είναι μια πολύ καλή τροφή που μας δίνει καλά λιπαρά κάτι που τα θέλουμε σε μια ισορροπημένη διατροφή. Όμως, για πριν την προπόνηση αυτό που χρειαζόμαστε περισσότερο είναι υδατάνθρακας με μια πηγή πρωτείνης. Το λίπος καθυστερεί την απορρόφηση ενός γεύματος, πέφτει δύσπεπτο στο στομάχι, άρα χρονικά θα προτιμούσα να το έτρωγα τις απογευματινές ώρες ή ως τελευταίο σνακ σε συνδιασμό με μια πηγή πρωτείνης (πχ με λίγο κοτόπουλο ή ανακατεμένο με γιαούρτι) και θα απέφευγα να το συνδιάζω με υδατάνθρακα και μάλιστα απλό (πχ φρούτο) μιας και τα δύο είναι "συμπυκνωμένα" θερμιδικά.
    Στη θέση του θα μπορούσες να το αντικαταστήσεις με ένα γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά (πχ τοταλ 2% που έχει και τη μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε πρωτείνη).
    Last edited by Kardoula; 21-07-12 at 17:38.

  13. #13
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Ευχαριστούμε πολύ!!
    Απλό - χρήσιμο και κατατοπιστικότατο..Γενικά μεταφέρει την όλη φιλοσοφία που πρέπει να έχει κανείς με απλό τρόπο..
    Μπράβο και ευχαριστούμε!
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Εγώ σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! :)

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-07-12
    Posts
    24

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Το ταχίνι είναι μια πολύ καλή τροφή που μας δίνει καλά λιπαρά κάτι που τα θέλουμε σε μια ισορροπημένη διατροφή. Όμως, για πριν την προπόνηση αυτό που χρειαζόμαστε περισσότερο είναι υδατάνθρακας με μια πηγή πρωτείνης. Το λίπος καθυστερεί την απορρόφηση ενός γεύματος, πέφτει δύσπεπτο στο στομάχι, άρα χρονικά θα προτιμούσα να το έτρωγα τις απογευματινές ώρες ή ως τελευταίο σνακ σε συνδιασμό με μια πηγή πρωτείνης (πχ με λίγο κοτόπουλο ή ανακατεμένο με γιαούρτι) και θα απέφευγα να το συνδιάζω με υδατάνθρακα και μάλιστα απλό (πχ φρούτο) μιας και τα δύο είναι "συμπυκνωμένα" θερμιδικά.
    Στη θέση του θα μπορούσες να το αντικαταστήσεις με ένα γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά (πχ τοταλ 2% που έχει και τη μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε πρωτείνη).
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...ήσουν γρήγορη στην ανταπόκριση και σαφής

  16. #16
    Ratamahatta's Avatar
    Join Date
    05-03-12
    Location
    αχαρνες
    Posts
    390

    Default

    πολυ χρησιμο ιδαιτερα για τους νεους στο χωρο
    περιμενουμε κ για τα σνακ για την περιοδο ογκου.

  17. #17
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Μπράβο Ειρήνη πολύ καλό και χρήσιμο άρθρο!
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  18. #18
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    μπραβο τελεια οπως καθε φορα

  19. #19
    New Member lf_grrr's Avatar
    Join Date
    23-08-12
    Location
    Volos
    Posts
    43

    Default

    Polu endiaferon k enhmerwtiko!!!Thanks!!!

  20. #20
    Junior Bodybuilder Mariechen's Avatar
    Join Date
    13-08-12
    Location
    Πειραιάς, Αθήνα
    Posts
    108

    Default

    Μπραβο!!! Δεν ηξερα τι να τρωω και ετρωγα ολο τα ιδια και τα ιδια για σνακ!!!
    Your mind will quit 100 times before your body ever does.
    Feel the pain and do it anyway...


  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να σαι καλά Μαρία! Τώρα πλέον ξέρεις! ;-)

  22. #22

    Default

    πολυ καλο αρθρο γιατι δινεις αρκετες επιλογες προς αποφυγή της ρουτινας του να τρωμε τα ιδια συνεχεια.

  23. #23
    Junior Bodybuilder potos's Avatar
    Join Date
    11-05-13
    Location
    Bg, Sofia
    Posts
    160

    Default

    Καλησπερα.!!
    Τα σνακ πρωτεινης που πωλουνται στα καταστηματα συμπληρωματων ( proteins bars, muscle milks κτλ ) να τα αποφευγουμαι ?
    ''The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens''

  24. #24
    New Member Aeg's Avatar
    Join Date
    30-04-12
    Posts
    73

    Default

    Quote Originally Posted by potos View Post
    Καλησπερα.!!
    Τα σνακ πρωτεινης που πωλουνται στα καταστηματα συμπληρωματων ( proteins bars, muscle milks κτλ ) να τα αποφευγουμαι ?
    Οι μπάρες πρωτεΐνης είναι τίγκα στην ζάχαρη και στους κακούς υδατάνθρακες. Άσε που είναι και πανάκριβες

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by Aeg View Post
    Οι μπάρες πρωτεΐνης είναι τίγκα στην ζάχαρη και στους κακούς υδατάνθρακες. Άσε που είναι και πανάκριβες

  26. #26
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    Πολυ ωραιο αρθρο....
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  27. #27
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Παιδια το λεει και ο scooby....oτι βαζεται στο στομα και ειναι γευστικο , να το φτυνεται αμεσως δεν "χωραει" στη διατροφη bbing !
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  28. #28
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Πολυ χρησιμο!!!
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....

  29. #29
    New Member
    Join Date
    11-10-12
    Posts
    32

    Default

    πολύ καλό ευχαριστούμε!!!

  30. #30
    New Member
    Join Date
    09-11-13
    Location
    athens
    Posts
    31

    Default

    Πως μου ξεφυγε αυτο ? Πολυ καλο άρθρο Ευχαριστούμε !!!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προτείνετε ιδανικά σνακ για διατροφη σε γράμμωση..
    By Sheva in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 21-07-12, 23:30
  2. Μεταπροπονητικό σνακ
    By stepan4 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 04-03-12, 12:46
  3. Απογευματινο δροσιστικό σνακ
    By xaris110 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 27-06-11, 22:06
  4. Μεταπροπονητικά σνακ
    By Kardoula in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 16-12-04, 06:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •