Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-07-12
    Location
    Κομοτηνη
    Posts
    7

    Default Συμβουλές για διατροφή & γραμμωση

    Καλησπέρα..ειμαι καινούρια στο site και χρειάζομαι καποιες συμβουλες.
    Είμαι 23, με ύψος 1,68 και 56-57 κιλά. Τα τελευταια 2 χρόνια άρχισα να προσέχω τι τρώω και να κάνω κάποιες ασκησούλες στο σπίτι σχεδόν καθημερινά, λιγο τρεξιματάκι ή σχοινάκι. Περπατάω σίγουρα 1 ωρα τη μέρα.
    ΜΟυ έχει μείνει όμως λίγο κοιλίτσα και θα ήθελα να τη χάσω. Γενικά θέλω να σφιξει το σώμα μου, τι μου προτείνετε???
    Η καθημερινήμου διατροφή είναι:
    ΠΡΩΙΝΟ( καποιο απ ολα)

    • γάλα ή γιούρτι & δημητριακά ολικής ή βρώμη
    • γάλα & τοστ
    • γάλα & ψωμί με μέλι ή μαρμελάδα
    • γάλα & τυρόπιτα/σπανακόπιτα/κοτοπιτα ( όλα σπιτικά, ελέγχω δηλαδή τι βάζω μέσα )

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ

    • 2 φρούτα ή
    • 1 φρούτο & 1 γιούρτι ή
    • λίγο κεικ / 2 μπισκοτα (σπάνια )

    ΜΕΣΙΜΕΡΙΑΝΟ

    • 1-2 φορες/βδομαδα όσπρια + 1 μερίδα φέτα + ελιές
    • 1 φορά/βδ λαδερά + 1 μερίδα φέτα/ λίγο κρέας
    • 1 φορά/βδ ψάρι με πατατούλες/ ρύζι + σαλάτα
    • τις υπόλοιπες κρεατικά ( κοτοπουλο/χοιρινο κτλ) με λίγους υδατάνθρακες σχετικα + σαλάτα
    • μπορεί να φάω και σκέτα μακαρόνια κάποια στιγμή

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ

    • 2 φρούτα
    • 1 φρούτο & 1 γιαούρτι
    • 1 γιαουρτι
    • καμιά λιχουδιά που και που

    ΒΡΑΔΙΝΟ
    • σαλατα & τόνο ή λίγο κρέας ή 1 αυγό


    • γάλα ή γιούρτι & δημητριακά

    Μετά το βραδινό πάντα έχω λειγουρίτσες οπότε θα φάω σίγουρα 1 φρουτάκι...

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες Αλεξία στο φόρουμ!!
    Η σωστή διατροφή σε συνδιασμό με άσκηση όχι μόνο μας χαρίζει ένα ωραίο σώμα αλλά και βελτιώνει την ποιότητα ζωής!

    Τώρα σχετικά με το στόχο που έχεις, για να φύγει το λίπος στην κοιλιά, χρειάζεται να σαι αυστηρή με τα γεύματά σου. Όσο επίμονο είναι το λίπος (και πόσο μάλλον το τοπικό) τόσο περισσότερο συγκεκριμένοι και συνεπείς πρέπει να είμαστε σε αυτά που τρώμε. Αυτό σημαίνει συνοπτικά, να μετράς θερμίδες, όχι γεύματα του στυλ -σπιτικό φαγητό- (όσο ποιοτικό και να ναι δεν παύει να έχει θερμίδες), περιορισμό των "λιχουδιών", των φρούτων, ψωμιών.
    Παράλληλα γυμναστική, (όποιου είδους σε ευχαριστεί), αρκετό περπάτημα, πολύ νερό και αρκετές ώρες ύπνου.

  3. #3
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Aλεξια καλως ηρθες στο παρεακι μας !!!
    Οσο ποιο απαιτητικοι ειμαστε με την εικονα μας , τοσο ποιο σχολαστικοι θα πρεπει
    να γινουμε με την διατροφη - γυμναστικη μας !!!
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-07-12
    Location
    Κομοτηνη
    Posts
    7

    Default

    Χμ....άρχισα ήδη να μειώνω τους υδατάνθρακες που προσλαμβάνω ημερησίως ( λιγότερους το μεσημέρι και ελάχιστους εως καθόλου βράδυ ). Ένας γνωστός μου είπε να κόψω τελείως τους υδατάνθρακες για 1 μήνα για να δω αποτελέσματα, αλλά εμένα δε μου φαίνεται και πολύ υγειινό αυτό..
    Διάβασα και κάποια πραγματάκια για πρωτεινικές δίαιτες..ξέρει κανείς να μου πεί τι γίνεται με αυτές?
    Ευχαριστώ που μου απαντήσατε τόσο γρήγορα

  5. #5
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by a.lexia View Post
    Χμ....άρχισα ήδη να μειώνω τους υδατάνθρακες που προσλαμβάνω ημερησίως ( λιγότερους το μεσημέρι και ελάχιστους εως καθόλου βράδυ ). Ένας γνωστός μου είπε να κόψω τελείως τους υδατάνθρακες για 1 μήνα για να δω αποτελέσματα, αλλά εμένα δε μου φαίνεται και πολύ υγειινό αυτό..
    Διάβασα και κάποια πραγματάκια για πρωτεινικές δίαιτες..ξέρει κανείς να μου πεί τι γίνεται με αυτές?
    Ευχαριστώ που μου απαντήσατε τόσο γρήγορα
    Ετσι ειναι ...
    Αμα δεν τρως και καθολου σε ενα μηνα θα εισαι η μιση...
    Σταδιακα πρεπει να γινονται τα βηματα να προλαβαινει το σωμα να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα και αντε παλι..
    Οι βιασυνες εχουν ρισκα & πισωγυρισματα !!!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-07-12
    Location
    Κομοτηνη
    Posts
    7

    Default

    1500 θερμίδες ημερισίως είναι καλά για μένα?
    Έχω κοιτάξει για πρόγραμμα διατροφής στο Internet και βρήκα ένα ενδιαφέρον από kelloges τι γνώμη έχεις γι αυτό? Μισό λεπτάκι να γράψω τη μια μέρα...

  7. #7
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    1500 μου φαίνονται πολύ λίγες.Υπολόγισε εδώ πόσες θες http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236 ημερησίως...

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-07-12
    Location
    Κομοτηνη
    Posts
    7

    Default

    1500 θερμίδες ημερισίως είναι καλά για μένα?<br>Έχω κοιτάξει για πρόγραμμα διατροφής στο Internet και βρήκα ένα ενδιαφέρον από kelloges τι γνώμη έχεις γι αυτό?

  9. #9
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Μπήκα στην σελίδα να δω...και με το που είδα τις συσκευασίες των δημητριακών με σοκολάτες κλπ...Μου έδωσε κακή εντύπωση.
    Γιατί δεν υπολογίζεις από το άρθρο που σου έδωσα πάνω?Σίγουρα πράγματα... :)
    Last edited by kick_boxer; 21-07-12 at 17:08.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-07-12
    Location
    Κομοτηνη
    Posts
    7

    Default

    ωραια σελίδα όντως.
    μου λέει 1667,85 θερμίδες, ως εδώ καλά ξέρω να τις υπολογίζω.Με τα άλλα θα χρειαστώ βοήθεια...πρωτα απ ολα πρέπει να πάνω συντήρηση βάρους ή χάσιμο για να πετύχω γράμμωση? Γιατί είναι διαφορετικές οι αναλογίες πρωτεινών/υδατανθρ΄ακων/λίπη.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αφιέρωσε χρόνο για να κάνεις τους υπολογισμούς στο λινκ που σου έδωσε ο kick boxer. Επέλεγε τροφές όσο γίνεται λιγότερο επεξεργασμένες και να διαβάζεις προσεκτικά τις ετικέτες των τροφίμων. Τα kellogs έχουν ζάχαρη, είναι περισσότερο επεξεργασμένα σε σχέση με τη βρώμη (κουάκερ).
    Μην στηρίζεσαι στις "συμβουλές" διαφόρων που προτείνουν διατροφές με καθόλου υδατάνθρακα. Ο υδατάνθρακας δεν είναι μπαμπούλας. Είναι απαραίτητος για να έχουμε ενεργεια για τις προπονήσεις μας, να τρέφει τους μυς και για λειτουργίες του εγκεφάλου. Όλα χρειάζονται αρκεί να τα μετράμε σχολαστικά και να τα καταναλώνουμε στο σωστό timing.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-07-12
    Location
    Κομοτηνη
    Posts
    7

    Default

    οι 1667 είναι με απώλεια 1 κιλό/μήνα αλλιως είναι συν 250 άρα πάμε στις 1917

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by a.lexia View Post
    ωραια σελίδα όντως.
    μου λέει 1667,85 θερμίδες, ως εδώ καλά ξέρω να τις υπολογίζω.Με τα άλλα θα χρειαστώ βοήθεια...πρωτα απ ολα πρέπει να πάνω συντήρηση βάρους ή χάσιμο για να πετύχω γράμμωση? Γιατί είναι διαφορετικές οι αναλογίες πρωτεινών/υδατανθρ΄ακων/λίπη.
    Μη βιάζεσαι.. Η γράμμωση δεν είναι κάτι που γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη. Χρειάζεται συνδιασμός με άσκηση με βάρη και να έχεις μυικό ιστό πάνω σου.
    Ξεκίνα αρχικά με θερμίδες συντήρησης, χώρισε τα γεύματά σου σε 5-6 τη μέρα (ή 3 βασικά +2 σνακ). Στην αρχή ίσως χρειάζεται να αφιερώσεις χρόνο μέχρι τα χτίσεις το σκελετό της διατροφής σου αλλά σιγά σιγά θα γινει παιχνιδάκι.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-07-12
    Location
    Κομοτηνη
    Posts
    7

    Default Περιεκτικότητα προφών

    Που μπορώ να βρω τις ποσότητες πρωτεινης, υδατανθράκων κλπ που [περιεχονται στις τροφές για να μπορώ να τα υπολογίζω σωστά?
    Last edited by a.lexia; 21-07-12 at 20:32. Reason: Που μπορώ να βρώ??


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφη και γραμμωση, συμβουλες αν μπορειτε!
    By PanosB13 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 22-04-12, 10:10
  2. Συμβουλές Για Γράμμωση
    By tsergos629 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 01-05-11, 23:25
  3. Συμβουλές Για Γράμμωση!
    By jiji in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 29-03-11, 10:39
  4. Συμβουλές για γράμμωση
    By spi in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 18-02-11, 03:38
  5. Συμβουλές Για Γράμμωση
    By tudor in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 18-07-10, 13:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •