Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    Default Συμβουλες και υποδειξεις σχετικα με το προγραμμα γυμναστικης και τη διατροφη μου!

    γεια χαρα κι απο μενα!το προγραμμα μου ειναι το εξης... ξεκιναω με λιγα οργανα (εχω πολυμηχανημα στο σπιτι) δηλαδη κανω 4 σετ απο 15 επαναληψεις, μετα κανω κοιλιακους 100 με 150...και τελος διαδρομο 45λεπτα σε ταχυτητα 5,8 και ανηφορα ξεκινοντας με 8 και σταδιακα ανεβαζω ως το τερμα το 12 (εννοειται χωρις να κρατιεμαι!! υπαρχουν και μερες που δεν εχω πολυ χρονο κι ετσι κανω μονο κοιλιακους και διαδρομο χωρις τα οργανα! )
    σχετικα με διατροφη το πρωι κουακερ με νερο και μελι, δεκατιανο εως δυο φρουτα,μεσημεριανο πρωτεινη με σαλατα και ελαχιστοτατους υδατανθρακες (τυπου δυο κομματακια πατατες ψητες ή δυο κριτσινα ολικης) απογευμα εως δυο φρουτα,βραδυ πρωτεινη σαλατα ή γιαουρτακι καρυδια μελι.
    εχω γεννησει πριν 16 μηνες και το λιπος μου ειναι 15,4 τα κιλα μου 54 (καλα ειναι δε λεω) αλλα εγω θα ηθελα μειωση κιαλλου λιπους σε πρωτη φαση και αυξηση μυικης μαζας!!αν εφτανα και τα πενηντα με πενηντα δυο κιλα θα ημουν κι ευτυχισμενη!!
    για πειτε μου λοιπον τις συμβουλες σχετικα με αυτα που κανω και εαν συνεχισω σε αυτον τον ρυθμο σε ποσο καιρο θα δω τα αποτελεσματα;εχω κανα δεκαημερο που εχω ξεκινησει και ηδη νιωθω φοβερη φυσικη κατασταση!thanks εκ των προτερων!!!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες Αλεξάνδρα στο φόρουμ!
    Για να καταφέρεις να φέρεις εις πέρας το στόχο σου πρέπει να κινηθείς μεθοδικά και με πρόγραμμα.
    Το χάσιμο λίπους δεν είναι εύκολη υπόθεση, πόσο μάλλον να διατηρήσεις το αποτέλεσμα. Συνέχισε να κάνεις τις προπονήσεις σου με το πολυμηχάνημα, σταδιακά αύξησε την επιβάρυνση ώστε να δίνεις το ερέθισμα στο σώμα σου να τονώνεται ακόμα περισσότερο.
    Η διατροφή σου χρειάζεται ένα "ρετούς". Δηλαδή συγκεκριμένα, στο πρωινό σου θα πρόσθετα οπωσδήποτε πηγή πρωτείνης, πχ αβγά (ασπράδια + κρόκο) είτε βραστά είτε μαζί με το κουάκερ σε στυλ πιτάκι (υπάρχει συνταγή στην αντίστοιχη ενότητα).

    Θα μετρίαζα τα φρούτα (μέχρι 2 μερίδες είναι οκ) γιατί περιέχουν ζάχαρη. Ως σνακ θα μπορούσες να έχεις ένα γιαούρτι με λίγα λιπαρά (πχ τοτάλ 2%).

    Το κυρίως γεύμα από κοτόπουλο ή γαλοπούλα ή μπιφτέκια με πατάτα ή καστανό ρύζι (μη φοβάσαι τους υδατάνθρακες, τους χρειάζεσαι για να έχεις ενέργεια. Αυτό που πρέπει να προσέχεις είναι να επιλέγεις τους σωστούς!!!).
    Άφθονα λαχανικά (θα σε χορτάσουν και δε θα πεινάς ιδιαίτερα).

    Απογευματινό σνακ μπορείς να έχεις κότατζ ή 2 ρυζογκοφρέτες αν σου αρέσουν με τυρί λάιτ. Ή 1 ποτήρι γάλα.

    Μετρίασε κριτσίνια και παξιμαδάκια, αντίκατέστησέ τα με λιγότερο επεξεργασμένους υδατάνθρακες.

    Το βραδινό σου μπορεί να είναι ψητό κρέας ή ψάρι με λαχανικά και λίγο ελαιόλαδο.

    Υπάρχουν πολλές επιλογές!
    Βασικό είναι να μετράς τις θερμίδες που προσλαμβάνεις ώστε να ξέρεις που κυμαίνεσαι και να μην υπερβαίνεις από αυτές που χρειαζεσαι για συντήρηση. Αν πας στην ενότητα της διατροφής θα βρεις το τόπικ με τους υπολογισμούς που χρειάζεται για να βρεις τις δικές σου θερμίδες.


    Εύχομαι καλή επιτυχία στο στόχο σου!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα γυμναστικής και συμβουλές
    By st_anger in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 09-06-11, 20:41
  2. Γνώμες σχετικά με πρόγραμμα γυμναστικής bodybuilding?
    By r0nQQ in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 01-09-10, 12:24
  3. Συμβουλές για πρόγραμμα γυμναστικής..
    By gygeo in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 02-10-08, 05:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •