Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-07-12
    Posts
    11

    Default Συμβουλές Για Το Πως Να Ξεκινήσω Σωστά

    Καλησπερα παιδες απο εναν αρχαριο..λοιπον η ιστορια μου ειναι οτι εγω μεχρι τα 20 μου επεζα μπαλα εραστεχνικα και για λιγο προλαβα και επαγελματικα οποτε ειχα παρε δωσε με την γυμναστικη και τελως παντων το προβλημα μου ηταν οτι σχεδον παντα με θυμαμαι ιδιο,1.77 και 65kg πανω κατω αλλα σιγα σιγα εχω βαρεθει το σωμα μου θελω ενα προγραμα να παω κοντα στα 80kg με ενα Α' η Β' σωμα,καποιο φηλαρακι που ασχολειτε με ειπε....να παω γυμναστηριο για εναν μηνα με πρωτεινη και κρεατινη και στον 2ο μηνα στεριοηδει,deca,dianabol,sustanon και απ το φαρμακειο προστατεφτηκα για τον συκωτη και τελως παντων θελω να αρχισω γυμναστηριο και θελω να τα κανω κιολας ολα αυτα αλλα δεν ξερω τι και πως...ειμαι στο σκοταδη βρειτε μου φως.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες!
    Να αλλάξεις φίλους, μακριά από αυτούς που θέλουν να σου πασάρουν φάρμακο!!!! Όλοι στο σκοτάδι είμασταν, εδώ θα βρεις αρκετή γνωση, όρεξη να χεις.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-07-12
    Posts
    11

    Default

    Εχω κανει στην ακρη ειδη αρκετους δηθεν φιλους μαλλον οχι ολους...
    Θα με βοηθησει καποιος/α με την κατασταση(?)οεο

  4. #4
    Pumping Iron ggeorge's Avatar
    Join Date
    16-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    442

    Default

    πηγαινε γυμναστηριο, φαε φαγητακι σωστο (δες στην καταλληλη ενότητα) , κανε την δυνατη προπόνησή σου, ξεκουρασου αρκετα και διαολοστειλε τον "φιλο" που θελει να σε στειλει μια ωρα αρχιτερα.

    Διαβασε εδω μεσα θα βρεις τα παντα . Ξεκινα με τη διατροφή, ποσταρε την να σου πουμε γνωμη...
    Last edited by ggeorge; 30-07-12 at 15:48.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-07-12
    Posts
    11

    Default

    Δηλαδη δεν μπορω να παρω ουτε πρωτεινη ουτε κρεατινη μαζι με την γυμναστικη?

    Για κρεατινη βρικα το "UpTake System" και για πρωτεινη το "monnster maxx 10lb"

  6. #6
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    201

    Default

    Φιλε κανε ενα κοπο οπως σου ειπαν τα παιδια να διαβασεις λιγο στο φορουμ να εγκλιματιστεις λιγο και εδω ειμαστε ολοι. Μπορεις να παρεις κρεατινη και πρωτεινη, αλλα αν δεν καταλαβεις πρωτα οτι σωμα θα κανεις μονο με σωστη διατροφη-γυμναστικη και ξεκουραση, δεν εχει νοημα να παμε παραπερα. Τελος, πρεπει να καταλαβεις οτι τα συμπληρωματα, ειναι για να καλυπτουν τις διατοφικες σου τρυπες.Οχι να γινουν αυτα το τυρι ;-)

  7. #7
    Pumping Iron ggeorge's Avatar
    Join Date
    16-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    442

    Default

    πρωτείνη παιρνεις αν δε μπορεις απο την τροφή σου να καλυψεις τις αναγκες σου. Ή για ευκολία. σε γενικες γραμμες

    Κρεατίνη παιρνεις για περισσότερη δυναμη για να κανεις πιο δυνατες προπονήσεις...
    Ξεκινα πρωτα, δες τι θα κανεις στο γυμναστηριο , ανεβα σιγα σιγα και οταν νομιζεις οτι ηρθε η ωρα την παιρνεις... στην αρχη δε σου χρειαζεται...

    Τα υπολοιπα ξεχνα τα...

  8. #8
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Στα ειπαν ολα τα παιδια.
    Καλως ορισες απο'μενα και καλο διαβασμα ;)
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-07-12
    Posts
    11

    Default

    Σας ευχαριστω παντως προκαταβολικα παιδες
    Βρηκα αυτην την διατροφη για ογκο που μαρεσε πολυ

    1ΓΕΥΜΑ(8.00-9.00)
    50γρ βρωμη
    300ml γαλα 2%
    2 αυγα ολοκληρα 2 ασπραδια
    φρουτο
    2ΓΕΥΜΑ(11.00-12.00)
    1 σαντουιτσ με γαλοπουλα,κασερι,μαρουλι,ντοματα ή κοτοπουλο,μαρουλι,ντοματα
    3ΓΕΥΜΑ(14.00-15.00)
    κανονικο φαγητο οσο το δυνατον απαχο
    σαλατα εχοχης
    1 κομματι φετα
    4ΓΕΥΜΑ(πριν την προπονηση 17.00)
    50γρ βρωμη
    300ml γαλα 2%
    1 μπανανα
    (17.30-18.30 προπονηση)
    5ΓΕΥΜΑ (μετα την προπονηση 19.00)
    100γρ στηθος κοτας ή μπουτι ή 100γρ τονο(κονσερβα)
    100γρ ρυζι ή 100γρ βραστη πατατα
    σαλατα εποχης
    6ΓΕΥΜΑ(22.00)
    100γρ τυρι cottage ή 200γρ γιαουρτι 2%
    30γρ αμυγδαλα-καρυδια

  10. #10
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Το μονο που δεν μου καθεται εμενα καλα ειναι πως το 4ο γευμα ειναι πολυ κοντα στην προπονηση.
    Στο 5ο που ειναι και το μεταπροπονητικο σου μην βαλεις σαλατα γιατι καθυστερει την πεψη.

    ΥΓ.Δοκιμασε να χωρεσεις στη διατροφη σου φυστικοβουτυρο η ταχινι ;)
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ωραία η διατροφή, θα συμφωνήσω με τον Κώστα για το γεύμα πριν τα βάρη, καντο 1 ώρα πριν τουλάχιστον.
    τΑποξηραμένα φρούτα, φρούτα, ταχίνι, φυστικοβούτυρο, μακαρόνι, μοσχάρι, ξηρούς καρπούς. Είναι τροφές συμπαγείς σε θερμίδες και που θα σε βοηθήσουν να έχεις ενέργεια για τα βάρη + ότι ανεβάζουν το συνολικό αριθμό θερμίδων.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-07-12
    Posts
    11

    Default

    Ωραια παιδες διορθωσα οτι μου ειπατε..
    Ποια βρωμη μου προτεινετε και πως να την τρωω?κατι διαβασα για καποιο Κουακερ και οτι μπορω να την παιρνω με γαλα?
    Και αν μπορω αντι για βρωμη να παιρνω πρωτεινη και κρεατινη?

  13. #13
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    Δεν εχει καμια σχεση η βρωμη με την πρωτεινη και την κρεατινη...Και την κρεατινη ειδικα την περνουμε μετα την προπονιση
    υπολογισα πως περνεις ~120 130γρ πρωτεινης την ημερα ειναι μια χαρα για τα 65 κιλα που εισαι.
    Feel save sleep with a Bodybuilder!

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-07-12
    Posts
    11

    Default

    Ισσσσσσσσσσσσσσσσ ωραιος οποτε μπορω να κανω το προγραμα μου την γυμναστικη μου να παιρνω και την βρωμη και πρωτεινη και κρεατινη?
    Αυτο το προγραμα για 1 μηνα 2 μηνες πωσο καιρο πρεπει να το κανω για να παω ας πουμε στα 75kg με ενα Α' Β' σωμα?

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Βρε μανία με την κρεατίνη Εδώ τρόμαξες να μάθεις τη βρώμη, άστην για την ώρα, δε σου χρειάζεται καν. Σε 2 μήνες ίσα που μαθαίνεις να κάνεις σωστά τις ασκήσεις... μη βιάζεσαι τόσο, αυτά τα πράγματα είναι της υπομονής.

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-07-12
    Posts
    11

    Default

    Που να ξερω ρε Καρδουλα τι ειναι αυτα τα πραγματα...εγω ημουν προπονηση σπιτι τα πρωινα,γυμναστηριο σπιτι τα απογευματα..ουτε καπνιζω ουτε ξενιχταω ουτε τιποτα αλλο..ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ!

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ενώ εγώ που είμαι μέσα στις καταχρήσεις, τα ξέρω αυτά τα "κόλπα" Χιούμορ κάνω, αυτό ακριβώς που είπες να κάνεις, υπομονή και επιμονή. Να προσθέσω επισης.. και διάβασμα!!! Εκμεταλλεύσου το φόρουμ ;)

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-07-12
    Posts
    11

    Default

    Ναι ομως δεν θελω να πηγενω για χρονια στα γυμναστηρια,2 μηνες θελω να κανω αυτο το προγραμα ουτε για σωμα για τα κγομενακια ουτε τιποτα αλλο,μονο για μενα να παω στα 75kg σαν κανονικος ανθρωπος
    Οποτε παμε απ την αρχη κανω αυτην την διατροφη οκγου για 2 μηνες μαζι με γυμναστικη και πρωτεινη και οτι γινει και ειμαστε ενταξει λες?

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Φίλε μου μη ρωτάς εμένα, τι περιμένεις να απαντήσω; Πήγαινε για όσο διάστημα θες γυμναστήριο, κάνε τα γεύματα που μπορείς να κάνεις και να αναμένεις τα ανάλογα αποτελέσματα. Αλλά μη τρέφεις αυταπάτες σε 8 εβδομάδες δεν βάζεις άντε έτσι κιλά (εκτός αν λέμε για λίπος..)

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-07-12
    Posts
    11

    Default

    φασκεις και αντιφασκεις.

  21. #21
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    καλησπερα το θεμα ειναι οτι οταν θα φτασεις 75kg μετην προσπαθεια που θα κανεις!!οταν θα τα παρατησεις θα ξαναπεσεις στα κιλα!
    δεν ειναι οτι γυμναζομαι σωστα τρωω σωστα για δυο μηνες και μετα κραταω αυτο εκανα! δυστυχως πρεπει να σου γινει τροπος ζωης για να εισαι συνεχως οπως θες!!!!
    κατι που δεν σε βλεπω ζεστο...αλλα πιστευω οτι οταν φτασεις εκει που θες σιγα σιγα μετα ισως και να κολλησεις και θα συνεχιζεις ακομα πιο δυναμικα!!!!!!!!!!!

  22. #22
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-07-12
    Posts
    11

    Default

    Πηστευω πως επειδει μεγαλωσα και θα σινεχιζω να μεγαλωνω μεσα στον αθλητισμο και γυρο γυρο απ το ποδοσφαιρο,προσφατα πηρα και το διπλωμα προπονιτικης UEFA B' κατηγορια και εχω το δικαιωμα να προπονω μικρα παιδακια σε 5χ5,αυτος ειναι και σκοπως μου οποτε δεν μπορεις να με προσβαλης και να μου λες "δεν σε βλεπω ζεστο" αμα μπορουσαμε απο μερικα μηνυματα να βγαλουμε καποιο συμπερασμα απ τον αλλον θα ηταν πολυ ωραια οποτε θελω να καταληξω και να πω οτι δεν χρειαζετε να παω γυμναστηριο μετα τους 2 μηνες οποωσδηποτε για να κρατηθω στα κιλα μου μπορω να γυμναζομαι και εξω και σπιτι,ειναι μια σκεψη!

  23. #23
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    αυτα εχει ο γραπτος λογος!μπερδευομαστε!
    σου ειπα οτι δεν σε βλεπω ζεστο επειδη ειπες θελω δυο μηνες να φτασω καπου και οχι μια ζωη να τρεχω στα γυμναστηρια ετσι??να ξερουμε τι λεμε.!!σε προσβαλα πουθενα??????αν ασχολησε με αθλητισμο ποδοσφαιρο και τετοια! η κατι αλλο OK
    την διατροφη σου και ολα καλα!![μην την εγκαταληψεις]

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by spiceman View Post
    φασκεις και αντιφασκεις.
    Δεν σε πιάνω φίλε μου.. Αν οι απαντήσεις δεν σε ικανοποιούν, τότε λυπάμαι. Μπήκες σε ένα φόρουμ για να πάρεις βοήθεια και αφιερώνουμε χρόνο αφιλοκερδώς και τ'ακούμε κι απο πάνω...

  25. #25
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-07-12
    Posts
    11

    Default

    Να σε καλα φιλαρακη θα προσεχω για να εχω αλλωστε οτι δινεις παιρνεις και οτι περνεις δινεις :)

  26. #26
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-12
    Posts
    122

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλώς όρισες!
    Να αλλάξεις φίλους, μακριά από αυτούς που θέλουν να σου πασάρουν φάρμακο!!!! Όλοι στο σκοτάδι είμασταν, εδώ θα βρεις αρκετή γνωση, όρεξη να χεις.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέο Μέλος - Συμβουλές Για Το Πως Να Ξεκινήσω!
    By Julio123 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 03-03-12, 08:24
  2. Θέλω να ξεκινήσω προπονήσεις με βάρη σωστά!
    By teo)gewrgiadhs in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 12-07-11, 00:27
  3. Τα υπολογισα σωστα?
    By politis2004 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 17-12-06, 07:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •