Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-08-12
    Posts
    2

    Default Πολεμική τέχνη για γυμναστική και φυσική κατάσταση-ΑΡΧΑΡΙΟΣ!

    Καλησπέρα,
    αφού διάβασα αρκετές συζητήσεις σας, είπα να κάνω κι εγώ το δικό μου post, να πάρω καμιά συμβουλή από άτομα που ξέρουν ένα δυό πράγματα παραπάνω... η περίπτωσή μου:

    Φυσική κατάσταση: 1.75 ύψος, 63 κιλα ... ΠΟΛΥ αδύνατος! Έχω υπάρξει και σε τριψήφιο αριθμό στο παρελθον ... αυτό σημαίνει ΠΟΛΥ χαλαρότητα και μυική μάζα ίσα που διακρίνεται...

    Προβλημα: Έχω ξεκινήσει γυμναστήριο τουλαχιστον 10 φορες στη ζωή μου... μόλις περάσουν οι 3 πρώτοι μήνες που ειμαι πωρωμένος βαριέμαι και σταματάω... (όχι, κυριολεκτικα μου έρχεται να σπάσω τον καθρέφτη και να κόψω τις φλέβες μου, να λιώσω το κεφάλι μου κάτω απο τα βάρη!) μή μου προτείνετε να βρώ παρέα στο γυμναστήριο, όταν σταματήσει ο άλλος, σταματαω κι εγώ, δεν βολεύει... :P

    πρόσφατα λοιπόν μου ήρθε η ιδέα ... "μήπως να ξεκινήσω μία πολεμική τέχνη για να σφίξει το σώμα μου, να κάνω και αερόβια γυμναστική; Έχω κι άλλα άτομα ως παρέα και έχω το στόχο της εκπαιδευσης (ζώνες κι έτσι)"

    Πρέπει να ειμαι γυμνασμένος πρίν ξεκινήσω μία πολεμική τέχνη; Μπορώ να ξεκινήσω και να πάω σταδιακά; Έχω ακούσει από κάποιους ότι δεν γίνεται να αντικαταστήσεις το γυμναστήριο με μία πολεμική τέχνη... ή ότι πρέπει να χτίσω όγκο πρώτα ...

    Επίσης, τί πολεμική τέχνη θα μου προτείνατε; Έχω σκεφτεί το kick boxing και ninjutsu αλλά δεν έχω επαφή γενικότερα, δεν ξέρω και πολλα ... (στύλ παγκράτιο, mma και τέτοια που πεφτεις κάτω και αρχίζει η πάλη δεν με τραβανε και πολύ)

    ΥΓ. τοπος διαμονής -> ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κεντρο (ενημερωτικά, αν θέλετε να προτείνετε καμία σχολή)

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-12
    Posts
    122

    Default

    Φιλε μου γεια σου, πολλα πολλα να σου πω δεν ξερω παντως εχε πιστη στην προσπαθεια σου και ολα πιστεψε θα ερθουν στην ωρα τους, οσον αφορα τις αποριες σου θα σου πω οτι στις σχολες για πολεμικες τεχνες εχουν δικα τους γυμναστηρια και σε γυμναζουν χωρις διακρισεις για το πως ξεκινας, ειναι καλη ιδεα αλλα εκει βρισκεις τα σκουρα πριν τουσ 3 μηνες, ορεξη να εχεις και θα ερθουν ολα :D για περισσοτερες απαντησεις θα σου πουν οι παλιοτεροι του φορουμ που εχουν τις γνωσεις, καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου απο εμενα :DD

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-01-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    41

    Default

    Γειά σου,

    Λοιπόν , όχι δεν χρειάζεται να είσαι ήδη γυμνασμένος για να ξεκινήσεις πολεμική τέχνη.Ασφαλώς και γυμνάζεσαι σταδιακά.Βέβαια,αν είσαι γυμνασμένος ,οκ , είναι καλύτερα.Οι πολεμικές τέχνες δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με όγκο,οπότε μη σε προβληματίζει καθόλου το θέμα.

    Επειδή είσαι Θεσσαλονίκη , θα σου προτείνω ITF Tae Kwon Do , εδώ

    " youtube.com/watch?v=0iIUPAoI9Dk "
    " youtube.com/watch?v=2muzHHhy5FQ " (στο τέλος δείχνει διευθυνσεις και τηλέφωνα)

    Μπορείς να πας και να δεις αν σου αρέσει (από Σεπτέμβρη βέβαια μιλάμε τώρα).

  4. #4

    Default

    γεια σας παιδια θα ηθελα μια βοηθεια....θελω να ασχοληθω με μια πολεμικη τεχνη κ ειμαι αναμεσα σε win chun k krav maga ποια ειναι η ποιο αποτελεσματικη στο δρομο κ στο πεσημο που θα φας κ να τα βγαλεις περα με αποτελεσμα κ διναμικα??????ευχαριστω

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-08-12
    Posts
    2

    Default

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αν και αργησα λιγακι! Μανώλη από την Κρήτη, μιας και δεν απάντησε κανεις, δεν ξέρω πολλά ... το krav maga το συναντάω πιό συχνά για το λόγο που ζητάς απ' ότι το win chun, όταν περιφέρομαι στο net ... Απ'όσο ξέρω φίλε στο δρόμο δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία ... άμα σου την πέσουν να σε ληστέψουν πχ δεν ξέρεις ούτε αν έχει όπλο ο άλλος, ούτε τίποτα! μπορεί να είναι και 2 ... οπότε δύσκολα διακινδυνεύεις να προσπαθήσεις να τον πλακώσεις ... Στο krav maga κανουν κάτι κόλπα με αφοπλισμούς και τέτοια, αλλά άμα δεις την μαχαίρα η το πιστολάκι απέναντι, άντε να κουνηθείς! Κατα τη γνώμη μου κάνε το γούστο σου κι αυτό που σ'αρέσει περισσότερο! Καλή συνέχεια!! :)

  6. #6
    Pumping Iron ggeorge's Avatar
    Join Date
    16-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    442

    Default

    Quote Originally Posted by Manoliskriti View Post
    γεια σας παιδια θα ηθελα μια βοηθεια....θελω να ασχοληθω με μια πολεμικη τεχνη κ ειμαι αναμεσα σε win chun k krav maga ποια ειναι η ποιο αποτελεσματικη στο δρομο κ στο πεσημο που θα φας κ να τα βγαλεις περα με αποτελεσμα κ διναμικα??????ευχαριστω
    το πιο αποτελεσματικό είναι το 400αρι στηβος... Σιγουρα πραγματα....


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βελτιώνοντας τη φυσική κατάσταση...
    By tazbour in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 16-06-08, 23:45
  2. Η φυσική μου κατάσταση. Γνώμες;
    By arnold13 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 71
    Last Post: 16-08-07, 20:46
  3. Φυσικη κατασταση
    By heavyaris in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-01-07, 12:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •