Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 30
  1. #1
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default Περίοδος "Off Season" - Πως Να την Κάνετε Αποδοτική!

    Περίοδος "Off Season" - Πως Να την Κάνετε Αποδοτική!





    Tης Ειρήνης Τζάνε


    Όταν μερικούς μήνες πριν ξεκινούσα την προετοιμασία μου για τον αγώνα που θα έπαιρνα μέρος, πίστευα πως ήταν η δυσκολότερη περίοδος που περνούσα. Χρειάζεται μεγάλη αφοσίωση και προσήλωση για να τα καταφέρει κανείς. Ας είμαστε ρεαλιστές, δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο να τρως μόνο μπακαλιάρο με πατάτα και ταυτόχρονα να βρίσκεις την ενέργεια να κάνεις προπόνηση και σκληρή αερόβια. Αυτό όμως που σε κρατάει και σου δίνει κίνητρο είναι ο στόχος. Δεν έχεις άλλη επιλογή, το κάνεις γιατί πρέπει.
    Ο χρόνος περνάει, ο στόχος επιτυγχάνεται. Ικανοποίηση, χαρά, όλα αυτά τα συναισθήματα που υπάρχουν μετά από μία νίκη.
    Ωραία μέχρι εδώ.. Και μετά τι; Δεν υπάρχει πλέον η πίεση της σκληρής διατροφής. Δεν σε αναγκάζει κανείς να μη φας ότι τόσο καιρό είχες στερηθεί, ιδιαίτερα όταν ο επόμενος στόχος είναι μακρινός και έχεις όλο το περιθώριο να δουλέψεις.

    Στην ονομαζόμενη «off seasοn» περίοδο γενικός στόχος είναι η αύξηση μυικής μάζας και η βελτίωση των αδύναμων σημείων μέχρι να έρθει το διάστημα που θα ξαναμπούμε σε περίοδο γράμμωσης και αγωνιστικής διατροφής.
    Κι εδώ είναι το λάθος που κάνουν πολλοί: μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα να παίρνουν το βάρος(στην ουσία λίπος) που με τόσο κόπο έχασαν τόσους μήνες. Και όλα αυτά στο όνομα της «περιόδου όγκου».

    Με αφορμή αυτό, θα θελα να μοιραστώ τις σκέψεις μου για το πώς μπορεί κάποιος, όχι απαραίτητα αθλητής, αλλά οποιοσδήποτε, μετά από μια περίοδο σκληρής δίαιτας γράμμωσης, να μην πέσει σε αυτή την παγίδα, αλλά παράλληλα να κάνει αυτή την περίοδο όγκου όσο περισσότερο αποτελεσματική γίνεται. Λάθη τα οποία μπορούμε να αποφύγουμε, κινήσεις που πρέπει να κάνουμε, για να βάλουμε μυικό ιστό με το λιγότερο λίπος,για να μην τρέχουμε (στην κυριολεξία) και να μη φτάνουμε!


    Το πρώτο που πρέπει να κάνουμε, είναι να εκμεταλλευτούμε το πλεονέκτημα ότι το σώμα μας μετά από μια μεγάλη περίοδο γράμμωσης έχει «αδειάσει» τις αποθήκες του και ότι του δίνουμε το απορροφάει σαν σφουγγάρι. Ο μεταβολισμός βρίσκεται στα ύψη και ότι τρώμε (ακόμα και «σαβούρα») το καίει χωρίς επακόλουθα. Προσοχή όμως, αυτό δεν θα γίνεται για πάντα, κάποια στιγμή ο μεταβολισμός θα αρχίσει να κατεβαίνει και να αποθηκεύουμε λίπος!


    Για να δούμε όμως αναλυτικά την στρατηγική που πρέπει να ακολουθήσουμε:


    Μάθημα πρώτο:
    Για να βάλει κάποιος άλιπη μάζα, χρειάζεται να τρώει περισσότερο από αυτό που χρειάζεται για να συντηρεί το βάρος του. Αυτό το γνωρίζουμε όλοι.


    Δεν βλέπετε αλλαγή στη ζυγαριά αλλά νιώθεται «μεγαλύτεροι» στον καθρέφτη; Συγχαρητήρια, καταφέρατε να βάλετε μυικό ιστό και ταυτόχρονα να χάσετε λίπος!

    Δώστε μεγάλη βάση στη διατροφή, κάντε 5-6 γεύματα την ημέρα και χαρίστε στον εαυτό σας ένα ελεύθερο μια φορά την εβδομάδα(θα πρότεινα αυτό το ελεύθερο να γίνεται ή μετά από προπόνηση ποδιών ή ως τελευταίο γεύμα της μέρας ώστε να μην παρασυρθούμε και συνεχίσουμε να τρώμε).

    Το πόσο πρέπει να φάει κάποιος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, ο καλύτερος όμως τρόπος να το διαπιστώσει κατά τη γνώμη μου είναι να κρατάει λεπτομερές ημερολόγιο των θερμίδων και των μακροδιατροφικών στοιχείων. Αν δει ότι αυξάνεται το βάρος του κι ότι δεν έχει βάλει πολύ λίπος, τότε βρίσκεται σε σωστό δρόμο.

    Αν παρατηρήσει ότι έχει «φουσκώσει» κι ότι έχει βάλει περισσότερο λίπος, τότε πρέπει να μειώσει ελαφρά τις θερμίδες και να κάνει προσαρμογές στα ποσοστά υδατάνθρακα.

    Πειραματιστείτε λοιπόν να βρείτε πόσες θερμίδες χρειάζεστε ώστε και να βρίσκεστε υπερθερμιδικά αλλά ταυτόχρονα να μη βάζετε πολύ λίπος.


    Προσοχή: Αυξήστε τις θερμίδες σταδιακά, το σώμα μετά από αυστηρή δίαιτα χρειάζεται χρόνο να προσαρμοστεί στη νέα διατροφή. Κάντε έξυπνες επιλογές τροφών, όπως βρώμη, ρύζι, μακαρόνια, πατάτες, γλυκοπατάτες, κινόα, πλιγούρι, μοσχάρι, κοτόπουλο, ψάρι, αβγά, ελαιόλαδο, ξηρούς καρπούς, γαλακτοκομικά, φρούτα. Όσο μεγαλύτερη ποικιλία, τόσο καλύτερα.
    Για κάποιους ίσως λειτουργεί να ακολουθήσουν κάποιο πλάνο κυκλικής λήψης υδατάνθρακα (carb cycling) ακόμα και σε περίοδο όγκου. Για παράδειγμα μπορούν ακολουθήσουν ένα πλάνο 3 ημερών ελαφρά υποθερμιδικά(ή θερμίδες συντήρησης) και 3 ημέρες υπερθερμιδικά. Υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις, γι'αυτό πειραματιστείτε να βρείτε τι ταιριάζει περισσότερο σε σας.

    Οι «καθαρές» και ποιοτικές τροφές είναι αυτές που πρέπει να καταναλώνουμε για να σοκάρουμε ευχάριστα το σώμα μας μετά από μια περίοδο γράμμωσης. Με την ενέργεια που θα μας δώσουν, θα έχουμε αρκετή ενέργεια για να κάνουμε τις καλύτερες προπονήσεις με μεγάλη ένταση! Ότι ακριβώς χρειάζεται για να αυξήσουμε τη μυική μας μάζα.
    Μειώστε τις πιθανότητες να βάλετε έξτρα λίπος, με το να προγραμματίζετε να τρώτε τον περισσότερο υδατάνθρακα γύρω από την προπόνησή σας.



    Μάθημα δεύτερο: Η αερόβια είναι φίλη μας
    Μην υποτιμάτε και μην αποφεύγετε να κάνετε αερόβια! Ξέρω, πολλοί το κάνουν πιστεύοντας πως θα χάσουν τους μυς που με τόσο κόπο απέκτησαν, αλλά ανακαλύψτε τη χρυσή τομή. Αερόβια δεν είναι μόνο να λιώνει κάποιος πάνω στον διάδρομο για 2 ώρες.

    Όταν η καρδιά σας είναι σε καλή φυσική κατάσταση, τότε έχετε μεγαλύτερες αντοχές για δυνατές προπονήσεις. Ταυτόχρονα μειώνετε την αύξηση λίπους.


    Αν θέλετε να έχετε τις λιγότερες «απώλειες» μυικού ιστού, τότε κάντε αερόβιες μικρής διάρκειας αλλά μεγαλύτερης έντασης. Για παράδειγμα μπορείτε να κάνετε αερόβια μορφής HIIT διάρκειας 20 λεπτών. Αυτό όχι μόνο θα κρατήσει το λίπος σε φυσιολογικά επίπεδα, αλλά θα συντελέσει και στην αύξηση μάζας.

    Αλλά είπαμε, βρείτε τη χρυσή τομή, 2-3 φορές την εβδομάδα είναι αρκετές. Ή μπορείτε να κάνετε 2 φορές HIIT και 1 φορά μέτριας έντασης. Οι συνδιασμοί πολλοί. Ρυθμίστε την διάρκεια και τη συχνότητα της αερόβιας ανάλογα με τα αποτελέσματα που βλέπετε στον καθρέφτη.

    Καταναλώνοντας συμπλήρωμα πρωτείνης πριν την αερόβια ή bcaa μαζί με γλουταμίνη μειώνεται ακόμα περισσότερο τις πιθανότητες καταβολισμού. Έτσι είστε καλυμμένοι απ όλες τις πλευρές.


    Μάθημα τρίτο: Μην υπερπροπονείστε!

    Δεν θα γίνεται «μεγαλύτεροι» αν πηγαίνεται 6 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο. Το περισσότερο δεν είναι πάντα και το καλύτερο. Απεναντίας είναι αντιπαραγωγικό από τη στιγμή που δεν δίνετε στο σώμα το χρόνο να αναρρώσει. Οι μυς μεγαλώνουν στην ξεκούραση, όχι στο γυμναστήριο.

    Πολλοί από σας μπορεί να προπονείστε αρκετές φορές την εβδομάδα με καλά αποτελέσματα. Δοκιμάστε όμως για ένα διάστημα να αραιώστε τις προπονήσεις σας και να πηγαίνετε ας πούμε, 3 φορές την εβδομάδα. Το αποτέλεσμα: πολύ περισσότερη ενέργεια, αύξηση δύναμης, μεγαλύτερο κίνητρο. Κι όλα αυτά που οδηγούν; Στην αύξηση μυικής μάζας!


    Ανακεφαλαιώνοντας:

    Η περίοδος για έναν αθλητή μετά από έναν αγώνα, ή για κάποιον που βρίσκεται μετά από διατροφή γράμμωσης και έχει πιάσει το στόχο του, ίσως είναι τελικά πιο δύσκολη απ'ότι η περίοδος που ήταν κάτω από αυστηρή διατροφή. Οι παγίδες πολλές και οι πιθανότητες να ξεφύγει ακόμα περισσότερες μιας και πλέον ο στόχος έχει κατακτηθεί και ο επόμενος ίσως αργεί και μας κάνει αυτό να επαναπαυόμαστε και να χαλαρώνουμε.

    Γι'αυτό μην αφήνετε όλη αυτή τη σκληρή δουλειά που έχετε κάνει τόσους μήνες να πάει χαμένη. Ακολουθώντας τις παραπάνω στρατηγικές, πειραματίζοντας και βλέποντας το πώς ανταποκρίνεται το σώμα σας, θα έχετε μια ομαλή μετάβαση από την περίοδο γράμμωσης σε όγκου με τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα!


    Καλή επιτυχία!!!

    Σχετικά με τη Συγγραφέα:
    Η Ειρήνη Τζάνε είναι πτυχιούχος Personal Training της σχολής IAFA, προσωπική προπονήτρια ανδρών & γυναικών και αθλητρια bodyfitness της IFBB με πολυετή εμπειρία στο bodybuilding και το γυναικείο fitness, με εξειδίκευση στη γρήγορη και υγιή απώλεια λίπους. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με personal training μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί της μέσω πμ καθώς και να θέσετε τις ερωτήσεις σας στο forum μας και στο Google+.
    Last edited by Kardoula; 25-11-15 at 10:18.

  2. #2
    New Member
    Join Date
    24-08-11
    Location
    CHANIA - KRHTH
    Posts
    34

    Default

    μπράβο Ειρήνη !!!! φοβερό άρθρο!!!!! το διάβασα τώρα και ομολογώ ότι με πιάνω και εμένα να κάνω μερικά λαθάκια από συνήθεια θα έλεγα (οπως να κανω 5 προπονήσεις την εβδομάδα και φυσικά καθόλου αερόβια!)

    ΣΥΝΈΧΙΣΕ ΝΑ ΒΟΗΘΑΣ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΆΜΕ ΤΟ ΆΘΛΗΜΑ ΜΑΣ!!!!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΑΣ!!!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Όλοι κάνουμε λάθη, αυτό είναι αναπόφευκτο. Αρκεί όμως να μαθαίνουμε από αυτά. Σ'ευχαριστώ Χάρη, πάντα με τον καλό λόγο!! Εύχομαι καλές προπονήσεις φίλε μου!!!

  4. #4
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Η αλήθεια είναι πως καθώς έφτασα σε πολύ ικανοποιητικό στάδιο στην διάρκεια της δίαιτας,τώρα με τα ξενύχτια με το χαλάρωμα και συντήρηση που μου έθεσε ο γυμναστής μου,άρχισα να μην τρώω όπως πριν και να σαβουρώνω που και που χωρίς υπερβολή βέβαια.Άρχισα λοιπόν να φοβάμαι μην βάλω απότομα λίπος όπως μου είπε λόγω της σκληρής δίαιτας που είχα υποστεί,αλλά αυτό το καλοκαίρι και η κρεπάλη του σε κάνει να ηρεέις λίγο με τα γεύματα..Πολύ χρήσιμο το άρθρο σου και μου θύμισε ότι δεν πρέπει να ξεχνάω τον κόπο τόσων μηνών και πολύς πείνας πριν μπω ξανά στον όγκο!!!
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  5. #5

    Default

    Πολυ ωραίο άρθρο! Το ρουφηξα! Άλλη μια βδομάδα κ τέλος η γραμμωση για μένα!

  6. #6
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Manoula μου γλυκια ποσο δικιο εχεις για το ποσο ευκολα ξεχνιεται ολος αυτος ο ιδρωτας για να λιωσουμε το λιπος !!!!
    Αφυπνιζει συνειδησεις , καμπανακι του τεστιν για τη λουμπα που καραδοκει.....
    Σ ευχαριστουμε και για ενα αλλο λογο , την natural επιτευξημη φωτο που εβαλες
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Χεχεχε... γλυκέ μου τσουρέκα όλα αυτά είναι προς αφύπνιση όλων μας και πρώτα πρώτα της υποφαινόμενης. Είναι σκέψεις που θέλω να πιστεύω όλους μας βοηθούν και που ήθελα να μοιραστώ.

    Όσο για τη φωτό, όλα είναι επιτεύξιμα (στο μέτρο του δυνατού φυσικά). Ούτε καν έχουμε αγγίξει τα όριά μας!!!

  8. #8
    Junior Bodybuilder spatharaios's Avatar
    Join Date
    05-06-08
    Location
    Loutraki, Korinthias, Greece.
    Posts
    106

    Default

    Έτσι την πατησα εγώ φέτος.
    Ελιωσα 3 μήνες στην δίαιτα, έχασα 10 κιλά,και ξαφνικά κρασαρα.
    Για 15 ημέρες δεν μπορούσα να κλείσω το στόμα μου.
    Το αποτέλεσμα ήταν μέχρι χτες να έχω πάρει τα 4 από τα 10 κιλά πίσω.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by spatharaios View Post
    Έτσι την πατησα εγώ φέτος.
    Ελιωσα 3 μήνες στην δίαιτα, έχασα 10 κιλά,και ξαφνικά κρασαρα.
    Για 15 ημέρες δεν μπορούσα να κλείσω το στόμα μου.
    Το αποτέλεσμα ήταν μέχρι χτες να έχω πάρει τα 4 από τα 10 κιλά πίσω.
    Ακριβώς έτσι φίλε μου! Οι περισσότεροι χάνουν το παιχνίδι σε αυτό το σημείο. Ενώ κατάφεραν και πέρασαν το γολγοθά μιας στρατιωτικής δίαιτας με αερόβιες, εξάντληση κλπ.. μετά χαλαρώνουν και χάνουν τη μπάλα και ξεφεύγουν στα κιλά.
    Αυτή η μετάβαση από γράμμωση σε όγκο είναι μεγάλη παγίδα. Γι αυτό προσοχή και σωστός προγραμματισμός!

  10. #10

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Πολυ ωραιο αρθρο ,μπραβο και παλι.
    Εχω μια απορια που με μπερδευει λιγο σε σχεση με το ροφημα που προτεινεις πριν το αεροβιο.Δεν αναφερεσαι σε πρωινο αεροβιο αρα νηστικη η σε αεροβιο μετα απο βαρη κι αν σκεφτει καποιος οτι σε φαση ογκου τρως παραπανω,δεν σε καλυπτει ενα προηγουμενο γευμα 2-3 ωρες πριν που θα εχει στειλει ηδη στο αιμα αμινοξεα ωστε να μην καταβολιστεις;Παντα τα ψιλομπερδευω αυτα μιας και ειναι ψιλα γραμματα!

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλησπέρα Νίκη, χαίρομαι που σου άρεσε το άρθρο, να σαι καλά.

    Σχετικά με το ρόφημα και την αερόβια, συγκεκριμένα γράφω το εξής:

    Καταναλώνοντας συμπλήρωμα πρωτείνης πριν την αερόβια ή bcaa μαζί με γλουταμίνη μειώνεται ακόμα περισσότερο τις πιθανότητες καταβολισμού. Έτσι είστε καλυμμένοι απ όλες τις πλευρές.


    Σωστά υπέθεσες, δεν αναφέρομαι σε αερόβια με άδειο στομάχι(ιδιαίτερα σε περίοδο όγκου αυτό το αποφεύγουμε) ή αμέσως μετά τα βάρη αλλά ξεχωριστά μέσα στη μέρα. Δεν είναι κανόνας αυτό, όμως για κάποιον που θέλει να διασφαλίσει τη μυική του μάζα είναι ιδανικό. Υπερβολικό; Ίσως για κάποιους ναι. Αλλά ας μη ξεχνάμε πως υπάρχει και αυτή η ομάδα ατόμων που χρειάζεται να είναι συνεχώς με ένα πιάτο και να τρώνε προκειμένου να κρατήσουν τις μάζες τους.
    Επίσης αναφέρομαι περισσότερο σε αερόβια HIIT, άρα αυξημένες ανάγκες για αμινοξέα στο αίμα.
    Αν κάποιοι έχουν τη φοβία πως η αερόβια θα τους καταβολίσει, τότε ας εφαρμόσουν την παραπάνω προτροπή. Δεν έχουν να χάσουν απολύτως τίποτα

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-12
    Posts
    122

    Default

    Καλησπερα, αποφασισα να γραψω την απολογια μου! χαχαχα.. ομολογω... ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΑΕΡΟΒΙΑ.. αν και το λατρευω προσοπικα! Ο λογος ειναι οτι οταν εκανα 2 φορες την εβδομαδα δεν μπορουσα να βαλω κιλα, δεν αναφερομαι σε τρελα πραγματα, ουτε ενα κιλο το μηνα δεν εβαζα, απο τοτε που το σταματησα μπορω να πω οτι εχω βαλει κιλα, τα περισσοτερα μυικα αλλα και λιπος αθελα μου, αν βαλω μια φορα την εβδομαδα ενα 20λεπτο μονο του σε μια μερα αρκει?
    Notes: Ειμαι σε περιοδο ογκου, με υπερθερμιδικη διατροφη και με καμια παρασπονδια κανα σαββατο βραδυ..
    Α! και αν εξηγουσες λιγο τι ειναι το ΗΙΤ θα με διευκολυνες!
    Ευχαριστουμε για το αρθρο και προσωπικα για τον χρονο σου στο ερωτημα μου!

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kαλησπέρα Μπίλυ,

    ανήκεις στους εκτόμορφους, δηλαδή στην κατηγορία αυτή που φτύνουν αίμα για να βάλουν κιλά πάνω τους. Σε αυτή την περίπτωση η αερόβια που κάνεις είναι ελάχιστη, ίσα ίσα για να κρατιέσαι σε καλή φυσική κατάσταση. Αν παίζεις και κανα μπασκετάκι, τότε αυτό και μόνο είναι υπερ αρκετό. Έχεις ήδη βρει τη χρυσή τομή, αν με μια φορά την εβδομάδα από 20 λεπτά βλέπεις πως βάζεις βάρος, ενώ με περισσότερη συχνότητα όχι, τότε μείνε εκεί. Πειραματίσου να δεις τι πόσο και πόσες φορές χρειάζεσαι. Μία; Τότε μείνε εκεί.
    Μέσω της διατροφής θα φροντίσεις ώστε να μη πάρεις υπερβολικό λίπος. Φρόντισε αυτά τα κιλά που παίρνεις να μην είναι σε σύντομο χρονικο διάστημα. Όσο πιο γρήγορα τα παίρνουμε, τόσο περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να είναι λίπος.

    Όσο για το hiit, μπορείς να πάρεις πληροφορίες από αυτό το άρθρο στο site μας:

    Τι Είναι Η Αερόβια Υψηλής Έντασης; (ΗΙΙΤ);

  14. #14
    New Bodybuilder NIKOS T.'s Avatar
    Join Date
    25-04-13
    Location
    rio , greece
    Posts
    1

    Default

    Ωραιο αρθρο Ειρηνη, να προσθεσω οτι η περιοδος 1-2 μηνων ειναι αναβολικο παραθυρο το οποιο δεν πρεπει να το αφηνουμε ανεκεταλευτο, αφου σε αυτους τους 2 μηνες αν δουλεψουμε σωστα με τους τροπους που περιεγραψες, μπορουμε να παρουμε καθαρα μυικα κιλα, οσα δεν μπορουμε να παρουμε ολο τον χρονο ισως!

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Σ'ευχαριστώ πολύ Νίκο! Συμφωνώ :)

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ (ως ενεργό μέλος ).

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    03-09-11
    Posts
    558

    Default

    Εξαιρετικο αρθρο Ειρηνη,οπως πολυ σωστα αναφερει και ο Νικος αυτη η περιοδος ειναι η καταλληλη καθως η ευαισθησια στην ινσουλινη ειναι πολυ ψηλα και μπορουμε να διαχειριστουμε καλυτερα περισσοτερες θερμιδες και ειδικα υδατανθρακες με τον καθρεφτη παντα οδηγο ωστε να μη ξεφυγουμε σε λιπος,απο την αλλη αυξημενη κατακρατηση νερου ειναι θεμιτη ειδικα σε οσους κανουν bodybuilding

  17. #17
    Honorary Mod Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-08-04
    Location
    Greece.
    Posts
    4,148

    Lightbulb (Y)

    Εξαιρετικο Ειρηνη! Ενα cycling σε περιοδο ογκου και απο προσωπικη εμπειρια βοηθαει στο να ειναι πιο καθαρα τα "κερδη". Οπως και η αεροβια σε περιοδο ογκου και πολλα αλλα απο αυτα που γραφεις!

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ! <3

    Πιστεύω πως η πιο δύσκολη περίοδος είναι αυτή, δηλ. μετά από αγώνα (και γενικά μετά από περίοδο σοβαρής γράμμωσης). Γιατί κακά τα ψέμματα, είναι πολύ εύκολο να ξεφύγουμε, πλέον δεν υπάρχει ορατός στόχος, έχουμε στερηθεί για μήνες και η όρεξη ανοίγει πολύ!!
    Όπως πολυ σωστά είπε και ο barbell, αυτή η περίοδος είναι ιδανική για να εκμεταλλευτούμε τον μεταβολισμό, καθώς το σώμα ρουφάει σαν σφουγγάρι ότι του δώσουμε και είναι μια καλή ευκαιρία για να βάλουμε μυς.

  19. #19
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Ειρηνη φοβερο το αρθρο σου!!Ευχαριστουμε που μας ανοιγεις τα ματια!!:)
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να ναι καλά το φόρουμ, μας έχει ανοίξει τα μάτια όλων!
    Ευχαριστώ Άγγελε!

  21. #21
    Pumping Iron chris78's Avatar
    Join Date
    07-02-13
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    320

    Default

    Παρα πολυ καλο !!!Δηλαδή πριν την αεροβια καλο ειναι να παιρνουμε συμπληρωμα πρωτεινης για τυχον καταβολισμο στο σωμα...

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Εξαρτάται. Δεν είναι απόλυτο. Σε off season περίοδο δεν υπάρχει λόγος για πρωινές αερόβιες με άδειο στομάχι. Από τη στιγμή που οι θερμίδες μας είναι ανεβασμένες και δεν είμαστε σε δίαιτα, δεν τίθεται θέμα καταβολισμού. Δεν καταβολιζόμαστε τόσο εύκολα.

  23. #23
    Pumping Iron chris78's Avatar
    Join Date
    07-02-13
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    320

    Default

    Για καλου κακου ας περνουμε ενα ροφηματακι πρωτεινης να ειμαστε σιγουροι τοτε!!Ευχαριστω για την απαντηση παντως.

  24. #24
    Senior Bodybuilder pantelisk's Avatar
    Join Date
    05-10-13
    Posts
    2,120

    Default

    Ειρήνη απορία για πρωινή αερόβια αδειοστόμαχος σε περίοδο όγκου. Αν με βολεύει το πρωινά να κάνω το αερόβιο 2-3 φορές τη βδομάδα για 45-60 λεπτά παίρνοντας μισή δόση amino-x πριν και άλλη μισή μετά και μετά από 30 λεπτά με 1 ώρα να τρώω το πρωινό μου είναι οκ? Ή είναι τραγικό λάθος?
    Η μεγαλύτερη ευχαρίστηση στη ζωή είναι να κάνεις αυτό που οι άλλοι πιστεύουν ότι δεν μπορείς να κάνεις!

    Work Out
    No excuses -> No regrets!

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kαλησπέρα Παντελή,
    θα σου προτεινα να παρεις 1 δοση amino x πριν την αεροβια. Με το που τελειώνεις (χαλαρωνεις, να πεσουν οι παλμοι, να επανελθεις) τρως κανονικα το πρωινό σου.
    Έτσι θα είσαι εξασφαλισμένος πως δεν θα καταβολισεις μυικό ιστό. Καλό είναι οι αερόβιες να μην ξεπερνάνε τα 50 λεπτά (45 λεπτα ειναι ιδανικό).
    Καλές προπονησεις!

  26. #26
    Senior Bodybuilder pantelisk's Avatar
    Join Date
    05-10-13
    Posts
    2,120

    Default Περίοδος "Off Season" - Πως Να την Κάνετε Αποδοτική!

    Ok. Το έκανα έτσι μέχρι στιγμης γιατι όταν τελειωνα το αεροβιο εκανα λιγες διαταςεις και 1-2 σετ κοιλιακους και απο 2-3 σετ καμψεις και έλξεις. Παντως σ? Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλες. Κάτι αλλο για το αεροβιο θα θελα να ρωτήσω. Προσπαθώ να το κάνω μεγάλης έντασης. Π.χ σήμερα διένυσα 9,5 χλμ σε 47 λεπτά και έγραψε 760 θερμίδες που μαλλον λαθος είναι . (Μετράω με εφαρμογή στο κινητό γιατί δεν εχω παλμομετρο ακόμα) θα πρεπε να μειώσω και την ένταση τώρα στον όγκο?
    Last edited by pantelisk; 27-10-14 at 23:55.
    Η μεγαλύτερη ευχαρίστηση στη ζωή είναι να κάνεις αυτό που οι άλλοι πιστεύουν ότι δεν μπορείς να κάνεις!

    Work Out
    No excuses -> No regrets!

  27. #27
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Μην βασιζεσαι σε τετοιες μεθοδους, δεν ειναι ακριβεις. Κρατα τα πραγματα απλα - κανε με ανεβασμενη ενταση, οπως ακριβως το κανεις μεχρι τωρα. Σκοπος σου ειναι να καψεις οσο γινεται περισσοτερες θερμιδες, να κρατας φυσικη κατασταση και να ελεγχεις το λιπος σου. Δεν θα καταβολισεις τιποτα, να σαι σιγουρος γι αυτο.
    Να σαι καλα!

  28. #28
    Pumping Iron tsigiax's Avatar
    Join Date
    07-12-13
    Posts
    379

    Default

    Πολύ καλό άρθρο!η αερόβια πρέπει να υπάρχει σε φαση ογκου,γτ αλλιος μετα τρέχεις στην γράμμωση!καρδουλα bcca και γλουταμινη σε τι ποσοτητα εινε καλα?

    Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  29. #29
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Bcaa θα τα εβαζα περισσοτερο σε περιοδο γραμμωσης/διαιτας. Σε οφφ season περίοδο η διατροφή μας ειναι επαρκής!
    Γλουταμίνη μπορεις να παίρνεις συνεχώς, βοηθάει αρκετά και το ανοσοποιητικό. 5γρ (περιπου 1κ του γλυκου) το βραδυ πριν τον υπνο ειναι καλα. Σε περιοδους εντονου στρες (πχ αγωνιστικης προετοιμασιας) τοτε ανεβάζουμε συχνότητα.

  30. #30
    Banned
    Join Date
    15-11-16
    Posts
    9

    Default

    Εαν χρησιμοποιουμε συμπληρωμα με γλουταμινη ποση θα βοηθαγε πριν τον υπνο;?

    Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 08-09-13, 03:00
  2. Μπακαλιάρος με "μαύρη κρούστα" & κολοκυθάκια στον ατμό
    By konstantina81 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 02-07-12, 09:38
  3. Μιά Μέρα Ότι "Τραβάει και Μία 'Οτι "Σπρώχνει" (bigsteve)
    By kreator in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 14-04-12, 19:44
  4. Μυικο "πιασιμο"-"κρακ-κρακ"
    By dimitris.king in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 29-11-11, 13:54
  5. Mr. Κρήτη - "Greek King" - Κυριακή 15 Μαϊου - Φωτό & Videos!!
    By kouvidis.87 in forum Νέα Bodybuilding Aπό Ελλάδα
    Replies: 38
    Last Post: 20-05-11, 16:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •