Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Pumping Iron apostolos3's Avatar
    Join Date
    27-01-10
    Location
    London, UK
    Posts
    250

    Default Συμπληρώματα Σε Περίοδο Διακοπών;

    θα ειμαι 2 εβδομαδες περιπου στο χωριο....θα ειναι καλο να παρω καποιο συμπληρωμα μαζι μου ή να τα αφησω ολα πισω? το προγραμμα θα ειχει μονο μπανιο στην θαλασσα.
    η διατροφη μου εκει δεν θα ειναι και η καλυτερη μιας και δεν θα ειμαι τοσο οργανωμενος οσο στο σπιτι

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Άστα όλα πίσω Από τη στιγμή που δεν κάνεις προπόνηση δεν χρειάζεται. Ξεκουράσου, γέμισε μπαταρίες κι όταν με το καλό επιστρέψεις ξεκινάς δριμύτερος. Καλά να περάσεις!

  3. #3
    Pumping Iron apostolos3's Avatar
    Join Date
    27-01-10
    Location
    London, UK
    Posts
    250

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Άστα όλα πίσω Από τη στιγμή που δεν κάνεις προπόνηση δεν χρειάζεται. Ξεκουράσου, γέμισε μπαταρίες κι όταν με το καλό επιστρέψεις ξεκινάς δριμύτερος. Καλά να περάσεις!
    thanks :)

  4. #4
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Εγώ πάλι αν και πήγα μόλις 5 μέρες διακοπές, η μια γονίτσα του δωματίου ήταν έτσι...



    Θα θελα να δω το βλέμμα της γυναίκας που θα μπήκε να καθαρίσει....

  5. #5

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Για το συγκεκριμενο θεμα πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει περισσοτερο ψυχολογικη αποτοξινωση παρα σωματικη. Το θεμα ειναι αν κουβαλας συμπληρωματα μαζι , εχουν και μια συγκεκριμενη ωρα για να τα παρεις οπως ειναι το προγραμμα σου παντα. Το νοημα των διακοπων ειναι να αλλαζεις παραστασεις και να κανεις πραγματα εκτος προγραμματος, αρα το να κουβαλας κατι απο την ρουτινα σου δεν βοηθαει πιστευω. Το να παρεις 10 μπαρες πρωτεινης μαζι σε περιπτωση που εισαι σε καμια παραλια 10 ωρες και δεν εχεις τι να φας δεν βρισκω τιποτα κακο, αλλα τωρα το να κουβαλας ολο το ντουλαπι σου λες και εισαι εξαρτημενος απο αυτα δεν συμφωνω. 20 μερες χωρις συμπληρωματα δεν θα εχει καμια επιπτωση.

  6. #6
    Pumping Iron apostolos3's Avatar
    Join Date
    27-01-10
    Location
    London, UK
    Posts
    250

    Default

    Κανονίστε να με κάνετε να γυρίσω πίσω να πάρω πρωτεΐνες . Τέλος πάντων ελπίζω να μην γυρίσω μισός

  7. #7
    harys's Avatar
    Join Date
    12-02-11
    Posts
    671

    Default

    Εγώ πάλι παιδιά κουβαλάω το βαλιτσάκι μου παντού!!
    Και δεν σταματάω προπονήσεις καθόλου για καλοκαίρι.. κανονικά 5 φορές την βδομάδα στανταρ!!
    Παντού υπάρχει ένα γυμναστήριο!!
    Είναι τρόπος ζωής για μένα.. πιστεύω αν βγεις από αυτή την συνήθεια δυσκολεύεσαι να ξανά μπεις.

  8. #8
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Γιώργο και Χάρη, και θα συμφωνήσω και θα διαφωνήσω μαζί σας.
    Συμφωνώ οτι πρέπει να ξελαμπικάρουμε τις μέρες των διακοπών, ειδικά εάν αυτές είναι μόλις 5-10 μέρες το χρόνο. Αυτό είναι και το νόημά τους (εκτός εάν κάποιος είναι φοιτητής και έχει περισσότερο χρόνο), να γεμίσουν οι μπαταρίες μας, να αλλάξουμε παραστάσεις, να αδειάσουμε από τα προβλήματα της καθημερινότητάς μας. Επίσης θα συμφωνήσω με το ότι καλό είναι να ξεφεύγουμε και από τη ''συνήθεια'' των συμπληρωμάτων και να μην είμαστε με το ρολόι στο ένα χέρι και το pill-box στο άλλο τις μέρες αυτές για σωματική και ψυχολογική αποτοξίνωση.
    Σε αυτό που διαφωνώ είναι στο οτι επειδή πάμε διακοπές θα πρέπει να τα ''ρημάξουμε'' όλα...Αν προσέξατε από τη φωτογραφία που ανέβασα για το χαβαλέ, υπάρχουν (για δυο άτομα) πρωτείνη, βρώμη, μπάρες, πολυβιταμίνες, αμύγδαλα, ''υλικά'' δηλαδή για ένα ωραίο και δυνατό πρωινό και κανα σνακ για τις πολύωρες ξάπλες της παραλίας. Δηλαδή με το που θα ανοίγει το μάτι θα πρέπει να ξεκοιλιαζόμαστε στα λουκάνικα και τις ζαμπονοτυρόπιτες στο βωμό των διακοπών; Θα πάμε στην ταβέρνα και θα φάμε ό,τι γουστάρουμε. Ναι. Θα πάμε στο μπαράκι και θα ρουφήξουμε τα ποτάκια μας. Ναι. Αλλά για εμάς που έχουμε επιλέξει τη συγκεκριμένη απασχόληση χρειάζεται μια κάποια προσοχή ακόμα και στις διακοπές. Είναι πολύ εύκολο σε 10 μέρες να καταστρέψουμε τους κόπους μιας χρονιάς. Και εντάξει, εμείς είμαστε παλαβοί, κάνουμε έναν κύκλο το φθινόπωρο και ''ούτε γάτα, ούτε ζημιά'', για ρωτήστε όμως και τις κοπέλες (ας μας πούνε τη γνώμη τους και οι κοπέλες του φόρουμ) πώς μπορεί να κάνει την (επαν)εμφάνισή της η κυτταρίτιδα και η χαλάρωση ακόμα και σε μια εβδομάδα...
    Αφιερωμένη ακόμα μια φωτο απ'τις διακοπές


  9. #9

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εγω απλα ειπα τα εχω κανει κι εγω αυτα στην ηλικια που λες (19-25) και οχι μονο συμπληρωματα αλλα και βαρη. Κουβαλουσα αλτηρες σε περιπτωση που δεν βρω γυμναστηριο εκει που θα παω. Απλα μετα απο καποιο σημειο ειδα οτι το να κουβαλαω πραγματα μαζι μου με βαζει παλι σε ρουτινα απο την οποια ειναι καλο να ξεφυγω εστω για αυτη την βδομαδα. Οσο αφορα την διατροφη δεν ειναι αναγκη να τρως τυροπιτες και μπουγατσες. Προσωπικα παω συνηθως σε ξενοδοχεια, οποτε τα αυγα, το γαλα, τυρια κλπ υπαρχουν σε αφθονια οποτε επιλεγω συνηθως κατι τετοιο.

  10. #10
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Νομίζω ότι όλοι λέτε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια...Ότι στις διακοπές καλό είναι να χαλαρώνουμε από όλα! Πιστεύω όχι μόνο ψυχολογικά αλλά και σωματικά μόνο καλό θα μας κάνει..Κώστα και τα παιδιά δεν είπαν να σαβουριάσουμε ότι κινείται και μη..αλλά και από την άλλη να μην είμαστε με το ρολόι στο χέρι να μη χάσουμε γέυμα.. Και εγώ προσωπικά στις διακοπές μου (15 μέρες) είχα μαζί μου βρώμη για πρωινό, μπάρες για την παραλία και γιαουρτάκι για το βράδυ..το ότι παραπάνω το θεώρησα υπερβολή..
    Εσύ είσαι ικανός να μαγείρευες και στις διακοπές!! (πλάκα κάνω)
    Για να επανέλθω και ον τοπικ...πιστεύω πως ένα ελεγχόμενο χαλάρωμα είναι ότι καλύτερο. Σε όλα υπάρχει μία χρυσή τομή.. Η σωματική και ψυχολογική ηρεμία που δίνουν οι διακοπές στο σώμα και στο μυαλό μας μόνο καλύτερα αποτελέσματα θα φέρουν το χειμώνα..
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER1564 View Post
    Σε αυτό που διαφωνώ είναι στο οτι επειδή πάμε διακοπές θα πρέπει να τα ''ρημάξουμε'' όλα...Αν προσέξατε από τη φωτογραφία που ανέβασα για το χαβαλέ, υπάρχουν (για δυο άτομα) πρωτείνη, βρώμη, μπάρες, πολυβιταμίνες, αμύγδαλα, ''υλικά'' δηλαδή για ένα ωραίο και δυνατό πρωινό και κανα σνακ για τις πολύωρες ξάπλες της παραλίας. Δηλαδή με το που θα ανοίγει το μάτι θα πρέπει να ξεκοιλιαζόμαστε στα λουκάνικα και τις ζαμπονοτυρόπιτες στο βωμό των διακοπών; Θα πάμε στην ταβέρνα και θα φάμε ό,τι γουστάρουμε. Ναι. Θα πάμε στο μπαράκι και θα ρουφήξουμε τα ποτάκια μας. Ναι. Αλλά για εμάς που έχουμε επιλέξει τη συγκεκριμένη απασχόληση χρειάζεται μια κάποια προσοχή ακόμα και στις διακοπές. Είναι πολύ εύκολο σε 10 μέρες να καταστρέψουμε τους κόπους μιας χρονιάς. Και εντάξει, εμείς είμαστε παλαβοί, κάνουμε έναν κύκλο το φθινόπωρο και ''ούτε γάτα, ούτε ζημιά'', για ρωτήστε όμως και τις κοπέλες (ας μας πούνε τη γνώμη τους και οι κοπέλες του φόρουμ) πώς μπορεί να κάνει την (επαν)εμφάνισή της η κυτταρίτιδα και η χαλάρωση ακόμα και σε μια εβδομάδα...
    Αφιερωμένη ακόμα μια φωτο απ'τις διακοπές
    To ίδιο πράγμα λέμε όλοι στην ουσία και συμφωνούμε.

    Δεν είναι τα συμπληρώματα που θα μας κάνουν να μην πέσουμε στα λουκάνικα και στις ζαμπονοτυρόπιτες. Μη μπερδεύουμε τα πράγματα. Άλλο προσέχω τη διατροφή μου, άλλο κουβαλάω όλο το ντουλάπι (το χω κάνει), άλλο σαβουριάζω από το πρωί μέχρι το βράδυ στις διακοπές.
    Οι κόποι μιας χρονιάς δεν θα χαλάσουν αν για 10 μέρες βάλω ασπράδια αντί για myofusion. Δεν είναι δηλαδή το συμπλήρωμα που θα με κάνει να μείνω στη διατροφή μου.
    Μπορεί κάποιος να πάρει λίγα σκουπ πρωτείνης μαζί του για περίπτωση γρήγορου γεύματος, αλλά όχι ότι άμα δεν πάρουμε θα πάνε χαμένοι οι κόποι.
    Και τα λέω εγώ που και στις διακοπές κουβαλάω την Άρτα και τα Γιάννενα μαζί.. Αλλά τα κουβαλάω γιατί πάω και κάνω προπόνηση.. Το παλικάρι που άνοιξε το τόπικ, είπε ότι δεν θα πηγαίνει γυμναστήριο, άρα δεν υπάρχει άμεσος λόγος να τα κουβαλήσει.

  12. #12
    Pumping Iron apostolos3's Avatar
    Join Date
    27-01-10
    Location
    London, UK
    Posts
    250

    Default

    Λοιπόν ευχαριστώ ξανά για τις απαντήσεις σας, επεστρεψα από τις 20ημερες διακοπές μου. Ξέχασα να πω ότι εγώ είμαι σε εντελώς ερασιτεχνικό επίπεδο. Κοιτώντας με στον καθρέφτη του σπιτιού μου στην Αθήνα βλέπω ότι έχασα όγκο, ξεπρηστικα,και προσθεθηκε λίγο λίπος στην κοιλιά... τρίχες και μια σχέση :-(
    Στις διακοπές ήταν πολλές φορές που πειναγα και έτρωγα λίγο ή έτρωγα βλακειες (χοιρινες μπριζόλες πατατακια κλπ) την επόμενη φορά θα πάρω μια πρωτεΐνη μαζί μου και μάλλον τις πολυβιταμινες. Καλή συνέχεια σε όλους

  13. #13
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Άντε τα κεφάλια μέσα τώρα!

    Και του χρόνου να'μαστε καλά να κάνουμε κανα μπάνιο... (αν και έτσι όπως μας τα κάνουν με βλέπω μετανάστη....)

  14. #14
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Όγκο δεν έχασες σε 20 μέρες, το πρήξιμο θα γυρίσει από την πρώτη βδομάδα. Το λίπος με θέληση θα χαθεί. Και η σχέση το ίδιο.
    Δεν είναι βλακείες οι χοιρινές μπριζόλες, ΟΚ δεν είναι για κάθε μέρα, αλλά όχι και δίπλα στα πατατάκια.

  15. #15
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER1564 View Post
    Άντε τα κεφάλια μέσα τώρα!

    Και του χρόνου να'μαστε καλά να κάνουμε κανα μπάνιο... (αν και έτσι όπως μας τα κάνουν με βλέπω μετανάστη....)
    Να τα μααας ....!!!
    Τοοοοσο πολυ βρε παιδι μου , που ν τ ηξερα τετοια χημεια ..
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προγραμμα διακοπων
    By EzEraL in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 14-07-11, 18:07
  2. Συμπληρώματα σε περίοδο γράμμωσης
    By PnLoki in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 29-06-11, 15:05
  3. Διατροφή Σε Περίοδο Διακοπών Χωρίς Προπόνηση;
    By gym333 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 23-06-10, 10:55
  4. Συμβουλες για συμπληρωματα σε περιοδο γραμμωσης
    By Giannis7 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-08, 20:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •