Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-02-12
    Posts
    5

    Default Αγορα εξοπλισμου για το σπιτι

    Γεια χαρα σε ολους! Πριν καποιους μηνες μπηκα στο φορουμ αλλα δεν εβαλα μεχρι τωρα στο προγραμμα να ξεκινησω να ασκουμαι. Τωρα λοιπον εφτασε η ωρα! Ειμαι γυναικα 25 ετων, 1,70 υψος και 54 κιλα. Ασχοληθηκα πριν 9 χρονια περιπου εντατικα με στιβο και μπασκετ αλλα τα παρατησα λογω αλλων υποχρεωσεων.

    Θελω λοιπον αρχικα να γυμναστω και μετεπειτα να αρχιζω να κανω καποια γραμμωση. Το θεμα ειναι οτι λεφτα δεν υπαρχουν για γυμναστηριο καθ' οτι ανεργη εδω και καποιους μηνες! Θα ηθελα λοιπον να με βοηθησετε για το τι εξοπλισμο μπορω αρχικα να αγορασω ετσι ωστε να γυμναζομαι στο σπιτι και στην υπαιθρο. Βεβαια δεν μπορω να παρω πολυοργανα κτλ. αλλα ελεγα να ξεκινησω με καποια βαρακια, αλτηρες και μπαρες. Επισης για ζεσταμα μπορω να κανω σχοινακι? Παρακαλω κατατοπιστε με για να μη δωσω τζαμπα λεφτα αν βεβαιως υπαρχει τροπος να γυμναστει κανεις σωστα απο μονος του! Θαυματα δεν γινονται φυσικα!

  2. #2
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Μπορεις να παρεις καποιον εξοπλισμο αλλα δε νομιζω οτι θα ερθει φτηνοτερα απο μια ετησια συνδρομη σε ενα οικονομικο γυμναστηριο, 99-129 ευρω..δλδ 10 ευρω το μηνα, ουτε 2 πακετα τσιγαρα. Το καλο ειναι οτι θα σου μεινουν. Οποτε το θεμα ειναι ποσο υπολογιζεις να κανεις αποσβεση και αν θα συνεχισεις να γυμανζεσαι για καιρο.. Μπορεις να παρεις αλτηρες με καποια κιλα και να χρησιμοποιεις τα επιπλα του σπιτιου. Ψαξε στο google, youtube για να παρεις ιδεες. Το σκοινακι κανει για ζεσταμα, αρκει να μην κοιμουνται οι απο κατω..
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-02-12
    Posts
    5

    Default

    Θελω να αρχισω και να το κανω συνηθεια πλεον..δλδ δεν εχω σκοπο να τα παρατησω σε 2 μηνες. Θα κοιταξω και την ετησια συνδρομη..ισως βρω κατι οικονομικο αν και λιγο δυσκολο μιας και στην επαρχια δεν εχεις και πολλες επιλογες. Ελεγα απλα να κανω την αρχη στο σπιτι και μετα αν βρω και μια δουλεια να ξεκινησω γυμναστηριο. Επισης εχω τη δυνατοτητα να κανω και μονοζυγο. Απλα ηθελα να ξερω αν αξιζει τον κοπο να δωσεις καποια χρηματα για να ξεκινησεις στο σπιτι. Δλδ θα δω καποιο αποτελεσμα ή θα πασχιζω αδικα?

    Αα..επισης ειδα καποια βιντεακια με κατι βαρακια kettlebell. Μπορω να ξεκινησω με κατι τετοιο ή ειναι πολυ για αρχη? Και συμφωνα με τα κιλα μου ποσα κιλα βαρος μπορω περιπου να σηκωνω? Ή σηκώνω οσα αντεχω?
    Last edited by Neema; 04-08-12 at 14:15.

  4. #4
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Σηκωνεις οσα περισσοτερα μπορεις ωστε να μην ειναι ευκολο, αλλα να μη χαλαει η τεχνικη. Μιας και εισαι αρχαρια καλο θα ηταν να εχεις καποιο φιλο/η μαζι που να ξερει, αλλιως πρεπει να παρακολουθησεις χιλιαδες φορες βιντεακια με σωστη τεχνικη ωστε να μαθεις σωστα. Τα kettlebels δε νομιζω να ειναι για σενα, ασε που ειναι και ακριβα. Μπορεις να κανεις αντιστοιχες ασκησεις με αλτηρες..
    Για μενα αξιζει τον κοπο να επενδυσει κανεις σε οικιακο εξοπλισμο, τα ωφελη ειναι παρα πολλα, κυριως στα ωραρια και το χασιμο χρονου, την απαλλαγη απο μηνιαια εξοδα, την επιλογη μουσικης και αμετρητα άλλα. Ομως πρεπει να γνωριζεις πολλα περι ασκησεων γιατι οι επιλογες ειναι πιο περιορισμενες απο τα μηχανηματα του gym.. Ή να επιδοθεις σε πολυ ψαξιμο..
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-02-12
    Posts
    5

    Default

    Μαλιστα! Πολυ ψαξιμο. Μπορω να ρωτησω καποιον γυμναστη γνωστο μου για να μου δειξει καποιες τεχνικες. Να ρωτησω και κατι αλλο..σε ενα γυμναστηριο ποσο χρονο χρειαζεσαι περιπου για να μαθεις να εκτελεις σωστα τις ασκησεις και να εξοικειωθεις σε βαθμο να τις εκτελεις μονος σου? Δλδ μπορω π.χ. να παω για ενα μηνα και μετα να κανω μονη μου στο σπιτι?

  6. #6
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Ναι θα μπορουσες..1-2 μηνες. Αλλα συνηθως εχουν και εγγραφες (μεγαλη @@ριά) και η συνδρομη ενος μηνα δεν υποκειται σε προσφορες (πχ 6μηνη που ερχεται λιγοτερο..).
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-02-12
    Posts
    5

    Default

    Καταλαβα.. Παιρνω προσφορες λοιπον και επανερχομαι! Ευχαριστω για τη βοηθεια!

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-08-12
    Posts
    27

    Default

    εγω εχω αρκετο εξοπλισμο στο σπιτι

  9. #9

    Default

    παρε λαστιχα για αρχη και μια μπαλα κοιλιακων. Μετα μπορεις να παρεις αλτηρες και εναν παγκο αν θες. Αν δεν θες να χαλασεις ουτε φραγκο, καμψεις,βυθισειςμονοζυγο σε καποιο παρκο,και θα τρελανεις κοσμο . Με τις παραπανω ασκησεις μπορεις να κανεις μια χαρα κορμι, σκληρο και μυικα τονισμενο. Ορεξη να χεις .


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αγορά Οργάνων Για Γυμναστήριο Στο Σπίτι!
    By paoki-4- in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 40
    Last Post: 11-09-12, 12:35
  2. Αγορά εξοπλισμού για ελεύθερες ασκήσεις
    By kork1 in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 4
    Last Post: 09-07-12, 07:07
  3. Αγορά διαδρόμου για το σπίτι
    By alip_kok in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 05-01-12, 10:26
  4. Αγορά εξοπλισμού για home gym.
    By Madou in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 05-09-11, 19:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •