Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-08-12
    Posts
    1

    Default Συμβουλές για απώλεια κοιλιακού λίπους σε έφηβο

    Καλησπερα ειμαι 14 χρονων και ειμαι 1.71 και ειμαι 65 κιλα.. εχω λιπος στην κοιλια που προσπαθω να τα μιωσω με οτι μπορω και λιγο στα πλαγια γνωστα ως παχακια.. λοιπον &nbsp;εγω θελω να φτιάξω το περιβοητο "6 pack" και να αφξησω την μυικη μου μαζα στα μπρατσα 2κεφαλο κ 3κεφαλο.. εκανα παραγγελια Creatine (Phosphagen?) και 100% whey protein;αυτα τα 2 προιοντα για να αφξησω μυηκη μαζα.. λοιπον εχουμε και λεμε.:<br>1) θελω να μου δωσετε ενα καλο προγραμμα διατροφη- πως να χρεισιμοποιω τις πρωτεινες κτλπ. για τωρα οσο καλοκαιρι μενει και ειμαι χαλαρος.<br>2) θα ηθελα να σας ρωτησω αν με αυτα τα προιοντα χανω υψος διοτι δεν θελω για λογο μυων να χασω υψος<br>3)θελω να μαθω αν εκανα βλακεια η οχι που πηρα χωρις να καλοσκεφτω αυτα τα προιοντα ενω κανω γυμναστηρειο , θελω να μαθω αν πρωτα επρεπε να χασω κιλα(χωρις βεβαια να εχω απωλεια υψους) και μετα να παρω προτεινες και τις παρενεργιες θα θελα να γνοριζω ωστε επιτελους να φτιαξω ενα υγιες και καλιγραμμο σωμα:) το προγραμμα θα ηθελα να μην μου επιβαρυνει το σωμα ωστε να χασω υψος..&nbsp;Ευχαριστώ για τον χρονο που μου διαθεσετε αν μπορεσω να χασω αυτην την κοιλια σας χροσταω την ζωη μου και θα σβησει αιωνιο κομπλεξ! σας παρακαλω βοηθηστε με

  2. #2

    Default

    Γεια. Εισαι μονο 14 χρονων, το σωμα σου αλλαζει ακομα. Με απλη αεροβικη ασκηση και λιγο προσεχτικη διατροφη (να μην τρως σαβουρα το βραδυ, γενικα κακα λιπαρα απο γλυκα και απλους υδατανθρακες ,να μην πινεις αναψυκτικα,μπυρες κτλ) θα σου φυγει το λιπος. Για μενα εκανες μλκια που αγορασες συμπληρωματα διατροφης γιατι α) εισαι πολυ αρχαριος στην γυμναστικη, β) εισαι πολυ μικρος, γ)δεν γνωριζεις τα βασικα απο διατροφη. Ασε που αναλογικα με το υψος εισαι σχετικα καλα σε βαρος. Με πολυ καλη διατροφη καλυπτεις τις αναγκες σου σε πρωτεινη. Γενικα για την διατροφη να εχεις τα εξης στο μυαλο σου:

    α) να τρως καθε 3 ωρες περιπου
    β) καθε γευμα να περιεχει πρωτεινη (γαλα,αυγα,κοτοπουλο,ψαρι,μοσχαρι,γαλοπουλα,κουνελι)
    γ) Δεν εχεις απωλεια υψους αν χανεις κιλα. Αυτο δεν γινεται. Το μονο που μπορει να συμβει εαν αρχισεις βαρη απο τοσο μικρος ειναι να μην ψηλωσεις αλλο.Να κοντυνεις δεν γινεται.
    δ)προσπαθησε καθε μερα να παιρνεις 2-3 γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλο σωματικου βαρους (65χ3=195γρ πρωτεινη καθε μερα)
    ε) Κρεατινη δεν ειχες λογο να παρεις. Ο ρολος της κρεατινης χοντρικα ειναι να βοηθαει τα κυτταρα να παραγουν περισσοτερο εργο,με συνεπεια να σηκωνεις περισσοτερα κιλα,με συνεπεια να καταστρεφεις περισσοτερο τις μυικες ινες,με συνεπεια να αναπτυσσονται οι μυες με την σωστη διατροφη και ξεκουραση,με συνεπεια οταν σταματησει ο κυκλος ληψης κρεατινης και αδειαζεις απτα νερα που κραταει,να σου χει μεινει ενα αποτελεσμα της ταξεως του 20% απο οτι φαινοσουν οταν επαιρνες κρεατινη. Η κρεατινη ειναι για προχωρημενους αθλητες που θελουν να ξεπερασουν τα ορια στα κιλα που σηκωνουν,οχι για αρχαριους.


    Τελος πρεπει να γνωριζεις πως το να παρεις καθαρα μυικα κιλα ειναι πολυ δυσκολο. Μεσα σε εναν χρονο με τελεια διατροφη,προπονηση,ξεκουραση,συμπληρωματα ζητημα να παρεις 2 καθαρα μυικα κιλα. Σε αυτο το φορουμ υπαρχουν απαντησεις για οτι ερωτημα μπορεις να φανταστεις.Ψαξου λιγο και θα μαθεις πολλα!

  3. #3
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Λοιπόν έχουμε και λέμε.
    Αρχικά είσαι σχετικά μικρός και έχεις πολύ καλό μεταβολισμό!Την κρεατίνη,τσάμπα λεφτά...Ο οργανισμός σου σε αυτήν την ηλικία λειτουργεί τόσο καλά στα ερεθίσματα που του δίνεις και είναι σαν να παράγει κρεατίνη μόνος του.(Για να σου δώσω να καταλάβεις τα θετικά της ηλικίας σου).
    Τρώγε 5-6 γεύμα την μέρα.Σε κάθε γεύμα να έχεις πρωτείνη(γαλακτοκομικά,αυγά,κοτόπουλο,ψάρι,μοσχάρι κλπ) και υδατάνθρακα (φρούτα,μακαρόνια,ρύζι,όσπρια,πατάτες,βρώμη κλπ).
    Οι ποσότητες που θα τρως να είναι τόσες ώστε να νιώθεις χορτάτος και όχι σκασμένος από το πολύ φαγητό.
    Αφού φτιάξεις μια διατροφή καθαρή με τροφές όπως ανέφερα παραπάνω και την τηρείς βέβαια,τότε θα αρχίσεις να βλέπεις τα αποτελέσματα που θες.
    Επιμονή και υπομονή χρειάζεται!

    Και κάτι τελευταίο...Τ βάρη ΔΕΝ κοντεύουν, ΔΕΝ σταματάνε την ανάπτυξη.Αντιθέτως βοηθάνε ακόμα περισσότερο!

  4. #4
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Καλημερα φιλε μου.Λοιπον για το υψος σου τα κιλα σου ειναι πολυ λιγα.Για αυτο εγω θα σου προτεινα να μην προσπαθησεις να κανεις μια διατροφη γραμμωσης ας πουμε για να χασεις τα παραπανισια κιλα στην κοιλια.Γιατι μαζι με αυτα σιγουρα θα χασεις και απο αλλα σημεια και δεν θα σου αρεσει.Αποψη μου λοιπον μιας και εγω κοντα στην ηλικια σου αρχισα το γυμναστηριο και εγω να χω 6pack ηθελα ειναι η εξης.

    Να τρως καθαρο σπιτικο φαγητο,χωρις πολλα τηγανιτα και οχι junk food,πιτογυρα κλπ και να αφησεις τις αναλογιες πρωτ,υδατ,λιπαρων που χρειαζεσαι.Εισαι σε μια ηλικια που ο μεταβολισμος σου ειναι Σουπερ δεν χρειαζεται να πιεστεις με το να κανεις μια διατροφη.Επισης μπορεις να χρησιμοποιεις την πρωτεινη που εχεις παρει 3 φορες την ημερα.

    Αυτο που θελω να πω ειναι εν τελη να μην κανεις γραμμωση απο τωρα γιατι μετα οταν χασεις τοσα κιλα θα χασεις κ απο αλλου και θα εισαι αρκετα "μικρος"-κοκκαλιαρης.Καλυτερα τρωγε καλο σπιτικο φαι,κανε δυνατες προπονησεις να βαλεις μυες και αν θες να ασχοληθεις αργοτερα κοιτας να κανεις και το 6pack.

    Φιλικα η αποψη μου.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by aggelos1994 View Post
    Καλημερα φιλε μου.Λοιπον για το υψος σου τα κιλα σου ειναι πολυ λιγα.Για αυτο εγω θα σου προτεινα να μην προσπαθησεις να κανεις μια διατροφη γραμμωσης ας πουμε για να χασεις τα παραπανισια κιλα στην κοιλια.Γιατι μαζι με αυτα σιγουρα θα χασεις και απο αλλα σημεια και δεν θα σου αρεσει.Αποψη μου λοιπον μιας και εγω κοντα στην ηλικια σου αρχισα το γυμναστηριο και εγω να χω 6pack ηθελα ειναι η εξης.

    Να τρως καθαρο σπιτικο φαγητο,χωρις πολλα τηγανιτα και οχι junk food,πιτογυρα κλπ και να αφησεις τις αναλογιες πρωτ,υδατ,λιπαρων που χρειαζεσαι.Εισαι σε μια ηλικια που ο μεταβολισμος σου ειναι Σουπερ δεν χρειαζεται να πιεστεις με το να κανεις μια διατροφη.Επισης μπορεις να χρησιμοποιεις την πρωτεινη που εχεις παρει 3 φορες την ημερα.

    Αυτο που θελω να πω ειναι εν τελη να μην κανεις γραμμωση απο τωρα γιατι μετα οταν χασεις τοσα κιλα θα χασεις κ απο αλλου και θα εισαι αρκετα "μικρος"-κοκκαλιαρης.Καλυτερα τρωγε καλο σπιτικο φαι,κανε δυνατες προπονησεις να βαλεις μυες και αν θες να ασχοληθεις αργοτερα κοιτας να κανεις και το 6pack.

    Φιλικα η αποψη μου.
    +1000

  6. #6
    Pumping Iron Byron93's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    441

    Default

    Φίλε είσαι πολύ μικρός ακόμα για συμπληρώματα για μένα έκανες μεγάλη βλακεία που τα πήρες αν κανεις ολα τα παραπάνω που σου είπαν τα παιδιά εισαι τελειος

    ΥΓ:Κανε πολυ αερόβια
    Feel save sleep with a Bodybuilder!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Για Καύση Κοιλιακού Λίπους
    By ManosP in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 07-04-13, 18:12
  2. Διατροφή Όγκου Αλλά Μείωση Κοιλιακού Λίπους
    By ΠΑΥΛΟΣ81 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 03-01-12, 17:20
  3. Νέο Μέλος!!! Μείωση κοιλιακού λίπους!!
    By tsofli in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 33
    Last Post: 11-09-10, 17:42
  4. Συμβουλές για απώλεια λίπους
    By Loft in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 17-04-06, 17:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •