Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-12
    Posts
    7

    Default Πρωτεΐνη για Αύξηση Μυϊκού όγκου

    Καλησπέρα,


    Θα ήθελα να ανοίξω μια ερώτηση που μάλλον απασχολεί πολλούς. Είμαι 1,86 85kg. Προσπαθώ και θέλω να αναπτυχθώ μυϊκά αλλά φοβάμαι να πάρω την απόφαση να πάρω μια πρωτεΐνη όγκου όπως (super mass, k.a.) γιατί φοβάμαι ότι θα βάλω πολύ λίπος (το παίρνω και εύκολα). Έχω διαβάσει αρκετά και πολλοί συμβουλεύουν να μένουμε μακρυά από πρωτεΐνες όγκου καθώς προσφέρουν πολλές θερμίδες. Υπάρχει κάποια συμβουλή ως προς τι είδους πρωτεϊνη να πάρω?

    Σας ευχαριστώ πολύ....

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Kαλως ηρθες στη παρεα μας !
    Ναι εχουν δικιο για τις πρωτεινες ογκου , αυτη ειναι η μια αληθεια ...
    η αλλη ειναι οτι αυξηση μυικου ογκου δεν κανει καμια , οση σκονη και να πιεις αμα δεν φας πρωτεινη ζωικης προελευσης
    δεν προκειται να δεις προκοπη.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    Advanced Bodybuilder vlasis90's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Location
    Lumber camps
    Posts
    1,000

    Default

    Γιατί δέν ξεκινάς με υπερθερμιδική διατροφή ? Είναι ότι πρέπει για σένα... Έχουμε και τα ίδια stats παρεπιπτόντως...

  4. #4
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    καλησπερα καλως ηρθες! το λιπος δεν ερχεται με την πρωτεινη ας ειναι και mass πρωτεινη!εφοσον υπαρχει καθαρη και σωστη διατροφη!
    το λιπος ερχεται μετις σαβουρα διατροφη και την αγυμνασια!
    τωρα οπως ειπε και ο ΤΣΟΥΡΕΚΑΣ το παν ειναι η πρωτογενη μορφη τροφης πρωτεινης-υδατανθρακα-βιταμινων!!!

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-12
    Posts
    7

    Default

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες. Θα ήθελα βοήθεια λίγο με τις πρωτεΐνες. Διάβασα και από το forum ότι χρειαζόμαστε 3 είδη πρωτεϊνών. whey κατά τη διάρκεια της ημέρας, iso πριν και μετά τη προπόνηση και καζεΐνη για βράδυ. Δεδομένου του ότι θα φτιάξω μια διατροφή με τη βοήθεια του forum για όγκο. Πιστεύετε ότι πρέπει να παίξω με 3 διαφορετικές πρωτεΐνες, ή απλά να πάρω μια whey? επίσης τα συμπληρώματα που παίρνω είναι creatine, multivitamin, glutamin, BCAA AMINOS.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-12
    Posts
    7

    Default

    Τι εννοείς υπερθερμιδική διατροφή? Η αλήθεια είναι ότι έχω πρόβλημα με διατροφή. Μπορείς να μου δώσεις ενα sample?

  7. #7
    New Member darksniper87's Avatar
    Join Date
    05-05-11
    Location
    Κύπρος
    Posts
    56

    Default

    Quote Originally Posted by Billis84 View Post
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες. Θα ήθελα βοήθεια λίγο με τις πρωτεΐνες. Διάβασα και από το forum ότι χρειαζόμαστε 3 είδη πρωτεϊνών. whey κατά τη διάρκεια της ημέρας, iso πριν και μετά τη προπόνηση και καζεΐνη για βράδυ. Δεδομένου του ότι θα φτιάξω μια διατροφή με τη βοήθεια του forum για όγκο. Πιστεύετε ότι πρέπει να παίξω με 3 διαφορετικές πρωτεΐνες, ή απλά να πάρω μια whey? επίσης τα συμπληρώματα που παίρνω είναι creatine, multivitamin, glutamin, BCAA AMINOS.
    Γενικά δεν είναι καλό να παίρνεις πρωτείνη από συμπληρώματα. Για να συμπληρώσεις κάποια γεύματα, είναι εντάξει για πρακτικόύς και οικονομικούς λόγους. Απλά μην το παρακάνεις.
    Προτίμησε τη Whey η οποία είναι φθηνή και ποιοτική. Για το βράδυ αν δεν μπορείς να τρως cottage τυρί προτίμησε τη κασείνη.

    Quote Originally Posted by Billis84 View Post
    Τι εννοείς υπερθερμιδική διατροφή? Η αλήθεια είναι ότι έχω πρόβλημα με διατροφή. Μπορείς να μου δώσεις ενα sample?
    Ενοεί διατροφή της οποίας οι θερμίδες της είναι περισσότερες απ'αυτές που καίει το σώμα σου καθημερινά.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-12
    Posts
    7

    Default

    ευχαριστώ πολύ!!!

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-12
    Posts
    122

    Default

    Βρε αδερφε τα συμπληρωματα που περνεις κρεατινη γλουταμινη κ.α. τα παιρνεις??? Κανεις BodyBuilding?? Δεν ειναι λιγο πολλα?? Εν πασει περιπτωση θα συμφωνησω με τσουρεκα, οσο πρςτεινη και αν πιεις αν δεν φας πρωτεινη δυστηχως δεν ερχετε αποτελεσμα... Μεινε σε υπερθερμιδικη διατροφη και θα εχεις αποτελεσματα μαζι με δυνατες προπονησεις... Σορρυ αν ειμαι λιγο υπερβολικος και εγω εχω παρει κρεατινη αλλα ειναι πολλα πιστευω τα συμπληρωματα σου... Μεινε σε μια καθαρη πρςτεινη με λιγο δεξτροζη και θα εισαι μια χαρα..

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-12
    Posts
    7

    Default

    Ναι ρε billakosperisteri συμφωνώ ότι η διατροφή είναι το πάν. Αλλά με 2 ώρες σκληρό gym κρεατίνη, γλουταμίνη και πρωτεϊνη δεν νομίζω ότι είναι υπερβολικά πολλά συμπληρώματα. Να σε ρωτήσω η δεξτρόζη πότε πρέπει να την παίρνω και πόσο? Σε ευχαριστώ πολύ.

  11. #11

    Default

    2 ωρες ειναι πολλες. Την δεξτροζη μετα την προπονα 0.5gr ανα κιλο σωματικου βαρους αν εισαι σε γραμμωση και 1gr αν εισαι σε ογκο. Και να πλενεις τα δοντια μετα.

  12. #12
    New Member darksniper87's Avatar
    Join Date
    05-05-11
    Location
    Κύπρος
    Posts
    56

    Default

    Quote Originally Posted by Billis84 View Post
    Ναι ρε billakosperisteri συμφωνώ ότι η διατροφή είναι το πάν. Αλλά με 2 ώρες σκληρό gym κρεατίνη, γλουταμίνη και πρωτεϊνη δεν νομίζω ότι είναι υπερβολικά πολλά συμπληρώματα. Να σε ρωτήσω η δεξτρόζη πότε πρέπει να την παίρνω και πόσο? Σε ευχαριστώ πολύ.
    Με 2 ώρες γυμναστήριο δεν θα δεις ποτέ διαφορά στο σώμα σου. Ούτε οι επαγγελματίες bodybuilders, που με τα αναβολικά που χρησιμοποιούνε είναι σαν πως και έχουνε κινέζους στο σώμα τους και χτίζουνε ασταμάτητα, δεν γυμνάζονται τόσο πολύ.
    Η κρεατίνη ναι θα σε βοηθήσει σε θέμα δύναμης. Η γλουταμίνη προσωπικά τη θεωρώ αχρείαστη. Αν κάνεις μια διατροφή με μεγάλα ποσοστά πρωτείνης θα παίρνεις αρκετή γλουταμίνη απ'εκεί. Δεξτρόζη χρησιμοποίησέ την στο μεταπροπονητικό ρόφημα μετά το γυμναστήριο. Εγώ πίνω 0,5γρ το βάρος μου και τη συνδιάζω με waxy δίοτι έχει υπερβολικά γλυκιά γέυση.

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-12
    Posts
    122

    Default

    O darksniper87 εχει δικιο για μενα, δεν ειπα για την κρεατινη αλλα για τα υπολοιπα πλην της πρωτεινης, 2 ωρες ειναι παααρα πολλες πιστευω εκτος τι να πω αν κανεις βαρη, κοιλιακους - ραχιαιους και αεροβιο την ιδια μερα αλλα και παλι δεν ειναι σωστο, μεινε στην διατροφη και σου προτεινω να σπρωχνεις τα λεφτα σου σε φαγητο και οτι σε τοσα συμπληρωματα..

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-12
    Posts
    7

    Default

    Ok ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ποιά πρωτεϊνη να πάρω για αύξηση μυικού όγκου;
    By HatTrick in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 23-06-11, 17:39
  2. Αύξηση Μυικού Όγκου
    By SouLSiCk in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 22
    Last Post: 21-09-08, 22:16
  3. Διατροφή για αύξηση μυικού όγκου
    By Reinheart in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 75
    Last Post: 16-01-08, 07:37
  4. Συμπληρώματα για αύξηση μυϊκού όγκου.
    By magna5 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-07, 08:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •