Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Bodybuilding Newbie zachfotis's Avatar
    Join Date
    23-07-12
    Posts
    7

    Default Σταθερη μυική μαζα κ καψιμο λιπους!

    Καλησπερα...
    Αρχικα θελω να ενημερωσω πως σαν αρχαριος στον τομεα αυτον εχω μια συγκεκριμενη απορια στο θεμα!!!!

    Με βαση αρκετα θεματα που εχω διαβασει εχω συμπερανει:
    Υπαρχει ενας συγκεκριμενος αριθμος θερμιδων (για το δικο μ σωμα) που απετειται καθημερινα για να συντηρηται το σωμα μου!
    Εστω οτι αυτος ο αριθμος ειναι π.χ. 2500 (αριθμος παραδειγμα) .
    Ο στοχος μου ειναι η μικρη απωλεια λιπους που καλυπτει τους κοιλιακους μ διχως ομως να χασω μυικη μαζα !
    Το λογικο ειναι να μειωσω λιγο τις θερμιδες της ημερας ! Σωστα? πχ στις 2300 ας πουμε!
    Ποιαειναι λοιπον η διαφορα απο τα να κανω αεροβια ασκηση που αντιστιχει στις -200 αυτες θερμιδες απο το να κοψω ενα γευμα το οποιο θα μ προσφερε αυτες τις 200 θερμιδες????δηλαδη γιατι να μην τρωω απλα λιγοτερο ωστε να πετυχω τις επιθυμητες θερμιδες απο το να φαω τις 2500 και μετα να τρεξω για να χασω τις 200??? το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο κ στις δυο περιπτωσεις για να πετυχω τον στοχο μου?
    σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να χασω μυικη μαζα παρα μονο λιπος! Πιος ειναι ο καλυτερος τροπος?
    Εννοειται πως μιλαμε για μια καλα προσεγμενη καθημερινη διατροφη κ επισης ασκηση με βαρη 5 μερες την εβδομαδα!!!

    Δεν ξερω ποσο βασιμη ειναι η σκεψη μου αλλα θα σας ευχαριστουσα αν με βοηθουσατε να το ξεδιαλινω στο μυαλο μου!
    Οποιαδηποτε πληροφορια επι του θεματος θα με βοηθουσε!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder vlasis90's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Location
    Lumber camps
    Posts
    1,000

    Default

    Γειά σου zachfotis. Ναι υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός θερμίδων που απαιτούνται για τη συντήρηση του σώματος σου ( και του βάρους ). για την εύρεση του οποίου θα πρέπει να δώσεις τα stats σου(ηλικία-ύψος-βάρος-σωματική δραστηριότητα).Υπάρχει και αντίστοιχο άρθρο στο forum:
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236
    Όσον αφορά την αερόβια δέν την κάνουμε μόνο για καύση θερμίδων αλλά και για να "δουλέψουμε" το σώμα μας συνολικά(αποτελεί τρόπο άσκησης). 3-4 φορές την εβδομάδα από 45' αρκούν.Γεύμα γιατί να κόψεις? Ίσα ίσα που θα κάνεις περισσότερες καύσεις μέσα στη μέρα !


  3. #3
    Bodybuilding Newbie zachfotis's Avatar
    Join Date
    23-07-12
    Posts
    7

    Default

    Πως μου προτινεις δλδ να συνεχισω ωστε να καταναλωσω το λιγο λιπος της κοιλιας μου? να μεινω στις θερμιδες συντηρισεις ή να τις ελαττωσω???? χωρις ομως να χασω μυικο ιστο! Απο οτι εχω διαβασει δεν γινετε να αναπρυξεις ογκο κ να καψεις λιπος σωστα? αρα τουλαχιστον να παραμεινουμε στον ιδιο!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder vlasis90's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Location
    Lumber camps
    Posts
    1,000

    Default

    Στη θέση σου θα κινούμουν ελαφρώς υποθερμιδικά(200-300 θερμίδες) ακολουθώντας φυσικά σωστή διατροφή. Επιπλέον μπορείς να κάνεις 3 φορές την εβδομάδα αερόβια άσκηση (τρέξιμο / περπάτημα / ποδήλατο ) η οποία είναι χρήσιμο εργαλείο στην προσπάθεια απώλειας λίπους.

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα και καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Quote Originally Posted by zachfotis View Post
    Το λογικο ειναι να μειωσω λιγο τις θερμιδες της ημερας ! Σωστα? πχ στις 2300 ας πουμε!
    Ποιαειναι λοιπον η διαφορα απο τα να κανω αεροβια ασκηση που αντιστιχει στις -200 αυτες θερμιδες απο το να κοψω ενα γευμα το οποιο θα μ προσφερε αυτες τις 200 θερμιδες????δηλαδη γιατι να μην τρωω απλα λιγοτερο ωστε να πετυχω τις επιθυμητες θερμιδες απο το να φαω τις 2500 και μετα να τρεξω για να χασω τις 200??? το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο κ στις δυο περιπτωσεις για να πετυχω τον στοχο μου?
    σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να χασω μυικη μαζα παρα μονο λιπος! Πιος ειναι ο καλυτερος τροπος?
    Εννοειται πως μιλαμε για μια καλα προσεγμενη καθημερινη διατροφη κ επισης ασκηση με βαρη 5 μερες την εβδομαδα!!!
    Μπορείς είτε να αυξήσεις τις αερόβιες, ώστε να δημιουργήσεις το απαιτούμενο θερμδικό έλλειμμα και να κάψεις αυτές τις 200 θερμίδες, είτε απλά να τις αφαιρέσεις από τη διατροφή σου.

    Το τι θα επιλέξεις από τα 2, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Τα στατς σου, το εβδομαδιαίο πρόγραμμά σου σε βάρη και αερόβια, όπως και από τον τρόπο ζωής σου (ρουτίνα, δουλειά).

    Η καύση λίπους παράλληλα με την αύξηση μυικής μάζας, είναι εφικτή μόνο σε αρχάριους και νεαρούς σε ηλικία. Κι αυτό για περιορισμένο χρονικό διάστημα τον πρώτο καιρό.

    Η αερόβια, δεν χρησιμοποιείται για να δουλευτεί σώμα, αλλά για να έχεις καλύτερο έλεγχο του λίπους και για την εκγύμναση του σημαντικότερου μυος στο σώμα μας. Της καρδιάς !! Επίσης, βοηθάει και στη βελτίωση του κυκλοφορικού συστήματος.

    Αν θέλεις, γράψε πιο αναλυτικά ύψος, βάρος, ηλικία, και πόσο καιρό ασχολείσαι με βάρη και αθλητισμό, ώστε να υπάρχει ολκληρωμένη εικόνα σου για να έχεις πιο εύστοχες συμβουλές.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6
    Bodybuilding Newbie zachfotis's Avatar
    Join Date
    23-07-12
    Posts
    7

    Default

    Cuban σε ευχαριστω πολυ για την περικτικη σου απαντηση!!! Λοιπον γιατι να τρεχεις κ να σπαταλας τοσο χρονο τοτε αντι απλα να μην κοψεις αυτες τις θερμιδες απο την διατροφη σου? δεν μου φενετε λογικο να τρωω κατι κ μετα να πηγαινω να το καψω!!!

    Το υψος μου ειναι 1,83 το βαρος μου 73 κιλα και ηλικια 25 ετων! Γυμναζομαι σοβαρα περιπου 4 μηνες!! Τους δυο τελευταιους προσπαθω να φτιαξω το προγραμμα διατροφης μου οσο πιο δυνατον περιεκτικο και υγιηνο μπορω ταυτοχρονα!

    Πιστευω πως 2-3 κιλα μυικης μαζας ακομη θα ητανε αυτο ακριβως που θελω και στην συνεχεια η απωλεια του λιγου λιπους στην κοιλια μου ωστε να αρχισω να γραμμωνω ! Θα ηθελα τα φωτα σου τι , πως και με πια σειρα να τα ακολουθησω???????

  7. #7
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ωραία ! Τώρα που έγραψες τα στατς, βγαίνουν πολύ ευκολότερα συμπεράσματα.

    Λοιπόν, σε σχέση με το ύψος σου, έχεις πολύ λίγα κιλά. Οπότε Καλό είναι να βγάλεις μια διατροφή ελαφρώς υπερθερμιδική, ώστε να βάλεις κάποια ποιοτικά κιλά πάνω σου. Μετά, τα δουλεύεις για 2 μήνες ώστε να μείνουν πάνω σου, και στη συνέχεια τα γραμμώνεις. Τώρα, αν προσπαθήσεις να γραμμώσεις, δε θα σου αρέσει αυτό που θα δεις στον καθρέφτη, γιατί σου λείπει κάποια μυική μάζα.

    Αν θέλεις, μπορείς να έχεις 1 αερόβια τη βδομάδα, για του λόγους που σου έγραψα παραπάνω. Αν ασχολείσαι με κάποιο άθλημα, π.χ. μπάσκετ, ποδόσφαιρο, τότε δε χρειάζεται η επιπλέον αερόβια.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  8. #8
    Bodybuilding Newbie zachfotis's Avatar
    Join Date
    23-07-12
    Posts
    7

    Default

    Να συμπληρωσω πως μια φορα που εκανα λιπομευρηση στο γυμναστηριο με ενα μηχανημα στο οποιο ανεβενοντας πανω και πιανοντας δυο μπρατσα με τα χερια εχοντας δωσεις τις καταληλες πληροφοριες ( δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι) μου εβγαλε πως το κανονικο μου βαρος θα πρεπει να ειναι 76 κιλα και πως λιπος μου θα επρεπε ναι 7 κιλα εχωντας 3 ... Αρα ενδειξη -4!!! Με βαση αυτα τα νουμερα δεν μπορω να καταλαβω γτ βλεπω μια μικρη στρωση λιπους στους κοιλιακους μου... Μηπως οι κοιλιακοι μ δεν ειναι αρκετα γυμνασμενοι με τον καταλληλο ογκο ωστενα πεταχτουν?????

  9. #9
    Bodybuilding Newbie zachfotis's Avatar
    Join Date
    23-07-12
    Posts
    7

    Default

    Οταν λες τα δουλευωγια δυο μηνες??? με υπερθερμιδικο προγρμμα παλι? κ μετα ακολουθω υποθερμιδικο για την γραμμωση?

  10. #10
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Δυστυχώς αυτό το όργανο, δεν είναι αξιόπιστο φίλε μου.... Ούτε οι ενδέξεις του... Το λίπος στην κοιλιά, είναι ζόρικο... Χρειάζεται επιμονή για να φύγει.... Δεν έχει σχέση με τον όγκο των κοιλιακών.... Είναι θέμα χαμηλού ποσοστού λίπους.

    Μη σε απασχολεί αυτό τώρα. Όταν έρθει η ώρα, θα το διώξεις κι αυτό ! :)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  11. #11
    Bodybuilding Newbie zachfotis's Avatar
    Join Date
    23-07-12
    Posts
    7

    Default

    Μια τελευταια ερωτηση γιατι ερκετα σε κουρασα :)

    Στην περιοδο αυτην της ενισχυσης του ογκου μου, με μια σωστη ωσο το δυνατον γινετε διατροφη παντα , το λιπος θα αυξηθει εξισου????? η μπορουμε να το κρατησουμε σταθερο τουλαχιστον οσπου να ερθει η πολυποθητη στιγμη που θα το ΕΞΩΝΤΩΣΟΥΜΕΕΕ!!!!!???? :)

  12. #12
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αφού δε θα κάνεις υπερβολές στην αύξηση των θερμίδων, και αν έχεις και μια αερόβια προπόνηση μέσα στη βδομάδα, η αποθήκευση λίπους ελαχιστοποιείται !!

    Οπότε, μετά δε θα έχεις πρόβλημα !! Θα γίνεις fat terminator :)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  13. #13
    Bodybuilding Newbie zachfotis's Avatar
    Join Date
    23-07-12
    Posts
    7

    Default

    Χαχα σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου! :) lets try!!!!

  14. #14
    Advanced Bodybuilder vlasis90's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Location
    Lumber camps
    Posts
    1,000

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Καλησπέρα και καλώς όρισες στο φόρουμ.
    Η αερόβια, δεν χρησιμοποιείται για να δουλευτεί σώμα, αλλά για να έχεις καλύτερο έλεγχο του λίπους και για την εκγύμναση του σημαντικότερου μυος στο σώμα μας. Της καρδιάς !! Επίσης, βοηθάει και στη βελτίωση του κυκλοφορικού συστήματος.
    Γειά σου cuban! Όταν λέω ότι με την αερόβια άσκηση δουλεύουμε το σώμα μας "συνολικά" προφανώς δέν εννοώ ότι θα βάλουμε μύες. Αλλά ότι εκτός των άλλων(καύση λίπους κτλ) βελτιώνουμε την αντοχή μας, την "ελαστικότητά" μας και διάφορες άλλες παραμέτρους της φυσικής μας κατάστασης.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ΜΥΙΚΗ ΜΑΖΑ ΚΑΙ ΒΑΡΗ
    By platonas1 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 11-07-10, 21:25
  2. Δυναμη-μυικη μαζα
    By mitsos777 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 21-07-08, 03:33
  3. Aπαχη μυικη μαζα
    By Hamurabi in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 10-06-05, 19:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •