Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,666

    Default το προγραμμα μου

    Γεια σας και καλο χειμωνα
    Εδω και μια βδομαδα αρχισα full body practice με αλτηρες,γυμναζομαι στο σπιτι, και σε λιγο καιρο θα παρω κ μονοζυγο
    κανω γυμναστικη 3 φορες τη βδομαδα αφηνοντας 48 ωρες αναμεσα σε καθε μερα εκγυμνασης(δηλ. δευτερα,πεμπτη,κυριακη κλπ.)
    Κανω 3 ασκησεις max σε καθε μυικη ομαδα με 3 σετ των 10 επαναληψεων σε καθε ασκηση.Κοιλιακοι push ups τις μερεσ που κανω βαρακια.
    Και ραχαιους καθημερινα.
    Υπαρχει καποιο λαθος που κανω η κατι που θα πρεπει να βελτιωσω?
    Παρατηρησεις κανείς?

    επισης,οι κοιλιακοι μου φαινονται οι 4 οταν σφιγγω.Για να γραμμωθουν πρεπει να κανω διατροφη ή να περιμενω ως το καλοκαιρι για περιοδο γραμμωσης?
    Ειμαι εκτομορφος.

    Γυμναστηριο δεν υπαρχει χρονος να παω αφου εχω πανελληνιες φετος και οι ωρες του φροντιστηριου ειναι πολλες.
    Δεν χρησιμοποιω συμπληρωματα διατροφης λογω των τιμων τους :P Ισως στο μελλον χρησιμοποιησω οταν γραφτω γυμναστηριο
    Ευχαριστώ

    Ειμαι νεος στο φορουμ.

    Γυμναζομαι στο σπιτι 4 μηνες με αλτηρες ειμαι 17 χρονων και 1.67 υψος και 53 κιλα(καθαρος εκτομορφος).Εχω δει αλλαγες στο σωμα μου αλλα εδω και καιρο ειμαι στασιμος.Καποια παρατηρηση ή συμβουλη?
    Last edited by iLikeBB; 26-08-12 at 16:31.

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα. Καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Η στασιμότητα που παρατήρησες, συνήθως οφείλεται είτε σε ελλιπή διατροφή, είτε σε ελαφριά προπόνηση. Τα σετ που κάνεις είναι ΟΚ.

    Δες τη διατροφή σου, και φρόντισε να τρως καθαρά, αρκετά και με ποικιλία. Δηλαδή, κατανάλωνε κρεατικά, ψάρια, όσπρια, γαλακτοκομικά, σαλάταες, κια γενικά όλες τις υγιεινές επιλογές τροφών, σε γενναίες ποσότητες !

    Όσον αφορά την προπόνησή σου, ίσως δεν επαρκούν τα κιλά, και χρειάζεσαι μεγαλύτερα βάρη. Καλό είναι να επιλέξεις αλτήρες βιδωτούς, ώστε να μπορείς να αυξομειώνεις κιλά εύκολα, φθηνά και γρήγορα.

    Τέλος, φρόντισε να γυμνάζεις όλο το σώμα. ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ !! Όχι μόνο τον κορμό !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,666

    Default


    Κατ' αρχην ευχαριστω για την ανταποκριση.
    Οσο για τους αλτηρες πηρα σταθερου βαρους γιατι οι αλλοι σε μαγαζια που κοιταξα ηταν αρκετα ακριβοι(υπομονη μεχρι τα 18 που τελειωνω το λυκειο :Ρ) κ ενας φιλος μου ειχε σταθερου βαρους εκανε γυμναστικη 5 χρονια ως τωρα και εχει γινει αρκετα μυωδης.Αλλα επαιρνε συνεχως κιλα.Αν παρω κιλα θα λυθει το προβλημα?Μεσα σε αυτους τους 4 μηνες εχω παρει 2 κιλα(που ειναι σχετικα καλα σε σχεση με πριν απο γυμναστικη που δεν εβαζα γραμμαριο,μονο οταν ψηλωνα επαιρνα :Ρ)

    Και κατι αλλο,για να γραμμωθουν οι κοιλιακοι μου οσοι φαινονται τελως παντων :Ρ 4 ειναι πρεπει να τρωω σαλατες και λοιπα?Γιατι τα ποσοστα λιπους μου ειναι χαμηλα,η απλα αεροβια ασκηση?

    Ευχαριστώ
    Last edited by iLikeBB; 26-08-12 at 21:16.

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Λογικά, αν αυξήσεις τα κιλά που σηκώνεις, θα βελτιώσιες κι άλλο το σώμα σου. Βέβαια, πρέπει να τρως καλά και να ξεκουράζεσαι επαρκώς.

    Οι κοιλιακοί είναι θέμα χαμηλού ποσοστού λίπους, και άρα αερόβιας προπόνησης κυρίως. Βέβαια, χρειάζεται και καλές επιλογές τροφών, μέτρημα θερμίδων, χρονισμός μακροσυστατικών, κλπ. Στην ηλικία που είσαι, μόνο με αερόβιες, θα τους γραμμώσεις αρκετά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,666

    Default

    Ωραια ευχαριστώ πολύ :) ισως αγορασω 7 κιλα βαρακια τοτε για ντροπ σετ ή θα περιμενω μεχρι τα 18 που τελειωνω λυκειο να παω γυμναστηριο :P.
    Μπορει να ειναι προβλημα του οργανισμου μου που δεν παιρνω κιλα?Π.χ ελλειψη καποιας βιταμινης ή υψηλος μεταβολισμος ή οτι δεν τρωω αρκετα?:ΡΣκεφτομουν να παιρνα συμπληρωμα weight gainer αλλα ελλειψη χρηματων,σταση εμποριου.Οποτε αναγκαστικα πολυ φαγητο και βλεπουμε.
    Παντως στο σοι μου ολοι μετα τα 18 επαιρναν κιλα.

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αν υπάρχει πρόβλημα στον οργανισμό σου, θα πρέπει να το ελέγξεις με μικροβιολογικές εξετάσεις (αίμα, ούρα).

    Για τη διατροφή, σου ξαναέγραψα πιο πάνω ότι μπορεί να τρως λίγο κα ιδε βάζεις κιλά. Προφανώς, δε μπορώ να δω πίσω από μια οθόνη, και να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα....

    Οι πρωτεΐνες gainer ή όγκου όπως τις λέμε, δεν είναι καλή επιλογή.... Έχουν πολλά σάκχαρα μέσα, και δα θα βάλεις ποιοτικά κιλά... Καλύτερη δουλειά θα κάνει το στέρεο φαγητό.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,666

    Default

    Χμμ... Οκ ευχαριστώ οποτε θα παω για εξετασεις αιματος με την πρωτη ευκαιρια και θα πραξω αναλογως.

    Ευχαριστω πολυ :)
    Εβαλα προγραμμα με 5 γευματα τη μερα κ πολυ νερο.Θα δειξει τι θα γινει :Ρ
    Και κατι τελευταιο μπορει ενας εκτομορφος να αποκτησει μεση φυσικη κατασταση?Οχι τιποτα τρελο να γινει τερας απλα κανονικα χερια διαμετρο ξερω γω 40 εκατοστα κ ωραιους κοιλιακους? ή γινεται μονο κοιλιακους αφου δεν εχει πολυ λιπος και βαζει αργα μαζα?
    Last edited by iLikeBB; 28-08-12 at 11:17.

  8. #8
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αν και δεν συμφωνώ με τους σωματότυπους, πιστεύω ότι μπορεί να βάλει κιλά κάποιος, αρκεί να μάθει να "ακούει" το σωμα του, ώστε να τρώει και να προπονείται όπως πρέπει.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •