Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 61 to 90 of 94
  1. #61
    New Member
    Join Date
    08-02-09
    Location
    .
    Posts
    34

    Default

    λες και γραφτηκε για μενα αυτο το αρθρο....ευχαριστουμε.....ειμαι σ αυτη την κατηγορια ...με το βασικοτερο προβλημα το παραδεχομαι ....νομιζω οτι τρωω πολυ...στην πραγματικοτητα ομως θελει παραπανω...κουραγιο στους συναδελφους στην προσπαθεια.....ευχαριστουμε καρδουλα περιμένουμε και αλλα αρθρα...

  2. #62
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Να σαι καλα Kardoula!!!Υπομονη οπως ειπες το σημαντικοτερο!
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....

  3. #63
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να στε καλά, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Καλές προπονήσεις σε όλους

  4. #64

    Default

    ΞΕΡΩ ΓΩ ΕΝΤΑΞΕΙ

  5. #65
    New Member
    Join Date
    28-08-13
    Posts
    5

    Default

    Καλα ολα αυτα αλλα η πραγματικη λυση ειναι μια φαγητο

  6. #66
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by clutch View Post
    Καλα ολα αυτα αλλα η πραγματικη λυση ειναι μια φαγητο
    Καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Αυτό, αν έχεις διαβάσει και άλλα άρθρα μου, το "διατυμπανίζω" συνεχώς. Το συγκεκριμένο έχει να κάνει με τους hardgainers οι οποίοι δυσκολευονται να φάνε μεγάλες ποσότητες, άρα χρειάζονται έξυπνα διατροφικά "τρικ".

  7. #67
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Αυτό, αν έχεις διαβάσει και άλλα άρθρα μου, το "διατυμπανίζω" συνεχώς. Το συγκεκριμένο έχει να κάνει με τους hardgainers οι οποίοι δυσκολευονται να φάνε μεγάλες ποσότητες, άρα χρειάζονται έξυπνα διατροφικά "τρικ".
    Σίγουρα αλλά παράλληλα θα πρέπει να αρχίζουν ν' αυξάνουν τις ποσότητες των γευμάτων τους (σιγά σιγά) ώστε κάποια στιγμή να μπορούν να φάνε όσο πρέπει. Και το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως στον υδατάνθρακα αλλά κι εγώ ξεκίνησα με 1/2 πακέτο μακαρόνια την ημέρα και τώρα τρώω 1 1/2 πακέτο καθημεριμά ή 1 κιλό ρύζι...

    Εχω μια απορία όμως... δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος (και δεν εχω σκοπό να αλλάξει το θέμα του θρεντ) αλλά σε προηγούμενα ποστ γράφηκε ότι για όγκο η συνταγή στις προπονήσεις είναι απλές ασκήσεις βαριά κιλά (με την σωστή τεχνικά εκτέλεση πάντα). Αυτό ισχύει και στους νάτουραλ και στους μη; Δλδ, ενας μη νατουραλ μπορεί να κάνει την πρωτη ασκηση βαριά και μετά να συνεχίσει τις υπόλοιπες με λιγότερα κιλά και πολλές επαναλήψεις για την καλύτερη αιμάτωση του μυ;

    Μερσί.
    Last edited by Delta; 29-08-13 at 22:03.

  8. #68
    New Member
    Join Date
    28-08-13
    Posts
    5

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Αυτό, αν έχεις διαβάσει και άλλα άρθρα μου, το "διατυμπανίζω" συνεχώς. Το συγκεκριμένο έχει να κάνει με τους hardgainers οι οποίοι δυσκολευονται να φάνε μεγάλες ποσότητες, άρα χρειάζονται έξυπνα διατροφικά "τρικ".
    Καλως σας βρηκα
    συμφωνω με οσα γραφεις απλα αν δεν αρχισουν να τρωνε(τρωνε ομως) δεν προκειται να δουν ασπρη μερα
    Αλλωστε η διατροφη αποτελει το 70% για το χτισιμο ενος δυνατου σωματος

  9. #69
    New Member
    Join Date
    28-08-13
    Posts
    5

    Default

    Quote Originally Posted by Delta View Post
    Σίγουρα αλλά παράλληλα θα πρέπει να αρχίζουν ν' αυξάνουν τις ποσότητες των γευμάτων τους (σιγά σιγά) ώστε κάποια στιγμή να μπορούν να φάνε όσο πρέπει. Και το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως στον υδατάνθρακα αλλά κι εγώ ξεκίνησα με 1/2 πακέτο μακαρόνια την ημέρα και τώρα τρώω 1 1/2 πακέτο καθημεριμά ή 1 κιλό ρύζι...

    Εχω μια απορία όμως... δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος (και δεν εχω σκοπό να αλλάξει το θέμα του θρεντ) αλλά σε προηγούμενα ποστ γράφηκε ότι για όγκο η συνταγή στις προπονήσεις είναι απλές ασκήσεις βαριά κιλά (με την σωστή τεχνικά εκτέλεση πάντα). Αυτό ισχύει και στους νάτουραλ και στους μη; Δλδ, ενας μη νατουραλ μπορεί να κάνει την πρωτη ασκηση βαριά και μετά να συνεχίσει τις υπόλοιπες με λιγότερα κιλά και πολλές επαναλήψεις για την καλύτερη αιμάτωση του μυ;

    Μερσί.
    Φιλε μου οτι προπονηση και αν κανεις οπως και να εκτελεσεις τα σετ η τις επαναληψεις αυτο που καθοριζει το αν θα κανεις γραμμωση η ογκο ειναι δυο πραγματα
    α)διατροφη
    β)ξεκουραση

  10. #70
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by clutch View Post
    Καλως σας βρηκα
    συμφωνω με οσα γραφεις απλα αν δεν αρχισουν να τρωνε(τρωνε ομως) δεν προκειται να δουν ασπρη μερα
    Αλλωστε η διατροφη αποτελει το 70% για το χτισιμο ενος δυνατου σωματος
    Aυτο που λες δεν εχει να κανει με το θεμα του άρθρου. Το παμε, η διατροφή είναι το παν, μη λεμε παλι τα ιδια.. Το νοημα του άρθρου ειναι αλλο.



    Quote Originally Posted by clutch View Post
    Φιλε μου οτι προπονηση και αν κανεις οπως και να εκτελεσεις τα σετ η τις επαναληψεις αυτο που καθοριζει το αν θα κανεις γραμμωση η ογκο ειναι δυο πραγματα
    α)διατροφη
    β)ξεκουραση
    Δεν ήταν αυτή η απορία του.

    @Delta: Νίκο, η προπόνηση δεν αλλάζει νατουραλ/ξενάτουραλ. Και στις δύο περιπτώσεις πρέπει να τα δίνουν όλα στο τζιμ. Επειδή όμως ενας μη φυσικός εχει περισσότερα αβανταζ (γρηγοροτερη αναρρωση, δυναμη κλπ) μπορει να κανει πιο βαριες προπονησεις, και διπλες αμα λαχει και να μην υπερπροπονηθει. Αλλαζουν τα δεδομενα.. Για να ειναι ομως καποιος με χημικη υποστηριξη, σημαινει πως ξερει πως να κινηθει, δεν ειναι πρωταρης. Δεν ειμαι αρμοδια να απαντησω, ελπιζω εστω και λιγο να σε καλυψα. Αν θελουν αλλα παιδια μπορουν να συμπληρωσουν.


    αλλά παράλληλα θα πρέπει να αρχίζουν ν' αυξάνουν τις ποσότητες των γευμάτων τους (σιγά σιγά) ώστε κάποια στιγμή να μπορούν να φάνε όσο πρέπει. Και το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως στον υδατάνθρακα αλλά κι εγώ ξεκίνησα με 1/2 πακέτο μακαρόνια την ημέρα και τώρα τρώω 1 1/2 πακέτο καθημεριμά ή 1 κιλό ρύζι...
    Αυτο εννοειται. Οι περισσότεροι hardgainers στην πραγματικοτητα δεν ειναι, απλως δεν τρωνε οσο χρειαζεται.
    Last edited by Kardoula; 29-08-13 at 23:04.

  11. #71
    New Member
    Join Date
    21-10-13
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    6

    Default

    Πολύ δυνατό το άρθρο. Hardgainer και εγώ, αλλά προσπαθώ αρκετά!! +3 κιλά σε 1 μήνα (χωρίς κάποιο συμπλήρωμα). Η αλήθεια είναι πως είναι αρκετά δύσκολο να συνιθήσεις να τρως τις θερμίδες που πρέπει.. Σχεδόν όλη τη μέρα νιώθω πρισμένο στομάχι!

  12. #72
    New Member
    Join Date
    22-10-13
    Posts
    17

    Default

    Πολυ χρήσιμο μπράβο!!

  13. #73
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-06-14
    Posts
    2

    Default

    Καλησπέρα! Διάβασα κάπου αλλού ότι οι εκτόμορφοι χρειάζονται μεγάλης διάρκειας και μικρής έντασης αερόβια άσκηση ενώ εδώ λέει το αντίθετο. Τελικά τι ισχύει?

  14. #74
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλησπέρα!
    Δεν υπάρχει στάνταρ πρωτόκολο αερόβιας. Κάθε ένας εκτόμορφος έχει διαφορετικές ανάγκες. Ποτέ δεν ήμουν υπέρ των μαραθώνιων αερόβιων.
    Το ιδανικό είναι να συνδιάζονται και τα δύο είδη, δηλαδή και αερόβια μέτριας έντασης 30-40λεπτών μαξ, αλλά και διαλειμματικής μορφής 20-25 λεπτών.
    Σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να ξεπερνάνε τις 3-4 φορές την εβδομάδα.

  15. #75
    New Member fotis050984's Avatar
    Join Date
    10-08-11
    Location
    ΒΕΡΟΙΑ
    Posts
    10

    Default

    respect

  16. #76
    New Member
    Join Date
    11-03-15
    Posts
    13

    Default

    Καλησπερα! Ειναι η πρωτη μου συζητηση..Εχω διαβασει τους κανονες του site και εαν κανω καπιο λαθος παρακαλω συμβουλεψτεμε για να το διορθοσω ...Εψαξα πολλα απο τα θεματα και πιστευω οτι αυτο με καληπτει καλυτερα απο ολα για να πω αυτο που θελω.Ο λογος που βρισκομαι και εγω εδω ειναι διοτι πιστευω οτι ειμαι και εγω ενας #hardgainer εδω και 16 μηνες απο προπερσι τον Σεπτεμβρη και προσπαθω να παρω μυικα κιλα.Την διατροφη μου για να πω την αληθεια την προσεχω πολυ παραπανω απο τον Νοεμβριο του 2014 και τρωω πραγματικα πολυ και αρκετα σωστα. δεν τρωω γλυκα..τρωω καθε 02:30-03:00 ολα τα γευματα περιεχουν και αρκετο υδατανθρακα και πρωτεινι..επισης περνω συμπληρωμα προτεινης για αυξηση ογκου μια καλη πολυβηταμινη και μηνα παρα μηνα κρεατινη.Ειμαι αρκετα ψηλος 1,89 και ξεκινησα 72 κιλα προπερσι τον νοεμβριο χωρις καλη διατροφη και συμπληροματα ημουνα 75 και τωρα ειμαι 81εδω και αρκετο καιρο υπαρχει λυπος ..Οι θερμιδες μου ημερισιως μαζι με τα συμπληρωματα ειναι περιπου 4,300-4,500. Μου φαινεται αρκετα τρελο και πραγματικα εχω απογοητευτει εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα και εχω πιστει οτι ο μεταβολισμος μου ειναι τρομερα πιο γρηγορος απο το κανονικο εψαξα στο διαδικτιο οποιοδηποτε site που να εχει σχεση με τον μεταβολισμο αλλα βρηκα μονο πος να τον επιταχηνεις ενω εγω θελω στην ουσια να τον κοιμησω...Αυτα που αναφερει η Καρδουλα πραγματικα τα κανω Σχεδον ολα σας παρακαλω πειτε μου τι φταιει διοτι νιοθω οτι κανω μια προσπαθεια τρομερη για κατι που μου αρεσει τρελα απο δημοτικο και δεν βλεπω αποτελεσματα και για πρωτι φορα μετα απο τοσα χρονια εχω απελπιστει απειρα..ΠΑΡΑΚΑΛΩ πειτε μου την γνωμη σας.(Εαν εχω γραψει σε λαθος topic παρακαλω πειτε μου )

  17. #77
    New Member
    Join Date
    22-03-16
    Posts
    14

    Default

    Και γω μια απο τα ιδια ειμαι 71 κιλα με υψος 1.75 ,τηρω τους κανονες που εχει γραψει η καρδουλα αλλα βαζω παρα πολυ αργα εως καθολου.Μπορει το μηνα να ζυγιστω και να εχω βαλει μονο 100 γρ!Το χειροτερο ειναι οτι σημερα ζυγιστηκα (ζυγιζομαι 1 φορα τον μηνα στην ιδια ζυγαρια) και οχι μονο δεν ειχα βαλει αλλα εχασα 2,5 κιλα!!
    Περιμενω με ενδιαφερον καποια απαντηση πανω σε αυτο το θεμα
    *Δεν κανω αεροβια (κανω σε χαλαρω τεμπο μονο για ζεσταμα 10')
    *τα γευματα μου ειναι πληρη απο υδατανθρακα και πρωτεινη π.χ. 350-400 γρ ρυζι η μακαρονια + 150-200 γρ απαχου κρεατος
    *5 γευματα τουλαχιστον την ημερα (αποτελουμενα απο συνθετο απλο υδατανθρακα πρωτεινη καλα λιπαρα)
    *Χρηση πρωτεινης δεξτροζης πριν και μετα την προπονηση και το πρωι πριν το γευμα scoop πρωτεινης τα οποια δεν τα υπολογιζω ως γευματα
    *δεν κανω υπερπροπονηση 4-5 προπονησεις απο 3-4 σετ 8-12 επαναληψεων για μικρες μυικες ομαδες και 4-5 σετ 8-12 επαναληψεων για μεγαλτερες μυικες ομαδες με αλλαγη ασκησεων και τεχνικων
    *εχω δοκιμασει και κρεατινη αλλα παλι δεν αυξηθηκε το βαρος
    * Ο θυροειδης μου ειναι ρυθμισμενος γιατι το κοιταξα και αυτο

  18. #78
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Παιδιά, ανοίξτε τόπικ και γραψτε εκεί ότι θέλετε να ρωτήσετε. Εδώ είναι καθαρά για σχολιασμό του άρθρου!

  19. #79
    New Member DemGainz's Avatar
    Join Date
    19-03-15
    Location
    Αρτέμιδα
    Posts
    46

    Default

    Χρήσιμες συμβουλές για μια αποδοτικότερη περίοδο όγκου, κυρίως για αρχάριους.
    And when you are about to give up, close your eyes.. remember why you started and keep moving forward!

  20. #80
    New Member evamar's Avatar
    Join Date
    02-06-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    74

    Default

    πολύ καλό άρθρο και πολύ χρήσιμο.
    Προσπαθώ να ανέβω σε μυική μάζα και χαίρομαι που τα πράγματα είναι τόσο απλά.
    συνχαριστήρια

  21. #81
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Update με ένα βίντεο που λέει λίγο πολύ αυτά που υπάρχουν και στο άρθρο ειπωμένα με τον δικό μου μοναδικό τρόπο




  22. #82
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Τέλειο!!!!!!!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  23. #83
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Σ'ευχαριστώ Χρηστάρα

  24. #84
    New Member zodiac killer's Avatar
    Join Date
    27-05-17
    Location
    ilion athens
    Posts
    17

    Default

    στο θέμα της πολυβιταμίνης σημαντικές είναι το σύμπλεγμα Β complex αυτές βοηθάνε στον μεταβολισμό των πρωτεϊνών - υδατανθράκων πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου !

  25. #85

    Default

    Καλημερα! Καινούργιος στο forum αλλά πολύ διαβασμενος!Ήθελα να πω ότι οι ασκήσεις με ελεύθερα βάρη δν ενδείκνυνται για υπερτροφία αλλά για δύναμη περισσότερο! Αντίθετα οι ασκήσεις στα μηχανήματα λόγο της σταθερότητας που προσφέρουν είναι για μυϊκή υπερτροφία!

  26. #86
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αυτό που λες δεν ισχύει φίλε μου!
    Η μυική υπερτροφία προκαλείται από το ερέθισμα που δίνουμε στο μυ.
    Η δύναμη έχει να κάνει με τεχνική και βάρος.
    Κάποιος που θέλει να βάλει κρέας πάνω του θα δουλέψει και ελεύθερα βάρη και μηχανήματα. Όλα είναι εργαλεία.

  27. #87

    Default

    ΔΝ είπα ότι δν κάνεις υπερτροφία με τα ελεύθερα βάρη!Απλά λέω τι ειναι πιο αποδοτικό!

  28. #88
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Το αντίθετο μη σου πω πως γίνεται.. Βασικές και πολυαρθρικες ασκήσεις με ελεύθερα βάρη είναι αυτά που βάζουν μάζες.
    Αποδοτικό είναι το ερέθισμα, απ όπου και αν προέρχεται.

  29. #89

    Default

    Που ακρίβως εγώ είπα ότι οι πολυαρθρικες ασκήσεις δν βάζουν μυικοτητα;Είπα και ισχύει αυτό που λέω γτ δν πάτησα την κοιλιά μου ότι τα μηχανήματα από τα ελεύθερα βάρη υπερτερούν όταν πας να κάνεις στοχευμένα μυϊκές ομάδες! Επειδή είναι σταθερά είναι πιο αποδοτικά!Μπες στο pubmed που δημοσιεύονται έρευνες και διάβασε!Καλημέρα!
    Last edited by Kallikratiss; 22-02-23 at 08:22.

  30. #90
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,642

    Default

    Εγώ πάντος που χαζεύω μελέτες δεν έχω δει κάποια που να αναφέρει ότι τα μηχανήματα είναι πίο αποδοτικά στην υπετροφία από τα ελεύθερα βάρη. Μπορεί να είναι πιό ασφαλή ή να ενεργοποιούν καλλίτερα κάποιο συγκεκριμένο μυ αλλά όχι ότι είναι πιό αποδοτικά.
    Rome wasn't built in a day


 
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. αυξηση μυικης μαζας
    By Dimitris stfs in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 01-06-13, 14:23
  2. Αύξηση Μυικής Μάζας
    By panosbody in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 28-04-12, 17:53
  3. Αύξηση Μυικής Μάζας
    By artyom88 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 25-11-11, 14:18
  4. Replies: 3
    Last Post: 01-12-10, 20:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •