Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-09-12
    Posts
    2

    Default Συμβουλές σε λαπά

    Χαιρετώ!

    Όπως λέω στον τίτλο είμαι...λαπάς!!!
    Έχω ύψος 1,78 και τα κιλά μου ειναι γύρω στα 78-82
    Πέρασα μια περίοδο που ήμουν σχετικά χοντρός αλλά με δίαιτα που έκανα,αρκετα κιλά εκαναν φτερά.
    Μέσα σε αυτο το διάστημα πήρα κάποια όμως.

    Πριν κάποιους μήνες γράφτηκα σε ενα κολυμβητήριο όμως λόγω απόστασης κατά καιρούς βαριόμουν να παω.
    Όμως επειδή εχω αρχίσει κ ζηλέυω όταν βλέπω ένα καλοσχηματισμένο σώμα σε σύγκριση με το δικό μου πήρα την απόφαση να το αλλάξω.
    Από σήμερα λοιπόν ξεκινάω να πηγαίνω ξανά στο κολυμβητήριο και γράφτηκα και στο δημοτικό γυμναστηριο της περιοχής μου.

    Ψαχουλεύοντας στο forum διάβασα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα, πχ για τον πρωτο καιρό προσαρμογής κλπ κλπ.

    Έχουμε λοιπόν και λέμε.
    Κολυμβητήριο σε συνδιασμό με γυμναστήριο.
    Ποιά θα ήταν η καλύτερη συχνότητα!?εναλάξ μια μέρα το ένα κ μία το αλλό?
    Και όσον αφορά το κολυμβητήριο να παρακολουθώ το aqua aerobic από την αρχή η να το ξεκινήσω μετά απο 2 εβδομάδες μιας κ η φυσική μου κατάσταση δεν είναι καλή κ θα τα φτυνω στα πρώτα 10 λεπτά?!
    Btw δεν εχω την εντύπωση οτι θα καταφέρω πολλά σε σύντομο χρονικό διάστημα.Θέλει κόπο κ υπομονή μεγάλη, ειδικά στην δική μου περίπτωση.
    Απλά για αρχή θέλω να αδυνατήσω χωρίς να πλαδαρέψω κ να σφίξουν οι μύες(είναι άσχημο να κάνουν τα μπράτσα σα σακούλες γεμάτες με νερό )

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν ειναι κουραστικό το θέμα μου

    Υγ.
    Έχω πρόβλημα χονδροπάθειας κ στο παρελθόν έκανα φυσικοθεραπείες κ βάραγα κ κάποιες ενέσεις στα γόνατα όπως και εχω θέμα με την πλάτη μου(ειχα την προδιάθεση να τα παρουσιάσω σε μεγαλύτερη ηλικία αλλά λόγω μιας παλιας δουλειάς με βαρη,βγήκαν στην επιφάνεια πολυ πιο γρήγορα.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα,

    μιας και είσαι στην αρχή της προσπάθειάς σου, μην πέσεις με τα μούτρα στο κολύμπι και τα βάρη. Ξεκίνα στην αρχή 2 φορές την εβδομάδα κολύμπι και 2-3 φορές βάρη. Σταδιακά, καθώς θα βελτιώνεται η αντοχή σου θα μπορέσεις να κάνεις με μεγαλύτερη συχνότητα/ένταση. Μην πιέζεσαι από τώρα, γιατί θα "κλωτσήσει' το σώμα σου και θα κουραστείς γρήγορα.
    Επίσης μην αμελείς τη διατροφή! Αυτή είναι που θα κάνει τη μεγαλύτερη διαφορά!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ο ορισμός του λαπά.
    By GoodNBad in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 01-12-06, 08:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •