Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default Ζαλάδα Στο Cardio

    Καλησπερα παιδια...μετα απο αρκετο cardio 45-60' οταν σταματαω τα επομενα λεπτα νοιωθω καπως ζαλισμενος. Περπαταω σαν μεθυσμενος. ποσο φυσιολογικ οειναι αυτο;
    Get big or die trying!

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Ε για πεσμας περισσοτερες λεπτομεριες , cardio μετα απο προπο ? το πρωι που ξυπνας ? μονο ζαλαδα η και ατονια -αδυναμια ?......
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default



    Έτσι για να ευθημήσουμε!!!

    Κι εγώ αμα κατέβω καμιά φορά απο το διάδρομο, αισθάνομαι 5-10 λεπτά λίγο περίεργα. Αμα περάσει όμως καμιά ωραία γυναίκα πάει μισάωρο για να συνέλθω!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Μετα απο πρωινο cardio με αδειο στομαχι μονο με bcaa πιο πριν. Παντα ετσι ακνω καρντιο δεν ξερω αν ειχα φαει πιο πριν αν θα γινοταν παλι.
    αφου κατεβω απτο διαδρομο για κανα 10λεπτο νοιωθω μια ελαφρια ζαλαδα και περπαταω σα μεθυσμενος!!
    Get big or die trying!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Ζεφιρυ City, Greece.
    Posts
    881

    Default

    Δοκιμασε να φας ενα μηλο αμέσος μετα το διαδρομο ή ενα σοκολατακη εγω παλια που ετρεχα 10 km νυστικος χωρις ενα σοκολατακημετα απλα ζαλιζομουν για πολυ ωρα και δεν μπορουσα να οδηγισω ηταν το γλυκο της ημερας τρεχα τακη μετα εχει σοκολατακι :D

    Με ειχαν μαθει και οι γυμναστες ζηταγα να το βαλω στο ψυγειο :D μολις εβλεπαν σοκολατακι τον ξεχναμε το διαδρομο εε ? μου ελεγαν
    Last edited by mrkaza; 07-09-12 at 16:50.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Άμα είναι Τάκη να τρώμε σοκολατάκια μετά την πρωινή αερόβια, πάει το κλείσαμε το μαγαζί...

    Hano, δεν είναι τίποτα βρε συ, τόση ώρα σαν το κουνέλι πάνω στο διάδρομο, νηστικός, λογικό να παραπατάς μετά.
    Ή μείωσε την διάρκεια, ή κάνε ένα γεύμα πριν ή κόψε για λίγο την αερόβια με άδειο στομάχι.
    Last edited by Kardoula; 07-09-12 at 18:02.

  7. #7
    Yannis Kor's Avatar
    Join Date
    17-07-12
    Location
    Larissa
    Posts
    93

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Καλησπερα παιδια...μετα απο αρκετο cardio 45-60' οταν σταματαω τα επομενα λεπτα νοιωθω καπως ζαλισμενος. Περπαταω σαν μεθυσμενος. ποσο φυσιολογικ οειναι αυτο;
    Το πιο πιθανό είναι να έχεις κάψει όλο το γλυκογόνο σου... για αυτό νιώθεις ζαλάδα

  8. #8
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Μετα απο ενα 7ωρο + - υπνο και χωρις να εχει ενεργοποιηθει(παρει μπροστα) καλα καλα ο οργανισμος ,τον υποβαλεις σε μια κουραστικη στρεσογονο διαδικασια με αδειο στομαχι ουσιαστικα.
    Τα οφελη του πρωινου ειναι αντιστροφος αναλογα της σωματικης πιεσης !!!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  9. #9
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post


    Έτσι για να ευθημήσουμε!!!

    Κι εγώ αμα κατέβω καμιά φορά απο το διάδρομο, αισθάνομαι 5-10 λεπτά λίγο περίεργα. Αμα περάσει όμως καμιά ωραία γυναίκα πάει μισάωρο για να συνέλθω!!!
    Ε όχι και του Ηρακλή έ όχι!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  10. #10
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    αν επινα ηλεκτρολυτες κατα τη διαρκεια του καρντιο θα κανε καλο? Επισης θα επηρεαζε καθολου το αποτελεσμα(φατ λος)?
    Get big or die trying!

  11. #11
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Ζεφιρυ City, Greece.
    Posts
    881

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Άμα είναι Τάκη να τρώμε σοκολατάκια μετά την πρωινή αερόβια, πάει το κλείσαμε το μαγαζί...

    Hano, δεν είναι τίποτα βρε συ, τόση ώρα σαν το κουνέλι πάνω στο διάδρομο, νηστικός, λογικό να παραπατάς μετά.
    Ή μείωσε την διάρκεια, ή κάνε ένα γεύμα πριν ή κόψε για λίγο την αερόβια με άδειο στομάχι.
    Αν εχεις κανει 60 λεπτα Cardio και οχι απλα περπατιμα εχεις χασει πολες θερμιδες για να κλησει το μαγαζι ενα σοκολατακη κατα την γνωμη μου :) αλλα εξαρτατε τους στοχους του καθενος :)

    Τα σοκολατακια που λεω εγω τα mini παυλιδης ειναι 10 γρ το ενα 30-35 θερμιδες να εχουν
    Last edited by mrkaza; 10-09-12 at 22:52.

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by mrkaza View Post
    Αν εχεις κανει 60 λεπτα Cardio και οχι απλα περπατιμα εχεις χασει πολες θερμιδες για να κλησει το μαγαζι ενα σοκολατακη κατα την γνωμη μου :) αλλα εξαρτατε τους στοχους του καθενος :)

    Τα σοκολατακια που λεω εγω τα mini παυλιδης ειναι 10 γρ το ενα 30-35 θερμιδες να εχουν
    Μα δεν κάνεις αερόβια(και νηστικός μάλιστα) για να φας το σοκολατάκι μετά :) Κι ούτε θεωρώ πως είναι λύση για το θέμα του φίλου μας.

  13. #13
    Junior Bodybuilder gio ko's Avatar
    Join Date
    01-06-12
    Location
    ? - ΛΕΥΚΑΔΑ
    Posts
    152

    Default

    αιματοκριτης σου?
    BBing...

  14. #14
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Στις εξετασεις ειναι ολα κομπλε. Κια ο αιματοκριτης.

    Εσεις οταν κανετε 1 ωρα καρντιο με το που κατεβειτε απτο διαδρομο για τα επομενο 5-10 λεπτα ειστε απολυτα νορμαλ; κανενα ιχνος ζαλαδας;
    Get big or die trying!

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ακόμα και στην προετοιμασία μου για τον αγώνα, που πήγαινα στάδιο και έκανα με άδειο στομάχι αερόβια και σπριντ, δεν είχα κανένα θέμα με ζαλάδες. Αλλά όλα τα άλλα (διατροφή, βιταμίνες, ύπνος, ξεκούραση-όσο γινόταν) τα τηρούσα ευλαβικά.

    Αλλά τέτοιου είδους αερόβιες δεν είναι για χόρταση.. Θεωρώ υπερβολή για κάποιον να κάνει τόση ώρα αερόβια νηστικός. Μέχρι 45 λεπτά είσαι οκ. Θα εξαντλήσεις το σώμα σου. Άσε που αν κολλήσεις μετά τι θα κάνεις; 2 ώρες αερόβια; Αυτές τις τακτικές καλό είναι να τις κρατάς για αργότερα. Μη καις αυτό το χαρτί από τώρα.

  16. #16
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Εδώ έχουν καεί άλλα κι άλλα....

    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    LOL ! ! !

  18. #18
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ακόμα και στην προετοιμασία μου για τον αγώνα, που πήγαινα στάδιο και έκανα με άδειο στομάχι αερόβια και σπριντ, δεν είχα κανένα θέμα με ζαλάδες. Αλλά όλα τα άλλα (διατροφή, βιταμίνες, ύπνος, ξεκούραση-όσο γινόταν) τα τηρούσα ευλαβικά.

    Αλλά τέτοιου είδους αερόβιες δεν είναι για χόρταση.. Θεωρώ υπερβολή για κάποιον να κάνει τόση ώρα αερόβια νηστικός. Μέχρι 45 λεπτά είσαι οκ. Θα εξαντλήσεις το σώμα σου. Άσε που αν κολλήσεις μετά τι θα κάνεις; 2 ώρες αερόβια; Αυτές τις τακτικές καλό είναι να τις κρατάς για αργότερα. Μη καις αυτό το χαρτί από τώρα.
    Ξεχασα να αναφερω οτι συνηθως κανω αεροβιες μετα απο νυχτερινη βαρδια στη δουλεια που σημαινει υπνος 06:30 το πρωι και ξυπνημα για αεροβια 11:00.

    Ειρηνη να σε ρωτησω,οταν λες 45 λεπτα βαζεις και προθερμανση-αποθερμανση μεσα σε αυτα;
    Get big or die trying!

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Ξεχασα να αναφερω οτι συνηθως κανω αεροβιες μετα απο νυχτερινη βαρδια στη δουλεια που σημαινει υπνος 06:30 το πρωι και ξυπνημα για αεροβια 11:00.

    Ειρηνη να σε ρωτησω,οταν λες 45 λεπτα βαζεις και προθερμανση-αποθερμανση μεσα σε αυτα;
    Ναι ολα μαζί 45 λεπτά.

    Βρε συ Hano, πέφτεις ξημερώματα για ύπνο πας 11 για αερόβια μία ώρα ολόκληρη και ρωτάς γιατί έχεις ζαλάδες;;; Με 4μιση ώρες ύπνο;;; Θα μας τρελάνεις!!!!!

    Πρώτο πρώτο έπρεπε να το πεις αυτό.

  20. #20
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Ναι συγνωμη εχεις δικιο...απλα επειδη πανε χρονια που παλεβω με δυο δουλειες, το θεωρησα νορμαλ (ενω δεν ειναι!) και ξεχασα νατα αφερω.\
    Get big or die trying!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρώτα cardio ή βάρη??
    By andreas.nopo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 20-07-11, 12:33
  2. Ζαλάδα Και Προπόνηση
    By d.belle in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 31-05-10, 00:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •