Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-09-12
    Posts
    2

    Smile Καινούργια Και Με Πολλές Ερωτήσεις!

    Γεια σας!!!Μολις γραφτηκα, διαβασα αρκετα posts και μου φαινεται πολυ ενδιαφερον!!ειμαι στα 22, 1,60 και 48 κιλα.Βασικα αυτο π θελω ειναι να μεινω στα κιλα μου (αν γινεται και να χασω 2-3) αλλα να γεμισω τους μυες μου και κυριως γλουτους που με ενδιαφερουν ιδιαιτερως!!!!Καπου διαβασα για ασκησεις οπως: Αρσεις θανατου, προβολες, γεφυρες και step ups....Δεν πολυκαταλαβα τι ειναι και θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι και πως γινονται!

  2. #2
    laynas's Avatar
    Join Date
    19-08-12
    Posts
    127

    Default

    Καλώς όρισες.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Καλώς ήρθες!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by natasoulini View Post
    Γεια σας!!!Μολις γραφτηκα, διαβασα αρκετα posts και μου φαινεται πολυ ενδιαφερον!!ειμαι στα 22, 1,60 και 48 κιλα.Βασικα αυτο π θελω ειναι να μεινω στα κιλα μου (αν γινεται και να χασω 2-3) αλλα να γεμισω τους μυες μου και κυριως γλουτους που με ενδιαφερουν ιδιαιτερως!!!!Καπου διαβασα για ασκησεις οπως: Αρσεις θανατου, προβολες, γεφυρες και step ups....Δεν πολυκαταλαβα τι ειναι και θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι και πως γινονται!

    Καλώς όρισες Νατάσα στο φόρουμ!

    Αν έχεις αρχίσει τώρα να γυμνάζεσαι, σίγουρα είναι πολλά πράγματα που δεν τα γνωρίζεις (ασκήσεις, ονομασίες κλπ).
    Ειδικά για τους γλουτούς υπάρχει άφθονο ασκησιολόγιο και παραλλαγές.
    Όμως καλύτερα να μας πεις κάποια πράγματα για σένα, για παράδειγμα πόσο διάστημα ασχολείσαι με τη γυμναστική, αν πηγαίνεις σε γυμναστήριο ή στο σπίτι σου και τι πρόγραμμα ακολουθείς.
    Έτσι θα ναι πιο εύκολο για μας να σε καθοδηγήσουμε και σταδιακά να εμπλουτίσεις το πρόγραμμά σου με τις παραπάνω ασκήσεις.

  5. #5
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Καλώς όρισες.

  6. #6
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Καλώς ήρθες!!!:)

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-09-12
    Posts
    2

    Smile

    Καλησπερα και σας ευχαριστω ολους για το καλοσώρισμα!!!Παντα γυμναζομαουν μονη στο σπιτι ή κανοντας ποδηλατο, ειχα ασχοληθει κανενα 2 χρονακι με κολυμβηση και καρατε τα οποια σταματησα, και τα τελευταια 3 χρονια πηγαινω ανελλειπως γυμναστηριο στο οποιο κανω βαρη και τα συνδιαζω με αεροβια ασκηση κυριως στεπ (20 λεπτα)ή ποδηλατο (40'-60' λεπτα και οχι το στατικο).Αυτα σε γενικες γραμμες...Βεβαια δεν εχω βαλει ογκο (δεν ειναι αλλωστε στις αναγκες μου σε καμια περιπτωση!!!).Θελω απλως μια καλη γραμμωση και γι αυτο δεν βαζω πολλα κιλα στα οργνα και παράλληλα κανω οσο το δυνατον περισσότερες επαναλήψεις.Γενικα εξασκω περισσότερο τα ποδια στο γυμναστηριο παρα το επανω μερος του σωματος στο οποιο αλλωστε δεν βαζω ουτε γραμμαριο.Αν παρω καποια κιλακια αυτα παντα θα πανε στους γλουτους μου και στα οπισθια (χωρις απαραιτητα να εχω φαρδια λεκανη).Απλα τεινω να βαζω περισσοτερο εκει.Γι αυτο δινω πολυ βαση στις ασκησεις γι το συγκεκριμενο σημειο!....Ναι θα ήθελα παρα πολυ αμα υπάρχουν οπως λες kardoula πολλα ειδη και παραλλαγες ασκησεων για γλουτους να μ εξηγουσες μερικα, τα πιο αποτελεσματικα για ανορθωση ή σύσφιξη;) Οσο αφορα τις ονομασος που προανεφερα οπως "αρσεις θανατου" και τα υπολοιπα, δεν εχω ιδεα τι ειναι..!!περιμενω απαντηση σας!!!!

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα και πάλι Νατάσα,

    η λανθασμένη αντίληψη ότι τα "πολλά" κιλά κάνουν εμάς τις γυναίκες να φουσκώνουμε είναι αυτό που κρατάει τις περισσότερες μακριά από τα βάρη.
    Επειδή μιλάω από προσωπική εμπειρία, το μόνο που με βοήθησε να φτιάξω το σώμα μου (και τους γλουτούς) ήταν να κάνω βάρη με περισσότερα κιλά και λιγότερες επαναλήψεις.
    Παλιότερα έκανα όπως κι εσύ, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Αν δεν δώσεις στον γλουτό το αντίστοιχο ερέθισμα, πως θα αναπτυχθεί και θα αποκτήσεις ωραίες καμπύλες;

    Ποιες ασκήσεις με βοήθησαν; Πάντως όχι τα μηχανήματα προσαγωγών και απαγωγών που ναι μονίμως κατειλημμένα

    Σκουώτ (= καθίσματα) είναι ο βασιλιάς των ασκήσεων ειδικά για γλουτούς.
    Επίσης προβολές είναι μια πολύ καλή άσκηση. Θα μπορούσα να γράφω μέχρι αύριο πόσες ασκήσεις και παραλλαγές υπάρχουν για το γλουτό.
    Aρχικά θα πρέπει να μάθεις τη σωστή εκτέλεση των ασκήσεων, χρησιμοποιώντας μόνο το βάρος του σώματός σου. Αργότερα μπορείς να τις κάνεις με αλτήρες ή και μπάρα.

    Όσο για τα κιλάκια που θες να χάσεις, πρέπει να δώσεις μεγάλη βάση στη διατροφή.

    Ενδεικτικά σου παραθέτω 2 βίντεο με τη σωστή εκτέλεση 2 ασκήσεων ειδικά για γλουτούς

    Kαθίσματα χωρίς έξτρα βάρος (μόνο το βάρος σώματος)





    Προβολές






    Kαι άρσεις θανάτου (επειδή ρώτησες) η οποίες είναι για τη μέση και το πίσω μέρος των ποδιών (μηριαία δικέφαλα)





 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. πολλές θερμίδες ε;
    By makris in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 10-12-06, 02:58
  2. Είμαι νέος και έχω πόλλες ερωτήσεις
    By RJAdonis in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 13-04-06, 07:35
  3. Πολλές; Λίγες; ή και τα δύο;
    By lexluthor in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 22-03-06, 21:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •