Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 63
  1. #1

    Default Ερώτηση για απώλεια λίπους

    Καλησπέρα σας, είμαι 22 και με αρκετά μεγάλο ποσοστό λίπους στο σώμα. έχω ξεκινήσει υγιεινή διατροφή, απεχθάνομαι το γυμναστήριο οπότε κ βγαίνω για περπάτημα 2-3 φορές εβδομαδιαίως... πρώτη ερωτηση, διάβασα ότι η κατανάλωση ασβεστίου διευκολύνει την απώλεια λίπους, ισχύει? δεύτερη ερώτηση, η κατανάλωση τακτικών γευματων ισχύει ότι επιταχύνει το μεταβολισμό? ρωτάω διότι έχω τρελά κοιμισμένο μεταβολισμό, και λόγω θυρεοειδούς.... σε πρόσφατη λιπομέτρηση μου έβγαλε ότι οι ημερήσιες ανάγκες μου απαιτούν 1400 θερμίδες...οπότε τι κάνω? ξεκινάω το πρωί με 3 κουταλιές σούπας βρώμη με νερό ή γάλα. μετά από 2 ώρες μερικές φορές τρώω φρούτο ή γιαούρτι. το μεσημέρι πράσινη σαλάτα με μανιτάρια ψητά ή με τόνο ή με σολωμό ή με κοτόπουλο (ποσότητα μεγέθους παλάμης ή κ περισσότερο). μετά από 3 ώρες τρώω γιαούρτι με φρούτο κ κανέλα. κ για βραδυνό είτε πάλι σαλάτα με πρωτείνη (αυγό ή τυρί ή τονο) είτε γιαούρτι με φρούτο..... κ καθ όλη τη διάρκεια της μέρας πίνω πράσινο τσάι κ λουίζα.... θεωρώ ότι είναι ένα καλό διατροφικό πλάνο....επιπλέον παίρνω L-carnitin 300mg kai Viper fat-burner (καπως ετσι). τι μου προτείνετε ώστε να επιταχύνω την καύση του λίπους? αποφεύγω κατά πολύ τον υδατάνθρακα όπως καταλάβατε...την εβδομάδα άν θα φάω υδατάνθρακα, προτιμώ μακαρόνια ολικής

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Τhalitsaki καλως ηρθες στο ομορφο παρεακι μας !!!
    Η διατροφη σου σε γενικες γραμμες ειναι προσεγμενη αυτο ομως δεν αρκει , αν θες ο μεταβολισμος σου να παρει φωτια και να καις περισσοτερο λιπος πρεπει να κανεις και βαρη εστω και στο σπιτι σου , συν οτι θα σφυξει το σωμα και δεν θα εχεις και θεματα με την χαλαρωση.
    Αυτα τα λιγα απο μενα
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες στην παρέα μας! :)

    είμαι 22 και με αρκετά μεγάλο ποσοστό λίπους στο σώμα. έχω ξεκινήσει υγιεινή διατροφή, απεχθάνομαι το γυμναστήριο οπότε κ βγαίνω για περπάτημα 2-3 φορές εβδομαδιαίως...
    Καλά κάνεις και πηγαίνεις για περπάτημα. Καταλαβαίνω πως δεν είναι όλοι φαν της γυμναστικής, όμως μη τη συνδιάζεις με καταναγκαστικά έργα.. Υπάρχουν πολλά είδη που μπορεί κάποιο να σου αρέσει και να σε ευχαριστεί.


    πρώτη ερωτηση, διάβασα ότι η κατανάλωση ασβεστίου διευκολύνει την απώλεια λίπους, ισχύει?
    Ναι, αλλά με προϋποθέσεις. Μη στηρίζεσαι σε αυτό, σημασία έχει αυτά που τρως μεσα στη μερα.



    δεύτερη ερώτηση, η κατανάλωση τακτικών γευματων ισχύει ότι επιταχύνει το μεταβολισμό? ρωτάω διότι έχω τρελά κοιμισμένο μεταβολισμό, και λόγω θυρεοειδούς.... σε πρόσφατη λιπομέτρηση μου έβγαλε ότι οι ημερήσιες ανάγκες μου απαιτούν 1400 θερμίδες...οπότε τι κάνω?
    Τα συχνά και μικρά γεύματα κρατάνε τον μεταβολισμό σε εγρήγορση. Αλλά και μικρότερα σε αριθμό μεγαλύτερα σε ποσότητα πάλι δεν θα είχαν αρνητικό αντίκτυπο. Ανάλογα το πρόγραμμα σου επιλέγεις αυτό που σου ταιριάζει.

    1400 θερμίδες είναι πολύ λίγες! Κάποιο λάθος θα χεις κάνει στους υπολογισμούς. Mήπως είναι το BMR?(βασικός μεταβολικός ρυθμός, δηλαδή οι θερμίδες που χρειαζεται το σώμα σου μόνο για να αράζει στον καναπέ )

    Το ότι έχεις θέμα θυροειδή (πιστεύω έχεις πάει σε γιατρό κλπ) χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή.

    Δεν αναφέρεις το ύψος και το βάρος σου.


    ξεκινάω το πρωί με 3 κουταλιές σούπας βρώμη με νερό ή γάλα. μετά από 2 ώρες μερικές φορές τρώω φρούτο ή γιαούρτι. το μεσημέρι πράσινη σαλάτα με μανιτάρια ψητά ή με τόνο ή με σολωμό ή με κοτόπουλο (ποσότητα μεγέθους παλάμης ή κ περισσότερο). μετά από 3 ώρες τρώω γιαούρτι με φρούτο κ κανέλα. κ για βραδυνό είτε πάλι σαλάτα με πρωτείνη (αυγό ή τυρί ή τονο) είτε γιαούρτι με φρούτο..... κ καθ όλη τη διάρκεια της μέρας πίνω πράσινο τσάι κ λουίζα.... θεωρώ ότι είναι ένα καλό διατροφικό πλάνο....επιπλέον παίρνω L-carnitin 300mg kai Viper fat-burner (καπως ετσι). τι μου προτείνετε ώστε να επιταχύνω την καύση του λίπους? αποφεύγω κατά πολύ τον υδατάνθρακα όπως καταλάβατε...την εβδομάδα άν θα φάω υδατάνθρακα, προτιμώ μακαρόνια ολικής
    Κακώς αποφεύγεις τον υδατάνθρακα. Δεν είναι μπαμπούλας ούτε είναι αυτός υπεύθυνος για το λίπος. Είναι απαραίτητος τόσο για την ενέργεια όσο και για βασικές λειτουργίες του εγκεφάλου. Όμως το μυστικό είναι να επιλέγεις το σωστό είδος!

    Όσο για την καρνιτίνη και το fat burner, ειδικά για το τελευταίο, πέτα το στα σκουπίδια γιατί δεν γνωρίζεις αν επιδρά στο θυροειδή. Η καρνιτίνη σου είναι περιττή, δεν πρόκειτε να δεις καμία διαφορά (εκτός από την τσέπη σου..).

    Άρα, φροντίζεις να κάνεις καποια δραστηριότητα, να κινείσαι όσο μπορεις, περπάτημα, τρέξιμο, κλπ...

    Μικρά και συχνά γεύματα.
    Υπολογίζεις θερμίδες, περιλαμβάνεις και από τα 3 είδη μακροθρεπτικών συστατικών, πρωτείνη, υδατάνθρακα, λιπαρά.

    Έτσι θα χεις μια ισορροπημένη διατροφή και θα χάνεις σωστά το περιττό λίπος.
    Είναι ο καλύτερος τρόπος να φτάσεις το στόχο σου με μόνιμα αποτελέσματα.

  4. #4
    Junior Bodybuilder Mariechen's Avatar
    Join Date
    13-08-12
    Location
    Πειραιάς, Αθήνα
    Posts
    108

    Default

    Συμφωνω με τον απο πανω...
    θελει πολυ πεισμα και πειθαρχια για να αλλαξει ο μεταβολισμος και κυριως ΧΡΟΝΟ..πολυ χρονο,δε μιλαω για μηνες...
    ποσο πολυ θελεις να αλλαξεις τροπο ζωης;;;;
    Καλως ηρθες και καλα ξεκινηματα!! Ειμαστε ουυυυυλοι απο κοντα!!!
    Your mind will quit 100 times before your body ever does.
    Feel the pain and do it anyway...


  5. #5

    Default

    Καλημερούδια!!! Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.... ύφος 1.63 κ βάρος.... 98 :( ένα μικρό χαριστωμένο βοδάκι :-*
    οπότε συνεχίζω αυτό το διατροφικό πλάνο απλά με λίιιιγο περισσότερο υδατάνθρακα έτσι?

  6. #6

    Default

    πάντως τώρα το πρωί έφαγα 3 κουταλίτσες βρώμη με ζεστο νεράκι κ εριξα μεσα ενα μικρό κομματι σοκολάτα υγείας 25γρ. :)) μετά φρούτο, μετα σαλάτα με αυγό κ απόγευμα κ βράδυ γιαούρτι με φρουτο

  7. #7
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Γιούχου και από εδώ! Καλώς ήρθες και με δυνατή θέληση όλα γίνονται! Κοίτα όπως είδα έχουμε τον ίδιο στόχο! Εγώ ξεκίνησα από 101,1 και έχω φτάσει στα 90και κάτι! ΠΑΜΕ ΣΟΥ ΛΕΩ ΔΥΝΑΤΑΑΑΑΑ!!!! Να ξέρεις τα παιδιά εδώ είναι super σου ανεβάζουν τη διάθεση και τη δύναμη όσο δεν φαντάζεσαι!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  8. #8
    Pumping Iron ggeorge's Avatar
    Join Date
    16-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    442

    Default

    καλησπερα. Καλως ηρθες

    Με 2300 θερμίδες περίπου είσαι ισοθερμικα. Οποτε ρίξε τες 200-300 και θα είσαι στις καταλληλες για να χασεις κιλακια...
    Αυτα αν δεν αθλησε. Αν το αποφασίσεις και γυμναζεσαι μπορεις να τρως λιγακι παραπανω..

  9. #9
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Γιούχου και από εδώ! Καλώς ήρθες και με δυνατή θέληση όλα γίνονται! Κοίτα όπως είδα έχουμε τον ίδιο στόχο! Εγώ ξεκίνησα από 101,1 και έχω φτάσει στα 90και κάτι! ΠΑΜΕ ΣΟΥ ΛΕΩ ΔΥΝΑΤΑΑΑΑΑ!!!! Να ξέρεις τα παιδιά εδώ είναι super σου ανεβάζουν τη διάθεση και τη δύναμη όσο δεν φαντάζεσαι!
    Aυτη ειναι η δυναμη του Φορουμ...
    Κουκλα μου εχεις γινει ζωντανη διαφημιση , μολις ειδα το ποστ της thalitsas στο λογκ σου λεω : εκανε τη σωστη κινηση , πραγματικα ειστε...ταυτοσημες !

    ΥΓ. Οχι τπτ αλλο θα πρεπει να της δωσω τσουρεκακι
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  10. #10

    Default

    thank you παιδιάααααα, μόλις γυρισα από περπάτημα κ "χτύπησα" ένα αχλαδι !!!! χεχεχε
    Every single fight leads to the final war

  11. #11

    Default

    ggeorge τι εννοεις ριξε 200-300 ? να μειωσω κ αλλο αυτες που καταναλώνω ημερισίως?? καλέ θα εξατμιστώ :Ρ
    Every single fight leads to the final war

  12. #12
    Pumping Iron ggeorge's Avatar
    Join Date
    16-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    442

    Default

    oxi βρε . Να μειωσεις απο τις 2300 που σου εγραψα.
    Απο αυτες που τρως πρεπει να φας περισσοτερο.

    Να είσαι γυρω στις 2000 τη μερα

  13. #13

    Default

    σίγουρα ομως πρεπει τοσες? γτ η προσφατη λιπομετρηση που εκανα ειχε δειξει 1400 περιπου....
    Every single fight leads to the final war

  14. #14

    Default

    θέλω δλδ να πω ότι η εξίσωση αυτη που βγαζει το ΒMR κ μετα βρισκουμε κ τα αλλα, ισχύει για όλους τους οργανισμούς? τότε τι βλακείς μ έβγαζε αυτη η διαιτολόγα με το μηχάνημά της? αααααααα εσάς εμπιστεύομαι παιδιά! αφήνομαι στα χέρια σας (bodybuilders είστε, θα με αντέχουν τα χεράκια σας :Ρ )
    Every single fight leads to the final war

  15. #15
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Για όλους τους οργανισμούς.
    Πες στην διαιτολόγο σου ότι ό,τι κάνει το μηχάνημα λάθος μπορεί να το κάνει με το μυαλό της σωστά.Πες να προσπαθήσει λίγο.Φτιάξε της και μια διατροφή γιατί αν λέει βλακείες φαντάζομαι θα είναι...(Δείτε το λινκ δεν μπορώ να βάλω εικόνα)-> http://4.bp.blogspot.com/-bwMGFN1Wyt...House-2-04.jpg

  16. #16
    Pumping Iron ggeorge's Avatar
    Join Date
    16-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    442

    Default

    με 1399 πεθαίνεις...

    φαε μη φοβασαι...

  17. #17
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Θαλίτσα σκέψου ξεκίνησα με 2500 θερμίδες και εχασα καμια 10κιλά και τώρα απλά μείωσα 2250 για όσο πάει. Οι 1400 είανι αέρας έκανα παλιότερα τέτοια λάθοι και μόνο καλό δεν μου έκαναν. Βγάλε με την εξίσωση τις θερμίδες χώρισε τα στατς δηλ. πρωτεΐνη υδατάνθρακα και λιπαρά (για το διαχωρισμό ρώτα τα αλάνια εγώ χρειάστηκα βοήθεια να σου πω την αλήθεια) και κάνε ένα πλάνο ανεβασέ το να το δούμε (ειδικά τα παιδια). Να θυμάσαι κάθε 2,5 με 3 ώρες μαμ και η πρωτεΐνη με τον υδατάν. είναι αγαπημένο ζευγάρι δεν χωρίιιιζουν ποτέ! Ζυγαριά ξέρεις υπερηχητικό πέταγμα!!! Εγώ να σου πω τι έκανα μαζί της? Ανέβηκα την πρώτη μέρα που ξεκίνησα με καλοκοίταξα και στον καθρέπππτη με θαύμασα μιλάμε δάκρυσα και μετά κάθε μήνα έχω ορίσει μια μέρα που ζυγίζω το κορμί μου (το έχω ως οδηγό για το άν λειτουργεί η διατροφή μου ). Αυτή η μέρα είναι μετά από κάποιες μέρες αφού τελειώσω με περίοδο.Άσε που οι αλλαγές είναι εμφανές και στο σώμα εκεί να δεις πως πάει η ψυχολογία στα ταβάνια, να δείς όταν τα νούμερα στα ρούχα πάνε κάτω και αυτά που έχεις δεν σου μπαίνουν όχι γατί πάχυνες αλλά γιατί αδυνατίζεις!
    Υ.Γ. Σκέψου ξανά το γυμναστήριο δρα και σαν ψυχοθεραπεία ξεσπάς τα νεύρα σου!!!!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  18. #18
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by thalitsa View Post
    πάντως τώρα το πρωί έφαγα 3 κουταλίτσες βρώμη με ζεστο νεράκι κ εριξα μεσα ενα μικρό κομματι σοκολάτα υγείας 25γρ. :)) μετά φρούτο, μετα σαλάτα με αυγό κ απόγευμα κ βράδυ γιαούρτι με φρουτο
    Δεν λύσαξες στη πείνα?
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  19. #19

    Default

    καλημερούδια κ από δώ... δε λύσαξα γτ βουτάω στη γνώση του ίντερνετ και ξεχνιέμαι....άσε που λόγω περιοόδου τώρα το στομάχι μου είναι γγγγγγγγγγσέτα...... οπότε να αυξήσω τις θερμιδες, οκ .... θα φτιάξω ένα πλάνο κ θα το κοινοποιήσω εδώ, τώρα όσον αφορά τις αναλογίες πρωτεινης-υδατανθρακα-λιπαρων, ωωωωωχχχχ δύσκολο να κατσω να τα ψάξω...
    Every single fight leads to the final war

  20. #20

    Default

    λοιπόν έχουμε κ λέμε. Πρωινό : 1. ομελέτα (1 αυγό ολόκληρο + 1 ασπράδι) με μανιταράκι + 1 φλυτζάνι πράσινο τσάι
    2. Τοστ με μια φετα τυρί τοστ + μια φετα γαλοπούλα (το ψωμάκι εννοείται ολικής) + 1 φλυτζάνι πράσινο τσάι
    3. 3κουτ.σούπας βρώμη σε χαμηλών λιπαρών γαλατάκι με κανελίτσα ή 25γρ. μαύρη σοκολάτα +1 φλυτζάνι πράσινο τσάι

    πάμε στο Δεκατιανοσνάκ : 1.3κουτ.σούπας τυρί κότατζ με 2 ρυζογκοφρέτες
    2.γιαούρτι με φρούτο και κανέλα
    3.γιαούρτι με ξηροκάρπι (10 αμύγδαλα ή 10 καρύδια) και κανέλα

    Μεσημεριανό φαγητάκι : 1. μισό στηθος κοτόπουλο με πράσινη σαλάτα και μια κουταλίτσα ελαιόλαδο
    2. τόνος με πράσινη σαλάτα και μια κουταλίτσα ελαιόλαδο
    3. 2 μπιφτεκια με πράσινη σαλάτα κ μια κουταλίτσα ελαιόλαδο
    4. 1 1/2 φλυτζ. ρύζι με λαχανικά
    5. 1 φλυτζ. κινόα με γιαουρτάκι 0%
    6. 1 φλυτζ. φασόλια μαυρομάτικα / φάβα με πράσινη σαλάτα και μια κουταλίτσα λάδι
    7. λαδερά φασολάκια με 50γρ. φέτα

    απογευματικές ορέξεις : 1. γιαουρτάκι 0% με ένα μήλο κ κανέλα
    2. μαρούλι με 1 φέτα τυρί του τοστ και μια φέτα γαλοπούλα

    και αισίως στο βραδυνό : 1. το υπόλοιπο μισό στήθος κοτόπουλο απ το μεσημέρι με πράσινη σαλάτα κ μια κουταλίτσα ελαιόλαδο
    2. τονοσαλάτα με μια κουτ. ελαιόλαδο
    3. τοστ (αν δν εχω φάει στο πρωινό)
    4. γιαούρτι ή τυρί κότατζ (3-4 κουταλιές) με ρυζογκοφρέτα
    5. πράσινη σαλάτα με 3 φέτες γαλοπούλα ή με 50 γρ φέτα τσίιιζ ( :Ρ ) και μια φέτα ψωμάκι ολικής
    6. γιαούρτι με φρρρρρρρρρρρρούτο και γκανέλα.
    7. ομελέτα (1 αυγό+1 ασπράδι) με μανιτάρι ή γαλοπούλα ή κόταΤΖ και σαλατούδα πράσινη καταπράσινη....

    εντ δάτς όλ.... ε καλά ειναι εεε??? :)
    Every single fight leads to the final war

  21. #21
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Quote Originally Posted by thalitsa View Post
    Σου έχω βγάλει μερικά γεύματα είτε γιατί είναι σωστά είτε γιατί είναι λάθος.Σου εξηγώ όμως πως και τι...
    Πρωινό : 1. ομελέτα (1 αυγό ολόκληρο + 1 ασπράδι) με μανιταράκι + 1 φλυτζάνι πράσινο τσάι Βάλε και κάποιον υδατάνθρακα.Πχ βρώμη,φρούτα κλπ.
    Τα άλλα 2 είναι οκ.Απλώς στο 2 αύξησε τις φέτες και στο 3 βγάλε την σοκολάτα.Πάρε καλύτερα κακάο παυλίδης και βάζε 20γρ περίπου.

    πάμε στο Δεκατιανοσνάκ : 1.3κουτ.σούπας τυρί κότατζ με 2 ρυζογκοφρέτες
    2.γιαούρτι με φρούτο και κανέλα
    3.γιαούρτι με ξηροκάρπι (10 αμύγδαλα ή 10 καρύδια) και κανέλα <- Αυτό εδώ βάλτο καλύτερα πριν κοιμηθείς.

    Στο μεσημεριανό φαγητό όπου γράφω 1 θες υδατάνθρακα.Όπου γράφω 2 θες πρωτείνη!
    Μεσημεριανό φαγητάκι : 1. μισό στηθος κοτόπουλο με πράσινη σαλάτα και μια κουταλίτσα ελαιόλαδο 1
    2. τόνος με πράσινη σαλάτα και μια κουταλίτσα ελαιόλαδο 1
    3. 2 μπιφτεκια με πράσινη σαλάτα κ μια κουταλίτσα ελαιόλαδο 1
    4. 1 1/2 φλυτζ. ρύζι με λαχανικά 2
    5. 1 φλυτζ. κινόα με γιαουρτάκι 0% Εδώ είσαι οκ.Το κινόα είδα ότι είναι κάτι σαν δημητριακό.Εδώ θα πρότεινα να έβαζες Κοτόπουλο με ρύζι?Για μένα καλύτερη επιλογή.

    απογευματικές ορέξεις : 1. γιαουρτάκι 0% με ένα μήλο κ κανέλα
    2. μαρούλι με 1 φέτα τυρί του τοστ και μια φέτα γαλοπούλα Αύξησε λίγο τις φέτες και από τα 2.Πρόσεχε όμως την γαλοπούλα γιατί έχει αρκετό αλάτι.(και το τυρί εν μέρει).

    και αισίως στο βραδυνό : Εδώ καλύτερα κράτα τις επιλογές που έχεις το μεσημέρι.Δηλαδή όπως τα γεύματα στο μεσημεριανό σου.
    Κάποιες γενικές παρατηρήσεις.Έχεις και άλλες επιλογές για φαγητό κυρίως στο μεσημεριανό σου!Όπως κοτόπουλο,ψάρι,μοσχάρι και ρύζι,πατάτα,μακαρόνια,όσπρια,λαχανικά κλπ.
    Επίσης αν κατάλαβα καλά δεν έχεις υπολογίσει τα μάκρος(πρωτ.-λίπη-υδατ.)???Τις θερμίδες τις υπολόγισες?
    Αν όχι επειδή μπερδεύεσαι μπορείς να παίξεις με τις ποσότητες.Πχ με 2 φλυτζάνια ρύζι βλέπεις ότι παχαίνεις.Μειώνεις στο 1 φλυτζάνι.Και αυτό το κάνεις σε κάθε γεύμα.
    Για καλύτερα αποτελέσματα και πιο σίγουρα υπολόγισε τα.

  22. #22

    Default

    εγινε, ευχαριστώ πολύ!!!
    Every single fight leads to the final war

  23. #23
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Παρακαλώ.

  24. #24

    Default

    σε ένα προγραμματάκι που βρήκα, έβαλα τα στοιχεία μου κ μου έβγαλε Π: 50% Υ:30 Λ:20 %
    Every single fight leads to the final war

  25. #25

    Default

    οπότε πρέπει να φροτνίσω σε κάθε γεύμα ή σνακ μου το περισσότερο να είναι πρωτείνη αλλά πάντα συνοδευόμενο με λίγο υδατάνθρακα, έτσι?
    Every single fight leads to the final war

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by thalitsa View Post
    σε ένα προγραμματάκι που βρήκα, έβαλα τα στοιχεία μου κ μου έβγαλε Π: 50% Υ:30 Λ:20 %
    Καλημέρα Θάλεια!

    Δεν υπάρχει λόγος να καταναλώνεις τόσο μεγάλο ποσοστό πρωτείνης. Ένας πολύ καλός διαχωρισμός για το στόχο που έχεις είναι 40/40/20.

    Κράτα τα πράγματα απλά: φρόντιζε σε κάθε γεύμα να περιλαμβάνεις μια πηγή πρωτείνης, σύνθετου υδατάνθρακα και καλών λιπαρών. Στα τελευταία γεύματα μπορείς τους υδατάνθρακες να τους αντικαθιστάς με λαχανικά/σαλάτες και μια πηγή πρωτείνης μαζί με καλά λιπαρά. Πχ σολωμό με λαχανικά ή κοτοσαλάτα με ελαιόλαδο ή γιαούρτι με αμύγδαλα.

    Φρόντιζε να μη χάνεις γεύματα, να μη ρίχνεις τον υδατάνθρακα χαμηλά, να κινεισαι όσο περισσότερο γίνεται, να καταναλώνεις μη επεξεργασμένα τρόφιμα. Αφαίρεσαι τα προϊόντα που έχουν αλεύρι πχ παξιμαδάκια κλπ.. αντικατέστησέ τα με βρώμη, πατάτα, ρύζι, κινόα, όσπρια.

    Σιγά σιγά θα μπεις σε μια σειρά. Χρειάζεται χρόνος αλλά το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει.

  27. #27

    Default

    ευτυχώς εδώ κ πολύ καιρό εχω πετάξει από τη διατροφή μου παξιμάδια, ψωμιά κλπ κλπ :) οπότε μου είναι πολύ εύκολο να προσαρμοστώ σε ένα τέτοιο πλάνο!!
    Every single fight leads to the final war

  28. #28
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Εισαι και γλυκουλα παναθεμα σε
    αλλα εμεις εδω θα σε κανουμε κουκλα......
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  29. #29

    Default

    χαχαχα!!! είμαι προζυμάτη, αλλά στραγγιχτώ!!
    Every single fight leads to the final war

  30. #30

    Default

    θα* (εκ παραδρομής το ξεχασα :Ρ )
    Every single fight leads to the final war


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απώλεια λίπους στην κοιλιά - απώλεια μυικής μάζας
    By aris_serres in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 23-06-17, 19:36
  2. Απώλεια Λίπους
    By chris315 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 24-09-11, 22:22
  3. Ερώτηση Σχετικά Με Δέρμα & Απώλεια Λίπους
    By taino in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 26-03-11, 21:23
  4. Γειά Σε Όλους - Ερώτηση Για Απώλεια Λίπους
    By forspartan117 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 30-06-09, 21:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •