Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Default Ποια Πολεμική Τέχνη να αρχίσω;

    Γεία σας σας , είμαι καινούριος στο Φορουμ , η ερώτηση μου είναι η εξής:
    Είμαι 30 χρονών και έχω αποφασίσει να αρχίσω κάποια πολεμική τέχνη , δεν έχω κάποια εμπειρία απο παλιά αλλά θέλω να ασχοληθώ με κάτι ώστε να γυμνάζομαι αλλά και για αυτοάμυνα.
    Επίσης αν κάποιος ξέρει κάποια σχολή στο Βόλο (φέτος μετακόμησα εκει) που μπορεί να μ προτείνει.
    Όλες οι απόψεις δεκτές , εγω έχω σκεφτεί το kickboxing αλλα δεν είμαι σίγουρος (λογω ηλικίας).

  2. #2
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Καλώς ήρθες!!!:)
    Δες τι αρέσει σε εσένα και κάντο!.
    Πχ εμένα μπορεί να μου αρέσει το ζίου ζίτσου και εσένα το κικ μποξινγκ.Ό,τι σε τραβάει...
    Το κικ μποξινγκ που ανέφερες πάντως είναι μια χαρά επιλογή.Και η ηλικία σου μια χαρά είναι.

  3. #3

    Default

    Ευχαριστώ , βασικά λόγω ηλικίας είχα κάποιους ενδοιασμούς να ασχοληθώ με τις πολεμικες τέχνες αλλά απ' ότι είδα και σε άλλες αναρτήσεις στο forum δεν αποτελεί σοβαρό εμπόδιο παρα μόνο η θέληση του καθένα.

  4. #4
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Μην κολλάς σε αυτά.
    Στην σχολή που πήγαινα παλιά είχαμε άτομα από όλες τις ηλικίες.Από 14 μέχρι 54!!!

  5. #5

    Default

    Για το Wing Chun τι γνώμης έχει , μιας και βλέπω υπάρχει πολλή συζήτηση στο φόρουμ

  6. #6
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Πολύ καλό και το Wing Chun.
    Μπορώ να πω ότι ανάμεσα σε κικ και γουινγκ τσουν θα προτιμούσα το δεύτερο!

  7. #7

    Default

    ευχαριστώ πολύ , πιστεύω η τελική απόφαση θα είναι αν έχει κάποια σχολή στη περιοχή που μένω.
    τελευταία ερώτηση , το Wing Chun έχει ζώνες όπως το Karate ή καμια σχέση

  8. #8
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Τίποτα.
    Να σου πω την αλήθεια για ζώνες δεν γνωρίζω.
    Αν έχεις σχολή κοντά σου πέρνα ρώτα να είσαι σίγουρος.

  9. #9

    Default

    Οκ ευχαριστώ για τις συμβουλες , θα γράψω εντυπώσεις απο αυτο που θα διαλέξω.Θα πρέπει πρώτα να βρώ ποιες σχολές υπάρχουν κοντά

  10. #10
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Να σαι καλά!

  11. #11
    New Bodybuilder agrotopaido's Avatar
    Join Date
    17-09-12
    Posts
    1

    Default

    πάντως φίλε το wing chun είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι γιατι αν και αρχίζει να υπάρχει στην ελλάδα αμφιβάλω αν το διδάσκουν σωστά.. άλλωστε το kick είναι τέλειο για 3εις λόγους:
    1.το χρησιμοποιείς και έξω αν χρειαστεί
    2.υπάρχουν πλέον ΠΟΛΥ πεπιραμένοι προπονητες στην Ελλάδα
    3.είναι εξαιρετική εκτόνωση και καρδιαγγειακή άσκηση
    άλλωστε το wing chun είναι και είδος koung-fou οπότε θα έχει και έντονη πνευματική προπόνηση εμδινάμωση του chi και τέτοια που δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρουν....
    ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣ...ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ!!

  12. #12

    Default

    Καλησπέρα , σήμερα έκανα πρώτη προπόνηση στο wing chun. Πιστεύω με καλύπτει σε αυτό που θέλω.
    τώρα δεν μπορώ να πώ πολλά , θα πάω ενα μήνα ώστε να σχηματίσω καλύτερη άποψη.
    Σε σχέση με αυτά που γραφεις και το wing chun μπορείς να το χρησιμοποιήσης έξω (ενοώ για αυτοάμυνα) , χρειάζεται να χεις καλή φυσική κατάσταση , όσο για το πεπειραμένους προπονητές ίσως έχεις και δίκιο και δε μπορώ να το κρίνω αυτό ούτε είχα κάποια πρότερη εμπειρία με κάποια άλλη πολεμική τέχνη ώστε να έχω ένα μέτρο σύγκρισης.Οπως έγραψα με 1 προπόνηση δεν μπορώ να χω μια καλή άποση , ο χρόνος θα δείξει .

  13. #13
    Pumping Iron CostasMayLaf's Avatar
    Join Date
    02-07-11
    Location
    New World
    Posts
    537

    Default

    Quote Originally Posted by kostasnorth View Post
    Καλησπέρα , σήμερα έκανα πρώτη προπόνηση στο wing chun. Πιστεύω με καλύπτει σε αυτό που θέλω.
    τώρα δεν μπορώ να πώ πολλά , θα πάω ενα μήνα ώστε να σχηματίσω καλύτερη άποψη.
    Σε σχέση με αυτά που γραφεις και το wing chun μπορείς να το χρησιμοποιήσης έξω (ενοώ για αυτοάμυνα) , χρειάζεται να χεις καλή φυσική κατάσταση , όσο για το πεπειραμένους προπονητές ίσως έχεις και δίκιο και δε μπορώ να το κρίνω αυτό ούτε είχα κάποια πρότερη εμπειρία με κάποια άλλη πολεμική τέχνη ώστε να έχω ένα μέτρο σύγκρισης.Οπως έγραψα με 1 προπόνηση δεν μπορώ να χω μια καλή άποση , ο χρόνος θα δείξει .
    Και εγω ξεκινησα σημερα wing chun συνονοματε φιλε Κωστα. Μου φανηκε πολυ ενδιαφερουσα πολεμικη τεχνη. Γι αυτο που ειπε το παλικαρι οτι μπορει και να μην διδασκετε σωστα, τα στυλ του kung fu ειναι τοσα πολλα πολυ μου φαινεται πολυ δυσκολο να υπαρχει ακριβως σωστη και λαθος εκμαθηση του. Δεν υπαρχει δηλαδη ενα στανταρ.
    “Your dreams are always going to be the most important to you than they will be to anybody else. So keep dreaming, keep believing, keep pressing forward. So all those warriors out there – be encouraged” - Kai Greene (IFBB Pro Bodybuilder)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ποια Πολεμική Τέχνη Να Διαλέξω;
    By asman18 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 20
    Last Post: 01-09-18, 15:00
  2. Ποια πολεμική τέχνη μου ταιριάζει?
    By ChristosSeven in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 2
    Last Post: 11-08-12, 13:57
  3. Ποιά Πολεμική Τέχνη Να Διαλέξω?
    By Hamurabi in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-08, 20:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •