Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    202

    Default Ποτε ακριβως παιρνουμε την πρωτεινη μας μετα το τελος της προπονησης?

    Αν και το συγκεκριμενο θεμα ειναι μεγαλο, δεδομενου και της παραδοχης ή οχι του anabolic window, εγω προσωπικα παιρνω την whey μου μετα το γυμναστηριο καπακια + μπανανα. Μετα απο 45 λεπτα στεραια τροφη. Η ερωτηση μου ειναι ποτε ακριβως παιρνουμε την whey. Δλδ
    1. Καπακια μετα το τελος απο βαρη/κοιλιακους?
    2. Περιμενουμε να πεσουν οι παλμοι κανα 5 λεπτο και μετα?
    3. Αν κανουμε cardio απο 10 λεπτα εως κ 45 (αναλογως στοχους) πινουμε στο τελος της γυμναστικης συνολικα ή ενδιαμεσα απο βαρη κ cardio? Εγω προσωπικα κανω αποθεραπεια 1 λεπτα απλα να κυκλοφορησει λιγο το αιμα κ cardio την επομενη. Χτυπαω το shake αμεσως μετα τα βαρη ή αμεσως μετα και τον 10'-15'' διαδρομο?
    Επειδη τα εχω δει και ακουσει ολα σαν ενδεχομενα, θα ηθελα να μαθω ποιο ειναι το σωστο ή εστω σωστοτερο..

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Yπάρχουν πολλές θεωρίες, γι αυτό έχουμε μπερδευτεί και στο τέλος δεν ξέρουμε τι να κάνουμε..

    Όλα είναι σωστά και όλα λάθος, αν καταλαβαίνεις πως το λέω.. Γι αυτό κράτα τα πράγματα απλά: Αφού τελειώσεις το πρόγραμμά σου(βάρη + αερόβια), πίνεις το ρόφημά σου μαζί με τη μπανάνα κι όλα καλά. Τίποτα δεν είναι γραμμένο σε πέτρες. Ανάλογα το στόχο.. Αν στόχος σου είναι μυική υπερτροφία, τότε ακολούθησε την εκδοχη που αναφέρω. Δεν ξέρω αν είναι bro sciense αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι δουλεύει..
    Last edited by Kardoula; 25-09-12 at 17:42.

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    το "ιδανικό" είναι με το που τελειώσεις την γυμναστική να περιμένεις κάνα δεκάλεπτο να ηρεμίσεις να βρεις τις ανάσες έτσι ώστε να κυκλοφορίσει "σωστά" το αίμα..επίσης και μετά τους κοιλιακούς πρέπει να δίνεις χρόνο και ίσως περισσότερο καθώς το αίμα είναι μαζεμένο στη κοιλιακή χώρα και θα έχεις πρόβλημα απορρόφησης και δυσκολία πέψης..βέβαια όλα αυτά είναι στα χαρτιά.προσωπικά μετά από κάνα 20λεπτο τρώω στερεό γεύμα με έμφαση στον υδατάνθρακα και το επόμενο έχει έμφαση στην πρωτείνη.
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  4. #4
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    202

    Default

    Αυτο εκανα μεχρι στιγμης αλλα μου μπηκανε σκεψεις απο καποια vids να περνω πρωτεινη καπακια μετα τα βαρη, κ μετα να κανω 10 λεπτο cardio. Tεσπα, ακολουθω ευλαβικα τη συμβουλή σου, με moto "In Eirini we trust" για σιγουρα αποτελεσματα !! (oντως δουλευει )

    Thanks!!

  5. #5
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    202

    Default

    το "ιδανικό" είναι με το που τελειώσεις την γυμναστική να περιμένεις κάνα δεκάλεπτο να ηρεμίσεις να βρεις τις ανάσες έτσι ώστε να κυκλοφορίσει "σωστά" το αίμα..επίσης και μετά τους κοιλιακούς πρέπει να δίνεις χρόνο και ίσως περισσότερο καθώς το αίμα είναι μαζεμένο στη κοιλιακή χώρα και θα έχεις πρόβλημα απορρόφησης και δυσκολία πέψης..βέβαια όλα αυτά είναι στα χαρτιά.


    Σωστος. Γιαυτο κανω παντα ενα πολυ χαλαρο cardio μολις τελειωσω για να κυκλοφορησει κ το αιμα κ να παρω κ καμια ανασα κυριως αν η προπονηση ειναι πολυ βαρια. Μετα το cardio, max σε 4-5 λεπτα νομιζω οτι οι παλμοι ειναι κομπλε κ μπορουμε να "φαμε" Τωρα το τι, μεγαλη κουβεντα..

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Έτσι! Σωστός!

    Και να θυμάσαι (που είμαι σίγουρη πως το εφαρμόζεις) ότι περισσότερη σημασία έχει η συνολική εικόνα της μέρας. Εννοείται πως το μεταπροπονητικό είναι από τα βασικότερα γεύματα, αλλά αν τα υπολοιπα δεν είναι όπως θα πρεπε, δεν θα σωθείς από αυτό.

    Άντε καλές μας προπονήσεις

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-08-12
    Posts
    143

    Default

    Δηλαδή παίζει ρόλο αν θα πιούμε την whey αμέσως μετά την προπόνηση ή μέσα στο επόμενο μισάωρο; Υποτίθεται πως αυτό το μισάωρο είναι που οργανισμός χρειάζεται άμεσα πρωτεϊνη..

  8. #8
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    202

    Default

    Κωνσταντινε καποιοι πινουν την whey καπακια μολις τελειωσουν, καποιοι αλλοι μεσα στα πρωτα 45' του anabolic window, καποιοι άλλοι τρωνε στεραια τροφη, καποιοι άλλοι δεν δεχονται το anabolic window, καποιοι΄άλλοι δινουν εμφαση στο πρωτο γευμα στον υδατανθρακα κ στο δευτερο στην πρωτεινη (πχ δες πανω το post του jimbliz) κ.ά.

  9. #9

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Απέσπασα δεσμευση σεσημασμένου μέλους του forum, του οποίου το όνομα θυμίζει γνωστή εταιρεία σοκολατοποιϊας, οτι αν αντιληφθείτε οποιαδήποτε διαφορά στο σώμα σας αλλάζοντας τον χρονισμό λήψεως της πρωτεϊνης μετά την προπόνηση, θα σας κεράσει μια ολοκληρωμένη σειρά συμπληρωμάτων μαγιάς μπύρας και ιπποφαούς για ένα έτος.

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    πες του Παυλίδη να μην κρύβεται και να πάρει το μέρος μου γιατί θέλω συμμάχους..χαχαχαχ όπoτε τα λέω αυτά συνήθως βρίσκω εγώ τον μπελά μου...:P
    Last edited by jimbliz; 26-09-12 at 12:25.
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εναλλαγή Προγράμματος Προπόνησης - Κάθε Πότε;
    By tsergos629 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 14-03-11, 21:28
  2. ποτε κανονικο γευμα μετα την προπονηση!!!
    By testostro in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 30-05-08, 04:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •