Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 27 of 27
  1. #1
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default Γυμναστική και Πανελλήνιες

    Χαιρετω ολα τα μελη του φορουμ!
    Εχοντας φτασει στην Γ'Λυκειου και μπαινοντας στην τελικη ευθεια για τις πανελληνιες το διαβασμα και η πνευματικη καταβολη εχουν παρει σοβαρη θεση στο προγραμμα μου-οχι πως παλια δεν ηταν παντα γυρω στο 19 ημουν, αλλα τωρα ειναι πιο σημαντικα τα πραγματα.

    Γυμναζομαι 3 χρονια στην αρχη με calisthenics και ασκησεις με το βαρος μου-ελξεις, καμψεις, βυθισεις, κοιλιακους, ραχιαιους, σκαρφαλωμα, τρεξιμο, αλματα- και αργοτερα τον τελευταιο κυριως χρονο με βαρη,αλλα και bodyweight ασκησεις. Το θεμα ειναι οτι εχω διαμορφωσει ενα καλογυμνασμενο σωμα, πανω-κατω, και ειδικα τωρα που τελειωνει η εφηβεια τα αποτελεσματα ειναι διακριτα περισσοτερο. Στο σχολειο ημουν παντα ο 'δυνατος' της ταξης και μου αρεσε η ολη φαση γιατι εχω ριξει πολυ ιδρωτα και κοπο.

    Τωρα ομως, με το διαβασμα να αγγιζει τις 4 ωρες την μερα, το σχολιο σταθερα τα πρωινα και ο υπνος να εχει πεσει στις 7 ωρες, αδυνατο να ακολουθησω το στανταρ κυκλικο προγραμμα μου γιατι νιωθω αρκετα κουρασμενος ειδικα τις πρωινομεσημεριανες ωρες. Βεβαια δεν ειμαι πτωμα αλλα κουραζομαι αρκετα.
    Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε κατι για να ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ εστω το σωμα μου.. σκεφτομουν 3 σετ ελξεις, 3 σετ βυθισεις και πουσ-απς, κανα σετακι καμψεις δικεφαλων με 10κιλα και 4 σετ κοιλιακους μια φορα την εβδομαδα μαζι με καθημερινη χρηση των ποδιων θα μπορουσα να το πετυχω..

    Συγχνωμη αν σας κουρασα, ευχαριστω προκαταβολικα!!!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι ούτε για τις εξετάσεις ούτε για το πρόγραμμά σου
    Είσαι και πολύ καλός μαθητής και έχεις και καλό σώμα, οπότε συνέχισε απλά αυτό που κάνεις.
    Φρόντισε να κοιμάσαι κάνα 8ωρο, θα σε βοηθήσει και στις 2 σου δραστηριότητες.
    Όσο για την κούραση που λες, είσαι 17 χρ., δεν πιστεύω να είναι από την γυμναστική ούτε από το σχολείο.
    Μάλλον δεν τρως σωστά ή δεν κοιμάσαι αρκετά. Επίσης σε κόβω και πολύ αγχωμένο.
    Φρόντισε να κοιμάσαι νωρίς, να τρως και χαλάρωσε λίγο, δεν κρίνεται η ζωή σου από τις πανελλήνιες.
    Καλή επιτυχία!
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Συμφωνώ με τον Τraianus,
    περισσσότερο ψυχολογικά νιώθεις κουρασμένος κι όλο αυτό το θέμα με τις πανελλήνιες και τις εξετάσεις σε έχει αγχώσει.
    Μ'αρέσει που λες ότι έχεις 'πέσει" σε 7ώρες ύπνου, που για πολλούς αυτό είναι πολυτέλεια
    Φρόντισε να έχεις καλες διατροφικές συνήθειες αυτή την περίοδο, γιατί εκεί είναι που την πατάνε τα περισσότερα παιδιά.
    Όχι άγχος και κάνε όταν έχεις περισσότερο χρόνο και διάθεση, προπόνηση από τις ασκήσεις αυτές που αναφέρεις.
    Έστω και όταν κάνεις ενα διάλειμμα από τα διαβάσματα μπορείς να κάνεις 1 ασκήση.
    Το σώμα θυμάται γρήγορα, θα επανέλθεις και πάλι μόλις ξελασκάρεις.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Χμμμ, πολυ ενδιαφερον αυτο που λετε..Ψυχολογικο, ε?-μπορει..
    Οσον αφορα το φαϊ ειχα μια γανστρεντεριτιδα πριν απο μια εβδομαδα με πολυ πυρετο και συχνους εμετους οποτε η διατροφη χαλασε εκεινες τις μερες, αλλα γενικα τρωω σε μεγαλες ποσοτητες, αρκετα γευματα και το φαγητο σπιτι ειναι υγιεινο και πλουσιο..

  5. #5

    Default

    Κι εγω φιλε εχει τωρα 3χρονια που πηγαινα γυμναστηριο , μεχρι που σταματησα το καλοκαιρι λογω τραυματισμου ....
    Πλεον , εχοντας ξεκινησει την γ λυκειου και χωρις γυμναστηριο , συνεχιζω και διατηρω μια καλη και οργανωμενη διατροφη και οποτε βρισκω ελευθερο χρονο , βγαινω πισω στην αυλη του σπιτιου , κανω σκοινακι , καμψεις , κοιλιακους και χρησιμοποιω κατι σχοινια-λαστιχα για εκγυμναση μυικων ομαδων.τα δενω απο τη μια στα καγκελα και μετα δινω πονο..μπορω και κανω στηθος , πλατη , ωμους τραπεζοειδη , δικεφαλους και τρικεφαλους αλλα το μειονεκτημα ειναι οτι δεν μπορεις να ανεβαινεις σε "κιλα"-"βαρος" ..εχει ενα maximum οριο η αντισταση...αλλα πιστευω αυτο θα με βοηθησει να διατηρησω αυτο που εχτισα , συνεπως μολις δεν θα εχουμε στο κεφαλι μας το σχολειο μετα τις πανελληνιες, θα μπορουμε να κανουμε αναβαθμιση ¨του .. "κτηριου" ;)

  6. #6

    Default

    *Υ.γ. εχοντας ξεπερασει πλεον το προβλημα του γυμναστηριου αφου εχω μια εναλλακτικη τωρα..(ή μπορει να παρω κανενα μεταχειρισμενο πολυοργανο σε λιγο καιρο να ξεδινω περισσοτερο) το μονο προβλημα που εχω και το αντιμετωπιζω εδω και αρκετο καιρο ειναι αυτο του υπνου...κοιμαμαι πολυ αργα και ξυπναω πολυ πρωι για να φαω πρωινο..(5 ασπραδια,βρωμη,γαλα,βιταμινες,,,)τι προτεινετε?αυτο που κανω για να χαλαρωνω ειναι να ακουω ραδιοφωνο , αθλητικες εκπομπες κατα της 1-2 το βραδυ αλλα αποτι καταλαβαινω στη τελικη με κρατανε ξυπνιο αντι να με χαλαρωσουν....

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Γεια σου Κώστα. Καλή επιτυχία στους στόχους σου. Κάνε ένα κόπο και διάβασε όσα έγραψα στο Δημήτρη εδώ, ελπίζω να σε βοηθήσουν, τουλάχιστον με την οργάνωση του καθημερινού σου προγράμματος.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Ευχαριστω παιδια, διαμορφωσα ενα ωραιο ευελικτο προγραμματακι με 1 σετ ανα μυικη ομαδα, 3 φορες την εβδομαδα.μου παιρνει κατω απο 15 λεπτα και βοηθαει να εκτονωθω κιολας..ειμαι σιγουρος οτι ετσι θα διατηρησω το σωμα μου αφου θα δινετε ενα μικρο μεν, αλλα σταθερο ερεθισμα 3 φορες την εβδομαδα και μολις αποφοιτησω θα επανελθω στο κλασσικο απαιτητικο κυκλικο μου..Ευχαριστω και παλι!!!!

  9. #9
    New Member Sigtless Eye's Avatar
    Join Date
    23-09-12
    Location
    Κρήτη
    Posts
    37

    Default

    Καταρχήν παιδία πρέπει να καταρίψετε την ιδέα των παννεληνίων! Δεν είναι αυτό το τεράστιο βάρος που όλοι σας λένε! Αυτήν την δίασταση την έχει δώσει η κοινωνία στις εξετάσεις αυτές και δεν ανταποκρίνετε στην πραγματικότητα!
    Η πραγματικότητα της κατάστασης είναι ότι προκείτε για μια εξέταση όπως κάθε άλλη που έχετε περάσει μέχρι τώρα, με λίγο διαφορετικά διαδικαστικά και στις οποίες θα πάτε με πολύ περισότερο δίαβασμα από ότι πήγατε στις προηγούμενες.

    Δεν σας λέω να μην διαβάσετε, δεν σας λεώ να μην τις πάρετε στα σοβαρά, σας λέω απλά να κοιτάτε το διάβασμα και μόνο, αφήστε όλα τα λόγια που ακούγονται και κυρίως αφήστε το άγχος, το οποίο έχει καταστρέψει ουκ ολίγους μαθητές!

    Έχετε πολλούς μήνες μπροστά σας, ο χρόνος σας φτάνει να μάθετε πολύ καλά αυτά που πρέπει, χρησιμοποιήστε την γυμναστική ως έναν τρόπο να παραμένετε ήρεμοι, μειώστε τις εξόδους αλλά μην τις ξεχάσετε εντελώς! Πάνω από όλα ηρεμία και καθαρό μυαλό και θα δείτε ότι και το σώμα σας θα έχετε κρατίσει (ίσως και να το έχετε βελτιώσει), και θα είσαστε πόλυ πιο ήρεμοι από τους συμμαθητές σας καθ'όλη την διάρκεια της χρονίας και εν τέλη θα πετύχετε τους στόχους σας!

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    13-08-11
    Location
    Ηράκλειο κρήτης
    Posts
    334

    Default

    Quote Originally Posted by Sigtless Eye View Post
    Καταρχήν παιδία πρέπει να καταρίψετε την ιδέα των παννεληνίων! Δεν είναι αυτό το τεράστιο βάρος που όλοι σας λένε! Αυτήν την δίασταση την έχει δώσει η κοινωνία στις εξετάσεις αυτές και δεν ανταποκρίνετε στην πραγματικότητα!
    Η πραγματικότητα της κατάστασης είναι ότι προκείτε για μια εξέταση όπως κάθε άλλη που έχετε περάσει μέχρι τώρα, με λίγο διαφορετικά διαδικαστικά και στις οποίες θα πάτε με πολύ περισότερο δίαβασμα από ότι πήγατε στις προηγούμενες.

    Δεν σας λέω να μην διαβάσετε, δεν σας λεώ να μην τις πάρετε στα σοβαρά, σας λέω απλά να κοιτάτε το διάβασμα και μόνο, αφήστε όλα τα λόγια που ακούγονται και κυρίως αφήστε το άγχος, το οποίο έχει καταστρέψει ουκ ολίγους μαθητές!

    Έχετε πολλούς μήνες μπροστά σας, ο χρόνος σας φτάνει να μάθετε πολύ καλά αυτά που πρέπει, χρησιμοποιήστε την γυμναστική ως έναν τρόπο να παραμένετε ήρεμοι, μειώστε τις εξόδους αλλά μην τις ξεχάσετε εντελώς! Πάνω από όλα ηρεμία και καθαρό μυαλό και θα δείτε ότι και το σώμα σας θα έχετε κρατίσει (ίσως και να το έχετε βελτιώσει), και θα είσαστε πόλυ πιο ήρεμοι από τους συμμαθητές σας καθ'όλη την διάρκεια της χρονίας και εν τέλη θα πετύχετε τους στόχους σας!
    +1000
    lift light, till you can lift right..

    If you haven't failed, you haven't lived..

  11. #11
    New Member
    Join Date
    09-09-12
    Posts
    29

    Default

    Επειδη τα περασα φετος αυτα. Ενα εχω να σου πω. Τσαμπα το αγχος... Το μονο που θα σε κουραζει ειναι το περα δωθε στο Φροντηστιριο αν πηγαινεις..

    Στο σχολειο δεν γινεται απολυτως τιποτα, απλα χανεις τον χρονο σου. Απογοητευτικο τελειως...

  12. #12
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Καλησπερα κι απο μενα,
    και γω φετος 14 ωρες φροντηστηριο και σχολειο το πρωι.Οπως ειπε και ο fatals to sxoleio τζμαπα υπαρχει.Απο το φροντιστηριο μαθαινεις.σχολειο πας απλα για να εχεις τροπο εισαγωγης σε πανεπιστημιο αφου μονο απο κει μπορεις να δωσεις πανελληνιες απ' οσο ξερω.
    8 μηνες που ειναι ακομα υπομονη και διαβασμα και μολις τελειωσει το λυκειο. Κατευθειαν γυμναστηριο :)
    Οπως ειπες Κωστα κ μενα οι ωρες υπνου εχουν πεσει στις 6-7.Μονο σαββατο μπορω να κοιμηθω κανονικα 8 και 9 ωρες αφου Κυριακες δεν εχω μαθημα, αλλα καποιες εχω διαγωνισματα.Ε τι να κανουμε τωρα, μια χρονια που μεινε θα δωσουμε τον καλυτερο εαυτο μας.Το μονο που με παρηγορει ειναι οτι μετα θα ειμαι ελευθερος απο φροντηστιριο κλπ. :)

  13. #13
    laynas's Avatar
    Join Date
    19-08-12
    Posts
    127

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Καλησπερα κι απο μενα,
    και γω φετος 14 ωρες φροντηστηριο και σχολειο το πρωι.Οπως ειπε και ο fatals to sxoleio τζμαπα υπαρχει.Απο το φροντιστηριο μαθαινεις.σχολειο πας απλα για να εχεις τροπο εισαγωγης σε πανεπιστημιο αφου μονο απο κει μπορεις να δωσεις πανελληνιες απ' οσο ξερω.
    8 μηνες που ειναι ακομα υπομονη και διαβασμα και μολις τελειωσει το λυκειο. Κατευθειαν γυμναστηριο :)
    Οπως ειπες Κωστα κ μενα οι ωρες υπνου εχουν πεσει στις 6-7.Μονο σαββατο μπορω να κοιμηθω κανονικα 8 και 9 ωρες αφου Κυριακες δεν εχω μαθημα, αλλα καποιες εχω διαγωνισματα.Ε τι να κανουμε τωρα, μια χρονια που μεινε θα δωσουμε τον καλυτερο εαυτο μας.Το μονο που με παρηγορει ειναι οτι μετα θα ειμαι ελευθερος απο φροντηστιριο κλπ. :)
    +10000 περίπου έτσι είμαι και εγώ.Αλλά προλαβαίνω και πηγαίνω 3 μέρες την εβδομάδα γυμναστήριο.Δεν πρόκειται να το σταματήσω!Όσο και να ζοριστώ.....

  14. #14
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Και γω σκεφτομουν για γυμναστηριο αλλα εκει που περιμενα τοσα χρονια ας περιμενω κ αλλον 1 χρονο :Ρ.Αμα παω γυμναστηριο επειδη με ξερω θα παραμελησω το φροντηστηριο, οποτε καλυτερα ετσι :Ρ

  15. #15
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Μαλλον ξεφυγαμε απο το αρχικο τοπικ παιδια :Ρ
    Αλλα δε γαμιετε ας πω τον πονο μου, εγω ιδιαιτερα μαθ. και φυσ. κατ, τα αλλα τα βγαζω μονος με ατομικο, ποιοτικο διαβασμα-προπονηση παντα σπιτι με βαρη, μηχανηματα, μονοζυγα και οτι αλλο χρειαστει-εχω επενδυσει κεφαλαιο να πουμε!!!! Αυριο θα κανω προπονηση με πονολαιμο και πονοκεφαλο γιατι δεν το βλεπω να περναει-ελα καλο μας βραδυ

  16. #16
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    Καλό κουράγιο παλικάρια!!!Έγω τελείωσα, πέρασα μια χρόνιας ψυχικής ταλαιπώριας αλλά και σωματικής.Ούτε κοιμόμουν και σαβούριαζα ότι έβρισκα!!!Πέρασα όμως στη σχολή που ήθελα, πλέον μένω μόνη ξαναξεκίνησα γυμναστήρια , κάνω τη διατροφούλα μου και όλα καλά!!!!!
    Λίγοι μήνες είναι θα περάσουν!Υπομόνη και μη το βάζετε κάτω!

  17. #17
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Χαιρομαι που ολα πηγαν καλα-δυστηχως εχω ενα θεμα με τον υπνο τωρα τελευταια, δλδ ξυπναω τις νυχτες 3 ωρα νταν και θελω καμμια ωριτσα να κοιμηθω..με νευριαζει απιστευτα και με κουραζει μπορω να πω ;/

  18. #18
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    Ειδικά την περίοδο αυτή δώσε μεγάλη σημασία στον ύπνο γιατι οι μέρες είναι για αντοχές μαραθωνοδρόμου . Κάθεσαι 6 ώρες σαν το χαζό σε μια άβολη ξύλινη καρεκλίτσα και μετά τρέχεις σπίτι να ξεκινήσεις διάβασμα και να σου βγαίνουν τα μάτια πάνω απο τις στροφορμές κτλ....
    Ξυπνάς για διάβασμα ή απο υπερένταση? Η ειδική των πανελληνίων με 18,550!!!!!

  19. #19
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Δεν ξερω απο τι, παντος εχω πολυ πιο ευαισθητο υπνο απο το καλοκαιρι που δεν καταλαβαινα τιποτα..
    Μαλλον απο υπερενταση, ξερω γω..

  20. #20
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    Προφανώς απο άγχος και υπερένταση μαζί.Μηπως νιώθεις πως δεν είσαι συνεπής στις υποχρεώσεις σου?

  21. #21
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Βασικα το μελεταω οτι θα ξυπνησω και επομενως-ξυπναω :ΡΡΡ
    Το θεμα ειναι οτι αμα ξυπνησω απο καποιον εξωτερικο παραγοντα π.χ. καποιο σκυλι που γαβγιζει, νευριαζω μερικες φορες και λεω κοιτα τον μαλακα ξυπνησε και εχω σχολειο αυριο και αυτος ο θυμος δεν με αφηνει ησυχο..Βεβαια τωρα τελευταια ειμαι πιο κουλ και ξαναπεφτω για υπνο ηρεμος, πιστευω θα τα καταφερω να επανελθω..
    Συγχαρητηρια για το 18.550 δεν το καταλαβα στην αρχη :)

  22. #22
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    Έλα μια χαρά θα ξαναβρεις τον ύπνο σου. RELAX TAKE IT EASY

  23. #23
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Ναι μωρε ετσι σκεφτομαι και εγω..
    Δοξα σοι ο Θεος παω καλυτερα :)

  24. #24
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    Έλα τίποτα δεν είναι!!!Και θα πας να γράψεις και θα σκίσεις και όλα καλά.

  25. #25
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Ευχαριστω πολυ ρε συ :)

  26. #26
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    Απο γυμναστικούλα και διατροφή πως πάμε?

  27. #27
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Ξεβαφω λιγο το τοπικ, γιατι τοτε δεν ειχα δει την απαντηση σου!!!
    Μια χαρα ολα, λιγο λιπος το πηραμε βεβαια 1-2 κιλακια αλλα βλεπω και μυικα κερδη-περιεργο-!!!
    Απο διατροφη πλουσια σε πρωτεινη, υδατανθρακα και βιταμινες με πολλα φρουτα και λαχανικα :)

    Ευχαριστω πολυ!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. γυμναστικη και ΣΚΠ...
    By aktia in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 11-06-18, 15:03
  2. SEX και Γυμναστική!!!!
    By sakisplayer in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 27-06-06, 21:36
  3. Γυμναστική & Νηστεία...
    By alexis20 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 27-04-05, 21:37

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •