Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 32
  1. #1

    Cool Εμπορικό Ναυτικό

    Καλησπερα ladies ang gentlement.

    Φτανοντας στην γ λυκειου και εχοντας να επιλεξω σχολες για να ετοιμασω μηχανογραφικο , μια σημαντικη θεση εχει για μενα η Σχολη Πλοιαρχων.

    Εχω διαβασει αρκετες πληροφοριες στο διαδυκτιο και θα ηθελα να εξακριβωσουμε λιγες περισσοτερες λεπτομερειες με την βοηθεια σας.

    α.1000% επαγγελματικη αποκατασταση μολις τελειωσω τη σχολη?

    β.Αν πχ Σαλπαρω Τν Σεπτεμβριο , η διαρκεια ειναι 6μηνες οπως συνηθως και επιστρεψουμε τον Φεβρουαριο.Ποτε θα ξανασαλπαρω?Παλι τον Σεπτεμβριο ή σε μικροτερο χρονικο διαστημα?Προφανως με την ιδια εταιρια δεν θα συνεχισω να ειμαι?

    γ.Μισθος.Διαβασα οτι υπαρχουν 2 τυποι πλοιων.Τα ακτοπλοικα στα οποια ως Μηχανικος Γ/Ανθυποπλοιαρχος αμοιβαισε με περιπου 3,500 ενω στα πετρελεοφορα(?) στα οποια αμοιβαισε με 5000.Ετσι ειναι?Υπαρχουν και στα δυο ειδη πλοιων ζητηση δυναμικου εργατικου?

    δ.Την θητεια μου ποτε ειναι προτιμοτερο να την κανω?Πριν ή μετα την σχολη?Γιατι εδω μεσα διαβασα οτι μπορεις πρωτου ξεκινησεις τη σχολη να πας στρατο , να ξεμπερδεεψεις και μετα να πας στη σχολη.Καλυτερη επιλογη?

    ε.Στο πολεμικο ναυτικο θα υπηρετησω εαν τελειωσω πρωτα τη σχολη?

    στ.Περιπου πανω-κατω ποτε θα συνταξιοδοτηθω?Το συνηθεστερο ειναι να τελειωσω 23-24 απο σχολη και την θητεια..Αρα στα 50 θα εχω συνταξη?Να φανταστω ικανοποιητικη?



    η.Εαν με το καλο ξεκινησω ως Ανθυποπλοιαρχος σε μια εταιρια , μου προσφερουν εργασια για οσο εγω επιθυμω ή καθε φορα που γυρναω θα πρεπει να ψαχνω για αλλη εταιρια?



    στ.Για να αναβαθμιστεις απο ανθυποπλοιαρχος , χρειαζονται 24 μηνες ταξιδια , δηλαδη 4 εξαμηνα.Τα δυο εξαμηνα που θα κανω αναγκαστικα απο τη σχολη μου , συμπεριελαμβανοντε?Δηλαδη θα εχω κανω ηδη 2 και θα μου απομενουν αλλα δυο εξαμηνα?

    Το ιδιο ακριβως θελω να ρωτησω και για το οταν θα αναβαθμιστω απο υποπλοιαρχος σε πλοιαρχο οπου χρειαζονται 36 μηνες ταξιδια , δηλαδη 6 εξαμηνα... για να ειμαι Υποπλοιαρχος λοιπον θα πρεπει να εχω κανει 4 εξαμηνα σωστα?Αρα χρειαζονται αλλα δυο για να αναβαθμιστω σε Πλοιαρχο ή +6 εξαμηνα επιπλεον για να παρω την ιδιοτητα του καπετανιου?



    Ελπιζω να μην κουρασα , που κουρασα δηλαδη , ζητω συγνωμη για τυχον ορθογραφικα λαθη , λογω της βιασυνης και ελπιζω να βρεθει καποιος προθυμος να μου απαντησει!

    Ευχαριστω

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    α. 1000 % σίγουρο στην ζωή είναι η εφορία, η πολιτική αλητεία και ο χάρος. Όχι δεν είναι σίγουρο ότι θα αποκατασταθείς επαγγελματικά.

    β. Εάν πας στην σχόλη του εμπορικού ναυτικού θα δεις εκεί ανάλογα με τα διαστήματα των εκπαιδευτικών περιόδων πότε σαλπάρεις και πότε ξε-σαλπαρεις.
    Το ξε-σαλπαρισμα είναι λίγο απρόβλεπτο μιας και μπορεί ας πούμε να σε ξε-σαλπαρουν, άπαξ και κάνεις καμιά κουτσουκέλα, η να αργήσεις να ξεμπαρκάρεις εάν το πλοίο δεν μπορεί αν προσεγγίσει σε λιμάνι

    γ. Όχι δεν είναι έτσι Υπάρχουν τα ποντοπόρα πλοία (ξηρού χύδην φορτίου, container carriers, LPG-LNG carriers, Tankers), υπάρχουν και τα πλοία εσωτερικών πλόων. Στα ποντοπορα οπου οι μισθοι ειναι μεγαλυτεροι ξεκινας με κανα 3-3.5 χιλλιαρικα. (ως Ανθυποπλοιαρχος)

    δ) Κάνε ότι γουστάρεις. Καλύτερα να πας σχολή πρώτα, να κάνεις κάνα μπάρκο να μαζέψεις κάνα φράγκο και μετά πας στρατό

    ε) Ίσως.

    στ) Καλά είσαι 17-18 και από τώρα υπολογίζεις την σύνταξη; Τι πράμα είναι αυτό...
    Τέλος πάντων δεν παρακολουθώ πλέον τα του τομέα αυτού, αλλά ίσχυε ότι συνταξιοδοτείσαι στα 18 + χρόνια θαλάσσιας υπηρεσίας ανεξάρτητα με την ηλικία σου. Έπαιρναν γύρω στα 3 χιλιάρικα μικτά (ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ οι γκαζαδες και οι ποσταλισιοι)

    η) Όχι συνήθως δεν αλλάζεις τόσο συχνά εταιρεία, έκτος και αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι

    στ) Πέρνα πρώτα τα μαθήματα και πήγαινε μέσα ως δόκιμος και κάνε το σταυρό σου να πάνε όλα καλά, μαθέ την δουλειά πρώτα του ανθυποπλοιάρχου και μετά να σε πιάσουν οι ανησυχίες προαγωγής. Μην βιάζεσαι παλικαράκι μου...δεν είναι παίξε γέλασε η δουλειά αυτή, ούτε και εκεί μέσα υπάρχουν σχέσεις λυκειακου-γυμναστηριακου περιβάλλοντος.

    Καλά τώρα για το επόμενο από υποπλοίαρχος σε πλοίαρχο Α απλά θα σου πω ενα πραγμα. Πλοιαρχοι Α υπαρχουν πολλοι στην εμπορικη ναυτιλια. Καπετανιοι ομως υπαρχουν ελαχιστοι τους μετρας στο ενα χερι.

    Μην βιαζεσαι, χαλαρωσε και ασε τα πραγματα που θα πρεπει αν σε απασχολησουν μετα απο 6 και 10 χρονια αντιστοιχα απο σημερα, εως τοτε ισως καταργηθουν τα πλοια και θα κανουμε μεταφορες μεσο τηλεμεταφορας...
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  3. #3

    Default

    ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
    οπότε προφανώς δεν ισχύει το παρακάτω :
    Φορτηγά πλοία (σε ευρώ ανά μήνα υπηρεσίας στο πλοίο)
    ειδικότητα καθαρός μισθός
    πλοίαρχος 7.250
    υποπλοίαρχος 5.600
    ανθυποπλοίαρχος 3.500
    μηχανικός α΄ 7.100
    μηχανικός β΄ 5.600
    μηχανικός γ΄ 3.500

    Πετρελαιοφόρα πλοία (σε ευρώ, ανά μήνα υπηρεσίας στο πλοίο)
    ειδικότητα καθαρός μισθός
    πλοίαρχος 8.300
    υποπλοίαρχος 6.800
    ανθυποπλοίαρχος 4.300
    μηχανικός α΄ 8.000
    μηχανικός β΄ 6.800
    μηχανικός γ΄ 4.300

    Κάτι τελευταίο σχετικά με το σαλπάρισμα και το ξε-σαλπάρισμα..Αν όλα ειναι οκ και δεν υπάρξει "κουτσουκελα" οπως λες , το συνιθέστερο φαινομενο πιο ειναι?απο τη στιγμη που επιστρεψει πχ το καραβι στο 6μηνο , αντε 7μηνο βαρια βαρια λογω καποιων καθυστερησεων , ποτε θα ξανασαλπαρει?για παραδειγμα υπαρχει και το ενδεχομενο μεσα και σε ενα μηνα να ξαναφυγουμε?αυτο θελω να πω.'

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris.king View Post
    Κάτι τελευταίο σχετικά με το σαλπάρισμα και το ξε-σαλπάρισμα..Αν όλα ειναι οκ και δεν υπάρξει "κουτσουκελα" οπως λες , το συνιθέστερο φαινομενο πιο ειναι?απο τη στιγμη που επιστρεψει πχ το καραβι στο 6μηνο , αντε 7μηνο βαρια βαρια λογω καποιων καθυστερησεων , ποτε θα ξανασαλπαρει?για παραδειγμα υπαρχει και το ενδεχομενο μεσα και σε ενα μηνα να ξαναφυγουμε?αυτο θελω να πω.'
    Τα πλοια σταματανε μονο οταν κανουν επισκευες σε ναυπηγιο. Ποτε αλλοτε. Παντα σαλπαρει για αλλα λιμανια. Εσυ και ολοι οσοι δουλευετε εκει μεσα γυρνατε σπιτια σας αφου σας αντικαταστησει καποιος αλλος και καθεστε οσο θελετε εσεις. Οταν θες να ξανα ταξιδεψεις κανονιζει η εταιρεια να σε στειλει σε καποιο πλοιο που χρειαζετε εναν σαν και εσενα (ειδικοτητα οχι προσωπο).
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  5. #5

    Default

    α οκ.
    η καλυτερη επιλογη και αυτο που γινεται σχεδον απο ολους πιο ειναι?
    εγω πχ σκεφτηκα ενα 6μηνο να ταξιδευω κι ενα 6μηνο να καθομαι στερια..ειναι χαζο ενα τετοιο σχεδιο για παραδειγμα?

  6. #6
    New Member Sigtless Eye's Avatar
    Join Date
    23-09-12
    Location
    Κρήτη
    Posts
    37

    Default

    O slack and track φαινέται να ξέρει καλήτερα από εμένα, αν και περίπου τα ίδια θα σου έλεγα και εγω.
    Νομίζω όμως πως δεν κάθεσαι όσο θες εσύ. Ναι, δεν μπορούν να σε αναγκάσουν να μπαρκάρεις, άλλα θα σου πουν κάποια στιγμή ότι έχουν αναγκή και πρέπει να φύγεις, αν τους πεις όχι και αυτό γίνει μερικές φορές δεν νομίζω να έχεις λαμπρό μέλλον στην συγκεκριμένη εταιρία. Οι 6 μήνες είναι μάλλον μεγάλο δίαστημα, οι περισσότεροι κάθονται 2-3 μήνες αν δεν κάνω λάθος

  7. #7
    Junior Bodybuilder antrakos's Avatar
    Join Date
    10-01-09
    Location
    Greece.
    Posts
    173

    Default

    Δεν θέλω να σε ανησυχήσω αλλά έχεις κάποιον συγγενή που να είναι στην πιάτσα?
    Αυτό γιατί τα πραγματα έχουν ζορίσει αρκετα.

  8. #8

    Default

    Δυστυχως δεν εχω κανεναν..

  9. #9

    Default

    Τι εννοεις οτι εχουν ζορισει τα πραγματα?

  10. #10
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris.king View Post
    Τι εννοεις οτι εχουν ζορισει τα πραγματα?
    χαλεποι καιροι φιλαρακι..
    “Failure is not an option. Everyone has to succeed.”- Arnold

  11. #11
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Ολα απαντηθηκαν πανω κατω νωριτερα.Εγω θα σου ελεγα να πας για Μηχανικος γιατι εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να βρεις δουλεια αργοτερα στην στερια.
    Παντως να ξερεις πως,οπως και στην στερια,τα λεφτα δεν στα χαριζουν και μην κοιτας που ειναι μεγαλοι οι μισθοι,χρειαζονται θυσιες απο την ιδια σου την ζωη αλλα και η δουλεια δεν ειναι παιχνιδακι για να τα παρεις.

  12. #12

    Default

    Δεν ξερω αν ισχυει αλλα ενας φιλος μ ειπε οτι ενας γνωστος του , περασε στην εμποροπλοιαρχων , εκανε το πρωτο 6μηνο και στο 2ο 6μηνο που προοριζεται για θαλλασιο ταξιδι , δεν βρηκε εταιρια με αποτελεσμα να μην συνεχισει αλλο την σχολη αυτος...υπαρχει τετοια περιπτωση ή μπαρουφες ειναι αυτα?τι γινεται στην περιπτωση που δεν βρεις εταιρια?

  13. #13
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    Έτσι που ζόρισαν τα πράγματα για τίποτα δεν είναι να είσαι σίγουρος και να πορεύεσαι με αυτό. Ο,τι μα ο,τι και να κάνεις χρειάζεται πλέον συνεχώς να αυξάνεις τις γνώσεις σου πάνω στο αντικείμενο. Προσωπική μου γνώμη να μην επαναπαυτείς και πεις:Α, λίγα είναι τα μόρια δεν πολυδιαβάζω μωρέ γιατί περνάω άνετα...
    Κάνε μια καλή προσπάθεια και πολύ πιθανό μέσα στη χρονιά να αλλάξεις απόψεις.Ωστόσο μια μέτρια η σχετικά καλή βαθμολογία σου "ανοίγει" το δρόμο για να έχεις πιο πολλές επιλογές.

  14. #14
    New Member Sigtless Eye's Avatar
    Join Date
    23-09-12
    Location
    Κρήτη
    Posts
    37

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris.king View Post
    Δεν ξερω αν ισχυει αλλα ενας φιλος μ ειπε οτι ενας γνωστος του , περασε στην εμποροπλοιαρχων , εκανε το πρωτο 6μηνο και στο 2ο 6μηνο που προοριζεται για θαλλασιο ταξιδι , δεν βρηκε εταιρια με αποτελεσμα να μην συνεχισει αλλο την σχολη αυτος...υπαρχει τετοια περιπτωση ή μπαρουφες ειναι αυτα?τι γινεται στην περιπτωση που δεν βρεις εταιρια?
    Εχεις δυο εξαμηνα η δυο ετη (δεν θυμαμε) καιρο, να καληψεις τους μηνες υπηρεσιας που χρειαζεσε, αν δεν τα καταφερεις διαγραφεσε απο την σχολη!
    Και υπαρχουν αρκετα παιδια που την εχουν πατησει! Γενικα οι εταιριες ειναι πολυ δυσκολες στο να παρουν καποιων. Αρκετες μαλιστα σου λενε οτι θα σε παρουν και τελικα δεν σε περνουν, ενω εσυ εχεις σταματισει να ψαχνεις με αποτελεσμα να μενεις ξεμπαρκος.

  15. #15
    Junior Bodybuilder Billys's Avatar
    Join Date
    12-06-06
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    232

    Default

    Τωρα ειδα το topick,και θελω να κανω μερικες ερωτησεις στα παιδια που γνωριζουν το αντικειμενο,γιατι οτι γνωριζω κι εγω ειναι απο γνωστους,και απο διαφορες συζητησεις.
    Εγω ηλεκτρολογος ειμαι,αλλα αυτη τη στιγμη ψαχνω, και μου δοθηκε μια ευκαιρια να παω ηλεκτρολογος σε καραβι, εξαμηνα ταξιδια συνηθως, στην αρχη σαν δοκιμος,και μετα ως κανονικος ηλεκτρολογος, οταν προφανως μπορω να αντεπεξελθω σε οτι χρειαστει,αφου θα μαι μονος μου.
    Αυτο που μου ειναι εντελως αγνωστο, ειναι η ζωη μεσα στο καραβι, η καθημερινοτητα, οι διαφορες δυσκολιες που θα προκυψουν,που δεν μπορω να τις ξερω απο τωρα, αφου δεν εχω καμια εμπειρια στο παρελθον. Το αντικειμενο της ειδικοτητας μου εκει αντιθετως μου φαινεται ενδιαφερον, αν και εκει θα εχω να μαθω πολλα καινουρια πραγματα. Μεγαλο ρολο εχει παιξει η κριση, δεν ξερω αν θα το κανω μια ζωη, αλλα μου φαινεται και σαν διεξοδος, λιγα χρονια μεχρι να καλυτερεψουν τα πραγματα εξω, και να εχω και καποια χρηματα στην ακρη.

  16. #16
    New Member Sigtless Eye's Avatar
    Join Date
    23-09-12
    Location
    Κρήτη
    Posts
    37

    Default

    Δεν ξερω για τους ηλεκτρολογους, κυριος ξερω για πλοιαρχους και μηχανικους, αλλα φανταζομαι οτι δεν διαφερει και πολυ η καθημερινοτητα ενος ηλεκτρολογου.
    Λοιπον, πρωτα απο ολα, η δουλεια χωριζετε σε βαρδιες. Δεν ξερω τι δουλειες μπορει να εχει να κανει ενας ηλεκτρολογος, ουτε αν ειναι ενας ή περισσοτεροι, αλλα γενικα οι βαρδιες στα καραβια χωριζονται σε 4ωρες, και θα εχεις 2 βαρδιες την ημερα. Οτι προκειψει εκτος προγραμματος ενοειτε οτι το φτιαχνεις μολις προκειψει, ασχετα με την βαρδια σου! Μην περιμενεις να ανεβεις σε ενα καραβι, να ξυπνας 7 η ωρα, να δουλευεις 8-4 και μετα να αραζεις. Η βαρδια θα ειναι μοιρασμενη, παντα κατι προκειπτει, παντα εχεις κατι παραπανω να κανεις και φυσικα το λιμανι σε βγαζει εντελος απο το προγραμμα. Και οι μηχανικοι εχουν απειρες υπερωριες, πιθανοτατα να συμβενει το ιδιο και με τους ηλεκτρολογους.
    Γενικα σαν δουλεια, οτι προκειπτει ειναι επιγων! Το καραβι κινιτε, και δεν συμφερει κανεναν να σταματισει να κινιτε ουτε για ενα δευτερολεπτο, ουτε καν να αναγκαστει να μειωσει ταχυτιτα, επομενος οτιδηποτε προκειψει πρεπει να διωρθωνετε στον γρηγοροτερο δυνατο χρονο, χωρις να δημιουργιθει προβλημα στο καραβι. Οπως καταλαβενεις λοιπον, η ζωη στο καραβι δεν ειναι ακριβως ζωη αλλα καθαρα δουλεια, 24ωρες το 24ωρο.
    Απο εκει και περα, υπαρχει φαγητο σε συγκεκριμενες ωρες, αν εχεις βαρδια εκεινη την ωρα τρως μετα την βαρδια. Μια φορα την βδομαδα (Κυριακη αν δεν κανω λαθος) καθε μελος του πληρωματος δικαιουτε μια μπυρα με το φαγητο του, αυτο ειναι το μονο νομιμο αλκοολ στο καραβι. Καθε καραβι εχει καποιον χορο αναψυχης. Εκει εξαρτατε και απο την εταιρια πως θα ειναι εξοπλισμενο, αλλα εχω την εντυπωση οτι σχεδων ολα εχουν ping-pong (το γιατι δεν εχω καταφερει να το μαθω) και τηλεωραση, μερικα ισως εχουν και κατι παραπανω. Υπαρχει επισης γυμναστιριο στα περισσοτερα καραβια, τουλαχιστων τα ποντοπορα.
    Για οτιδηποτε παραπανω που ισως ξεχναω ρωτα ελευθερα. Εχουμε ομως και πιο εμπειρους που θα μπορουν να σου λυσουν καλητερα τις αποριες!

  17. #17
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Εγω το 1998 που ημουν σε ενα γκαζαδικο,ειχαμε ηλεκτρολογο ο οποιος δουλευε πρωινος,δηλαδη 8 με 5.Για να δουλεψει ηλεκτρολογος βαρδεια θα πρεπει να υπαρχουν και αλλοι 2 για να βγουν οι βαρδειες.
    Σαν ηλεκτρολογος,θα επισκευαζεις και θα συντηρεις οτιδηποτε ηλεκτρολογικο,ισως και ηλεκτρονικο,υπαρχει στο πλοιο.
    Βεβαιως ανα πασα ωρα και στιγμη,θα κληθεις να επισκευασεις κατι το οποιο χρηζει αμεσης επισκευης οπως αναφερθηκε!
    Η ζωη του ηλεκτρολογου τωρα,8 με 5 δουλεια + οποιες υπερωριες προκυψουν.
    Στις 10 εχει διαλειμμα 20 λεπτα για καφε,οπως και οι υπολοιποι και αν θυμαμαι επισης 12 με 13 διαλειμμα για φαγητο.
    Στο πλοιο μπορει να εχει γυμναστηριο,αν ειναι πιο συγχρονο ή μεγαλο ή κανενα κρουαζιεροπλοιο.Γενικοτερα ομως δεν ειναι δεδομενο.
    Καλο θα ηταν βεβαια,να ρωτησεις καποιον εν ενεργεια ναυτικο και ακομα καλυτερα ηλεκτρολογο.

  18. #18
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Καταρχην Billys να ξεκαθαρισουμε οτι στα ποντοπορα πλοια πλεον οι ηλεκτρολογοι ειναι 98 % μη Ελληνες.

    Το 2% που ισως να υπαρχει ακομα (ισως γιατι το ποσοστο μπορει αν ειναι ακομη μικροτερο) ειναι καποιοι με δυνατες σχεσεις, οικογενειακοι δεσμοι με μεγαλοβαθμα στελεγχοι. Αρα η ευρεση εργασιας εκει δεν ειναι κατι το ευκολο. Για να προλαβω ομως ενα πολυ συχνο θεμα ειναι αυτο καποιων ανασφαλιστων κατεργων ποντοπορων, καποιων διαχειριστριων εταιρειων αμφιβολου αξιοπιστιας και προσωπου, οι οποιες ΜΠΟΡΕΙ να αναγκαστουν να "στριμωξουν" καναν Ελληνα για κανα δυο χρονια μεχρι να κανουν την δουλεια τους.

    Εκει λοιπον στα ποντοπορα, οι συνθηκες εργασιας ειναι αυτες που περιγραφει ο @No Fear, αυτα που περιγραφει παραπανω ο αλλος ο φιλος δεν τα εχω δει να συμβαινουν στα 9 χρονια θαλασσιας υπηρεσιας μου.

    Βαρδιες ως ηλεκτρολογος θα εκτελεις εξαωριες κατα πασα πιθανοτητα (αν κανουν βαρδιες πλεον και δεν ειναι ολοι Day men λογω κοστους), σαν δοκιμος ηλεκτρολογος μαζι με τους υπολοιπους δοκιμους σε καποιο μεγαλο κρουαζιεροπλοιο, στο οποιο θα τρεχεις να αλλαζεις λαμπες και διαφορα ψιλα ηλεκτρολογικα προβληματακια, το πιστολακι μαλλιων της κυριας στην καμπινα 1210 δεν δουλευει, στο bar του τριτου καταστρωματος Β θεσης καηκε μια ασφαλια και η καφετιερα δεν δουλευει...

    Τα σοβαροτερα προβληματα, αυτοματισμοι, ηλεκτροπαραγωγα ζευγη, παραλληλισμοι, οργανα ναυσιπλοιας και επικοινωνιας ειναι αντικειμενο των ηλεκτρολογων Α οι οποιοι θα πρεπει να αναφερουν στους Α Μηχανικους για περαιτερω κινησεις αν αποφασιστει.

    Στα κρουαζιεροπλοια, υπαρχει τον τελευταιο καιρο μια μεγαλη κριση, για ολες τις ειδικοτητες. Η δικη σου ιδικοτητα ειναι λιγο "δυσκολη".

    Καλη επιτυχια.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  19. #19
    Junior Bodybuilder Billys's Avatar
    Join Date
    12-06-06
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    232

    Default

    Πολυ χρησιμα ολα αυτα που ειπατε,thanks! Ηθελα να ρωτησω και αυτο,αν υπαρχει γυμναστηριο,και γενικα αν το φαγητο και η διατροφη θα μπορουσε να συμβαδισει με τη ζωη που κανεις ενας αθλουμενος σαν εμας, αλλα δεν εθετα τετοια ερωτηματα στα αρμοδια προσωπα, γιατι θα με κοιτουσαν με μισο ματι,σου λεει εσυ πας για το γυμναστηριο η για δουλεια,χαχα. Τα οποια βεβαια δεν ειναι αυτοι οι σημαντικοι λογοι που θα κρινω,αλλα ειναι και ενα κομματι που θα με βοηθουσε ψυχολογικα,μην παρατησω εντελως και ενα χομπυ που αγαπαμε. Τα ωραρια, και περιπου για τις αρμοδιοτητες,ετσι τα εχω μαθει κι εγω,αναλογα και το καραβι βεβαια. Τις ωρες εκτος φαγητου, εχει επιλογη να παρεις να φας κατι νορμαλ? Στα δωματια που κοιμομαστε,ειναι τα γνωστα του καραβιου εως 4 ατομα, η θα εχουμε μονα?

  20. #20
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by Billys View Post
    Ηθελα να ρωτησω και αυτο,αν υπαρχει γυμναστηριο,
    Μπορει...

    Quote Originally Posted by Billys View Post
    και γενικα αν το φαγητο και η διατροφη θα μπορουσε να συμβαδισει με τη ζωη που κανεις ενας αθλουμενος σαν εμας,
    Οχι.

    Quote Originally Posted by Billys View Post
    Τις ωρες εκτος φαγητου, εχει επιλογη να παρεις να φας κατι νορμαλ?
    Οχι, και καθε "χαλαροτητα" καλυτερα να την αυτο-αποβαλεις πριν πας εκει, γιατι εαν μπουν στην διαδικασια να στην αποβαλουν αλλοι...υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αποβληθεις μαζι με την οποια χαλαροτητα.

    Quote Originally Posted by Billys View Post
    Στα δωματια που κοιμομαστε,ειναι τα γνωστα του καραβιου εως 4 ατομα, η θα εχουμε μονα?
    Αναλογα το πλοιο.

    Ποντοπορα ενας σε καθε καμπινα.
    Κροαζιεροπλοια-Ποσταλια αναλογα τον βαθμο απο 4 κουκετες σε καμπινα, εως μινι μεζονετες (για Πλοιαρχο Α και Μηχανικο Α)
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  21. #21
    New Member Sigtless Eye's Avatar
    Join Date
    23-09-12
    Location
    Κρήτη
    Posts
    37

    Default

    Quote Originally Posted by Slack `N Track View Post
    αυτα που περιγραφει παραπανω ο αλλος ο φιλος δεν τα εχω δει να συμβαινουν στα 9 χρονια θαλασσιας υπηρεσιας μου.
    Υποθετω αναφερεσε σε εμενα. Μπορεις να μου πεις τι λεω λαθος; Με ενδιεφερε και εμενα το επαγκελμα και αφοτου μιλισα με μερικους ναυτικους αυτα εχω καταλαβει, αν ειναι αλλιως οι συνθικες θα ηθελα να το ξερω, μηπος αρχισω να το ξανασκεφτομαι!

  22. #22
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by Sigtless Eye View Post
    Υποθετω αναφερεσε σε εμενα. Μπορεις να μου πεις τι λεω λαθος; Με ενδιεφερε και εμενα το επαγκελμα και αφοτου μιλισα με μερικους ναυτικους αυτα εχω καταλαβει, αν ειναι αλλιως οι συνθικες θα ηθελα να το ξερω, μηπος αρχισω να το ξανασκεφτομαι!
    Νομιζω οτι απο αυτα που ανεφερε ο No Fear αλλα και απο αυτα που εχουν συζητηθει κατα καιρο σε διαφορα threads μπορουν να σου δωσουν μια εικονα.

    Παραυτα, η εικονα που σχηματιζει ο καθε ενας για το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ στην ζωη του ειναι κατι υποκειμενικο. Η ζωη εκει μπορει να την λατρεψεις μπορει να την μισησεις, εξαρτατε απο προσωπικες ανοχες και αντοχες, απο προσωπικα ηθικα και πνευματικα standards, οπου ειναι οπως αντιλαμβανεσαι διαφορετικα για τον καθε ενα.

    Debate για το αν ξερεις η οχι την ζωη και την δουλεια εκει, η αν την ξερουν αυτοι που σου την επεξηγησαν σε παρακαλω να μην κανουμε, εφυγα απο τα πλοια με τον βαθμο του πρωτου μηχανικου, συνεχισα να δουλευω για αυτα απο την θεση του Αρχιμηχανικου, και ολα αυτα προσφατα οποτε επετρεψε μου να εχω την δικη μου αποψη και γνωση επι του θεματος η οποια μπορει να συμφωνει με την δικη σου μπορει και οχι.

    Φιλικα.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  23. #23
    New Member Sigtless Eye's Avatar
    Join Date
    23-09-12
    Location
    Κρήτη
    Posts
    37

    Default

    Quote Originally Posted by Slack `N Track View Post
    Debate για το αν ξερεις η οχι την ζωη και την δουλεια εκει, η αν την ξερουν αυτοι που σου την επεξηγησαν σε παρακαλω να μην κανουμε, εφυγα απο τα πλοια με τον βαθμο του πρωτου μηχανικου, συνεχισα να δουλευω για αυτα απο την θεση του Αρχιμηχανικου, και ολα αυτα προσφατα οποτε επετρεψε μου να εχω την δικη μου αποψη και γνωση επι του θεματος η οποια μπορει να συμφωνει με την δικη σου μπορει και οχι.

    Φιλικα.
    Ακριβος επειδη φαινετε πως ξερεις σε ρωταω! Δεν θελω να ανοιξουμε debate, δεν εχω προσωπικη πειρα και ουτε μπορω να στιριξω κατι, να μαθω θελω!

  24. #24
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Οπως βλεπω,καλυτερα απο οπως σας τα λεει το παλικαρι,δεν γινεται εδω παιδια!
    Εγω εχω να μπαρκαρω απο το 2000,οποτε γραφω οτι ξερω απο τοτε ή εχω συζητησει με συναδερφους.
    ''Chief'',βγηκες εξω τελικα,ετσι?

  25. #25
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Οι σχολες εμπορικού ναυτικού κατά την δική μου άποψη στις μέρες μας είναι πολύ καλή επιλογη.Επίσης σαν μηχανικος πιστεύω έχεις περισσότερες ευκαιρίες για δουλειά...
    Εγω τελιωνοντας την σχολή των μηχανικών μπόρεσα κ δούλεψα κ στην ΔΕΗ Εδώ κ 1 μήνα ειμαι στο λιμενικό μηχανικός σε σκάφος...
    Οι ανθυποπλοιαρχοι από φίλους μου που ξέρω αρκετους δυσκολεύονται να πιάσουν δουλεια είτε μέσα είτε εκτός λόγω αλλαδαπων που προτιμούνται πλέον.
    .Ναυτικό πας σίγουρα χωρίς Βισμα όταν τελθωσεις την σχολη κ έχεις το δίπλωμα.
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  26. #26
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Α,μπραβο.Μερικες ακομα λεπτομερειες γνωστες σε εμας,αλλα πολυ σημαντικες για οσους ενδιαφερονται.
    Ελπιζω και ευχομαι,να μην χρειαστει και φτασουμε στο σημειο να παμε παλι στα πλοια οπως εγιναν τα πραγματα!

  27. #27
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by No Fear View Post
    Οπως βλεπω,καλυτερα απο οπως σας τα λεει το παλικαρι,δεν γινεται εδω παιδια!
    Εγω εχω να μπαρκαρω απο το 2000,οποτε γραφω οτι ξερω απο τοτε ή εχω συζητησει με συναδερφους.
    ''Chief'',βγηκες εξω τελικα,ετσι?
    Ναι man βγηκα γιατι δεν την παλευα αλλο. Η με ζουρλομανδυα θα με εβγαζαν η με "βραχιολακια"...η δουλεια ειναι αυτη που ξερεις, αλλα το ανθρωπινο δυναμικο δεν παλευετε με τιποτα...
    Καφριλα, ξερολισμος, ευθυνοφοβια σε βαθμο σαχλας...και η λιστα εχει μπολικο θεμα ακομη.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  28. #28
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Και καλα εκανες μιας και ειχες ενναλακτικη λυση.Φανταζομουν πως με το περασμα του χρονου και την ανανεωση του προσωπικου με πιο μορφωμενου πλεον,θα αλλαζαν προς το καλυτερο τα πραγματα,αλλα απο οτι μου λες,μια απο τα ιδια!
    Ωραια ειναι η δουλεια,πολυ ενδιαφερουσα θα ελεγα αλλα παντα μα παντα το ποσο καλα θα περασεις σε ενα μπαρκο,εχει να κανει αποκλειστικα με το υπολοιπο πληρωμα δυστυχως!

  29. #29
    Advanced Bodybuilder Slack `N Track's Avatar
    Join Date
    05-01-11
    Location
    Thess/Houston
    Posts
    1,143

    Default

    Quote Originally Posted by No Fear View Post
    Και καλα εκανες μιας και ειχες ενναλακτικη λυση.Φανταζομουν πως με το περασμα του χρονου και την ανανεωση του προσωπικου με πιο μορφωμενου πλεον,θα αλλαζαν προς το καλυτερο τα πραγματα,αλλα απο οτι μου λες,μια απο τα ιδια!
    Ωραια ειναι η δουλεια,πολυ ενδιαφερουσα θα ελεγα αλλα παντα μα παντα το ποσο καλα θα περασεις σε ενα μπαρκο,εχει να κανει αποκλειστικα με το υπολοιπο πληρωμα δυστυχως!
    Κοιταξε, σαν Ελληνες (Ελληνας και εγω μισος μεν, αλλα αισθανομε και φερομε 150% Ελληνας) δεν εχουμε καλη σχεση με την εξουσια. Δεν ξερουμε αν διοικησουμε και να διοικηθουμε καλα.
    Ειμαστε πολυ περιεργος σπορος.

    Σε ενα τετοιο περιβαλλον λοιπον, στη βαθμιδα που ειμουν εγω, το "διοικειν" ειναι το 90 % της δουλειας μου. Πιστεψε με κατα τις 7-8 το απογευμα, ημουν σε κατασταση κωματος, τοσο ψυχικα οσο και σωματικα ειχα εξαντληθει.

    Οταν η δουλεια μου ηταν μονον επιχειρησιακη, συντηρηση και ψιλο-διοικηση. Ολη μερα παλευα με τα σιδερα, παλαγκα, καπακια, λαμαρινες, ψυγεια, αντλιες....κερατα αισθανομουν τρομερα δυνατος, ορεξατος, κεφατος, χαμογελαστος.

    Μολις εφυγα απο την χαμηλοτερη βαθμιδα και πηγα εκει που ξερεις, ασπρισαν τα μαλλια μου...

    Ε απο αυτο εγω τουλαχιστον καταλαβα αν με κουραζει ποιο πολυ η διαχειριση του πλωτου αυτου εργοστασιου σαν σωμα, σαν σιδερο, η η διαχειριση 7-8 βληματων που δεν ΘΕΛΟΥΝ να καταλαβουν που ειναι, τι πρεπει αν κανουν, ποσο υπευθηνα πρεπει να φεροντε, ποσο ασφαλη πρεπει αν εργαζοντε...και αλλα πολλα.

    Οποτε απο το να σπασω το στομαχι μου, ασχοληθηκα με αυτο που κανω τωρα...και πιστεψε με αγαλιασα, ηρεμησα και αισθανομε πλεον ως ενας ανθρωπος μεταξυ ανθρωπων, οχι ως μια μυγα μεσα στο γαλα.
    Last edited by Slack `N Track; 09-11-12 at 13:26.
    Pain is so close to pleasure...

    Supporting Anonymous

  30. #30
    Senior Bodybuilder No Fear's Avatar
    Join Date
    19-07-06
    Posts
    4,795

    Default

    Σε καταλαβαινω,λες πολλες αληθειες!
    Καλα και τα χρηματα,αλλα οπου και να πας,δεν στα χαριζουν και στα πλοια χρειαζονται πολλες θυσιες!
    Σου ευχομαι οτι καλυτερο καθως και οπως ανεφερα παραπανω,να μην αναγκαστουμε καποια στιγμη να γυρισουμε παλι πισω!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ναυτικό και προπονήσεις
    By s.kaliman in forum Off Topic
    Replies: 10
    Last Post: 27-08-09, 06:41
  2. Gymnasium στο εμπορικό κένρο (Αριστοτέλους)
    By GeorgeS in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 30-08-08, 22:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •